Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oscar 2010

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

DarKRideR said:

District 9 çok iyi bir filmdi ama akademinin ödül verebileceği bir film, üstelik Hurt Locker varken zaten District 9'in ödül alması çok zor.

Ha hak ediyor mu, bence fazlasıyla hak ediyor ki orada o ödülü hak eden 3 filmden bir tanesi bence, ama yok vermezler. Hele dediğim gibi Cameron-Bigelow çekişmesi arasında diğer dallarda da ödüller bu ikisine karşı olacağından çok aptal kararlar çıkabilir.

Abi merak ettim ne açıdan güzeldi o film ? District 9 ? Oyuncu olarak hakkediyor olablilir en iyi erkek oyuncu dalında alabilir ama film açısından çok pasif film. Çekim hataları okadar çok ki top board'larda bildiğin yerden yere vurmuşlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne yazık ki gece izleyemeyeceğim töreni sabah erken kalkmam laazım ama ilginç bir şeye dikkat çekmek istiyorum; bazılarınızın bildiği gibi bu sene en iyi film seçim sistemi değişti. Yıllardır azalan izlenme oranlarının önüne geçmek için yapılan değişiklik sürprizlere yol açabilir çünkü eskisi gibi en çok oyu alan direkt kazanmıyor.

Yeni sistemde oy veren herkes 1'den 10'a kadar sıralıyor 10 adayı. Eğer bir film oyların %51'ini kafadan alamazsa ikinci tura geçiliyor. İkinci turda ise, en az oy almış filme, yani ilk turun 10'uncusuna verilen oylar diğer filmlere dağıtılıyor. Oylar, oy pusulasında ikinci film hangisiyse ona gidiyor. Bu olay, bir film oyların %51'ini alana kadar devam edecek. Yani her ne kadar milyonda 1 ihtimal de olsa akademi üyelerinin %11'inin 1 numaraya koyduğu bir film en iyi film olabilir.

Bu durum pratikte nasıl bir değişiklik yapabilir, mesela ben Avatar kesin alır diyordum ancak Avatar ve Hurt Locker'ı birinci sıraya koymayan alternatifçilerin 2. sıraya koyduğu film daha çok Hurt Locker olabilir. Yani Avatar olur da %51 oyu ilk turda alamazsa, Hurt Locker'ın şansı artar. Tabi biz sadece kazananı öğreniriz, kim kaç oy almış sölemezler herhalde.

O ihraç edilen Hurt Locker'ın yapımcısı mesela, yolladığı mektuplarda bizi 1 numaraya Avatar'ı 10'a koyun diyordu :)
Aslında bunun ters tepme ihtimali olabilir, bana böyle bir mektup gelse kıllığına Avatar'ı 1'e koyardım.

Neyse işin özeti 2889 oyu alan film Oscarı götürecek.
Sosyal ağlarda paylaş

En iyi film : Inglorious Basterds ve District 9 son derece iyi yapımlar, ancak Avatar alır %90 ihtimalle.

En iyi erkek oyuncu : Jeff Bridges en beğendiğim aktörlerdendir, Morgan Freeman’ın yeri zaten apayrı, ama büyük ihtimalle George Clooney alır Oscarı.

En iyi kadın oyuncu : Meryl Streep’in de Morgan Freeman gibi yeri ayrı olsa da Sandra Bullock alır gibime geliyor. Carey Mulligan sürpriz isim.

En iyi yardımcı erkek oyuncu : Christoph Waltz alır.

En iyi yardımcı kadın oyuncu : Maggie ve Penelope kapışır, Maggie alır umarım.

En iyi yönetmen : Cameron götürür.

En iyi görsel efekt : Avatar acımaz.

En iyi animasyon filmi : Aralarında sadece Up’ı biliyorum. Yorum yapamicam, ama Up alabilecek bir yapıma benziyordu.

Yabancı Dilde en iyi film : Hiçbirini izleme fırsatı bulamadım. Fransalı yapım almasın ama, kıl olurum Fransızlara.

En iyi kısa film: Miracle Fish alır.

En iyi belgesel : Which Way Home alır gibin.

En iyi konulu belgesel : Hiçbirini bilmiyorum.

En iyi animasyon kısa filmi : İzlemedim hiçbirini ama Wallace and Gromit hayranıydım küçükken, o alsın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...