Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nankör Kıbrıslı

Cystein

Öne çıkan mesajlar

subvansiyonu kesicen, bakalim o zaman sabah 10 da dukkan acip, 12-2 oglen molasi verip 2-6 calisip eve kaciyorlarmi

para burdan gidince calismiyor tabi tembeller, zaten kibrisi alan hindistan yolunu kontrol eder diye bi geyikte kalmadi, koca koca ICBM lerle dunyanin obur ucunu vurabiliyorsun, kibrisa akdar 12 ada var hani

hurremle kanuninin ayyas ogullari sari selim tahta cikinca butun devlet islerini sokulluya birakmis, bi kibrista sevdigi sarap var diye tutturdukca tutturmus aman isgal edelim diye, kibris b izaman muslumandi, kafirlerin elinden kurtaricaz bahanesi ile girip almislar, sonra o doneme kadar osmanli ile iyi gecinen venedikide karsialrina alip butun avrupayi osmanliya karsi birlestirmisler, inebahtida navarinden sonra turk denizcilik tarihinin en yuzkizartici yenilgisidir hani, kol kestik siz sakal tras ettiniz desede sokullu batan 300 kadirga donanmanin omurgasi idi direk, ciddi servet dokuldu donanmayi yeniden ayaga kaldirmak icin inebahtidan sonra

kibris lanetli ada direk, tarih boyunca beladan baska bi getiriside olmadi bu ulkeye

ha bide sari selimin akibetini yazmadim, zil zurna sarhosken hamamda ayagi kayip kafa ustu duserek oluyor kendisi, ICKI ICMIYEN ISLAM ALEMININ KORUYUCUSU EJDADIMISSSSSS, KIYMETLIMISSSSSSSSSSSSSSSSS
Sosyal ağlarda paylaş

adam aksırmadan gitmiş, sorun yok. ahahehaha

Zaten kıbrıs haritalarda bile gözüme fazlalık gözüküyor benim. Tek işe yaradığı şey ucuza içki getirme muhabbeti, o da herhangi bi ülkeye de gitsen yapıyosun zaten.

O yüzden kıbrıs şımarık çocuktan öteye gidemedi benim gözümde. Hani şımarık velet kavgaya girer de abisi onun bokuna başını belaya sokar, o hesap.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bilmediğiniz çooooook şey var. tayyip 10 milyar maaş alıyor kıbrıslı demiş. benim babam uzman doktor öyle para görmedik biz henüz. ben okumazdım lan babam o kadar para alsa :D
davulun sesi uzaktan hoş gelir bir de.
2-3 dükkan açıp tembellenenler diyorsunuz da. türkiye kolayı çatur çutur coca coladan alırken kıbrısta kıbrıslı-türk kola fabrikası vardı. daha zilyar tane yatırım vardı. mesela un fabrikası vardı lefkoşanın göbeğindedir halen. ama işlevsiz vesaire.

hepsi zamanla bir "şekilde" borçlanıp battı. türkiye ucuzdan malları soktu da soktu. e bu durumda kıbrıs'daki ufak (türkiye'ye nazaran) kapitalleşememiş yatırımcılar battı.

onu geçtim. ihracatın hayal ötesi olduğu bir "ülke"de nasıl bir yatırım bekleniyor orası da ayrı bir şizofrenik mesele...
Sosyal ağlarda paylaş

bunun ekmegini tayyip mhpden oy cekerek cok tatli yiyor benim gordugum bir tek o.

Cok Turan kafasi yoktur bende, boyle Cin'den baslayip Ispanya'da biten haritalar kurmam kafada; kibris halki "sizden degiliz birakin bizi" diyorsa bizden degildir; o toprak parcasi bize lazimsa o toprak bizimdir, ustunde yasayanlar teferruattir.
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

bunun ekmegini tayyip mhpden oy cekerek cok tatli yiyor benim gordugum bir tek o.

Cok Turan kafasi yoktur bende, boyle Cin'den baslayip Ispanya'da biten haritalar kurmam kafada; kibris halki "sizden degiliz birakin bizi" diyorsa bizden degildir; o toprak parcasi bize lazimsa o toprak bizimdir, ustunde yasayanlar teferruattir.

bu mantıkla amerika hep haklı o zaman. god bless the usa
Sosyal ağlarda paylaş

bu forumda kim haklıdır;

Türk > Kıbrıslı Türk = Türk haklıdır
Türk > Avrupada yaşayan Türk = Türk haklıdır
Türk > Kürt = Türk haklıdır
Türk > Uzaylı = Türk ha...

nedir sonuç. Kıbrıslı Türk kaka Türk übermensch. Dets dı wey it iz.

Cystein said:

vaaaaaaay gardaş. ben da :D

oo gardaş fazlayık o zaman bize ayrı bölüm açsınlar bu forumda sub-forum falan.. ubpynan yeşilcileri gonuşuruk bütün gün :P.
Sosyal ağlarda paylaş

Amma atmasyon yazı.

