Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls V: Skyrim

Sam

Öne çıkan mesajlar

questleri bıraktım odun falan kesiyorum ahaha çok iyi olm :D

bide craftingin sadece metal armor olmaması güzelmiş blacksmithing diyince sadece metal düşünmüştüm ben, deri falan işleyebiliyoruz, kendi silahımızı upgrade edebilmek falanda hoş, bende ok yapılıp yapılamadığını merak ediyorum şu an.

bide en yakın eşyalarımızı stoklayabileceğimiz yer neresi?
Sosyal ağlarda paylaş

norak sanırım ev satın almak lazım ama 5000 gold hemen yaptım ben ilk şehirdeki ev için. şimdilik sidekick'i kullanıyorum heh.
dreagloth said:

Tabii ki grafik en dikkat edilecek nokta değil, ama yoınun çıkış sloganı neredeyse ovsım grafiks ise dibine kadar da eleştirme hakkı doğuyor. Diablo için mesela, gameplay çok önemli, eğer bu yönüyle tatmin etmezse çıktığında, yine sokulur itin bir yerine.

oyunun çıkış sloganı grafik değil ki, fps filan değil bu. hangi bethesda oyunu çıktığı dönem zirveye oynamış grafikte? tes serisinin bütün olayı "sizi hayali bir dünyaya koyuyoruz ve burada yaşadığınızı hissediyorsunuz", grafik bunu yaratmakta araç. yıllarca rpg yapımcılarının sallamadığı bir noktaya daha çok özen gösterdiler diye oyunun odağı olmadı ki grafik. ciddi iddiası grafik olan oyun dx9 ile çıkmaz 2012 eşiğinde yani.

grafikler sanat yönetimi olarak mükemmel oyunda, ki biliyorum şuradaki yazarların %95'i "önemli olan grafiğin nasıl kullanıldığı" demiştir geçmişte bu bölümde. bunların hepsini esgeçip gidip "kayaya zumladım piksel gördüm" demekteki maksat nedir?

bak düzgün eleştiri gelince düzgün sav için çabalıyorum, oluyor mu olmuyor mu orası sizin takdiriniz.
Sosyal ağlarda paylaş

kaede ve masq'ın yazdıkları üzerinden konuşmuşsun, toplam gelen eleştiriler şunlar o mesajlarda:

- grafiklar ivranç
- menüler kötü
- vuruş hissi yok
- dragon fight'lar script

bu mudur hepsi kanuni? çünkü menüler hariç katılmadığım gibi (sadece bir kere ejderle kapıştım henüz, no comment yet) doğru olsalar dahi bir oyunu süperlikten düşürecek bir yan göremiyorum.

primary statların filan olmaması şurada yazılan herşeyden (menüler hariç) daha çok rahatsız ediyor beni hala (yeni sistem perklerle filan iyi olsa da) ama yazan yok mesela. eleştirim daha illa gelir ama oyunun bütününe bakınca, gayet süper. dünya gezen karakterlerle yaşıyor gibi ve dialoglar daha iyi.

neyse yemeğimi yedim hadi oyuna kaçtım. :)
Sosyal ağlarda paylaş

savasma hissi gercekten kotu, tavuk oldurdum diye 5 km otedeki okcularin beni vurmasi mantik harici ne ara duydunuz ?

oyunun yuzde 70 inde savastigimiz ve bunu severek yapamadigimiz dusunulurse oradan buyuk bir eksisi var benim icin, arti inventoryi buyuk eksi, tamam oyun genis free, ne istersen yap ama tes serisi hep oyle zaten, hani yenilik olarak ne bekleyebiliriz ki bu seriden ? gecmistekinin ustune bir yeni hikaye mi sadece ?

kotu demiyorum zaten oyuna ama su bir onceki videolar nedir oyle ? bumudur gercek rpg hissi , adamin kafasina gecir kovayi karisini oldur , oldu.

70 calisir benden oyuna ama nasil oluyorda 95 veya 100 aliyor reviewlerden onu anlayamadim tam.

benden gecmis ya da gozumden kacirdigim inanilmaz yenilikler var oyunda.

nehrin beni suruklemesi hos bir detay misal hosuma gitti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Benim iki derdim var sadece:

Immersion olayı Sam, belirtmiştim zaten daha önce. Dünyanın açık olmasının, herşeyi yapabilmenin buna katkısı olmadığını da söylemiştim.

Bir de narrative.

İkisi bir arada olursa süper olur. CRPG ya da Action RPG umrumda değil doğrusu bunlar iyi olduğu sürece. Oblivion'da yoktular. Morrowind'da vardılar.

Rapor bekliyorum bu konuda =)
Sosyal ağlarda paylaş

Yaklasik 2-3 saatlik izlenimlerim:

* Grafik cok rerore beni ilgilendirmiyor, bir battlefield 3 degil ama oyle rahatsiz da etmiyor. Bu oyunun grafigini begenmeyen arkadaslar bu devirde oturup da infinity engine oyunu oynamasinlar bi zahmet. Oyunun grafiklerini abartsalardi bu sefer de cogumuz oynayamazdik, bunu da unutmayalim.

* Combat bence daha zevkli olmus. Iki ele ayri ayri belirleyebilme, favorite menusu falan begendim.

* Su kova olayini patchlerler yuksek ihtimalle, acikcasi insanlari rahatsiz etmesini de anlayamiyorum. Adamin biri oyunun bug'ini bulmus, bunu kullanip kullanmamak size kalmis.

* AI hala mal, biraz daha iyi gibi ama hala mal.

* Crafting sistemi cok iyi.

* Oyunun dunyasinda kaybediyorsunuz kendinizi, oblivionda falan yaptiklari gibi diyaloglara girince ekranin zoom in olmamasi mesela guzel olmus, immersion'i bozmuyor.

