Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Konsollara karşı savaşını kayıp mı ediyor?

Rewendor

Öne çıkan mesajlar

Farkında mısınız, son zamanlarda konsollar hem sayı, hem güç hem de oyun olarak çoğaldılar ve geliştiler. Bununla birlikte hem kendi aralarında birbirleriyle hem de PC'ye karşı ciddi bir rekabet oluşturmaya başladılar. Zamanında bilgisayar oyun dergilerinde 2-3 sayfa olan bölümlerinin artık dergilerin yarısını kaplaması, artık yeni bi oyun ismi duyduğunda insanların "acaba konsol için mi pc için mi" diye bakmaya mecbur olması, bir çok eski pc oyununun da konsola çevrilmeye başlaması ve çok tutulan konsol oyun serilerinin artması bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Bilemiyorum kaç kişi farkında ama konsol oyunları bir anda çoğaldılar. Artık nerede ilgi çekecek yeni oyun haberi duysam çoğu konsol için çıkacak oluyor. PC için ise genelde eski oyun serilerinin devamı yapılıyor. Tabii ki durum şu anda pek de kötü değil ama giderek daha fazla sayıda oyun firması konsola ağırlık vermeye başladı. Kalanlar ise, bize o kadar saatler ve günler geçiren küçük firmalar birer birer kapanıyorlar... Artık en büyük ve sağlam kalesi olarak MMO oyunlar sayılıyor PC'nin.

Şimdi bu durum sırf bana mı öyle geliyor yoksa yavaş yavaş pc oyun konusunda tahtını yavaştan konsollara mı bırakmaya başladı..? Belki de 4-5 sene sonra biz pc oyuncuları yavaştan konsol almak zorunda mı hisedecez kendimizi oyun oynamaya devam etmek istersek?

(Konu daha önce açıldı mı bilmiyorum ama ben bulamadım alakalı bir konu, eğer varsa affola)[signature][hline]
Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Sosyal ağlarda paylaş

şu ana kadar hiç konsolum olmadı ama bence öylesi daha iyi bile olabilir. sık sık upgrade'e gerek kalmadan koca ekranlarda yavaşlama olmadan, hardware ya da software uyumsuzluk sorunları olmadan sorunsuz oynayabilmek, ekran kartına yüzlerce dolar vermemek güzel şeyler. ama daha gelişmeleri gerek bence.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

çoğu firma oyunlarını konsol için çıkartıyor.
niye,
konsolda oyun yapmak çook kolay. pc konfigurasyonuyla felan uğraşman gerekmiyor, ortada sabit bir sistem var..

hatta bazı pc oyunları ps2'ye de çıkıyor.

Ghost in the shell, cowboy bebop, vampire hunter d bloodlust, rurouni kenshin gibi oynamayı aşırı istediğim oyunlar hiç pcye çıkmadı, hep ps2ye çıkartıyorlar.

Yalnız ps2'lerin grafik kapasitesi yeterli değil. Far Cry, Half-Life gibi oyunları oynayamassın, pixel pixel saçmalık olur.

Ayriyatten, PC oyunları hep kaliteli olur. PS2 oyunları sadece eğlenceye yönelik, ay çekirdeği gibi, çıtla çıtla at kenara.
PC oyunları ise vıcı vıcılar yerine sürekli oynanmayı sağlamak için daha ağır başlı oluyor..

PS2 oyunlarını kıskanıyorum, ama PC ölmez savaşlarda hala üstün yanları var.[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

hımm ıkısıde eşit bence bır yanda Age of Empires,Total War ,Rise of Nations,Warcraft,Farcry,Halflıfe2,Doom 3,Morrowind gıbı oyunlar var dıger yanda Final Fantasy,kingdom Hearts,GTA(Pc den 1 yıl once) Tekken,Winning ve envai japon RPG si var bu sayede dengelıyorlar en mantıklısı ıkısındende almak kı zaten ınsanlar bunu yapıyor
PC de Konsolda bırbırıyle savaşmıyor ayrı kulvarlarda ılerlıyorlar PC ler kendı kulvarında Konsollar kendı kulvarında bırbırıyle yarısıyor[signature][hline]Hiko Seijuro,öğrencisi Kenshine bılınmıyen bir tarihde demişki:
Sword is just a weapon,Swordmanship is learning how to kill.

