Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İlerlemeyi sağlayan 10 PC oyunu

moriQ

Öne çıkan mesajlar

breaktrough denmiş, SC zaten genreyi basamak basamak ileri taşıdı, yıllar sonra anca yetişti diğer oyunlar, aynı kalitede clone yapamadılar. Arcane'in dediği gibi relic'e kadar.

"son basamağı" dediği o değil arcane'in. Yine kelime oyunlarına başladın sam, uzatmanın gerekği yok şu muhabbeti cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

kelime oyunluk bir durum varsa onu tür yaratan oyunu hiçe sayıp "rts'nin s'si yoktu ama" önerisinde aramak lazım. sizin "türü rafine etti ama bu" argümanınızı yukarıda videodan alınmış örneklerle çürüttüm zaten. shooter olup da nişan alınamayan oyun birinci sırasında videonun.
Sosyal ağlarda paylaş

Yazılanları okudun mu arkadaşım? Neden doğru bir seçim olduğu konulu mesajlar.

SC'den sonra birşey yapmaya gerek kalmadı zaten onu demek istiyorum. Ancak farklı birşeyler sunanlar tutunabildi. Total War'du Relic oyunlarıydı. Dune ekolünü tekellediler. Bu esnada EA sattı satacağını tabii. Üzerine Warcraft 3 patlattılar, yine bir başka türü ileri götüren oyun. Onda da armor sistemini beğenmemiştin di mi? Gogogo Tetris Sam, ilklerin oyunu.

Dune 2'yi unutmuş demek yerine SC bashing kasarsan sonun budur. Britney'den Oops I did it again gelsin Sam için, SC beğenmeyene oyun müziği haramdır.
Sosyal ağlarda paylaş

eh ne diyoruz zaten arcane, starcraft'ın tek başına rts'yi temsil etmesi abuk. doom'u koymayıp half-life koymak gibi resmen. neden half-life'a laf etmedik? çünkü doom konmuş. sen bir baştan oku istersen.

dune ekolü bitti işte sc'de, çığır açan oyun değil yani. sen kendi dediğinle kendi savunduğun olayı baltalamaya devam ediyorsun. civ kendi türünü kapattı mı? hayır. sim city kendi türünü kapattı mı? hayır. doom kendi türünü kapattı mı? hayır. kendi türünü kapatmaya en yakın quake var ama onu seçmelerini de doom ve hl'yi koydukları için fazla eleştirmedim. listenin genelinde o da sırıtıyor yoksa.

cüce, çığır açan oyunları listelemişler ki hepsi bir yol açmış ve bu yoldan devam edilegelmiş. evet sadece tür başlatanlar değil, bazıları ilk başarılı olan örnekler. ama rts türünün geçmişinden bugüne gelişimini takip edip de tek sc'yi alıp koyamazsın vitrine, yetersiz olur.

zaten burada sc'yi eleştirmiyoruz, adamların seçim yaparken saçmalamasından bahsediyoruz. bu tarz bir liste ilk defa da buraya konmuyor, ilk defa da eleştirilmiyor. bilakis burada "sc'yi iyi seçmişler" diyen arkadaşlar kıyasıya eleştirir bu listelerin çoğunu belli oyunları göremeyince. benim öyle bir derdim de yok şahsen, dune 2'ye zerre gönül bağım yok heh. ama homo sapiens gökten inmedi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

SC tek başına olmamalıydı, Dune 2 de olmalıydı demek başka şey, SC ilerlemeyi sağlayan bir oyun değildir demek başka şey. Sen ikincisini diyip duruyorsun. Her mesajda argüman değiştireceğine kendi mesajlarını bir oku istersen. SC eleştirmiyorum demişsin bir de ahahaa :D SC RTS'yi ilerletmediyse vah halimize, Dune 2'den beri aynı şeyi oynuyoruz...

Quake neyi kapatıyor yahu. Motorunu pazarladılar, açık büfe gibi oyun Quake.

