Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM 3 İyi olmuş / Kötü olmuş kavgası topici!

Eno

Öne çıkan mesajlar

'Oyun cok karanlikdi... Karanlik baydi...' dien arkadaslarin oyundan beklentiri neydi acaba cok merak ediorum. Mars da cehennemden gelen yaratiklarin saldirisina ugramis olan bir usde ne olmasini bekliolardi acaba. Spotlightlarla aydinlatilmis arenalar mi? Yaratiklar butun ussu dagitmis etrafdaki canli insanlarin sayisi bir elin parmaklarini gecmezken siz hala karanlik diosunuz. Yoksa oynamadan once konuyu fln bilmiomuydunuz?..
Sosyal ağlarda paylaş

noxael bi yerden sonra hiçbişey görmüyosun artık. el feneri ile bakmanın farklı tarzları olsa belki bu kadar sıkmazdı. mesela etrafında dönmeden sabit ekranda sadece el feneriyle bakabilme olsa iyi olurdu (karışık cümle anlatamadım galiba). mars'da hayat kurmuşun bi nightvision goggles koymamışın diyesi geliyor insanın. hatta bırak goggle olmasını direk implant olması lazım. =)

ayrıca doom fanatikleri eleştirilerin eksi taraflarıyla uğraşıyor hep. hiç bi oyunun fanatiği deilim. eğlenmeme bakarım ben. bayan yerleri de söylüyorum.[signature][hline]*reading screen* "To Start Press Any Key". Where's the ANY key? I see Esk [ESC], Catarl [CTRL], and Pig-Up [PGUP]. There doesn't seem to be any ANY key. Woo! All this computer hacking is making me thirsty. I think I'll order a TAB. *presses TAB key*
Sosyal ağlarda paylaş

Ben oyunu bitirdim gayetde guzel olduunu dusunuorum karanligin. tabi benimde 'hasss... gene karanlik oldu yaratiklar gelcek hay boole karanliii...' dediim zamanlar oldu. Ama bu oyunun kotu olduunu gostermez. Aksine o atmosferi gayet basarili bi sekilde bize hissettirio. Ayrica night vision fln diosun galiba o olsa oyunun pek bi korkunclugu kalmazdi kanimca. Ki bence olmamasida bi yerde mantikli. Cunku oraya boole bi olay olcaini onceden kestiremezler (yani cehennemden bahsedioruz ohar...). Sonuc olarak oyun bence 9/10 luk. Daha iisini yapabilirlerdi ama bence sizin dediiniz cogu sey oyuunu kotulemek icin sudan bahaneler gibi gelio bana.

said:
Angelfire, 09 Ağustos 2004 18:59 tarihinde demiş ki:
harbi beğenmedim
nedir saçma saçma karanlıklar. Aynı yaratıklar. Iııh farcry tek geçer bence doom u .
Hl 2 de gelsin bakalım ama beğenmedim doom3 ü beklemeye değmedi kanımca.

Ozellikle bu bana direk bahane gibi geldi. Bu ayni suna benzio. 'Nedir o sacma sacma yesillikler. Ayni savascilar. Cok fazla agac var. Iııh farcry i beeenmedim cok kotu.'...
Sosyal ağlarda paylaş

ya garezim mi var doom'a? niye kötüleyeyim boş boş? nightvision hl'deki gibi kendi kendine şarj olan bişey de olabilirdi. yazımı tam okumuyorsun. oyuna kötü de demedim.[signature][hline]*reading screen* "To Start Press Any Key". Where's the ANY key? I see Esk [ESC], Catarl [CTRL], and Pig-Up [PGUP]. There doesn't seem to be any ANY key. Woo! All this computer hacking is making me thirsty. I think I'll order a TAB. *presses TAB key*
Sosyal ağlarda paylaş

böyle misafir tadında bi cümle yazayım da varlık göstereyim

şimdi mars uzak bi yer, lamba stoğu biterse yenisinin gelmesi uzun sürer, belki de öyle olmuştur

neyse.. ben fazla sıkmıyim siz devam edin hehe.[signature][hline]Nursery rhymes are said Verses in my head Into my childhood, they're spoonfed Hidden violence revealed Darkness that seems real Look at the pages that cause all this evil
Sosyal ağlarda paylaş

