Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM3 - SPOILER ALERT !!! (Oyunici Tartisma Burdan)

Vampire

Öne çıkan mesajlar

bonecrusher in savunmasini yapmak bana dusmez ama adam dogru duzgun bir yazi yazmis begenmedigi noktalari soylemis bencede cok guzel anlatmis anlatmak istedigini ama burda (patates) gibi bazi kendini bilmezler adama direk haraket etmis
misal:bone ve crusher dan baska ingilizce kelime biliyosan git oyunun konusunu oku falan bu arkadas fps yetkilisi olan birine nasi haraket edebiliyor??zevkler ve renkler tartisilmaz misal :ben oyunda grafiklere onem veririm dieri senaryosuna..madem yazisina katilmiyosunuz sizde onun yaptigi gibi aciklamalarla birlikte bir yazi yazin..
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ne agresiflik kardeşim ... adam beğenmemiş işte fazla.Bence zaten grafik o kadar önemli değil.Unreal 2'ye bakın mesala. Önemli olan oyunun seni sürüklemesi.. ama bone'un koyduğu ss'ler gerçeği yansıtmıyor.Kendin demişsin uzaktan hepsi aynı diye ; e doğru işte kanıtlamışsın... adamlarda sana yakından nasıl farkettiğini kanıtlamışlar. Bu kadar yani.. hır-gür gereksiz :)[signature][hline]What we do in life,echoes in eternity.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar olay şu: bone iki yıl önce alpha'sını bulup oynamış. oynamaz olaymış. alpha'yı beğenmemiş. (alpha ne demek hepiniz biliyordur sanırım) ve o vakitten beri ne zaman doom 3'ten bahsedilse hep "aplha'yı beğenmedim bu oyun kötü olacak" diye makaleler döktürdü. o zaman da dedik kaç kere, "alpha'ya itibar etme yanıltır" diye. hayır, adeta inatlaştı, tutturdu kötü olacak diye. hangi oyun için söylüyorsun sen bunu? FPS TÜRÜNÜ YARATAN OYUNA YAŞAYAN EN ÜNLÜ PROGRAMCI TARAFINDAN YAPILAN BİR DEVAM OYUNUNA. insan biraz olsun der ki, "ya bu kadar büyük konuşmayayım zaten fazla bilgi verilmedi oyun hakkında hl2 gibi" ve şüphesini korur..

bakın ben max payne berbat olacak, balon gibi patlayacak diye bekledim, ve PATLADIM. oyun en beğendiğim aksiyon oyunları arasında ilk sıralarda halen. ve bunu da söylemişimdir bir iki yerde patladım diye..

ne var ki bone nedendir anlamıyorum ama o sözlerini anımsatıp kafa bulacağız diye midir nedir oyunu beğenmemek için bahane arar halde. easy'de iki saat oynanıp böyle bir makale yazılır mı? ben 3 ay sc oynadım beni konuşturmuyor millet oyun hakkında, bir yıl oyna ya da sus diyorlar. bone 2 saatte 'easy oynayarak' (easy'de bir oyunun ne kadar değişik olduğunu bilmeyen biri yoktur herhalde) çözüyor olayı..

ha bone bu vakitten sonra normal'e dönüp bitirse bile oyunu, hatta keyiften ölse bile gene burada söyleyemeyecek bence, neden bilmiyorum ama çok ciddiye alıyor insanların takılmalarını. işte bu yüzden bone ile uğraşıyoruz biraz da.. :)

horas'ın dediği gibi o muhalefet için muhalif bu oyuna iki yıldır. "kötü olacak", "çok şişirildi", "balon varsa budur" sözlerini her fırsatta etti ve yanlış olabileceği ihtimalini kabul etmeyecek. bone'u diğer tartışmalarda okuyan, (zevkle :) ) onu biraz tanıyan biri olmasam "adam beğenmemiş işte oyunu napalım" der geçerdim sizin dediğiniz gibi..

bu bone öyle adamdır ki 3$'lık maskeler takan angel iblislerini hayranlıkla seyrederken doom 3 dünyayı titretir ve o esner. düşünün artık olayın vehametini.. :horace:

ekleme: "siz mi yaptınız oyunu?" diyenlere..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.

