Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Transformers: Dark of the Moon

Azure_Knight

Öne çıkan mesajlar

e ztn maks 7-7.5 puanlık film bu

filmin hatasını söyledim.bence gereksiz uzatmışlar filmi.süreyi uzatırken bazı şeyler daha göze batıyor

yapcakları tek şey 90 dakkaya çekip ayın şekilde aksiyon ve güzel bi bayan koymak

onun harici dediğim gibi transformeres serisi anca bu olur

bu kadar cgi ağırlıklı olup çok saglam kurgusu senaryosu oyunculugu olan film var mı ?

bakınız avatar.

yani lotr gibi güzel işlenmiş uyarlanmış bi seride bile ağlayan nördler vardı.transformerstada olması gayet normal
Sosyal ağlarda paylaş

düşündüm de transformers konseptine direk önyargılı yaklaşıyorsanız zaten burda filmi tartışmamız lüzumsuz.

transformers görmek istiyoruz biz, robotlar uçsun gitsin felan. birbirleriyle kavga etsin, film bunun üstüne kurulsun.
oysa filmdeki konsept "amerikanın dünyayı kurtarması" ve "shia'nın güzel bir kızın elinden tutup koşturması" üzerine kurulu oluyor.

yani batman sürekli gelişebiliyorsa ve güzelleşebiliyorsa bu da gayet kaliteli bir film olabilirdi.

senaryonun içinde robot var diye önyargılı olanları cidden anlamıyorum.
terminator 1-2 var mesela, gene robotlar üstüne kurulu bir senaryosu vardı, ama o iki film de mükemmel sonuçlanmıştı.
önemli olan konsept değil, nasıl işlendiği.

ayrıca michael bay'in ordu propogandası yaptı mı yapmadı mı diye mi tartışacağız,
filme getirilen en büyük eleştirilerden biri buyken, tekrardan "acaba gerçekten ordu göze batıyor mu" diye düşünmeye gerek yok.

http://i.imgur.com/AeO9f.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

subjektif bir şeyi "zaten her yerde söyleniyor" diyerek ispatlamaya çalışıyosun abi sen de

tamam bence de "amerika güçlüdür ve düşmanlarını her zaman alt eder" altmesajı sonuna kadar var

ama bütün comic franchiselarında da var bu. en fazla amerika iyidir içinde üç beş hain vardır oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

elbette amerikada geçen her çizgi filmde ve çizgi romanda amerika gözüyle anlatılır.

ama anlaşamadığımız nokta şu,
michael bay'in tamamiyle bunun üstüne odaklanıyor olması.

sadece ben değil, birçok kişi bundan rahatsız diyorum...

hani örnek de veriyorum, süpermende batmande adamlar şehri dağıtırken askerleri bu şekilde ön plana sürmüyorlar, hatta çoğu kez askerler yer bile almıyor.
ama yine de kabul etmek istemiyorsunuz olayı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya nerde bir çok kişi diyor bone? Bak açıkça söylüyorum filmde ordu abartması denecek birşey varsa Lennox ekibinin fazla overpowered olmasıdır, onun haricinde yeminle hiçbir abartı yok. Adamlar böyle çünkü, tarzları bu.

Gerçek hayatta uzaylılar gelsin bunlar yine A-10'ları AMERICA FUCK YEAH diye uçuracak. Ladin'i öldürdüler direk FUCK YEAH.jpg'ler dolanmadı mı internette, kameralara bağırmadı mı adamlar.

Amerika bu, kabul edeceksin. Herifler güçlü, techizat'ları çok ve kuvvetli, normal hayatta bile military RP'si yapıyor adamlar. Filmde o yüzden hiçbir abartı yok. Amerikan bayrağını göstermek bile "propoganda" değil çünkü adamların hayatlarında var bu.

Yani geçeceksin bu "amerika çok propogandarörörör" ayaklarını.

Rusya daha güçlü olsaydı onlar yapardı ki eski rusya hakkında yapıyor adamlar zaten.

Ama "robotlar birbiriyle konuşsun, kavga etsin" lafında haklısın, kendi görüşün Öyle yapılsaydıda iyi olabilirdi ama böyle daha cool'lar.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Gerçek hayatta uzaylılar gelsin bunlar yine A-10'ları AMERICA FUCK YEAH diye uçuracak. Ladin'i öldürdüler direk FUCK YEAH.jpg'ler dolanmadı mı internette, kameralara bağırmadı mı adamlar.

Amerika bu, kabul edeceksin. Herifler güçlü, techizat'ları çok ve kuvvetli, normal hayatta bile military RP'si yapıyor adamlar. Filmde o yüzden hiçbir abartı yok. Amerikan bayrağını göstermek bile "propoganda" değil çünkü adamların hayatlarında var bu.

ben mi derdi anlatamıyorum hehe.

abicim amerikaya saldırı düzenlendiği zaman amerikanın ordusunu öne sürmesi normal.
ancak tartışılan mevzu "transformers" temalı bi filmde önplanda askerlerin, geri planda transformersların oluşu.

mesela süpermen de batman de amerika'da geçiyor,
ama her olayda "amanın bayrak çok önemli amerikan askerlerini yollayalım" telaşında değiller,
kahramanlığı süpermen ve betmen yapıyor, biz de onu izliyoruz.

bi de niye illa şehir istila etmeleri gerekiyor ki? decepticonların amacı dünyadan enerji emmekti çizgi filminde, bunu gidip dağ başında da yapabilir, ordunun umrunda olmaz.

aynı şeyleri tekrar tekrar yazıyorum gibi sanki, heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ısrarla Batman'le karşılaştırıyorsun ya deliricem. O kadar zıt filmler ki.