Ayrıca o mantıkla Wolfenstein'a kadar gideriz. (kimsenin bilmediği wikipedia'dan bulma oyun değil, wolfenstein) Zaten Doom'un adı geçmişken Quake için arada Half-Life'ı saymış demen bile ne kadar yanlı olduğunun göstergesi. Half-Life'a itiraz yok, SC'ye var. Sam dünyasında hava güneşli, sıcaklık 32 derece, nem 50%, objektivite SIFIR.

Benim hayvan gibi gönül bağım var Dune 2 ile. Kim o videodaki eleman? Sesini nintendo nerde benzettim. Eğer oysa gitsin bu işleri bırakıp nintendo oynasın zira Dune 2 unutulacak oyun değil. :D
Sosyal ağlarda paylaş

değiştirdiğim birşey yok, hala net anlaşılmadıysa tam fikrimi tekrar yazayım: starcraft dune 2 olsa da sırıtırdı quake'in sırıttığı gibi ama bu kadar saçma olmazdı en azından.

motor pazarlamasına göre çığır açılıyor yani? güzelmiş.. 8-)

half-life'a itiraz yok çünkü doom sayılmış bu biiiiiiiiir, üstüne half-life'ın açtığı çığırda on yıldır yürüyor oyunlar. herhalde inkar edecek kimse yoktur burada? en son ne zaman "koş gold key kap getir" yazan kapıya rastladınız bir fps'de?

ha öte taraftan, "ilk defa her faction'ın ayrı birimleri" vardı dediğiniz oyunun böyle bir etkisi olamadı, yıl 2009 ve hala birbirinin aynısı birimleri barındıran faction'lar olan rts'ler best seller listelerinde geziyor. demek ki çığır açan, geriye dönüşü olmayan bir olay değilmiş.

wolfenstein konusunu açıkladık zaten. wolfenstein fps türünü popüler hale getirmedi, doom getirdi. bu bir yorum ve anlayabiliyorum mantığını, bu nedenle dune 2 olmasa bile warcraft ya da c&c olabilirdi demişim.

neyse ziyadesiyle açıkladığımı düşünüyorum fikrimi.

viktor, muhtemelen yanlış hatırladığın için bulamıyorsundur?
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
kendi türünü kapatmaya en yakın quake var

arcane said:
Quake neyi kapatıyor yahu. Motorunu pazarladılar, açık büfe gibi oyun Quake.

Sam said:
motor pazarlamasına göre çığır açılıyor yani? güzelmiş..
Çığır açmaktan bahsettiğim kısım nerede? Quake'in niye çığır açtığı videoda var, kaçırdın herhalde.

Half-Life FPS için neyse SC RTS için üç aşağı beş yukarı odur.

SC'ye gelince, ben, Kaede, Viktor, Cüce, herkes kendi cümleleriyle neden o listede olduğunu yazdı.

Sam said:
ha öte taraftan, "ilk defa her faction'ın ayrı birimleri" vardı dediğiniz oyunun böyle bir etkisi olamadı, yıl 2009 ve hala birbirinin aynısı birimleri barındıran faction'lar olan rts'ler best seller listelerinde geziyor. demek ki çığır açan, geriye dönüşü olmayan bir olay değilmiş.

O oyunlardan hangileri Dune 2 ekolü? Olanlardan bazılarına değinelim: EA'den çıkma C&C bile nasıl zorluyor üniteleri/factionları özgün yapacağım diye. Ünitelere ability vermeyi akıl etmeleriyle başladı. Generals ile kontroller SC standartına getirildi hatta micro denediler, başarılı da oldular. C&C'a Scrin geldi. Kırk yıllık Sovyet vs. Müttefik formülü bozuldu, Red Alert'a Japonya geldi yahu, sırf 3lemek için.

Senin kriterlerine göre, senin listendeki çığır açan oyunlar geriye dönüşü olmayan ne getirdi?