bu konuda haklısınız aslında uzay üssünde genel bi kesinti yok öyle olsa heryer zifiri karanlık olurdu ama öyle değil bu arada bence el fenerininde pili bitse yane öle sürekli kullanamayıp sınırlı kullanmak zorunda olsaydık o zaman asıl yersiz bi durum olurdu aslında flare olmalıydı oyunda böyle uzaklara atıp koridorları komple aydınlatabilmeliydik pek çok açıdan (silahlar vs) teknoloji çok gelişmiş olmasına karşın pek çok açıdan da çok geri kalmış diye düşünüyorum yinede karanlığın verdiği gerilim hissi ayrı bişey bea[signature][hline]Something Strange In The Neighbourhood Who You Gonna Call???
Sosyal ağlarda paylaş

bende var hatta elektromanyetik enerjiyle mi ne çalışıyor:) sallıyosun falan...
oyunu korkunç yapmak için bazı şeyleri koymamışlari nightvision ve jeneratör koysalar korkmayız çünkü. Hoş onlar olmadan da ben korkmadım ama korkanlar, en azından tırsanlar olduğuna göre birazda olsa amacına ulaşmış.
demek istediğim "bu adamlar hede hödöyü niye koymamış 2149 yılında olmaz olur mu şimdi bilem var" şeklindeki cümlelere verilecek tek cevap "biz tırsalım diye" olacaktır.

ama biz dönüp bunun mantığını tartışıyosak pek tırsmamışız demek te olabilir:)
*!uykusu vardır*[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
MSN:[email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

@ Noxael : Öncelikle yazdıklarım bir bahane değil beğenmedim ama sebebi benim doom 1 ide beğenmiyor olmamdır. Belki o zamanlar pek bi alternatifi yoktu evde 3 4 arkadaş toplanır beraber oynardık oba fln olurduk . Onun dışında doom 1 ide oynasam beğenmem şu an heralde bilmiyorum sürükleyici gelmedi doom 3 bana. Yani doom 3 ü esneyerek bari bu bölümde bitsin çıkıyim şeklinde oynuyorum. Yaratıkların çıkışı klişe olmuş beni biraz örümcekler tedirgin etti çünkü fazla sayıda geliyolardı mermim yoktu bide örümcek zamanları. Ha oyunu bitirmedim henüz tam bir yorum yapmam yanlış olabilir ama kendini sevdiremedi oyun bana. Yani full karanlıkta yaratık yokken yönümü bulmak bile işkence dönüp dönüp aynı duvara geliyosun fln. Ayrıca fener tutma işide rezil kardeşim insan ya kaskına takar ya silahının üstüne tabanca bile tutarken aynı anda feneri tutamıyorsun.
Farcry a gelince onun konusu bana daha farklı geldi bilmiyorum farcry ıda güllük gülistanlık oynamadım bari bu bölüm bitsin çıkıyım şeklindeydi oda.
Artık oyunda beğenmiyorum oyunlar karşısında geçirdiğim zamanda kısaldı ama farcry beni doomdan daha fazla eğlendirmişti.
budur

[Bu mesaj Angelfire tarafından 10 Ağustos 2004 01:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 10 Ağustos 2004 00:05 tarihinde demiş ki:
İyide adamın eline el fenerini ya da olsaydı nightvision ı "cehennem üssü ziyaret edebilir" diye vermiyorlar ki, asıl senin oyunu yüceltmek için bulduğun bahaneler sudan... Olur bir kısa devre ışıklar gider vb. gibi durumlar için veriyorlar...

ayrıca karaklığa laf edenler bütün karaklığa laf etmiyori,gereğinden fazla karanlık diyorlar; arasında büyük fark var...

günümüzde bile garajdı binaydı carttı curttu pek çok yerde eketrik kesinitisne karşı akülü aydınlatma sistemler vari hani duvarda koca bi kutu üstünde 2 spot lamda şeklinde... koca mars üssüne de koymamamışlar mı tek tük bunlardan?

1.si ben oyunu yuceltmiorum sadece oyunu kotulemek icin gereksiz bahaneler soluo bazilari. Her oyunu oole kotuleye bilirsin. Bana gorede 'MUKEMMEL' bir oyun deil. 100% vermedim oyuna dikkatli okuda cvp ver...
2.si oyunda hicbir yerde elektrik yok deil yani jenerator olup olmadiini bilmiosun. Senin dusuncen su galiba 'cehennem gelmis ussu dagitmis ama noolur nolmaz die jenaratorlere dokunmamis. Hani olurya bi adam dunyayi kurtarmaya gelir yardimci olsun isiklar'. Yani o ortam zifiri karanlik olsa bile yeridirdaa ne diim ya yaratiklar etrafda cirit atio siz isik istiosunuz. Yani hala karanlik diosaniz demekki siz doom oyuncusu deilsiniz. Ha sen doom oyuncusumusun deseniz hyr ben doom 1-2 yi kendi basima bile oynamadim ama oyunu (ki gayet basarili olan bi oyunu) bos yere (hele daha bitirmeden) kotulemeyin bence...