Orduyu neden ön plana çıkarıyorda robotları değil diyorsun, anlıyorum ne demek istediğini. Ama senin anlamadığın şey şu. Ordu ön plana çıkıyor gibi gözüküyor sana çünkü;

1. Hikayenin içinde varlar, ordu saklıyor bilgileri, ordu mesafe koyuyor autobot'lar ile insanlar arasına.

2. Resistance. Savunuyor adamlar ülkelerini ve "dünyayı".

3. Hikaye Sam'e odaklı ilerliyor. Sam'inde yolu illa ki ordudan geçiyor.

Başka bir şey gözüne bakamaz çünkü filmin parçası yani.
Sen diyorsun ki olmasın, Robotlar konuşsun hep, onlara odaklansın; bir şekilde karanlık, izlenebilir bir halde sunabilirler. Orada bir problem yok zaten. Bir nevi doğru istek ama filme sığdıramazsın böyle bir olayı.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

bone un teyzesinin optimus olduguna inandım ben

optimus bile bu kadar dert etmemiştir bence filmde geri planda oluşunu sdfs

megatrona üzüldüm ben, sözde decepticon lideri ama 2dk dan fazla görünmedi filmde

2. dakikanın sonunda da tek kollu optimusa kelleyi vermesini saymıyorum hani.

Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Abi ısrarla Batman'le karşılaştırıyorsun ya deliricem. O kadar zıt filmler ki.

filmler zıt, ama ben çizgi romanlardan, çizgi filmlerden bahsediyorum

batman'e bakarsak tv şovu çok saçmaydı, ama tim burton'ın filmleri olsun, tv'de yayınlanan çizgi filmi olsun, son zamanlarda christopher nolan'ın filmleri olsun gayet geliştirdi seriyi.

said:
Orduyu neden ön plana çıkarıyorda robotları değil diyorsun, anlıyorum ne demek istediğini. Ama senin anlamadığın şey şu. Ordu ön plana çıkıyor gibi gözüküyor sana çünkü;

1. Hikayenin içinde varlar, ordu saklıyor bilgileri, ordu mesafe koyuyor autobot'lar ile insanlar arasına.

2. Resistance. Savunuyor adamlar ülkelerini ve "dünyayı".

3. Hikaye Sam'e odaklı ilerliyor. Sam'inde yolu illa ki ordudan geçiyor.

sen filmin kendi hikayesi içinde değerlendiriyorsun.
filmin kendi timeline'ına göre değerlendirirsek, evet sürekli askerlerin çıkması mantıklı.

ama senden istiyorum ki, filmin kendi senaryosunun dışından bak olaya.
askerleri koymalarının nedeni senaryo,
ama diyoruz ki senaryonun nedeni askerleri koymak.

yani senaryo daha farklı olabilirdi, askerleri bu kadar önplanda koymayan bir senaryo yazılabilirdi,
bunu diyorum ama sen "senaryoda yer alıyorsa neden göstermiyorlar" diyorsun.

bak mesela asker odaklı olmayan bir senaryo nasıl yazılabilirdi, örnek:
http://comicbookmovie.com/fansites/FortressOfAwesomeness/news/?a=32276

said:
Başka bir şey gözüne bakamaz çünkü filmin parçası yani.
Sen diyorsun ki olmasın, Robotlar konuşsun hep, onlara odaklansın; bir şekilde karanlık, izlenebilir bir halde sunabilirler. Orada bir problem yok zaten. Bir nevi doğru istek ama filme sığdıramazsın böyle bir olayı.

niye sığdıramayacaksın ki? toplamda 7.5 saatlik 3 tane filmden bahsediyoruz. sığdıramıyorsan son bi film daha yaparsın, toplam 10 saat olur. gene olmadıysa extended edition yaparsın, her film 2.5 saat yerine 3 saat olur, 30 saatlik dvd/bd'ler sunarsın fanlar için.
mesela yıllar öncesinde yapılan transformers filminde 5'er dakikalık çok güzel sahneler vardı,
http://www.youtube.com/watch?v=4lo7JPLJUUU
http://www.youtube.com/watch?v=bBUAG6Gy-to

ne demek istediğimi daha iyi açıklayabilmek için şu trailerı sunayım:

http://www.youtube.com/watch?v=kHRf01Gjosk

mesela bu trailerda dünyaya bolca decepticonların geldiğini görüyoruz.
tamam ilginç bir olay, hoşuma gitmediğini söylemem.
ama gel gör ki filmde decepticonlara sadece ordunun karşı durduğunu görüyoruz.
autobotlar sadece bir avuç kalmış çünkü.
oysa autobotlar da kendi adamlarını çağırabilse çok daha epic bir savaş dönebilirdi.
dinobotları, aerialbotları ve cybertron savaşlarından kalma diğer otobotları da görebilirdik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...