Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ramazan mı Şeker mi?

Shaggy

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

E işte seve seve çalışmazsan başka türlü çalışırsın demeli devlet laikse. Hiçbir dini inanç toplumun ve devletin işleyişini aksatmamalı. Devlet insanların geleneine uymamalı, insanlar devletin menfaati için geleneklerinden fedakarlık etmelidir. Hristiyanlar neden paskalya'da yıllık izinlerinden kullanıyorlar? Mesela onlar Ramazan bayramında çalışsın gidip kendi bayramlarının hepsinde yatsın. Nsıl fikir?

Yukarıdakiler tamamen şahsi görüşümdür bana angut diyebilirsiniz ve evet din düşmanıyım. Saygılar

Devlet onu diyemez işte, onu söyleyen, onu yapan devlet demokratik devlet olur mu bi düşün?
Hem sadece dini yönüyle kutlanmıyor ki bayram, birçok kişi akrabalarını komşularını ziyaret edebilmek için bi fırsat olarak görüyor, inanan inanmayan insanlar fark etmiyor yani
Sosyal ağlarda paylaş

aslına bakarsanız bayram da yok kuran da gecmio bayram sadece 30 gün boyunca sabah vaktinden aksam vaktine kadar yemeyin icmeyin cinsel iliskiye girmeyin yazıyor.

ama insanlar 30 günün ardından bi kutlama yapmıslar bu da gelenek olmus.sosyal acıdan faydaları var,dargınlar barısır,akrabalık ilişkileri güclendirilir vs..,bi de resmi tatil var yazdan tatile doyamamıssındr bayram tatili ile bi kac gün takılır gelirsin.oh mis
Sosyal ağlarda paylaş

@seagle: Abi erozyonun fena halde güçlü olmuş olması ve halkın bu kelimeleri benimsemiş olması bu durumun meşruiyetini sağlamaz ki :)

Ailelerini sadece bayramda görenin kendi ayıbıdır. Her zaman hatırlamak lazım. Ekonomik durum neden,yle senede 2 kere görebiliyorlarsa, bayram olmasa da 2 kere görebilirler :) Bu da bahane değil bence..
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

E işte seve seve çalışmazsan başka türlü çalışırsın demeli devlet laikse. Hiçbir dini inanç toplumun ve devletin işleyişini aksatmamalı. Devlet insanların geleneine uymamalı, insanlar devletin menfaati için geleneklerinden fedakarlık etmelidir. Hristiyanlar neden paskalya'da yıllık izinlerinden kullanıyorlar? Mesela onlar Ramazan bayramında çalışsın gidip kendi bayramlarının hepsinde yatsın. Nsıl fikir?

Yukarıdakiler tamamen şahsi görüşümdür bana angut diyebilirsiniz ve evet din düşmanıyım. Saygılar

dostum senin savundugun totaliter rejimi benimsemek gibi oluyor.yani halk devlet icin var anlamı cıkıyor.oysa gelismis ve domokratik toplumlarda devlet halk icin vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

@Adieumus, mantıken o bayram siz şeker toplayın diye var değil. Dini bir ay var, ismi ramazan. Bir de bayram var ki bu ayın sonunda kutlanıyor ve dolayısıyla ramazan bayramı deniyor. Bir de böyle düşün.

İşte yukarda dendiği gibi rakı balık free bayramı da diyebiliriz onunla bütünleştirdiğimiz için XD

ama savunulacak suçlanacak bişey yok burda. dediğin gibi sen öyle bütünleştirmişsin
Sosyal ağlarda paylaş

ulen takılmayayım şu konuya diyodum da dayanamıcam :D

'şeker bayramı' çok gay duruyor bence bu bir

ikincisi de; şeker bayramı sözcük tamlamasının tüketim dünyası tarafından islamofobikleri bu güzel tüketim mevsiminde ellerini ceplerine huzurla sokabilmeleri için çıkarıldığı düşüncesi geldi aklıma. Hatta inandım buna an itibariyle

bilmemnerden şeker bayramı fırsatları sizi bekliyor :D
veya
X: ayrh ramazan bayramıymış pis fakirler, burdan alışveriş etmeyelim kocacığğğım

gibilerini engellemek için..

xD
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Senin Semih Cumhuriyetine yerleşmen şart.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

yav'ın şeker bayramıyla ilgili kötü bir anısı var herhalde.
açık açık söylemiyor ama sürekli tayyip'i destekler mesajlar atmış.

ohanes yok artık bunu mu anladın

ben sadece ramazan bayramına ramazan bayramı demenin bizi arap çükü sevdalısı yapmayacağını, alakası olmadığını söylüyorum.

şeker bayramıyla ilgili tespitimin tayiple pek ilgisi yok. ha ilk mesajıma ithafen mi yazdın acaba? o mesajda ilk defa adama hakvereyazmıştım çünkü xD

garipsedim valla.
acaba diyorum dünyaya geldiğinizden itibaren bunu şeker bayramı olarak algıladığınız için mi ramazan diyenleri direkt tayipsever yapıyosunuz ki? olabilir ama çok yanlış.

şeker bayramı ve tüketimle ilgili tespitim bence hâla çok şeker ama xD
Sosyal ağlarda paylaş

Seker toplayalim diye icat edilmis bir bayram degil ama sonucta seker topluyorduk kucukken, patlican toplamiyorduk. Anlamadigim sey seker denilmesinde ne zarar var ki? Muhtemelen araplar oyle demedigi icindir. Oldu olacak sevval bayrami diyelim, sonucta hicri takvimde sevval ayinin icinde oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...