Bir yatamadım Sam yüzünden. Bu sefer yatıyorum. :P
Sosyal ağlarda paylaş

eh adamlar kendileri söylüyor videoda "aslında tribes çığır açmıştı ama biz bunu seçtik kemküm" diye, saçmalamışlar bariz.

o 3 aşağı 5 yukarı kısmı bayağı tartışılır, yukarıda kısaca anlattım ama derinlemesine giresim yok aynı bayat tartışmaya. 2002'de ne diyorsa blizzard'cılar bugün de aynısını diyorlar nasılsa.

sc'nin o listede olup da ondan önceki oyunlardan birinin olmamasının saçmalığını savunan da bir o kadar insan var, onlar da nedenleriyle açıkladı.

ha ikiden fazla faction olayı da sc'den önce yapılmış birşey, onu yenilik diye göstermiyorsunuz herhalde? bugün ikiden fazla faction'lı oyunlar sc'yi değil de o oyunları örnek alıyor olmasın?

benim kriterim, benim listem diye bir olay yok. bu başlıkta bir videoda liste konmuş, onun üzerine yorum yapıyoruz. o oyunların çoğunun yer alma nedenlerini de mantıklı şekilde açıklamışlar, quake ("mp için seçtik ama aslında tribes yapmıştı kemküm" ) ve starcraft'a ("kore'nin milli sporu, başka söze ne hacet" ) gelince çuvallamışlar.

viktor ne oldu, bulamadın galiba söylediğimi iddia ettiğin mesajı? bununla mı doldurmaya çalışıyorsun boşluğu? (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

ariyorum hala gerekirse bonbona sorucam nerden bulup yazdi onu blog a o derece kararliyim eheh

SC tartismasina daha girmiyorum ararken benzer konuda attigin birsuru SC postu ve gene burda tartisan insanlarin cevap olarak ayzdiklarini bir daha gordum artik 500 sayfa wall of text yazsam fikrin sabit kalicagindan emege yazik ehah
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

"mamut tank bas 40 tane olunca saldır"dan ötesi yok Red Alert1'de, düşük birimler zerre önemsiz, hiçbir taktik özellik yok

burda yanlışın var. ukrayna ya da almanya alıp tank zergleyip mamut tokatlayabiliyordun :D

liste dendiği gibi türünün ilk oyunlarını içermiyor. sc'den önce ve sonrasına bakın rts'nin. öncesinde sc'den iyisi yok, sonrasında sc'den iyisi yok. yani kişisel olarak herkes ben şu oyunu sc'den daha iyi buluyorum diyebilir; ama sonuçta 10 senedir zirvede olan bir oyundan bahsediyoruz. türü tanımlamaktan daha çok türün kendisi olmuş bir oyundan bahsediyoruz, lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

konudaki tartışmanın kronolijisi şöyle olmuş: önce "sc dune2'yi döver" sonra "dune2'den iyileri de vardı olm" en sonunda da "e tabi dune2'nin de olması lazım ama sc de kalsın". hafiften sc'yi atmaya doğru ilerliyoruz :P

şincuk, önce bazılarının listenin amacını anlayamadığını düşünüyorum. konunun ismi de biraz yanlış, ondan herhalde. "oyun dünyasının en'leri listesi" değil bu.

huun said:

liste dendiği gibi türünün ilk oyunlarını içermiyor. sc'den önce ve sonrasına bakın rts'nin. öncesinde sc'den iyisi yok, sonrasında sc'den iyisi yok. yani kişisel olarak herkes ben şu oyunu sc'den daha iyi buluyorum diyebilir; ama sonuçta 10 senedir zirvede olan bir oyundan bahsediyoruz. türü tanımlamaktan daha çok türün kendisi olmuş bir oyundan bahsediyoruz, lütfen.

türünün en iyilerini de içermiyor. o mantıkla bakılırsa wow da türü tanımlamaktan öte türün kendisi olmuş bir oyun. bioware'in rpgleri de türü tanımlamaktan öte türün kendisi olmuş oyunlar. ama kriterimiz o değil.