[Bu mesaj Noxael tarafından 10 Ağustos 2004 02:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Angelfire, 10 Ağustos 2004 01:22 tarihinde demiş ki:
@ Noxael : Öncelikle yazdıklarım bir bahane değil beğenmedim ama sebebi benim doom 1 ide beğenmiyor olmamdır. Belki o zamanlar pek bi alternatifi yoktu evde 3 4 arkadaş toplanır beraber oynardık oba fln olurduk . Onun dışında doom 1 ide oynasam beğenmem şu an heralde bilmiyorum sürükleyici gelmedi doom 3 bana. Yani doom 3 ü esneyerek bari bu bölümde bitsin çıkıyim şeklinde oynuyorum. Yaratıkların çıkışı klişe olmuş beni biraz örümcekler tedirgin etti çünkü fazla sayıda geliyolardı mermim yoktu bide örümcek zamanları. Ha oyunu bitirmedim henüz tam bir yorum yapmam yanlış olabilir ama kendini sevdiremedi oyun bana. Yani full karanlıkta yaratık yokken yönümü bulmak bile işkence dönüp dönüp aynı duvara geliyosun fln. Ayrıca fener tutma işide rezil kardeşim insan ya kaskına takar ya silahının üstüne tabanca bile tutarken aynı anda feneri tutamıyorsun.
Farcry a gelince onun konusu bana daha farklı geldi bilmiyorum farcry ıda güllük gülistanlık oynamadım bari bu bölüm bitsin çıkıyım şeklindeydi oda.
Artık oyunda beğenmiyorum oyunlar karşısında geçirdiğim zamanda kısaldı ama farcry beni doomdan daha fazla eğlendirmişti.
budur

[Bu mesaj Angelfire tarafından 10 Ağustos 2004 01:26 tarihinde değiştirilmiştir]

Ha mesela boole deseniz tmm. Begenmeyebilirsiniz herkez begenmek zorunda deil. Ama oyunu kotuleyici laflar soylemeyin diorum ben sadece. Veya solicekseniz mantikli seyler soleyin mesela bonecrusher fizik motorunu iyi kullanmamislar fln diodu. Bencede bu tur eksiklikleri var mesela cok dooru solemis ama yok cok metal vardi yok cok karanlik di demek, ben bu tur oyunlarin adami deilim demek.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya benim anlamadığım bi ton marine var ama hiç biri bizim oynattığımız adam gibi değil patır patır düşmüş adamlar herkes aynı koşulları paylaşıyor aynı eğitimi almış bi ton adam var ama yok içlerinden sadece 1 tanesi hayatta kalmak zorunda daha sonlarına geldim mi bilmiyorum ama çok bişey kalmadı heralde yinede içimde kaldı şöyle bi kaç kişi ilerleyip etrafı temizleme hissi bence beraber ilerleyeceğimiz en azından bi yere kadar eli silah tutan 1 ya da bi kaç adam daha olsa atmosfer daha şekilli olur olur ve konuya daha çok uyarmış gibi geliyor bana sonuçta bizde silahları buluyoruz gökten inmiyo ama yinede oyunun atmosferi oldukça iyi aslında bunu tamamen grafiklere borçluyuz aksi halde bu kadar olumlu şeyler söylemezdim iğrenç bile derdim ama grafikler oldukça tatmin edici[signature][hline]Something Strange In The Neighbourhood Who You Gonna Call???
Sosyal ağlarda paylaş

valla marineler starcrafttaki marineler gibi çat çut geberiyor[signature][hline]Ben:qçkpek eryjjdıasdads aasdgı
Ben:aırıjrııaısdısgnıeaıajafe aah imp saldırdı dur plasma gunumu çıkarıp yakam *cdğuv ciuv ciuv* voşsşsssss
blackice: hipnesin olm
Ben: ehe-ühüeheü
blackice: yarın sabah 11'de gidip değiştiricem doom cdsini
Ben:hass plasma bitti
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Chuckie, 10 Ağustos 2004 04:34 tarihinde demiş ki:
şöyle bi kaç kişi ilerleyip etrafı temizleme hissi bence beraber ilerleyeceğimiz en azından bi yere kadar eli silah tutan 1 ya da bi kaç adam daha olsa atmosfer daha şekilli olur

sana halo öneriyorum o zaman :)[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

varan bir: squad combat isteyen doom'a bakmasın bir kere. halo vra bone'un dediği gibi. bazı yerlerde koydukları sentry drone bile aşırı güçlü olmuş, hiç olmasaydı keşke. zaten bunlar bu kadar kuvvetliyken bu zebanilerin üssü ele geçirememesi lazım ama devreye sokacak bir akıllı olmamış herhalde gebermeden önce..