[Bu mesaj Sam tarafından 04 Ağustos 2004 13:44 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ss isteyen arkadaşlar gitsin gamespot'a baksın işte 300 kadar yeni ss koymuş adamlar. hatta o da yetmemiş kendi oyunlarını videoya çekip parça parça koymuşlar..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

Grafikler bir kenara da,oyundaki atmosfer dehşet.İlk kez yaratıkların geldiği yer mesela en baştaki,ordaki telsiz konuşmaları patlamalar ve hatta şu yandaki bilim adamının zombiye dönüşmesini gösteren video tek kelimeyle muhteşem.Adamlar üzerinde çok uğraşmışlar belli ki.

Bir de korku öğeleri gayet güzel,belki biraz klişe elektrikler sönüyor yaratıklar fırlıyor filan ama,oyuna heyecan ve güzellik katıyorlar.Mesela bir yerde,karanlıkta bir bilgisayar vardı,hiç saldırı filan beklemiyorum,ki zaten alan dardı yaratık çıkmaz diye düşünüp bilgisayara giderken RÖÖGGHH diye zombi çıktı karanlıktan,yuh dedim :).Yani bence baya hoş yapmışlar.

Bir de oyundaki yaratık scriptlerine hayran kaldım.Mesela şu pembe köpeğin ilk geldiği yerde.Önce cama geliyor köpek,sonra kapıyı kırmaya çalışıyor,sonra camdan dalıp üzerine atlıyor,belki hep aynı şeyi yapacak save/load yapsak ama orda gerçekten tırsıyor insan ulan nerden gelecek bu diye..

Zorluk olarak "marine" de oynamama rağmen,bazı yerlerde mermiyi sayarak atmam gerekti,diğer fpslerdeki gibi zebil etrafta mermi yok.Bu çok hoşuma gitti.Extra mermi için ise uğraşmanız gerekiyor,etraftaki pdalardan bazen şanslıysanız kasa şifreleri çıkıyor,bu kasa şifreleri ile kitli kasaları açıp mermi,medkit filan alıyorsunuz.

Bir de ben doom 3 ü,eski doomlar gibi yaratıkları harca,anatharı bul kapıyı aç bölümü geç gibi yapacaklar zannederek üzülüyordum ama tahminlerimin aksine bölüm geçme sistemini,avpdeki gibi "mission" tarzı yapıp üzerine bölüm içi cutsceneleri koymuşlar.Tam istediğim gibi bir oyun olmuş :).

Sonuç olarak bence 9/10 u hak ediyor doom :),hikayenin hala eski hikaye olması biraz bozuyor olayı ama gerisi gerçekten mükemmel,zaten id softwareden de bu beklenirdi :).[signature][hline]Eaglef Ifock |SWG|(Retired)
Forgon,the space orc |EVE|

Sosyal ağlarda paylaş

oyunun tek kötü olduğy yer yaratıkların cesetlerinin her silahta aynı şekilde yanıyo olması. o yanma efekti sadece BFG'de ve plazma'da falan olsaydı süppper olcaktı. mesela tabancalarla sadece kurşun izleri kalsaydı...

onun dışında oyun mükemmel denebilecem güzellikle.
kesinlikle %92'yi hak ediyo.[signature][hline]Are you gonna bark all day, little doggie, or are you gonna bite?
Sosyal ağlarda paylaş

Mayfer iyi anlatmissin ama geforce4 ti4200 de de pixel shader var ve sadece versiyon ve render farki var aramizda...Benim attigim postlara bakarsan benim ekran görüntüleriminde cok farkli olmadigini görebilirsin...

Pixel Shading birakin G4 serisini, geforce 3 TI serisinden beri bütün kartlarda mevcut, olay sadece yeni nesil kartlarin yansimalarda daha yüksek bir kalite vermesi ki buda kalitede bir fark yaratsada INANILMAZ büyük farklar yaratmaz, sadece yansima üsütnde ve exture detayinda yakindan bakildiginda daha detayli olur... :) ama yinede güzel yazi...biz oyunu g4 ti 4200 ile o senin resimlerde gösterdigin gibi dandik grafikli oynamiyoruz sen merak etme :)[signature][hline]Dont make me more aggressive than devil...
Sosyal ağlarda paylaş

pre-alphadaki ölüp ölüp kalkan zombilerin olmaması çok iyi olmuş, oyunun tadını kaçırıyordu o.
Ayrıca göstergeleri çok sevdim, imleci getirdiğinde imlecin değişmesini güzel akıl etmişler.
(önceki yazımda bunları yazmayı unutmuşum)

said:
mayfer, 04 Ağustos 2004 07:01 tarihinde demiş ki:
bonecrusher:
sana kısaca şöyle cevap vereyim:
[resim resim resim]

ee abi o bumpmapping (pixel shader 2.0) kapalıyken ne kadar iğreti duruyormuş öyle ıygh..

