Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Yine yanlış yine safsata,
laf kalabalığı sadece, boşa sallama.

Git bak bakayım Demokrat Parti başa gelince bu ülkede neler olmuş, varlık vergisiyle biriken parayı, Cumhuriyet tarihinin en büyük fırsatını nelere yatırmışız. Şu saatte tarih dersi veremeyeceğim, önce okuyup sonra iddia etmek lazım sir.

Bana söyler misin o zamanlar ne yapılmalıydı? Halkın kendi kendisinin zihinsel evrim geçirmesini mi beklemeliydi yönetenler? Bana "şu" yapılmalıydı desene. Ne olacaktı? 200 sene bekleyecekmiydik,
Duyanda sanki Biz fransızlarız, aşmışız kendimizi de elimizden almışlar o özgürlüğümüzü sanacak.
Sorun şu, O zaman ki yöneticiler Halka hak etmedikleri özgürlükleri verdiler, halk bunu kaldıramadı. Dayatma diyosun ya, dayatma da eğitimin bir parçasıdır. İlk okulda hocaların sana birşey "dayatır" ki öğrenesin.
Ki bu dayatan insanlar, 3. selim'den beri birşeyleri denemiş ve kendilerini geliştirmiş insanlardır. Yani Atatürk kendi kafasına göre yaptı lafı saçmalıktır. 100 senelik geçmişi var o reformların, te 3. Selim'de başlar.
Biz her sene geriye gidiyoruz sen bunun farkında değilsin,
Hoş 1990larda o kadar geriydik ki, şu son 10 yılda kat ettiğimiz yol ileriymiş gibi gözüküyor.
Kıyaslaman gereken tarih 1964, 10 sene öncesi değil.

Ayrıca, İnönü CHP deki tek demokrattır demedim. İnönü de CHP de gayette demokrattır dedim, ama tabi bu senin demokrasiden ne anladığına bağlı, Aşiretlerin verdikleri tek kişiye bağımlı oylara sen demokrasi diyorsan, köylere ilçelere baskı yoluyla alınan oylara demokrasi diyorsan bilemem.

"" halkın seçtikleri ise, hiç diilse toplumda karşılıkları bulunan, halka yabancı olmayan kişilerdi. dediğim gibi, kötü kararlar vermiş olabilirler, ülkeyi yanlış yerlere sürüklemiş olabilirler. ama bunlar olmadan zaten demokrasi gelişmez ki? evet, gerekirse 300 yıl gerekirse 500 yıl, bu ülkenin vatandaşları kendi tanımlarıyla, kendi içgüdüleriyle bir demokrasi oturtmalıydı. ""

300 yıl süremiz yoktu bizim. 20 senemiz bile yoktu. İlk ders, tarihi ait olduğu döneme göre yorumlamak lazım. Bugünkü "large" ortamı o zaman bulaydın, bekleyeydin 300 sene.
Ha tabi ayrıca, Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok diye bir laf var. Öyle ya da böyle, bu sistem bu ülkede oturacak, Oturmayan kısım, aslında oturtulmayan kısım. Sen kaldırırsan Köy enstütüsünü, sen aşiretlere güç verirsen, sen kalkar çiftçiyi ezer vehbi koçu zengin edersen, gider doğuda 15 yıl OHAL ilan edersen olacağı budur.

Demokrasi konusunda yine yanılıyorsun,
Demokrasi vicdan meselesi değildir, Demokrasi bir kimlik,bir farkındalık meselesidir. Vicdan'en oy kullanırsan, sömürülürsün. Farkında olacaksın, ve farkındalık eğitimden geçer.
Yoksa Fransızlar bir anda vicdana kavuşup galeyana gelmediler.

Bu ülkede aydınlanma 3.Selim'le başlar. 3. Selimden yıkılışa kadar olan denemelerden edindiği tarihi bilgiyle ve tecrübeyle zaten kurmuştur Atatürk bu ülkeyi, vahiy inmemiştir yoksa adama.
1908 de ittihat ve terakki yönetimde ayrıca, tabiki kadınlar aktif olacaklar??

Ayrıca füreya siyasetçi değildir,
ve evet o zamanlarda ki okumuş toplumun gözü önünde ki bir kadınla bu zamanlarda ki okumuş toplumun gözü önünde ki bir kadının arasında uçurum vardır, o zamanın insanı dolu bu zamanın ki boştur, çünkü türkiye cumhuriyeti 1982 den itibaren geriye gitmiştir.

Senin savunduğun anayasa, savunduğun değerlerle örtüşmüyor, bu nedenle o "komiklik" dediğin lafı söyledim.