varan iki: "ay karanlık kötü olmuş baydı" diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar ama zevksizler. :) oyun ilerledikçe daha keyifleniyor, yarım saatte alıştım el fenerini verimli olarak kullanmaya ve oyuna hem atmosfer hem de ilave bir mücadele katmış. gerçekten karanlık yüzünden çarpışmanın kör dövüşüne döndüğü bir yer de yok, monitörünüze güneş çarpmasın herşeyi görüyorsunuz.. kör gibi gittiğiniz hiçbir yer yok neredeyse pekçok oyunda öyle yerler olduğu halde..

varan üç: half-life'ta da gecegörüş dürbünü yoktu, o müthiş teknoloji hev suit'inde fener vardı sadece. zırt diye de pili biterdi. (zaten kibrit yaksan daha fazla aydınlık verirdi ya) ve dikkat edin, bu oyun 'gerçekçi' half-life, gerçeklikle taban tabana zıt giden doom değil..

varan dört: fener neden silaha ya da zırha monte değilmiş, neden nightvision yokmuş bunları kafasına takan insan demek ki ya doom'un gerçeklikle alakasız bir seri olduğunu bilmiyor ya da fener kullanma kombinasyonunun zevkine varamamış. wc3'te platemail giyiyor muamelesi yapılan taştan kuleler, zırhsız geziyormuş muamelesi yapılan kalkanlı, chainmail'li savaşçılar var. bunu da söyleyince tekme tokat girişiyor fanatikleri. gidin önce orada laf anlatın; böyle bir fener de değil yani, iskelet ejderler deri zırh giyiyormuş gibi gösteriliyor.. :) doom 3'te baştan ne kadar saçma görünse de oynanışa çok büyük faydası olan böyle bir tercih yapmışlar..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben zaten neyi eksikse onu söyledim. Fenere itiraz etmedim dikkat ederseniz. Hatta fener olayı atmosferi tek sağlayan araç heralde.

Zaten ID'nin singleplayer'daki kıtlığı bilinir; o yüzden grafiklerle öne çıkalım demişler. Gerçi biz bu bump-mapping'i Far Cry'da gördük, fakat metal yüzey çok az kullanıldığı için farketmedik.
Ben düşük poligon üzerine abanılmış bump-mapping yerine yüksek poligon üstünde yeterli b-m isterim. Makbulu de budur zaten.

Yukarda biri "tek biz mi kurtulduk, hiç başka askerle yan yana araştırma, savaşma olayı yok mu?" demiş. Katılıyorum. Böyle sık sık dost kişilere rastlasak, beraber savaşsak falan süper olurdu, atmosfere inanılmaz artıları olurdu.
Tabi Sam'de direk cevap vermiş "o zaman doom" olmaz diye.
İşte o yüzden biz Half-Life'çıyız. ;)[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu henuz bitirmedim ama epey oynadim ve kabul etmek lazimki geriyor.Grafikler bilgisayar kaldirmadigi icin enüst düzeye getiremesemde basarili.Ama zifiri karanlikta labirent gibi tünellerde kostururken üstüne binbir türlü yaratik atlamasi fikri kabul etmeliyizki cok fazla kullanildi.Okadar cok kullanildiki tek basina bir oyunu arsivlik oyun kategorisine sokmuyor artik benim icin.Ve hayranlari kusura bakmasin ama bu oyun baska da birsey sunmadi simdiye kadar , senaryo vasat ,yaraticilik üst düzeyde degil ve en önemlisi koskoca üs'te kadin yok ;)

Geri kalaninda degilse asil olayi , bitirip uninstall edip , agrimaya baslayan gözlerimi dinlendirecegim.[signature][hline]Either kill me or take me as I am, I'll be damned if I ever change

Sosyal ağlarda paylaş

said:
LvL_Sabo, 10 Ağustos 2004 07:11 tarihinde demiş ki:
fener kaska monte edilmiş olsaydı nasıl korkucaktık oyunda peki ?

ondan koymuşlar zaten. Adamlar çoğu şeyi korkalım diye çıkarmış, dikkat çekmiyor olsaydı daha iyi olurdu. Başka atraksiyonlarla oyun korkutsaydı keşke. Önceki doomlarda yaratıklar aniden çıkmıyodu hatırlarsanız...
ben de şunu anlamadım, etrafımızdakiler zombiye dönüşüyo habire, biz niye dönüşmüyoruz yaw? yani esprimiz ne? ben de bunu merak ettim:)[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
MSN:[email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...