üstünde tartıştığımız, oyun dünyasındaki "breakthrough"ları içeren bir liste. _bana kalırsa_, sc'nin "incremental" katkısı çok fazla, bir türü çok geliştiriyor, orada haklısınız. fakat "breakthrough" katkısı (özellikle de tüm "oyun evreni"ni düşününce) o kadar küçük ki sıfıra yuvarlanabilir.

fakat (dune2 oynamamış olmama rağmen) dune2'nin yarattığı sıçramanın yadsınamaz olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kelime anlamında bakarsan real-time oynanan strateji oyunları 80'lerde bile vardı. Wikipedia'da gayet iyi özetlenmiş RTS'nin gelişimi:http://en.wikipedia.org/wiki/Real-time_strategy / (Precursors and early genesis kısmı)

Wikipedia said:

Notable as well are early games like Mega Lo Mania by Sensible Software (1991) and Supremacy (also called Overlord - 1990). Although these two lacked direct control of military units, they both offered considerable control of resource management and economic systems. In addition, Mega Lo Mania has advanced technology trees that determine offensive and defensive prowess. Another early (1988) game, Carrier Command by Realtime Games, involved real-time responses to events in the game, requiring management of resources and control of vehicles. The early game Sim Ant by Maxis (1991) had resource gathering, and controlling an attacking army by having them follow a lead unit. However, it was with the release of Dune II from Westwood Studios (1992) that real-time strategy became recognized as a distinct genre of video games.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

abi videonun türünün ilk örnekleri ile ilgisi yok yalnız, niye böyle ilk rts, ilk rpg diye takıldınız.

yani...

Video GT'nin Top 10 PC Oyunu listesi.
millet "ilerlemeyi sağlayan", "çığır açan" kısmında takılıp kalmış.

Hani Dune 2'den bahsediceksek, "ilklerden" bahsedeceksek, tutup spacewar, maze, pong gibi oyunlardan bahsedilmesi lazım ama bu videonun onla alakası bile yok.

EK: Bu arada Listede SC, HL ve Quake'in olmasına laf eden varsa gitsin Konsolda monopoly oynasın.
Listede Monkey Island veya Sanitarium görememek üzse de, bu üç oyunu dahil etmeleri çok iyi olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

sam in biyerde starcraft iyi oyun degil seklinde bir aciklamasi vardi

şunu mu diyorsun, dark-dr yazmıştı:

http://forum.paticik.com/read.php?35,959108,959175#msg-959175

dark-dr said:

iste karsinizda...

yenilikci 2D fizik motoruyla angle/wind/velocity vektorel hesaplamalarinda STRATEJI aleminde devrim yapan, kaliplari yikip yenilik ustune yenilik getiren oyun...

Advantage of Height, Importance of Wind, Absurdance of Combined Arms gibi gercek hayat kavramlarinin bir strateji oyunundaki ilk enkarnasyonu!!

sonsuz degisik orjinal terrainde rakip topu binlerce degisik aci ve degisik hizla yoketme sansi ve bunun getirdigi degisiklik yelpazesi...

oyundaki iki irkinda(green player&red player) tartisilmaz dengeli olmasi konusunda rakip tanimayan oyun...

5 starcraft toplasan bu kadar strateji icerigi yoktur... oyunda asmis fizik motoru var kardesim bi kere!

iste karsinizda,

the most innovative RTS OF ALL TIME!

BANG BANG!

Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

toggie said:

abi videonun türünün ilk örnekleri ile ilgisi yok yalnız, niye böyle ilk rts, ilk rpg diye takıldınız.

yani...

Video GT'nin Top 10 PC Oyunu listesi.
millet "ilerlemeyi sağlayan", "çığır açan" kısmında takılıp kalmış.

listenin adi "Top 10 Breakthrough PC Games" oldugu icin olabilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

aslinda sorun şu ki listede 3 tane fps var hl quake doom. başka varsa daha da kötü. top 10 a 3 fps koyarsan olmaz. dune 2 anilmaliydi kesinlikle ama sc nin olayı zaten progamerligi ön plana çikarmasi. ki zaten şey yani kusra bakmayın da sc ilk 3te değilse o liste kolpadir gözümde.

bir de rts den kasıt 4x olanlar.

asil quake değil de quake 3 koymak lasimdi listeye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...