"""bu ülkenin çıkarları" chpnin çıkarlarıyla hiçbir zaman örtüşmemiştir. çünkü bu halk, chpnin dayattığı şekilde yaşamayı hiçbir zaman hazmedememiştir. işte türkçe ezan/arapça ezan meselesi tam bu noktada çok önemlidir. hep söylüyorum, modernleşme bu değil, dini reform bu değil.""

Bak bu çoook yanlış bir cümle işte, kendi tarihini bilememekten kaynaklanıyor.
Toprak kanununu bilmiyorsun mesela.
Varlık vergisinin nasıl ve ne amaçla çıkarıldığınıda bilmiyorsun.
Ecevit'in şu ülke için neler yaptığını da bilmiyorsun

Dediklerin doğru gözüküyor, kendi tarihinden bihaber olan birisi bunları gayet kolaylıkla yutabilir, insanları bu şekilde kandırabilirsin,
ama dediklerin fevkalade yanlış, tutarsız.
Savunduğun şey, ölmek üzere olan bir hastanın "iyileşir" umuduyla tedavi olmaması.
Bide bunu tedavi edilmek için verilen hapları aldıktan sonra gösterilen yan etkiler üzerinden yapıyorsun.

CHP'nin dayattığını hazmedemeyenler halk değil, toprakları elinden alınan ağalar,güçleri azalan şeyhlerdir.
CHP bu ülkeye özgürlük getirmiştir, ama bu ülkeye o özgürlük büyük gelmiştir.
Bundan CHP sorumlu tutulamaz,
bundan okumayan,kendini geliştirmeyen, tarihini araştırmayan ve her söylenene inanan türk halkı sorumlu tutulabilir ancak.
Sosyal ağlarda paylaş

Demokrat parti başa gelince nolmuş , akp şunları yaptı, chp bunları yapmadı hede hödö . Tartışılması gereken bunlar mı sizce ? Ortada bir realite var oda oturmamış ve dikta tavırlarla asla oturmuyacak bir sistemin olduğu.Realiteye karşı gelirseniz realite sizi ezip geçer ve siz hiç var olmamışsınız gibi yoluna devam eder
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sorun şu, O zaman ki yöneticiler Halka hak etmedikleri özgürlükleri verdiler, halk bunu kaldıramadı. Dayatma diyosun ya, dayatma da eğitimin bir parçasıdır. İlk okulda hocaların sana birşey "dayatır" ki öğrenesin.

sorması ayıptır, hangi özgürlükten bahsediyorsun? her valinin ve belediye başkanının chp üyesi olması zaruriyeti gibi özgürlükler mi? hala chp, dp teranesi. ikisi de bok gibi partiydi ve ülkenin yıllarını yediler.
Sosyal ağlarda paylaş

bazı insanlar para almadan veya babası ihale almadan gelip bazı şeyleri savunuyosa yazık vallahi boşa geçen vakitlerine yazık.

devleti yönetenler hiç değilse haksız kazanç uğruna trollüyor milleti. siz bide kendinizi trollüyorsunuz neyi savunduğunuzu bilmeden.

oturup oradan buradan kaynağı kuru yerlerden okuyup marjinal olacam, kimsenin söyleyemediğini söylicem heyecanına kapılıyosunuz.

müstehak vallahi müstehak.
Sosyal ağlarda paylaş

ben soruyorum işte, bir valinin parti üyesi olma zaruriyeti nedir? tek partili sistemle ne alakası vardır? parti=devlet demek değil midir?

aradan geçmiş 50 sene, bana ne chp'nin iyi yaptığı kötü yaptığı şeylerden. chp nevi şahsına münhasır bir varlık mıdır aramızda dolanan? o zamanki chp çoktan toprağın altına girdi, aramızda olanlar da muhtemelen tek başlarına beslenmekte güçlük çeken ihtiyarlar.

ama halk cahil, halk aptal, halka gereğinden fazla özgürlük verildi dendiği zaman orada duracaksın arkadaşım. afedersin bir taraflar tutuşunca seçimleri 1 sene öne almak, sonrasında seçimlerde eline almak, halka sığır muamelesi yapılması için yeterli ve geçerli bir neden mi? ben çok sinirleniyorum arkadaşım böyle altı bomboş, saçma sapan argümanlarla halka giydirilmesine.
Sosyal ağlarda paylaş

ben yapılması gerekeni söylüyorum zaten hep; içi boş bir kültür devrimi, bir dayatma yerine, demokrasi için gerekli inkılapları zamana yaymak, çok partili hayatı sürdürmek, ve halkın giyimine kuşamına, dinine imanına bu kadar ağır ve doğrudan müdahale etmemek..bunun yanısıra mesela kürtlere verilen özerklik sözünü tutmak. gayrimüslimleri de vatandaş saymak. bu yapılsaydı bugün başka bi ülkede yaşıyor olurduk. acele edildi, zorla güzellik olur dendi, olmadı, olamadı.