Sosyal ağlarda paylaş

Yoo, aslında konsolum bile yok. Zamanında gameboyum vardı 10 sene evvel, ilk çıkanlardan o kadar. Ama son zamanlarda sürekli konsollarda "aa güzelmiş" dediğim oyunları görüyorum. Ve bu "aa güzelmiş"ler pc oyunlarında çıkan "aa güzelmiş"leri sayıca çok geride bıraktı benim için. Bu da sadece PC oyuncusu olan beni korkutuyor, insanların da görüşünü alayım dedim.[signature][hline]
Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Sosyal ağlarda paylaş

konsol piyasasinin gelistigi dogru ama bence ortada bir rekabet yok . zira oyunlarin oynanisindan tutun her seyleri farkli . konsol daha cok oyun oynarken fazla detaya inmeden vur kir parcala tarzi oyunlara yoneliyor . bu tip oyunlara da kismen yasi ufak olanlar ve oyunlara ayiracak fazla vakti olmayan yetiskinler yoneliyor .

pc oyunlarindaki detay konsol oyunlarinda henuz yok uzun bir sure daha olmaz . o yuzden pc oyunlarina yonelen oyunculari konsolla tatmin etmek imkansiz .

iki farkli oyun kulturu ve anlayisi oldugu surece ya da konsollar pc oyunlarinin kalitesinde oyun oynatacak teknoloji gelene kadar bir birleriyle alaksiz bir sekilde yasar giderler .[signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .
Sosyal ağlarda paylaş

konsollara excell - 3dsmax - acad ve bilimum diğer iş programı yüklenemdiği sürece konsollar la pc ayni kulvarda bile denemez...
PC hep bir mecburiyet olarak kalacaktir ( konsol bu tarz programlarla rekabet edemezse ) oyunlarda illaki pcleri çinde çıkacaktır[signature][hline]inochi kakeru sugata , sukito yuu utsukushisa ni kotoba wo ounda
Sosyal ağlarda paylaş

hehe asagidakilerin tamami geyik mahsuludur, ancak her soylenen seyde bir gerceklik payi oldugunu unutmayalim :P

ilgisayar oyunlarıyla hala icice olan ve 20li yaslarda olan cogu insan bu ise commodore, amiga gibi aletlerle bulaşmıştır; mutlaka tanışmışsınızdır bunlardan biriyle, hatta bu siteye ulaşabildiyseniz bunlardan biri olmaniz hic de kücük bir ihtimal degil. ben bu güruhtan degilim. ben pc cocuguyum.

o gunlerde oyunlarla iciceyseniz bugunle karsilastirdiginizda pc - ps cekismesi gibi bir cekisme olmadigini, o zamanın cocuklari icin onemli olanın oyun oldugunu fark etmisinizdir bugunlerle kıyasladıysanız. kıyaslamadıysanız simdi canlandırın kafanızda en azından. o zamanlar tv basinda oyun oynayan, kasetlerle, sayaclarla ugrasan kisiler pc nin yukselisiyle birlikte hangi platformun ustun oldugunu gorduler. pc ve sundugu imkanları gormemek, etkilenmemek mumkun degildi zaten. ama bir kesim vardi ki bunlar geride kalmayi amigalarına ve türevlerine (avt olarak gecicek burdan sonra) yakistiramadilar ve pc lere bok atmaya basladilar. herseyin 'ilk' inin verdigi degisik zevki kotu emellerine alet ederek pc lerin 'tu, kaka' ve hatta 'pis' olduğunu iddia ettiler. ama herkes haksiz olduklarinin farkindaydi, icten ice kendileri bile biliyordu, bir kismi zaten pc ye gecis yapmis dogru yolu bulmustu ancak halen daha konsollara takılanlar cogunluktaydı malesef ..

evet, sevgili okuyucular; o zamanın avt fanatiklerinin gunumuzdeki karsiligini tahmin etmek güc degil .. PLAYSTATION GENÇLİĞİ ! sadece oyunlarla kandırılan gencler ve kandirilmak icin firsat arayan eski avt ciler kosakosa gittiler ps nin kucagina.