Kıbrıs'ın şu anda geldiği durumun tek sebebi, "niye çalışalım Türkiye gönderiyor" mantığıdır.

Türkiye buraya para göndermiş, bunlar bir yatırım yapacaklarına, eşe dosta dağıtıp hem oy kazanmışlar hem rahat yaşamışlar.

Nüfus arttıkça Türkiye'nin gönderdiği para yetmemeye başlayınca. Mecburen memur alımları azaltılmış, 4k olan emekli maaşlar 3k ya inmiş vs vs. Şimdide greve başladılar.

Başımdan geçen olayı anlatayım. Bir gün bir müdürün (çalışma bakanlığında) yanına gitmem gerekti. Sıra olmasın diye erken gittim. Bİr girdim sekreter odasına, bütün sandalyeler dolu, tüh dedim benden önce başkları da var çok bekleyeceğim. Sektertere gittim sorayım diye. Sandalyedekilerden bir kaçı kaltı, "buyrun biz yardım edelim" dediler. Meğerse bütün oturanlar memurmuş...

Nüfus göçünün sebebide, inşaatdır, bundan 6-7 yıl önce patlayan inşaat sektörü nedeniyle Türkiyeden tonlarca "gaco/karasakal" getirildi. İnşaat furyası çökünce/azalınca çoğu burda kaldı geri gönderemediler. Altlarındaki son model arabaların hepsi bu beğenmedikleri doğu kökenli insanlar sayesinde kazanıldı.

Adamlar Türkiye elini çek diyor, ama farkında değiller ki. Türkiye askeri çekildikten 1 gün sonra bütün girne limanı fransız/ingiliz donanması ile dolar, zira KKTC topraklarının yaklaşık %70 i rum malı, ve sen kökenin neresi olursa olsun Türk malı bir arazide oturmuyorsan seni kapı dışarı ederler.

Bir KKTC'li maddi durumum kötü diyorsa, villasında havuz yoktur, 2. oğluna bmw alamamıştır.

Birisi babam doktor 10k maaş görmedim demiş, üzgünüm baban seni kandırıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne enteresan neden çalışalım Türkiye gönderiyor parayı diyorsunuz da ben bi kişi dahi görmedim hala ailemde işlemeden oturduğu yerde para kazanan.bana da göstersenize şu "niye çalışalım" diyenleri =)

Şekil 1-A.ben dedim Türk haklıdır bu forumda hep. Türkiye buraya para göndermiş demiş genius arkadaş. Türkiye halka mı gönderdi o parayı yoksa yesin diye pek sevgili Denktaş'a mı? O para bize proje olarak dönmüyorsa suç bizim midir? yoksa kukla diye yönetilen hükümetin TR'den emir ala ala biseyler yapmasımıdır? Göz göre göre milleti memur edersen olacağı nedir tabi? bide bu durumdan şikayetci löl.

Ben Kıbrıslıyım ve sırf maaşlar indi ondan greve başladılar yoska güllük gülistanlıktı ortalık demek afedersin eşşeğin bi tarafına benzer ya neyse.

Sen de ne güzel demişsin ya hepimiz memuruz diye.nasıl "olm adamlar memurluk yapıyor ama sanayi diye bişey var onu akıl edemediler ahuah" diyebilecek tonda cümleler kuruyorsun onu anlamıyorum.ben ada'mda üretilen narenciyeyi Türkiyeye bile satamıyorum sanayim olsa ne yapacağım? sadece TR'nin tanıdığı bir ülke ürününü TR'ye mi satacak? e zaten kralı vardır TR'de o ürünün.

Bu arada demiş ki arkadaş türk askeri cekilirse rörörörö tabi canım sana da savunmamı lölölölö olarak yapıyorum.

Dostum kusura bakma, senin babanda seni kandırıyor.

oku da açılıng: http://www.facebook.com/note.php?note_id=462807653526&id=669559235

edit: gereksiz quote
Sosyal ağlarda paylaş

kıbrısta kaldığım seneler boyunca şunu gördüm.

türkiye hükümeti, kıbrısı aldıktan sonra bir gıdım yatırım yapmamış. üretim yapan fabrikaları da kapattırmış.
sürekli para yollayıp durmuş kıbrıslılara.
beleşe para geliyor diye kıbrıslılar hazıra alışmış ve tembelleşmiş.

kıbrıslı "işe gitmiyor" demiyoruz, işe gidiyor.
ama feci aylak bir şekilde çalışıyor.

devlet kurumlarında bir iş yaptırman çok zor. hele "kahve muhabbeti" vardır aman aman. acil bir işin varsa bile azarlar adamlar seni "kahve içiyorum eşek, körsün?" şeklinde.
birçok kişinin başına gelmiştir bu olay.