o zaman bende açık pixel shader.
siz herhalde bende bumpmapping açık değil sanıyorsunuz.
ee açık ama ona rağmen sevmedim. Anca 7 puan verdim...

Sam'in bahsettiği pre-alpha olayıyla alakası yok.
Pre-alphada da aynı grafikler mevcuttu, burda da var.

Grafik motorunun hızı çok iyi, Vampire'e bahsettiğim Lineage 2, Kotor, Deus Ex 2, NFS Underground'da en düşük seviyede zorlanan ekran kartı,
Doom 3'ü Ultra kalitede çok çok az zorlanarak çalıştırabiliyor..

Bu grafikler, Quake 3'ün biraz daha kalın grafiklisi geliyor, belki o yüzden bu kadar rahat oynuyorum oyunu. Ben sevemedim grafikleri.

Siz bayılmış olabilirsin, ama ben sevmedim oyunu.
Benim sevmediğim yönleri söyleme hakkım varsa söyleyebilirim.

Undying daha korkunç bu arada, bir daha belirtmek istiyorum :D[signature][hline]iyi kötü çirkin

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 04 Ağustos 2004 17:28 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ilk başta söyleyeyim,
ben oyunlarda korkmam. çok çok nadiren beni korkutacak oyunlar görürüm.
FPS deneyimim de Beachhead ile sınırlı değil.

Bakıyorum etrafa, Far Cry, Half-Life 2, FEAR, Stalker gibi bir sürü rakibi var doom 3'ün.

Bumpmapping kapalıyken, Quake 3'ten farkı yok.
ancak asıl olay bumpmapping'de bitiyor. Daha kalın ve ayrıntılı grafikler gözüküyor.
Ancak yakına gidince bumpmapping'in bir etkisi olmuyor.
Dümdüz duvar.
Uzaktan gözüken kıvrımlı duvarlar, yakına gelince dümdüz oluyor.

Beni rahatsız eden nokta burasıydı. Quake 3 + bumpmapping kaplamalarından ibaret geldi.
Daha etkileyici birşeyler bekliyordum.

Doom 3 beklerken Beachhead oynamıyordum.
FEAR, STALKER, Half-Life 2 screenshotlarını inceliyor, onların videolarını izliyordum.

Neyse bunu geçeyim, korku öğesine geleyim.

Dediğim gibi oyunlarda korkan biri değilimdir.
Karanlıkta yürürken fenerle yaratık aramak,
Hard'da yaratıkların çok zorlaması (ki easy yerine normal oynayınca yaratıkların hpsinin artması ve daha güçlü vurmasından başka birşey yok, oyun çok değişiyor demişsiniz de, bol save/load yapmaktan başka birşey değişmiyor)
kapıyı açtığınız an "böö" diyerek refleks testi yapan impler...
gibi öğeler
bana yetmiyor.

Oysa Undying'e bakıyorum.
Oyun Doom gibi paso karanlıklarda yaratık avladığımız bir oyun değil.
Daha ışıl ışıl.
Easy'de yaratıklar Doom'daki yaratıklar gibi zorlamıyor.
Peki karanlıklarda yaratık avlamıyorsak bu oyun beni nasıl korkutuyor? Ayrıca easy'de bile Doom 3 gibi koridorda basit bir impin bile öldürebileceği bir oyun da değil.

İlk başta, Undying'in konutu işleyişi, Doom kadar zayıf değil. Clive Barker diyorum size. Bu adam sıradan birisi değil.
Sonra aniden "böö" diyen yaratıklar yerine, insanı geren bir yapısı var.