ps ve yeniden dirilttiği konsol atesi baya yayıldı, farkindasinizdir. winning eleven gibi kendilerini asan bir oyunu sanal dunyaya kazandirmis olsalar bile yetersizlikleri hala gozler onunde. bu yetersizliklerini gun gectikce pc ye benzemeye baslayarak gidermeye calismalari da ayri bir ironi bildiginiz gibi. biz pc kullanıcılarının neredeyse aciyarak baktigimiz bu genclere bilişim devleri acimadi, acimiyor .. konsol sektorunden once pc sektorunde var olan bu firmalar konsollari da 'pc lestirerek' o zavalli konsepti yok etmek uzereler. bizim icin sorun var mı ? simdilik yok gibi. kaybeden kim ? konsolcular .. hep kaybettiler; ufak, geçici başarılara sevindiler .. ama son gülenin kim olacağı belli gibi .. tahmin etmek de zor olmasa gerek ..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hired_gun, 26 Temmuz 2004 20:43 tarihinde demiş ki:
konsollara excell - 3dsmax - acad ve bilimum diğer iş programı yüklenemdiği sürece konsollar la pc ayni kulvarda bile denemez...
PC hep bir mecburiyet olarak kalacaktir ( konsol bu tarz programlarla rekabet edemezse ) oyunlarda illaki pcleri çinde çıkacaktır

eheh abi naptın? biz oyun konsollarından bahsediyoruz sen excell diyosun. =a

said:
huun, 26 Temmuz 2004 20:07 tarihinde demiş ki:
konsol piyasasinin gelistigi dogru ama bence ortada bir rekabet yok . zira oyunlarin oynanisindan tutun her seyleri farkli . konsol daha cok oyun oynarken fazla detaya inmeden vur kir parcala tarzi oyunlara yoneliyor . bu tip oyunlara da kismen yasi ufak olanlar ve oyunlara ayiracak fazla vakti olmayan yetiskinler yoneliyor .

pc oyunlarindaki detay konsol oyunlarinda henuz yok uzun bir sure daha olmaz . o yuzden pc oyunlarina yonelen oyunculari konsolla tatmin etmek imkansiz .

iki farkli oyun kulturu ve anlayisi oldugu surece ya da konsollar pc oyunlarinin kalitesinde oyun oynatacak teknoloji gelene kadar bir birleriyle alaksiz bir sekilde yasar giderler .

aynen katılıyorum, şu an için oyunların türleri çok farklı.

--

aslında hiç konsol kullanmadım. ama dev ekran bir televizyonun karşısında, bir direksiyon ile nfs oynamak isterdim açıkcası. ama oynadığım oyunlar genellikle mmo ve rpg ağırlıklı olduğu için pc hep göz ağrım olmuştur.

yukarda da dediğim gibi, konsollar gelişirse bence pc'lere rakip olabilirler. çok daha uygun fiyata çok daha kaliteli oyun imkanı sunabilecekler gibi gözüküyor aslında. ama pc çocuğuyum ben, içim sızlıyor bunları yazarken.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Konsollara bir Grim Fandango bir Sanitarium bir Half-Life bir GTA(1) bir Ultima bir Monkey Island gelmemiştir o yüzden almam konsol felan, alanı döverim.[signature][hline][i]No Woman No Cry[Bob Marley]
Ben!!! Tıkla!!!
Cd- kafası karışıkken bir şeyler demeye çalışmış:
Yok asabah sabah kafamız sazten uçmuş o açıdan şey var bi de yani ben saşmalıyorum gene

Sosyal ağlarda paylaş

said:
huun, 26 Temmuz 2004 20:07 tarihinde demiş ki:
konsol daha cok oyun oynarken fazla detaya inmeden vur kir parcala tarzi oyunlara yoneliyor . bu tip oyunlara da kismen yasi ufak olanlar ve oyunlara ayiracak fazla vakti olmayan yetiskinler yoneliyor .

pc oyunlarindaki detay konsol oyunlarinda henuz yok uzun bir sure daha olmaz . o yuzden pc oyunlarina yonelen oyunculari konsolla tatmin etmek imkansiz

iyi demişsin.
Mesela Baldur's Gate ve Fallout.
PC'deki versiyonları çok ayrıntılı.
Ama konsol versiyonları aşırı arcade olmuş...
zaten adları bile farklı. BG: Dark Alliance mı ne...

