Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crusader Kings 2

Efrasiyab

Öne çıkan mesajlar

abi eu ile ck nin güzelliği uzun bir dönemi kapsiyor oyunlar. tamam hearts of ironda saatler= crusader kingste günler ama gene de kisa geliyor ve potansiyeller belli. türkiye ile yapacağın belli hoi. ama ck2 de en küçük kontluk bile çok farkli şekillerde inişli çikişlarla bissürü olay yaşiyor. eu da iyi o konuda.

hearts of ironda şey kötü birlikleri kuruyorsun güzel güzel de coğrafyaya hiç hakim değilsin. yani baksan oyun bilgi veriyor eyvallah da o kadar cok parselli ki harita o kadar çok sektör var ki ilgilenmiyorsun artik-en azından ben ilgilenmiyorum- o da bir yerden sonra birlikleri sağ tiklamaya dönüyor.

ama işte march of eaglesi gördüm onunda geçtiği dönem cok kısıtlı.

grand strategye uymuyor bence o kadar kisa bir süre.

rome eu da güzel ama devletlerin yarısı yıkılmaya mahkum kalanlar da çok güçlü. aslinda ck 2deki republic mantiğini biraz geliştirip ck rome tarzi bişi yapsalar fena akar. direkt bu grafik motoru bu gameplay ve mantiğa müthiş gider.

zaten eu ile ck arasında bi yerde rome.

vickyi de bilmiyorum açikcasi : ))
Sosyal ağlarda paylaş

ya hoi serisi bir kere sırf dıkşın dıkşın, combat harici derinlik yok neredeyse diğer paradox oyunlarıyla kıyaslayınca. dıkşını iyi yapmak kafi. ekonomi geliştirilmeyen yegane paradox oyunu yani daha lafa gerek yok.

vicky bariz en karışık, pop'lardan ekonomiye, combat'a filan uzanan her alanda kompleks sistemleri var. ilki hayatımda learning curve'ü en yüksek oyundu zaten.

eu'lar bunların ikisinin arasında ama hoi'ye daha yakın. diplomasi filan derin ama bu sefer combat inanılmaz sade. paradox oyunlarına ilk başlayanlara önerilir çok kompleks girmediği için her alana.

ck'ler klasik ülke yönetimi sisteminden bayağı ayrı, karakterler ve ilişkileri üzerine odaklı ve adeta rpg gibi bazı açılardan. eu'lardan daha karışık, hadi adam bastım işgal ettim gibi değil, hükümdar bir ölüyor ülke yıkılıyor filan.
Sosyal ağlarda paylaş

CK2 ülke degilde aile yönetimi diyelim daha çok ben ingiltere olarak başaldıgım oyunda kudüs krallıgınıda kurmuştum ve çıkan ayaklanmalar vs.. ler sebepiyle ingiltereyi kaybettim ve elimde bir tek kudüs krallıgı kaldı. Kendimi bir anda Kudüs krallıgınu oynarken buldum.

Vic2 en karışık oyunlardan biri bence. HOI ise çok potansiyeli olan ama bir türlü bu potansiyeli ortaya çıkaramıyor ne yazıkki. EU3 ise daha basit bana göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Sword of islamıda aldım, başka tavsiye edeceğiniz dlc var mı ?

Ruler Designer
Islam
Rome
Republic

En baba DLCler bunları alacaksın. Sonrası keyfine kalmış kozmetik ve müzik. En çok kimlerle oynuyorsan onların müziklerini al. Birde Mongol Faces ve Afrika faces al bence çünkü sırıtıyor yani Batı Afrika'daki adamın zenci olmaması yada moğolların suratları vanillada. Ruslarda güzel facepack mesela. Akdenizi alma ama kötü diyor herkes
Sosyal ağlarda paylaş

adamlar 64 pixelilk suratları parayla satıyor. makas yok diyosun. çok byük bir expansion aman allahım yanına geliyorum.
1 tane gameplay değiştiren zımbırtı var, o da bakış açına göre cheat bile diyebilrisin.
Crusader Kings II: Dynasty Shields
Crusader Kings II: Dynasty Shields II
Crusader Kings II: Mongol Faces
Crusader Kings II: African Portraits
Crusader Kings II: Russian Portraits
Crusader Kings II: Mediterranean Portraits
Crusader Kings II: Songs of Albion
Crusader Kings II: Songs of Faith
Crusader Kings II: Songs of the Holy Land
Crusader Kings II: Songs of the Caliph
Crusader Kings II: Songs of Byzantium
Crusader Kings II: Songs of the Rus
Crusader Kings II: Songs of Prosperity
Crusader Kings II: Ruler Designer
Crusader Kings II: African Unit Pack
Crusader Kings II: Byzantine Unit Pack
Crusader Kings II: Russian Unit Pack
Sosyal ağlarda paylaş