* Menuler cok kotu, karakter menusu ya da inventory hadi neyse de su level atlarken perklere bakayim dedim, menunun icinde kayboldum. Fikir iyi ama konsollara uygun bi interface, PC icin farkli bir interface yapsalarmis iyi olurmus. Mouse ile menude gezinme olayini patchlemeleri lazim.

* Cogu kisi bahsetmemis ama diger "modern RPG"lerdeki dialog wheel gibi sacma sapan seylerin olmamasi yuzunden benden arti aliyor bu oyun.

* Ciddi bir karli ortamda morrowind havasi aldim oyundan.

* Level up sistemi biraz basit ve duz olmus. Ama yine de perkler cesitli ve fena degil, primary statlarin olmamasi kotu ama bu yuzden de oyunu birakacak degilim.

* Cogu TES oyunu gibi irili ufakli cok fazla bug var. Immersion'i ne kadar bozdugu kisiden kisiye degistiginden net bir yorum yapamiyorum bu konuda.

* Atmosfer cok guzel demis miydim?

Son yorum: Menu ve bug sorunu var, ama yine de oyunun temeli bayagi guzel.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

savasma hissi gercekten kotu, tavuk oldurdum diye 5 km otedeki okcularin beni vurmasi mantik harici ne ara duydunuz ?

birisi görmüşse bounty alıyorsun kafana, nesi mantık dışı? mantık dışı olan birşey varsa 2011'de hala milletin gözü önünde evini soyabilmemiz goty oyunlarda.
said:
oyunun yuzde 70 inde savastigimiz ve bunu severek yapamadigimiz dusunulurse oradan buyuk bir eksisi var benim icin, arti inventoryi buyuk eksi, tamam oyun genis free, ne istersen yap ama tes serisi hep oyle zaten, hani yenilik olarak ne bekleyebiliriz ki bu seriden ? gecmistekinin ustune bir yeni hikaye mi sadece ?

valla ben severek savaşıyorum şimdiye dek, değişik deneyimler demek ki. inventory büyük eksi evet ama tek başına oyundan puan kırmaya yetse fo & fo2'yi 10 kere oynamazdık. kötü cidden, hakkaten kötü inv. alıştım ama gene öyle.
said:
kotu demiyorum zaten oyuna ama su bir onceki videolar nedir oyle ? bumudur gercek rpg hissi , adamin kafasina gecir kovayi karisini oldur , oldu.

abuse yapılan ilk oyun mu bu oyun tarihinde anlamadım ki? aferin güzel açık bulmuşlar. eee? bitirdi mi oyunu yani motorun sınırlarını zorlayan bir abuse? yandık o zaman çünkü bayağı efsane oyunlarda bayağı efsane durumlar var benzer.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Benim iki derdim var sadece:

Immersion olayı Sam, belirtmiştim zaten daha önce. Dünyanın açık olmasının, herşeyi yapabilmenin buna katkısı olmadığını da söylemiştim.

Bir de narrative.

İkisi bir arada olursa süper olur. CRPG ya da Action RPG umrumda değil doğrusu bunlar iyi olduğu sürece. Oblivion'da yoktular. Morrowind'da vardılar.

Rapor bekliyorum bu konuda =)

gerge'ye de yazıp gideyim:

BENCE immersion 11/10. narrative için biraz daha oynamam lazım ama gene bence, son derece iyi. morrowind'in 2001'de olduğu kadar iyi mi söyleyebilmek için daha oynamam lazım ama, enflasyona vurmadan sadece terazide tartarsak skyrim ağır basabilir ama 16 saat kafi değil tabii kesin konuşmam için. yine de hayalkırıklığına uğrayacağını pek sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Kanuni said:

said:

abuse yapılan ilk oyun mu bu oyun tarihinde anlamadım ki? aferin güzel açık bulmuşlar. eee? bitirdi mi oyunu yani motorun sınırlarını zorlayan bir abuse? yandık o zaman çünkü bayağı efsane oyunlarda bayağı efsane durumlar var benzer.

haklisin.
Sosyal ağlarda paylaş

obliviondan daha zor bowu kullanmak ama bir problem yaratmıyor, longbowdan kaynaklı olabilir ama baya eğimli gidiyor hedefin az üstüne nişan almak gerekli, tahminim shortbow daha düz gidicektir. 2 çeşit bow var çünkü. ilk 5dk falan hariç ok/yay kullanıyorum oyunun başından beri bir problem yaşamadım.

bide evlerde herşey sadece çalınabilir değil, bazı şeyleri öle alıp gidebiliyoruz çalmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada iki püf yazayım aklımdayken:

- dilencilere para verirseniz bir saatliğine +10 speech bonus alıyorsunuz, yüksek miktarda ticaret yapmadan önce iyi fikir. ilk defa bir oyunda dilenciye para verdim heh.

- alt+tab yaptıktan sonra düz restore ederseniz birşey görünmez oluyor, bunu engellemek için task manager'dan "bring to front" yapın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

5 saat uyuduktan sonra kalktım (tel çalınca beynimin içinde tema müziği çalmasından uyuyamadım heh) ve maratona devam. ama hemen önce 1-2 abartmanın cılkını çıkarmaya gol atalım, sonra uğraşamam heh:

ayrı ayrı çok fail var da şunu tekrar yazalım okumayan varmış hala, dragonaj 2/ me2'de bile doku kaplama dosyaları 1,5gb filan. 20gb'lik oyun yapınca 1080p şirket logoları, asansör loading videoları koyuyorlar, 10gb doku dosyası değil. şu düz mantıktan bir kurtulalım.

yani low quality texture'ler yerine high ve ultra textureler koysalar yine 5gb olurdu diyorsun?

e yapsalardı o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...