Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

ya şimdi sanırım benim diş etlerinde çekilme var, üst taraftaki 2 köpek dişinin dip kısımları sanki törpü ile törpülenmiş gibi oyuldu gitti ama ne çürük var ne de ağrı sızı
üst soldakine composit dolgu yaptırmıştım, sağdakinde o zamanlar böyle bi şey yoktu sonra o da aynı duruma geldi, bi süredir de ihmal ettim o şu an hala öyle ve jilet gibi keskin

bu neden oldu acaba?

Şu kısım

ps. resmi googleda arattım hep de hatun dişi çıktı ya aslkdja

Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

diş etlerini iterek fırçalamak diş eti iltahabına ve diş eti çekilmelerine neden olur. en basit mantığı ile gıda artıklarını ve plağı diş etinin altına itmiş oluyoruz ters fırçalayarak. o yüzden dişlerimizi tek yönde hareketle; dişetinden dişe doğru süpürür tarzda fırçalamamız gerekiyor. çok eriniyorsak dairesel hareketlerle de fırçalayabiliriz ama bodoslama dalmamak lazım.

özellikle temizlik hastası bayanlarda ve çok kuvvetli fırçalayan erkeklerde fırçalama abrazyonuna bağlı çürükler, diş eti çekilmeleri oluşabilşmekte. dişlerim beyazlayacak yesssss! diyip çok kuvvetli fırlamamalıyız dişleri.

muhtemelen yanlış fırçalamadan kaynaklanıyor dişeti çekilmen .

Kendimi alıntıladım mutsuzum ama üşendim tekrar tekrar yazmaya mazur görün.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Abi senin ağzın çürümüş.

2-3 tane daha çürük olsa gidip yeni ağız alıcam kendime.

[hr]

esnaf sopamı alıyım da öyle gidiyim madem, senden izin de geldi zaten =)

yarın başlıyorum nasipse. senle konuştuktan sonra kıllandım, farklı bi hekime göründüm. o gösterdi bütün her şeyi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya şu abanarak fırçalama alışkanlığından kurtulamadım bi türlü. Gevşek fırçaladığım zaman hiç temizlenmemiş gibi geliyo. Yumuşak diş fırçası aldım belki zararı azaltır diye, azaltır mı?

Bir de şu diş etinden dişe doğru fırçalama işi de bayağı zor geliyo. Dairesel fırçalıyorum da bir noktada ters yönde fırçalıyo işte. Tersten geçtiği noktalarda biraz daha hafif geçiyorum da işte ne kadar fark yaratırsa. Diş sırasına paralel olarak fırçalamanın da zararı var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

@ ShadowFury

Yumuşak fırça biraz daha hasarı azaltır evet. Tek yönlü fırçalamaya alternatif olarak dairesel fırçalayabilirsin ama çok üşenmediğinde aklına geldiğinde yine tek yönlü fırçalama da yapmaya çalış. Uzun vadede çok faydasını görürsün=)
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Dohtor hanım bişi soracam; çürük vb. sorunlarının daha çok üst çenede olduğuna dair bir çalışma veya veri var mı acaba?
Ben mesela altta çıkan 20 yaş dişleri haricinde hep üst çenede sorun yaşadım, fırçalarken üst dişleri görememenin etkisi sanırım?

Hmm bildiğim kadarı ile öyle bir çalışma yok ama tüm çalışmaları da takip edemiyorum malesef. Fırçalama alışkanlığına bakar o daha çok.
Sosyal ağlarda paylaş

previously on kanal tedavisi;

dişçim durum vahim görünüyor diyip sinirleri almış ve dişin üzerine geçici dolguyu koyup haftaya gelmemi, şişmesi durumunda ise hemen gelmem gerektiğini ve tedaviye açık devam edeceğini belirtmişti. ancak diş herhangi bir apse yapmadığından 1 haftalık süre beklendi.

ve bugün;

yine anesteziyi yapıp oymaya başladı. durum baya kötüymüş, dişin sadece yanak kısmı ve tabanı kaldı. geri kalan yan kısımlarla, damak tarafına falan çürük sıçramış. hekim kanal tedavisi dolgusu malesef tutmaz, dişi küp olarak düşünürsen sadece 2 duvarı kalmış dedi ve dişin köküne metal bir zımbırtı monte edip dışarda kalan kısma da porselen kaplama yapmanın tek çare olduğu belirtip lazerle diş etine kesmeye girişti. diş köküne vs bakacakmış net ve temiz tedavi ve ölçü alabilmek için. 5-10 dakikalık lazer kesiminden sonra yine geçici dolgu ile kapatıp 10 gün sonra gelmemi söyledi. bakalım neler olacak...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...