oyun mekaniği etkilemeyen tamamen kozmetik bir şey almak zorunda değilsin ki istemiyorsan alma istiyorsan al

bir tane gameplay değiştiren yok islam, rome ve republic'te değiştiriyor gameplayi. ama dlclerin oyuna eklediklerini PATCHLER oyuna ekliyor bedava şekilde. Republiclerin özellikleri değişince PATCH ile değişiyor HERKES için. dlc ile sadece o tarafta karakter açma alıyorsun sen yani oyun mekaniğini değiştirdikleri zaman bile bedava ekliyorlar bunu
Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:

konuyu saptırmaya çalışıyorsun bence. arkadaş yukarıda bomboş dlcler var sırf para sağmak için oyundan kesilmiş demiş, yok öyle şey 3 tane oyundan kesilmemiş dlc saymışsın. yazdım dlcleri, sevmiyosan alma demişsin.
neyse, sen kazandın.

ne saçmalıyorsun abi? oyundan kesilmiş olduğunu nereden biliyorsun? republic, islam ve rome oyuna SONRADAN eklendiler. oyunun başında yoktu bunlar hazır olarak durmuyordu klasörlerin içinde. sonradan geliştirilip eklendi. yani oyundan kesilmedi. bunlar sadece oyunu etkileyenler.

diğer dlcler kozmetik. bunlar oyunu etkilemediği gibi bence sonradan da eklense oyundan da kesilse laf etmek pek mantıklı değil zira kozmetik AMA bunlarında sonradan çizildiğini ve oyundan kesilmediğini düşünüyorum ve yüksek ihtimalle haklıyım.

ruler designerda oyunda olması gereken bir şey değil. dlc olması gayet doğal.
Sosyal ağlarda paylaş

"oyunda olması gereken şey" gibi bir durum yok çünkü oyunun vanilla halinde ck1'de ne varsa hepsi var. çıkarılmış feature yok. açgözlü firaxis gibi civ4'teki olayları civ5'te çıkartıp sonra expansion ile ekleme olayları yok.

dahası gameplay'e tonla içerik ekleyen dlc'ler bile indirim yiyince 2-3$ filan oluyor. gofret parası için tantana yapmaya cidden gerek yok, oyunu sevdiyseniz verin ki devamı gelsin. zaten 10$'a almışsınız. bu edebiyatın yapılacağın en son oyun bu yani.
LethE said:

adamlar 64 pixelilk suratları parayla satıyor. makas yok diyosun. çok byük bir expansion aman allahım yanına geliyorum.
1 tane gameplay değiştiren zımbırtı var, o da bakış açına göre cheat bile diyebilrisin.
Crusader Kings II: Dynasty Shields
Crusader Kings II: Dynasty Shields II
Crusader Kings II: Mongol Faces
Crusader Kings II: African Portraits
Crusader Kings II: Russian Portraits
Crusader Kings II: Mediterranean Portraits
Crusader Kings II: Songs of Albion
Crusader Kings II: Songs of Faith
Crusader Kings II: Songs of the Holy Land
Crusader Kings II: Songs of the Caliph
Crusader Kings II: Songs of Byzantium
Crusader Kings II: Songs of the Rus
Crusader Kings II: Songs of Prosperity
Crusader Kings II: Ruler Designer
Crusader Kings II: African Unit Pack
Crusader Kings II: Byzantine Unit Pack
Crusader Kings II: Russian Unit Pack

expansion değil, gameplay değiştirmiyor. tamamen kozmetik. tanesi 50 sent, istemeyen almaz. almayan birşey kaybetmez/kaçırmaz.

ruler designer hile değil, kullanan bilir. orta karar birisi çıkıyor taş çatlasa, öyle diyaplo'da char editler gibi herşeyi maxlayamıyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:

konuyu saptırmaya çalışıyorsun bence. arkadaş yukarıda bomboş dlcler var sırf para sağmak için oyundan kesilmiş demiş, yok öyle şey 3 tane oyundan kesilmemiş dlc saymışsın. yazdım dlcleri, sevmiyosan alma demişsin.
neyse, sen kazandın.

Oynanışla ilgili olmayan, sırf müzik ve görsel efekt ekleyen dlclerin kırpılmış olduğu sonucuna nasıl varıyorsun?

Herşey gibi grafik ve müzik için de zaman harcanması lazım. Bir oyunun yapım süreci için harcanabilecek zaman da sonsuz değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...