tek parti diyorum ya, muhalefet bile iktidarın emriyle kurulup sonra hemen kapatılıyo..inönü boşuna mı "milli şef" olarak anılıyo? milli şef'le demokrasi mi oluyomuş?

demokrasi farkındalıktır elbette. ama farkında olmak, aynı zamanda tanımak demektir. siz cahil dediklerinizi, aptal dediklerinizi tanıyor musunuz? hayır. onların hemen sizin seviyenize gelmesi lazım, yoksa worthless..eh, bu mu demokratik yaklaşım? siz kürtleri, ermenileri, rumları, süryanileri tanıyor musunuz? hayır. sizin gibi düşünmedikleri müddetçe onlar bu ülkeye fazlalık.

cumhuriyetin ilk 23 yılında niye yapılmadı peki toprak reformu? neden feodal sistem, ataerkil yapıya dair "inkılaplarımız" olmadı bizim?

akp demokrasi şampiyonu değil. ama chp ile kıyaslayınca, adamlar tanıyor, tanımak/anlamak için çaba gösteriyor. önce tanırsın, sonra değiştirmeye/dönüştürmeye uğraşırsın, onlar da seni değiştirmeye uğraşır. sonuçta iki taraf da birarada yaşamak uğruna bazı özelliklerinden vazgeçer; demokrasi böyle tahsis edilir, böyle uzlaşılır. siz uzlaşma aramıyorsunuz, tanımaya/anlamaya çalışmıyosunuz, sadece dikte ediyorsunuz. sizin yaptığınız daha tanımadan kafanızdaki bir kategoriye yerleştirmek ve aşağılamak. daha çok beklersiniz chp iktidarını.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
akp demokrasi şampiyonu değil. ama chp ile kıyaslayınca, adamlar tanıyor, tanımak/anlamak için çaba gösteriyor. önce tanırsın, sonra değiştirmeye/dönüştürmeye uğraşırsın, onlar da seni değiştirmeye uğraşır. sonuçta iki taraf da birarada yaşamak uğruna bazı özelliklerinden vazgeçer; demokrasi böyle tahsis edilir, böyle uzlaşılır.

Bu söylediğin o kadar yalanki sen bile inanmıyorsundur.

Çaba göstermek bi tarafımla gülerim Eğer adamların cebini doldurmuyorsa bakmıyolar bile.

Komik olma ya inandırıcı bişiler söyle.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

huun said:

aradan geçmiş 50 sene, bana ne chp'nin iyi yaptığı kötü yaptığı şeylerden.

chp tek partiydi başbakan astılar karneyle mazot dağıttılar demeyi biliyosunuz ama :P

biliyorsunuz dediğin kimse, git ona söyle bunları. mesajın sonunda dışarıda dil var diye "he öyle" diyip geçecek değilim. sonra adımız akpliye, devletten aldığı ihaleler yüzünden vatanı, milleti satan şerefsizlere çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

UrsusMaritimus said:

said:
akp demokrasi şampiyonu değil. ama chp ile kıyaslayınca, adamlar tanıyor, tanımak/anlamak için çaba gösteriyor. önce tanırsın, sonra değiştirmeye/dönüştürmeye uğraşırsın, onlar da seni değiştirmeye uğraşır. sonuçta iki taraf da birarada yaşamak uğruna bazı özelliklerinden vazgeçer; demokrasi böyle tahsis edilir, böyle uzlaşılır.

Bu söylediğin o kadar yalanki sen bile inanmıyorsundur.

Çaba göstermek bi tarafımla gülerim Eğer adamların cebini doldurmuyorsa bakmıyolar bile.

Komik olma ya inandırıcı bişiler söyle.
Ne diyorsun abi sen kürtleri tanımaya diğer partilerden daha olumlular.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi AKP iktidara geldiği ilk günden beri doğuda şehir şehir gezerken CHP'nin tunceliye bilmem kaç yıl sonra ilk defa gitmesi CHP'nin halka yakın olduğunu gösterir.

edit: ben de tekrardan söyleme ihtiyacı duydum, ben AKP seçmeni değilim. Ama adamlar çalışıyor, çabalıyor. Ha yiyiciler mi? evet. Dönekler mi? o da evet. Ama her şeye rağmen CHP kadar antipatik olamazlar halkın gözünde, en azından halka yakınlar.

