Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

forgiver said:

OTKAR.E Temettü Ödemesinden(net)5,0x %53,125 Gelen 0.00 2.66
5 hisse senedine 2.6 lira epey iyi

126 liraya 2.66 lira yanılmıyorsam. Tamam kotu demıyorum ama epey ıyı degıl kesınlıkle hatta baya sıradan bir oran. 126 liraya 10 lira verirse işte o zaman kayda deger konusalacak birsey olurmuş
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

izlenmesi gereken bir başka hissede TEKFN şuanda 5.36 değeri. daha düşecektir diye tahmin ediyorum.
orta-uzun vade hedefi 6.00-6.20 bandıdır.

Acele etmeyin. sadece takipedin..

evet TEKFN'deki orta-uzun vadeli hedefim 1 ay'ı doldurmasıyla gerçekleşmiş gözüküyor. 5.00 'dan dönen hisse şuanda 6.18'den işlem görüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 4.66dan almıştım amaonu sorucaktım 4.94 idi bir gün once ve 5.16 oldu ayrıca her hisse icin 0.15 gibi bişiler verdiler bu da cuma günü alınca pazartesi satınca hisse başına 40 kuruş kar demek hisse başına ki baya iyi. Her sene boyle oluyor mu bılmıyorum ama psikopat gibi kazandırır bu yontem beyler. Kredi faizi bir aylık maksimum %1.5 olsun kı o kadar bıle degıl ama bunu odemek cok kolay eger bu işlemi yaparsak ve kalanı cebe girer. Seneye kesin bunu denicem ne var ne yok yatırcam temettüden once ve buraya yazıcam sonucu tutarsa her sene yaparım bunu :D
Sosyal ağlarda paylaş

olmaz öyle şey. temettü veren hisse kendinden kar payı çıkacağı için değeri düşecektir.

şöyle açıklayayım;

diyelimki hissemizin değeri 10 birim. elinde de 100 lot var. senin elindeki hisse değerin 1000 lira'dır.

temettü olarak 1 birim dağıtmaya karar verdi şirket diyelim.
10 birimlik değerinden 1 birimini dağıtınca şirkettin değeri 9 birim'e geriler sanada 100 lira ödeme yapar.
senin elinde 9 birimden 100 lot ettimi sana 900 lira.. :) genelde temettüden 1-2 gün önce hissenin değeri temettü beklentisiyle artınca satarlar. sonra temettü dağıtıldıktan sonra 9 birimden tekrar alırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ohoo ben 4.66tan almıştım beni katma.

Cuma günü iş bankası 4.94 idi yanlış hatırlamıyorsam.

Hadi diyelim 1000 lira kredi cektiniz

202 adet hisse eder :997.88

202 adet temettü eder : 30.3

1 aylık kredi çekerseniz, iş bankasının verdıgı %1.29 faiz ile : 1014.83

Başlangıçta aldıgımız 1000 lira + kazandıgımız 30.3 lira eksi 1014.83 eder size :15 47.

Yani borsanın artıp cıkması vs gibi bilgilere girmiyorum ya o duşerse ya bu düşerse demıyorum basit hesabım bu.

Bunun dışında bu hesapta hissenin aldıgınız zamanla birebir aynı kalması gerekirken hisse 4.94ten 5.20lere kadar cıkmıstır ben 5.18te sattım ama hısse aynı kalsaydı bıle kar oranım buydu.

Burda bir terslik var bence de ama ne oldugunu cozemedım ben sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

@mithat şimdi senaryomuz şu şekilde değil mi?
biz gidiyoruz xx hissesini temettüden 1-2 gün önce alıyoruz. temettü parasına konuyoruz hisseyi satıyoruz?

bana şuanda tecrübe ettiğin hissenin tam temettü verdiği günü (bankana yattığı gün değil senin temettü almaya hak kazandığın gün) bana yazabilirsen ben sana inceleyerek nasıl bir durumla karşılaştığını daha net analiz edebilirim. birde temettü'den gelen % kazancıda verebilirmisin..
Sosyal ağlarda paylaş

Neden bu kadar zor oldu ki? bütün verileri verdim yukarda hemde herseyı verdım 15 kuruş iş bankası c hissesi için diye belirttim butun verıler var yukarda okusanız aslında anlıcaksınız .

kredi masrafını katmadım hesaba tabii obur temettü bilgisi icin dedim jokerın. Masrafsız falan dıyolar reklamlarda olmadı ona bakarız :D
Sosyal ağlarda paylaş

şu soruyu sormak lazım o zaman kendimize. iş bankasının ortakları sana kredi vermek yerine kendi firmalarının hisselerini niye almasınlar? borsada spekülasyon olduğu için net birşey konuşulamaz; ama öngörülebilir bir durum olamaz bahsettiğin şekilde.

yalandan yere hoplayan zıplayan bir hisse bilebiliyorsan zaten sorun yok tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

msn'de mithattan aldım verileri.
burayada yazalımda kimsenin kafasında soru işareti kalmasın.

senaryomuza göre işbankasını cuma günü 4.94 ten alıyoruz pazatesi 5.13'ten satıyoruz. hisse senedindeki değer artışı yaklaşık olarak %3.
hisse başına işbankası 15 kuruş dağıttına göre burdaki temettüden gelen karımızda yaklaşık %3 oluyor. yani totalde cuma ile pazatesi arasında %6 kar etmiş oluyoruz.. ilk bakışta mithat'ın yöntemi işe yarıyor gibi gözükmekte.

fakat;

kaçırdığımız nokta, eğer biz aynı kulvarda işbankasına yakın ve genelde paralel hareket eden ve temettü vermeyen garanti bankası hissesini cuma günü 7.18'den alıp pazartesi günüde ulaştığı değer olan 7.72'den satsaydık, karımız %7.5 oluyordu. bu demek oluyorki biz aslında işbankası hissesi alarak garnati bankasına göre %1.5 zarar etmişizde farkında değiliz :D

edit:özet;

Yani burda bizim gözümüze temettüden doğan bir kar varmış gibi gözüksede aslında bu kar endeksin yukarı hareketinden kaynaklanan bir kardır. temettü ile bi alakası yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen jokerin dedigi gibi hersey.

Benim zaten tek soyledıgım bir 15 kuruş karda başlarız gune hisse 15 kuruş düşerse zarardayız demektir (ki zaten düşmesi gerekir dagıttıgı ıcın) ama mıllet keriz temettü var dıye dalıyolar artıyor buna guvenıp alabiliriz demek ıstedım :D

yoksa sayılara vurunca aynen jokerın dedıgı cıkıyor ortaya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...