Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

God did not create the universe

Laorx

Öne çıkan mesajlar

adamların kültürü medeniyeti var araplarda o da yoktu. çölde dağınık kabileler vardı sadece.

abvblizzard said:

Tabi ya
dini yaymak için savaş çıkarmadılar hiç
türkler de güzellikle kabul etti mesela islam ı di mi?

türkler islamı baskıyla kabul etmedi. bilmeden laf etmişsin yine.

bizim yayılma politikamız islam öncesinden tarihimizin başlangıcından beri var ayrıca.
Sosyal ağlarda paylaş

Buddhist monks recruits Sri Lankan Army for war against Tamils

Continue reading at NowPublic.com: Buddhist monks recruits Sri Lankan Army for war against Tamils | NowPublic Photo Archives http://www.nowpublic.com/world/buddhist-monks-recruits-sri-lankan-army-war-against-tamils#ixzz1AUGpSsql

tarihte de pek çok benzerleri var bu tip olayların. budistler iyidir güzeldir de, sanki sütten çıkma ak kaşık muamelesi de yapmayalım isterseniz. yanlı yorumlar olduğunu düşünür sonra dışarıdan okuyanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

Göktanrı inancına benzerlik İslam'a destek vermemizin sebeplerinden biriydi.

Türkler arap ordusundan güçlüydü, savaşlarda kendi irademizle destek verdik bilmeden saçmalamışsın.

abi senin dedigin tarihin en buyuk yalanlarindan biri
hani okulda oyle ogretiyorlar evet'te alakasi yok maalesef.

hani iranlilar deseler, biz zerdusttuk lan onceden islami o yuzden kabul ettik eh bi nebze ama, iranlilarin bile islami kabulunde savaslar ve baski buyuk bir faktor.
Sosyal ağlarda paylaş

Türk ordusu değil, Türkler.

senko said:

abi senin dedigin tarihin en buyuk yalanlarindan biri
hani okulda oyle ogretiyorlar evet'te alakasi yok maalesef.

hani iranlilar deseler, biz zerdusttuk lan onceden islami o yuzden kabul ettik eh bi nebze ama, iranlilarin bile islami kabulunde savaslar ve baski buyuk bir faktor.

yok bariz bi savaşın hikayesi var öyle şuan tam hatırlamıyorum. klasik yanlı milli eğitim politikası değil yani o. Biz destek verdik araplara. Öyle olmasa zaten araplara saldırırdık.
Sosyal ağlarda paylaş

Hastadam said:

yanlız farkettimde adama 4 koldan saldırıyoruz. buda yanlış mesela. inanmak isteyen inanır arkadaş, o yüzden ben tartışmadan ayrılıyorum. haydi hayırlı tıraşlar.

Burda amaç birilerini inandırmak değil ayrıca. Sadece bilgi düzeyinde yanlışları düzeltmek. Mesela türklerin baskılarla zorla müslüman yapıldığı gibi saçmalıklar var.

Ne biliyim biri çıkıp hindular müslümanlardan kat kat fazla falan diyo. Hani inanç konusunu tartışmadan önce kendi saçmalıklarımızı düzeltmemiz lazım doğru bilgilerle yapılan bi tarışma daha sağlıklı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

tamamda abi, soyle bi olgu var. pat diye bi dini kabul etmek diye bisi olamaz tabii ki. Surec bu, bi savasta beraber savastilar diye herkesin musluman olmasi mumkun degil.

ki turklerin islamla tanismasi nihavend savasindan oncedir, yil 642(yil yanlis olabilir) turkler tak diye islamiyetle tanistilar diye bir olay yok, bundan once de araplarla iliskiler vardi, kafileler gezginler vs doluydu.