Konsoldan PC'ye geçilmiş oyunlar da dandik oluyor..

said:
unity100, 26 Temmuz 2004 21:06 tarihinde demiş ki:
bir elimde kokteyl bardagi, diger elimde bir abajur, "hah hah hah" diye gulerim toplum icinde buna.

donduuma va mı donduuma?[signature][hline]iyi kötü çirkin

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 26 Temmuz 2004 22:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Monkey Island, Broken Sword, Grim Fandango, Prince, Sanitarium, Outlaws, Jedi Knight, Fallout, Baldur's Gate, Daggerfall (oynamamış olsam da), Diablo, Might & Magic (7'ye kadar), GTA, Half-Life, Commandos, Starcraft, Age of Empires, Doom. Bir sürü MMRPG.

Metal Gear Solid, Prince of Persia: Sands of Time, Final Fantasy, Winning Eleven, Halo.

Konsollardaki oyunlarla gününüzü gün edebilirsiniz.
Ama sadece PC'deki oyunlarla sabahlayabilirsiniz.[signature][hline]Turuncu. Çünkü o, Çokonat'ımın rengi.
Sosyal ağlarda paylaş

fallout ve bg nin konsol versiyonlarının orjinalleriyle (PC) alakası yok.

konsolcular daha uzun süre düzgün bi crpg oynayamayacak.zaten mouse tutamayana çok bile dark alliancelar, BOSlar...[signature][hline]They had as king over them the angel of the Abyss, whose name in Hebrew is Abaddon.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış, konsol alana insan büyük ihtimalle zaten pc ona ilgilenmediği şeyleri pahalıya sunacağı için sadece oyun oynamak maksadıyla konsola yönelmiş. konsolların hem kullanımı kolaydır, hem ucuzdur hem de bilgisayar kullanma bilgisi olmayan insanlara göre oyunlar hazırlanmıştır oynanış olarak. mario, street fighter, bilumum spor ve yarış oyunlarını hemen her yaştaki herkes birkaç dk içinde oynamayı öğrenebilir. pc'ye özel olan oyun türlerinde (ve burada da bahsi geçen) bu durum mümkün değil. komplike oyunlara hayranım ve yıllardır da oynuyorum ama sıfırdan başladığım nice pc oyununda halen uzun denebilecek (işi gücü olan insan için çok tabii ki efendim) bir öğrenme sürecinden geçiyorum. gerizekalı da değilim.. :)

konsollar pazara payı olarak pc'leri geçebilir oyun piyasasında zira günümüzde her eve tv'siydi bilmenesiydi yığınla elektronik eşya giriyor. ve elektronik eğlence araçları da öyle ya da böyle girecek gelir seviyesi arttıkça dünya genelinde. bu insanlar da elbette öncelikle konsollara bakacaklar, sadece çocukları kastetmiyorum. oğluna ps alıp da kendi başından kalkmayan insanlar biliyorum.. :)

konsolların pc'leri ezdiği yok ama "konsol furyasına katılıp para kıralım" düşüncesindeki bazı salak şirketler efsane franchise'ları konsola taşıyarak yok yere pc'deki gelirlerinden oluyorlar. halo sadece x-box'ta çıkacak diye gidip x-box alacak insan fazla olmamıştır, mesela microsoft birkaç ay sonra pc'de de satışa sunabilirdi bu oyunu iki buçuk yıl sonra çıkarttırıp mundar edeceğine..

şahsen bana pc'deki oyun türleri daha çok hitap ediyor ve konsolun yapamadığı sürüyle işlevi de yerine getirebiliyor bir taraftan, fiyat farkı olabilir ama denk de değiller zaten. ayrıca konsolları geliştirirken ve pc'lere rakiplermiş gibi sunmaya çalışırken kallavi seri üretimde sırf oyuna optimize edilmiş dandik pc haline getirmeye başladılar. artık günümüzde konsol fiyatına satılan ama grafik gücü rezil olan mini kasa pc'ler de var. bu iki türü bir yerde buluşturup birleştirecekler mi artık kestiremiyorum tam. ama değişik birşeyler olacak gibi 2010'a kadar..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...