ucuz işçi meselesi var. türkiye'de en kötü durumda olan kişileri almış hep kıbrıs. bu yüzden türklere olan bakışları çok kötü bir hale gitmiş. mesela hataydan hep reyhanlılar gitmiş, "antakya" diyince "çingene" geliyor adamların aklına.
neden böyle bir gereksinim duymuşlar o enteresan. işgüçlerini genellikle bu tip kişilerin üstüne kurmuş.
peki ucuz işçi almasalardı kıbrısın durumu ne olurdu, o da aklımdaki bir soru işareti.

kıbrısta üç adet geçim kaynağı var: 1- hayvancılık, 2- kumar, 3- üniversiteler
hayvancılık çok olunca adanalılar felan geliyor, kebapçı açıyorlar.
türkiye'de son yıllarda açılan yüzlerce yeni üniversite yüzünden kıbrıstaki üniversitelere olan ilgi azaldı.
geriye kumar kalıyor.

kumarhanelere kıbrıs halkı ve üniversite öğrencileri giremiyor, evet. sanırım bunun nedeni insanları korumak. kendi halkı kumarhanelere girse bu sefer paralarını boşa harcamış olacaklar.
ancak "bet" salonları var bu sefer de onlara gidiyorlar.

kıbrıstaki bankalara türkiye'den para gidiyor hep, yani kıbrıslıları "TECE" besliyor.
esasında bundan çok memnunlar.
gazetelerde ve radyolarda "türkiye bize para göndermeye devam etsin, ama askerini çeksin, bizim işlerimize karışmasın" dediklerini çok duydum.

kıbrıslılar rumlara karşı çok fazla sempati besliyor.
bir insan geçmişte kendilerine saldıran insanlara karşı nasıl sempati besler onu bilmiyorum da, türkiye yerine rumlarla beraer olmayı tercih ediyorlar.
acaba rumlar "zengin" olduğu için mi böyle yapıyorlar o kafamdaki başka bir soru işareti.
sanki "türkiye'den para gelsin, rumlarla birleşelim, rumlardan da para gelsin" diye düşünüyorlarmış gibi.

türk askeri adadan çıkmaz, bu bir gerçek.
bunun bir çok sebebi var.
mesela rum tarafında pkk eğitim kampları var.
kıbrıs türkiye'ye çok yakın bir yer, büyük bir ada ve türkiye buranın yunanistan kontrolüne geçmesini istemez.
bir diğer sebep ise türkiyedeki askerler burdan gitse kktc'deki insanların kendilerini koruyacak bir yöntemi yok. doğru düzgün bir ordu sistemi de yok, united nations'a kalacak işleri.

dediğim gibi kktc'nın bu durumda olmasının bir nedeni türkiye hükümeti.
sadece para yolluyor kktc'ye.
onun yerine bir fabrika kur, yurtdışıyla ticaret yapmasını sağla.
yok, para verip boşa gitmesine göz yumuyor.
oysa ürettikleri ürünlerle gayet rahat geçinebilir kktc vatandaşları.

"ver kurtul" bir yöntem tabii de, hem kıbrıslıların hem türkiyenin zararına bir sonuç doğurabilir.
öte yandan bu şekilde devam etmesi de gereksiz.
o yüzden doğru düzgün adımlar atılması önemli.

yahu adaya yabancı firmalar yatırım yapmak istiyor, rumlar bunu engelliyor. buna bile müsait edebilen bir devletimiz var bizim. gerçi sbarro bir-iki sene önce posta koyup rumlara bir dükkan açmıştı.

Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

bu mantıkla amerika hep haklı o zaman. god bless the usa

haklılıktan bahseden kim? yapabilirlik ve ödenen beden söz konusu.
herkes kendi milletinden sorumlu, kıbrıslı eziliyormuş, çokta tın; her ezilen için üzülecek olsam afrikanın yarısına gelmeden kafaya sıkmam gerekir
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.kibrisgazetesi.com/index.php/cat/2/news/76147/PageName/Ic_Haberler

ki bu rakamlara doktorların hastalarını özel muayeneye gönderdikleri dahil değildir. Hastaneye gitsen doktor bulamazsın genelde.

Türkiye'den gelen parayı denktaş yemiş... yedirmeseydin arkadaşım, oy senin grev senin, ama niye izin verilmiş, çünkü herkese dağıtılmış, o zamanlar nüfus az olduğu için yetmiş.

Türkiye yatırım yapmamış diyenlere. Türkiye niye gelip fabrika açsın? heleki 74-2000 arası, sanki kendi ülkesinde çok fabrika varmış gibi, veya hükümetler fabrika mı açar? komünizm mi geldi?

Ayrıca Türkiye yatırım yapmıyor diyenler beş yıldızlı otellerin sahipleri kimler bir baksınlar.

Türk askeri çekilirse lölürörüwaerasd görürsün...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...