Dua edin de Kemal Kılıçdaroğlu çizgisini bozmasın, yoksa CHP'nin gidişatı iyi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

huun said:

aradan geçmiş 50 sene, bana ne chp'nin iyi yaptığı kötü yaptığı şeylerden.

chp tek partiydi başbakan astılar karneyle mazot dağıttılar demeyi biliyosunuz ama :P

bu adam asmacayı bayram ilan etmeye hala can atanlar olmasa emin ol hatırlamak istemez kimse.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

ben yapılması gerekeni söylüyorum zaten hep; içi boş bir kültür devrimi, bir dayatma yerine, demokrasi için gerekli inkılapları zamana yaymak, çok partili hayatı sürdürmek, ve halkın giyimine kuşamına, dinine imanına bu kadar ağır ve doğrudan müdahale etmemek..bunun yanısıra mesela kürtlere verilen özerklik sözünü tutmak. gayrimüslimleri de vatandaş saymak. bu yapılsaydı bugün başka bi ülkede yaşıyor olurduk. acele edildi, zorla güzellik olur dendi, olmadı, olamadı.

tek parti diyorum ya, muhalefet bile iktidarın emriyle kurulup sonra hemen kapatılıyo..inönü boşuna mı "milli şef" olarak anılıyo? milli şef'le demokrasi mi oluyomuş?

demokrasi farkındalıktır elbette. ama farkında olmak, aynı zamanda tanımak demektir. siz cahil dediklerinizi, aptal dediklerinizi tanıyor musunuz? hayır. onların hemen sizin seviyenize gelmesi lazım, yoksa worthless..eh, bu mu demokratik yaklaşım? siz kürtleri, ermenileri, rumları, süryanileri tanıyor musunuz? hayır. sizin gibi düşünmedikleri müddetçe onlar bu ülkeye fazlalık.

cumhuriyetin ilk 23 yılında niye yapılmadı peki toprak reformu? neden feodal sistem, ataerkil yapıya dair "inkılaplarımız" olmadı bizim?

akp demokrasi şampiyonu değil. ama chp ile kıyaslayınca, adamlar tanıyor, tanımak/anlamak için çaba gösteriyor. önce tanırsın, sonra değiştirmeye/dönüştürmeye uğraşırsın, onlar da seni değiştirmeye uğraşır. sonuçta iki taraf da birarada yaşamak uğruna bazı özelliklerinden vazgeçer; demokrasi böyle tahsis edilir, böyle uzlaşılır. siz uzlaşma aramıyorsunuz, tanımaya/anlamaya çalışmıyosunuz, sadece dikte ediyorsunuz. sizin yaptığınız daha tanımadan kafanızdaki bir kategoriye yerleştirmek ve aşağılamak. daha çok beklersiniz chp iktidarını.

kürtleri değil ama öbürlerini senden iyi tanıyorum merak etme,
bide evet bu aşşağıladığımız insanları da tanıyorum, gerçek hayatta tanıdıklarım da var rüzgar nereye esse oraya giden, hayatında bir kitabın kapağını açıp okumamış okumak gibi bir de amacı olmayan insanlar, ben de bu insanı aşşağılarım arkadaş bu kadar basit.
ve de artık yeter baydı yani şu boş hamasi ve popülist konuşmalar, foruma bi filtre gelse şu topik yarı yarıya zayıflayacak resmen
ayrıca huun ne güzel demiş
"aradan geçmiş 50 sene, bana ne chp'nin iyi yaptığı kötü yaptığı şeylerden. chp nevi şahsına münhasır bir varlık mıdır aramızda dolanan? "
diye
Sosyal ağlarda paylaş

Bi tarafta kürt kökenli insanlara k*rt diyecek kadar koyu bi mhp zihniyeti -evet evet sadece atsızcılar yapmıyor-

diğer tarafta bundan önce hiç bu konuda bi eğilimi olmamış, yeni genel başkanı bişeylerden konuşunca "LAN DİLİ SÜRÇTü ALOV" diye coşan chp. -genel af konusunu ayrı tuttum kişisel görüşlerice, lakin diğer bütün meselelerde böyleler bu konuda-

Aynı şekilde toplumun diğer kesimleri için de örnekler çıkar.

ve 41. yılı
Sosyal ağlarda paylaş

Offf Peki diğer düşüncedekiler

Ergenekondan dolayı hala SUÇU BİLE BELİRLENMEMİŞ gazateci yazarları içeri atmaları

Lol

ÇOOOK demokratiğiz ÇOOOK.

Bendensin yada berterafsın bu kadar basit adamların görüşü

Ki o kürt açılımında bile adamların kazançları vardı ondan baktılar. yoksa bi kazanç olmasa he canım derdin ne diye dinlemezlerdi bile.

zoraki GDO lu tohumda kullandırmazlardı

Et üretimini düşürüp sışardan etde ithal edilmezdi

Şöyle bi bakının adamların her çıkardığı bi kanun kazanç amaçlı.

Komik olmayın ya

Şeriat yada diil adamların tek derdi ceplerini doldurmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...