bir de soyle bir durum var, abbasiler muslumanligi arac olarak kullanmaya basladirlar, ozellikle cihad kavramini cok yanlis kullandilar. Sirf toprak ve ganimet elde etmek icin(bunda anormal bisi yok her devletin ihtiyaci o zamanlar) cihat kavramini kullandilar. Ustune kulturel baski altina almakta olunca isteseler de bariscil sekilde yayamazlardi muslumanligi. ama dedigim gibi bu muslumanlik dini yuzunden degil, abbasilerin dini kullanma bicimleri yuzunden.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam bi anda geçtiler demiyorum zaten. Süreçle yavaş yavaş geçtiler ama zorlama ve baskı olmadı. Abbasiler döneminde türklerden kadrolar vardı mesela yönetimde yanlış hatırlamıyosam.

Türkler önemli yerlere getirildi o dönemde. Zorlama olmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

Tamam bi anda geçtiler demiyorum zaten. Süreçle yavaş yavaş geçtiler ama zorlama ve baskı olmadı. Abbasiler döneminde türklerden kadrolar vardı mesela yönetimde yanlış hatırlamıyosam.

Türkler önemli yerlere getirildi o dönemde. Zorlama olmadı.

Abi afedersin ama türklerin islama geçişinde canlı canlı deri yüzmeler bile oldu.Basılan türk köylerinde yapılmayan şey yoktu ya.Hatta bu yavaş yavaş kazığa oturtma hikayeleri bile var.

Ha bir de senin bildiğin birşeyi bir başkası farklı bilince saçmalamış oluyor.Bayadır okuyorum da sen düşüncelerini değiştirmeye pek hevesli değilsin.Yani bu bir tartışma değil aslında inatlaşma iki taraf içinde.Ama sen biraz daha kör ilerliyor gibisin.
Sosyal ağlarda paylaş

türklerin islama geçmesini iki tarafın görüşleri de tek başına açıklama yetmez, boşuna inatlaşıp durmayın.

doğru arapların pek çok zorlamaları olmuştur; ama bağdat'a mektup yazıp biz islam'a geçmek istiyoruz diyen ilk türk boyu bulgaristan'daki bi tanesi olmuş. o zamanlarda ciddi anlamda islam'a yönelme var çok geniş bir coğrafyaya yayılmış türkler arasında. ne sadece 3-5 köydeki deri yüzmeyle ne de sadece kök tengri ile açıklayamazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

türklerin islama geçmesini iki tarafın görüşleri de tek başına açıklama yetmez, boşuna inatlaşıp durmayın.

doğru arapların pek çok zorlamaları olmuştur; ama bağdat'a mektup yazıp biz islam'a geçmek istiyoruz diyen bulgaristan'daki bi türk boyu olmuş. o zamanlarda ciddi anlamda islam'a yönelme var çok geniş bir coğrafyaya yayılmış türkler arasında. ne sadece 3-5 köydeki deri yüzmeyle ne de sadece kök tengri ile açıklayamazsınız.

onu diyoruz iste tek bir faktor yok, birsuru var.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya kaynak, bilgi temelli geniş tabloya göre konuşun. Her düşüncede istisna çıkar. Okduğum yerlerde ve beynimde yer etmiş eski yazılarda öyle bi bilgi geçmiyodu, demek ki genele vurulacak kadar büyük olaylar çıkmamış.

Akhlaur said:

Ha bir de senin bildiğin birşeyi bir başkası farklı bilince saçmalamış oluyor.Bayadır okuyorum da sen düşüncelerini değiştirmeye pek hevesli değilsin.Yani bu bir tartışma değil aslında inatlaşma iki taraf içinde.Ama sen biraz daha kör ilerliyor gibisin.

Körlükten ve inatlaşmadan ziyade aramızdaki fark şu: Ben kaynak gösteriyorum ve defalarca bilen adam varsa beni düzeltsin diyorum. Bildiklerime tarihin en büyük yalanı derecesinde iddialı laf edilirse karşı tarafın bilgisinde bi güvenilirlik oluşmaz bende bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...