Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Neye inanıyorsunuz

Olivies

Öne çıkan mesajlar

Valla Allah(c.c) ye karşı saygım sonsuz. Her türlü dine karşı da saygım sonsuz ama dinlerin gerektirdiklerini yerine getiremiyorum abi. Çok uzun ve unutuyorum yani. Duştan çıkmadan önce aaa lan abdest alcaktım. Arabayla giderken aaa besmele çekmedim lan. Yemek yerken aaa besmele çekmedim lan. Çok dalgın yaşıyorum bu konuda ve kendime çok kırgınım. Biraz daha farkında olsam yaptığım şeylerin hepsini yerine getireceğim ama olmuyor
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bir güce inanıyorum. Ama Gök Tanrı mı dersin, Allah mı dersin, Tanrı mı dersin bilemiyorum. Müslümanlığın gereklerinin iyi insan olmak için düzenlenmiş bir liste olduğunu düşünüyorum. Oruç bedeni sağlıklı tutmak, kolesterol ve diğer zararlı şeyleri düzenlemek, namaz vücudun sürekli eğilip kalkması ile alakalı, düzenli yapıldığında spor gibi vücuda yararı olduğunu düşünüyorum. Zekat vermenin insanın paylaşımcı tarafını ortaya çıkartmaya yaradığını, açgözlülüğünü yenmesi için getirildiğine inanıyorum. Bilmiyorum belki de kendime göre yorumlardır bunlar. Kimsenin dedikodusunu yapmadan, eşyasına malına göz dikmeden, yalandan uzak, yanlışa sapmadan ilerleyen bir insanın, din ile çok alakalı olabileceğini düşünmüyorum. Abdest almak bile temiz olmak ile alakalı, günde 5 vakit namaz kılmak için gerekliyse, vücudunu temiz tut, sürekli yüzünü yıka, burnunu temizle demek istemiş olabilirler yahu. Din bence insanların düzgün bir şekilde sapmadan yol alabilmeleri için gerekli. Adamların her iki lafından biri, "biz müslümanız yapmayız öyle şey, harama dokunmayız, çalmayız, Allah korkumuz var." İnsanların bir şeylerden korkması lazım ki "yapmasınlar", korkmazlarsa suçun kralı, kaosun kendisi olur. Bilemiyorum bence böyle :)
Sosyal ağlarda paylaş

konu ürkütüyor ürkütmüyor değil ki. konu ürkmene çare arıyor olup bi yerlere sığınmak istemen. hal böyle olunca da iş din meselesini çok aşıyor, insan psikolojisinden geçip hört diye ihtiyaçlara geliyor ki bu pek de ulvi/ruhani bi konu olmamış oluyor o zaman işte.
gayet hayatla kavga etmeye çalışan, ruhani diil, bilhassa son derece dünyevi olan homo sapiens konusu. o yüzden o karanlıklarda ürkmelere filan çare diil aslında işte.

(berbat bi paragraf oldu ama aslında çok mantıklı valla bak :P)
Sosyal ağlarda paylaş

allah inancım tam olarak var mı yok mu emin olamıyorum.insan bazen sığıncak inanıcak karşılıksız bi varlık arıyor.sana cevap veremicek hiç göreyemiceğin.inanmaktada kötü birşey yok psikopata bağlamadıkca bence.

belki tamamen uydurmadır.insanlıga yapılmıs en büyük kandırmadır.fakat yinede kötü değil.böyle bi varlıga inanç gerekli

din dersek zerre işim olmaz.amacından tamamen sapmıs bir düşünce

ben dayanamıyorum sapık dindarları.alkolik dindarları falan gorunce.para için falan için dindar takılanları

kendi halinde inananlara saygım sonsuz.anneannem gibi olsalar belki bende inanırdım

fakat aslında din kimsenin umrunda değil gerçekten.bide birşey yaptınmı hakkını vericeksin bence.şimdi bende zina var alkol var küfür var.gidipte namaz kılmam.gönülden inanamam herhalde

muhtaçlara yardım etmek için dine inanmakta gerekmiyor.her daim yapılabilir.

adam öldürüp camiye gidiyor millet.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...