Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

127 Hours

mani

Öne çıkan mesajlar

Danny Boyle'un 5 Kasımda bizlerle buluşacak yeni filmi. Gerçek bir hikayeyi konu alıyor.

said:
Aron Ralston adında bir dağcı Moab, Utah yakınlarında kaya tırmanışı yaparken üzerine bir kaya parçası düşmesi üzerine kolunu dağ ile kaya parçası arasına sıkıştırıyor. Hayatta kalabilmesi ve kurtulabilmesi için çok zor kararlar vermesi gerekir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aron_Ralston

Hikaye Aron Ralston adlı dağcının başından geçmiş gerçek bir olay. Spoiler olarak detaylı yazayım kızmayın sonra.

Aron Ralston

Ralston 2003 yılında Moab, Utah yakınlarıda kanyon dağcılığı? kaya tırmanışı gerçekleştiriyor. Bu macerasından daha önce kimseye haber vermediği için ve yanında cep telefonu gibi bir iletişim cihazı bulunmadığı için dış dünya ile bağlantı kurmasına imkan yok.

Kaya tırmanışı sırasında daracık olan bir kanyondan geçerken üzerine büyükçene bir kaya parçası düşüyor ve kolunu kaya ile dağ arasına sıkıştırıyor. 5 gün boyunca kayayı yerinden oynatmaya çalışarak veya parçalamaya çalışarak ve üzerinde bulunan suyu idareli kullanarak kendini kurtarmaya çalışşa da başarısız oluyor. Adını, doğum tarihini ve öleceğini düşündüğü tarihi kanyon duvarına yazıp yanında bulundurduğu video kamera aracılığıyla ailesine son bir mesaj bırakıyor.

Artık susuzluktan ve çaresizlikten dolayı Ralston son bir ihtimal olarak sıkışan kolunu kesip kurtulmayı düşünüyor. 2-3 gün boyunca tek eliyle sıkışan kolunu kesmek için yanında bulundurduğu bıçağı ve kerpeteni kullanıyor. Önce ön kolunun 2 kemiğini kırıp bıçakla kırık yerlerin etrafını kesiyor. Ondan sonra kerpetenle kasları parçalayıp kolunu kesiyor. Kolunu kurtardıktan sonra sıkıştığı yerden 20mt kadar aşağı inmek zorunda kalıyor. Yanında cep telefonu olmadığından ve nerede ve ne yaptığından kimsenin haberi olmadığından bu da yetmezmiş gibi 10km+ uzaktaki aracına ulaşmak zorunda. Allah tan yolda hollandalı 3 dağcıyla karşılaşıyor ve yetkililere haber veriyor.

Böyle manyak böyle deli bir herif işte.

Bu olay olduğunda duymuştum bu haberide bukadar detaylı bilmiyordum. Filmi görünce baktım harbi yuh. Yaşama azmi böyle birşey işte.

Danny Boyle projesi olduğu için beklentilerim yüksek.

http://www.youtube.com/watch?v=w-3AHv2E5jg
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

mal bir dagcinin macerasi gibi algiladim ben :)

kimseye haber vermeden, hic bir sey yanina almadan iletisimsiz bir dagci ancak malovun onde gidenidir sonrada basina gelir bunlar tabii :D

bunada para vermem cekerim izlerim belki.

+1

sinemada iki bölüm bear grylls izletsinler, daha makbule geçermiş..
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
DarKRideR said:

Danny Boyle ne çekerse çeksin altından bir şekilde kalkıyor. Bunu da beklenmeyecek bir biçimde iyi yapacaktır.

Onun için şimdiden benim puanım 8/10, film çıktıktan sonra 10/10 olur sanırım diğer Danny Boyle filmlerinde oldğu gibi asdf

sonra filmlere bol puan vermeyin diye alıyolar. dur hele bi film çıksın asdsa
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
müzikler muhteşem.
seyirciyi ayakta tutan en büyük unsur olmuş şarkı seçimleri.
ayrı tek kişilik film de farklı farklı duyguları gayet güzel vermişler.
adam için üzülürken tak diye adam mutlu ediveriyor bir iki yavşaklığıyla.
güzel film arşivlenir.
into the wild den sonra izlediğim güzel filmlerden bir tanesi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...