Örnek veriyorum.
Bahçedesiniz.
Rüzgar esiyor. Ürperiyorsunuz. Rüzgarın sesi kulaklarınızda çınlıyor.
Arada bazı sesler duyuyorsunuz. Bazı iniltiler.
Sesler yakınlaşıyor, ulumayla karışık korkunç sesler ekleniyor.
İlerdeki duvarın üstünden yavaş yavaş bir kaç yaratık size doğru geliyor. Size doğru hırlıyorlar, etinizin tadını merak eden gözlerle size bakıyorlar.
Ve aralarından biri üstünüze atladığında,
siz gözünüzü kapatıp elinizdeki revolverı boşaltıyorsunuz.
gözünüzü tekrar açtığınızda, etrafınızın birçok yaratıkla sarılı olduğunu farkediyorsunuz,
Yaratıklardan uzaklaşmaya çalışırken eliniz karışarak revolverı tekrar doldurmaya çalışıyorsunuz. Başka bir yaratık sizin üstünüze atlamadan önce kurşunları tekrar doldurmak için dua ediyorsunuz.

Doom'un korku temasını sevemedim.
Grafiklerden kaynaklı olabilir.
Yeterince korkunç bir havası yok.
Ayrıca her yer karanlık. Bunun da etkisi var. Karanlıkta size saldıran yaratıkları haklamaya çalışıyorsunuz.
Koridorda yaratıklar üstünüze atlıyor, siz de sadece save/load yaparak minimum damage ve minimum kurşun kaybıyla o sahneyi atlatmaya çalışıyorsunuz.

Karanlık sizin için korku teması olabilir, ama benim için sadece oynanabilirliği düşüren bir etken.
Oyundaki sevmediğim kısımlar bunlar.

Ama oynuyorum. Çünkü Breed gibi, Halo gibi oyunlar varken, dişe dokunur sayınır oyunlardan. Ha söyleyeyim, benden 7/10 almak o kadar da kolay değildir. Half-Life 1, Jedi Academy, Baldur's Gate 2 gibi çok sevdiğim ve sürekli oynadığım oyunlara 10/10 vermedim[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

konuya bodoslama bi dalış yapıcam ama sormak istiyorum arkadaşlar: mesajım "çalışırmı"'dan ibaret değil belirteyim :P

makinem : AMD Athlon 2500+ , 256 mb RAM ve 128 MB geForce fx 5200 128 bit .

şuanda istediğim an doom alabilirim ama ram az diye almak istemiyorum. Sizce bi 256 MB Ram daha alıp oyunu öyle mi alsam yoksa direk şimdi mi alsam dayanamıcam çünkü :D
yani kısacası 512 ram ile oynasam çok büyük farklar olurmu yoksa direk oynuyayımmı 256 ramle?[signature][hline] allah kahretsin kız çıkma teklifimi reddetti
toka vermedin mi kıza
Sosyal ağlarda paylaş

256mb ram alırsan fazla birşey değişçeğini zannetmiyorum.
ama oyunu daha rahat oynarsın
mesela loading ekranları daha kısalır, ara sıra grafiklerde takılma olmasını engellersin.

yani biraz daha rahat edersin oyun oynarken..

ayrıyaten, o sisteme de bence 512mb yakışır.[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

haklısın bencede yakışır -dı ama edebiyattan kaldıgım halde bilgisayarı upgrade eden babamdan bi 45 dolar daha istemekten utandım açıkçası.

şimdi doğumgünümde aldırıcam inşallah herangi bir birinci dereceden akrabama :)

neyse en iyisi sabredip ram almam.[signature][hline] allah kahretsin kız çıkma teklifimi reddetti
toka vermedin mi kıza
Sosyal ağlarda paylaş

benim koyduğum resme baktın mı?
o benim ekran kartımdan değil,
direk olarak ekran kartlarını test eden bir siteden aldım..
6800 ve x800xt var adamlarda

alttakiyle üsttekini kıyaslıycaksan, tabii güzel olcak. Half-Life 1 ile HL2yi kıyaslamak gibi birşey senin dediğin..

zombinin geri kalanına da bak. yüzü tamam sana güzel gözükebilir de, geri kalan kaplamalar, kötü. quake 3ü hatırlatıyor bana..[signature][hline]iyi kötü çirkin

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 04 Ağustos 2004 19:21 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...