Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-book Reader ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

ya onyx vs diye biseyler buldum aslinda
linkler diger bilgisayarda kaldi da

buyuk pen inputlu asusun onyx m bilmemne ve sony tablet gordum gibi

de cok mu kotuler ipad varken ?

brightnessi arttiriyorum gozlerim agliyor
dusuruyorum yine agliyor
gunde 12 saat monitore bakiyorum zaten, yazik onlara da
Sosyal ağlarda paylaş

internetten ebook indirince çok karışık dosya formatlarında oluyor, herkes kendi kafasına göre farklı bir format kullanıyor. txt, djvu, html, pdf, epub, rtf, doc, chm şeklinde oluyorlar.
bir süredir ebook reader almak istiyorum ama bu farklı formatlar yüzünden kafam karışıyor biraz.
bu saydığım formatları destekleyen onyx boox 60, x61s, m90, m92, pocketbook 360 plus, pro 602, 603, 902, 903
bir de geçen gün lbr ve lit formatlarını gördüm (lbr'yi iriver story ve story hd, lit'i bebook one, bebook mini, jinke hanlin v2, v3, v5, sony reader prs-505 destekliyormuş).
gerçi bunlar türkiye'de satılmıyor herhalde, baktığımda reeder diye bişi gördüm teknosa'da.

amazon'un backlit'li kindle paperwhite'lı modellerinin ne avantajı var? normal e-ink aletler zaten yeterince rahat (kitap rahatlığı) okunmuyor mu? arkadan sürekli ışık gelince gözü rahatsız etmez mi?

bir de nereye baksam barnes&noble'ın nook'unu övdüğünü görüyorum. ama mesela amazon paperwhite 6 inç boyunda 758x1024 çözünürlükte, nook ise 6 inç boyunda 600x800 çözünürlükte. ayrıca chm, djvu, doc, lit, mobi, txt, rtf dosya formatlarını da desteklemiyor. ne tip bir avantajı var ki diğerlerinden farklı?

bir de bu 6 inç ekran dediği ekranın diagonal boyu mu yoksa vertical boyu mu?
vertical 7 inç, dialogan 8 inçten küçük kitaplar çok da küçük olmuyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
O dediğin formatları boşver; pdf zaten okunmuyor bu cihazlarda, ötekilerin hepsi de iki ana formata çevrilebiliyor. İki formatımız var işte; biri azw (drm'siz versiyonu mobi), biri de ePub. Birinciyi Amazon destekliyor ve satıyor, ikincisi diğer tüm firmalar (Türk firmaları dahil) destekliyor ve satıyor. Öteki formatların hepsi eski, artık kimse o formatlarda kitap upload etmiyor. PDF zaten ne yaparsan yap eReader'da okunmaz düzgünce. Yine o eski formatlardan bir tane geçerse eline Calibre ile rahatça mobi ya da ePub formatına çevirebilirsin.

Paperwhite backlit değil, daha farklı bir sistem kullanıyor. Araştır biraz. Güzel alet.

Nook yazılım olarak en iyisi bence, ePub desteği olması da Amazon dışında piyasadaki tüm dükkanları kullanmanı sağlıyor. Eğer D&R'dan filan Türkçe ePub alırım demiyorsan ama Paperwhite'ı al.
Sosyal ağlarda paylaş

ingilizce olarak var benim tavsiyem ama daha çok akademik yayınlar vs. var. Onun dışında hazır konuyu gördüm sorularımı sormak istiyorum.

e-book readerlar kitap okuma alışkanlığınızı belirgin bir biçimde değiştiriyor mu ? Sorusu ile başlamak istiyorum yani ne demek bu, örneğin elimize bir kitap aldık ben genellikle 50 sayfa sınır koyuyorum kendime 50.sayfaya geldiğim zaman gözlerimi ve kafamı dinlendirmek için 15 - 20 dakikalık ara veriyorum sonra kaldığım yerden devam ediyorum, e- book readerlarda bu etki süresi beynin başın, gözün kaşın ağrıma eşiği genel olarak ne kadar ? Kitaplara göre daha mı kısa yoksa kitaptan bile daha az göz yoruyor, daha az baş ağrıtıyor diyebiliyor musunuz ?

yakın gelecekte kitap alışkanlığının e-book reader eksenine kayacağını düşünüyorum, captain obvious da diyebilirsiniz, zaten çoğumuz bunun bilincinde neyse ben bu döngüye adapte olmak istiyorum açıkcası, yanımda onca ağırlık yerine bir e-book reader olması, araştırmalarımda depoladığım kitaplara kolayca bakabilecek olmam ve tespit ettiğim alanlarının altını çizme, tekrar geri dönme olaylarının da kolayca yapılabildiğini biliyorum. Bunun için bir marka - model tavsiyesi istiyorum. İnternet şart değil zaten internet olursa dikkatim dağılır dur şu cümlede ki hikaye buydu ama yine de bir bakayım diye internete girerek tüm adaptasyon sürecini sıfırlama gibi bir sıkıntı yaratabilir benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Su glowing nook'tan gordum dun. Yaklasip incelemedim ama glowing olayi biraz yalan gibi zira yapilan sey cihazin tepesine led koymaktan ileri gidememis gibi. Gayet rahatsiz etti gozumu ilk bakista.

Alacak olursaniz youtube review'larina falan bakmadan almayin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Nook'umu bir arkadaşa satıyorum ben de, Paperwhite alacağım. ppi ve ışık aklımı çeldi. Bir de Amazon Prime kullanıyorum, her ay beleş bir kitap veriyor o.

Abi kitabi sen mi seciyorsun yoksa kendi rastgele mi veriyor ? Sen seciyorsan herhangi bir kitap olabiliyor mu ?
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Sen seciyorsun, 150k kitap varmis ama hangileri bilmiyorum. Bestseller kitaplar filan varmis ama. Kindle alinca gorunuyor ancak onlar. Acelem yok simdi, finaller bitince alirim ben Kindle'imi.

Eski tip Kindle'i olanlar icin de gecerli ama di mi? Sadece yeni alanlar icin degil ?

Prime'a gecsem mi diye dusunuyorum ne zamandir, bunu yapiyorlarsa kesin gecerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...