Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yök'ten üniversite harçlarına büyük zam.

batuhan

Öne çıkan mesajlar

abi biraz anlatayim. onecelikle turkiyede bir lisans egitimi kazaniyorsun ve 1 sene okula gidiyorsun. hatta 1 donem de yetiyor sanirim. sonrasinda okullardan bir kacina basvuru yapiyorsun. basvurunda transkript i tercume ettiriyorsun bi de standart basvuru formlari olmasi lazimdi. senin kazandigin lisans bu arada basvurdugun uni de olmasi lazim ya da yakin bir bolum buna. Bunun yaninda bir de kalacak bir yer gostermen gerekiyordu yanlis hatirlamiyorsam orada. parayi falan odeyebilecegini gostermen gerekiyor.

ben uni 1 de basvuru yapmistim kabul etmislerdi. formlari doldurduk tercume ettirdik noterde tastikledik sonra almanyada yasayan abime yolladim o da ordaki islemleri halletmisti ve uni de kabul etti ama salak kafam gitmekten vaz gectim :) burasi uzun hikaye biraz ozel nese senin kabul edildigini de var sayarsak 6 aylik dil kursana gidiyorsun orda . 6 ay sonunda dil sinavi oluyor gecersen basliyorsun uni ye. bi de sanirim uniye basladiktan sonra istedigin bolume de gecebiliosun sonradan sanirim ole biseyler vardi.

4 sene oncesinde boleydi durum su an nasildir bilmiyorum yardimci olabilmisimdir umarim.

bu arada

mühendislik, mimarlık, mühendislik-mimarlık, mühendislik ve teknoloji, mimarlık ve tasarım, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri bin 416 TL'den 2 bin 400 TL'ye

oha cus allahdan birinci ogretimim ama o bile cok fazla biraz para biriktireyim okullar acilmadan en iyisi.
Sosyal ağlarda paylaş

amaç insanları cahil bırakmak zaten. cahil bırak ki senin diline kansınlar sana oy verip 7 ceddini paşalar gibi yaşatsınlar.

Eğitimli insandan oy alamayan hükümetin kuklası ve oyuncağı bir yök başkanından ne bekliyordunuz ki.

19 yaşında çocuklar evlensin en aşa 3 çocuk yapsın, zaten asgari ücret ortada. sefalet içinde yaşayıp senin anlattığın olmayan gerçeklere, teğet geçmelere filan inansınlar.

özel okuldan burs alırsan daha ucuza gidersin.

aklı başında öğrenciler ise zaten beyin göçü gibi yurtdışına gider ki bu da onların işine gelir. zaten bu gençler bizi istemeyen, sevmeyen diye bakıyorlar.

Atatürk gençliğinden kurtulma yöntemleri bunları işte.
Sosyal ağlarda paylaş

oha lan ben en son 850 TL mi ne harç ödemiştim lisansda ki fazlaydı yine.. hani yök herhalde her örgün öğretim talebesini gündüz çalışıp gece okula gidiyor sanıyor..

yök kontenjanları arttırmıştı ya.. suni olarak bu şekilde düşürüyor herhalde löl..

o değilde benim arkadaş bu sene bir dünya ders verdi bu sene bitirdi allahtan

yök bildiğin ayak üstü öğrenci skiyor.. hadi yeni girecek olanlar harçlardan ötürü ikinci öğretim seçmiyor diyelim e hali hazırda okuyanlar ne oalcak? mesela 2. 3. sınıfta okuyanlar?

indi,rirler bu harçları bu ne böyle
Sosyal ağlarda paylaş

Yükseköğretim Kurulu Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanlığından Duyurulur!

Kamuoyuna Duyuru!

Yükseköğretim Kurulu Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanlığından Duyurulur!

14 Temmuz Salı günü akşam saatlerine doğru Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Y.Ö.K. Ulusal Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Emre Burak TAĞ ve Trakya Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Kaan DEMİROĞLU; Y.Ö.K. Başkanlığında, Y.Ö.K. Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN ile yüksek miktarda artış gösteren Öğrenci Harçları konusunda bir görüşme gerçekleştirdiler.
Gerçekleşen görüşme de Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanlığını temsilen toplantıya katılan Öğrenci Temsilcileri bu miktarda bir artışın gerçekleşmesinin mümkün olamayacağını, bu artışın öğrencilerin eğitim hakkının elinden alınması demek olduğunu belirterek konu ile ilgili kapsamlı olarak yaptıkları çalışmayı Y.Ö.K. Başkanlığına sundular.
Konu hakkında daha da detaylı olarak, görüşlerini belirten ulusal Öğrenci Konseyi temsilcileri ve Y.Ö.K. yapılan açıklamaları tekrar gözden geçirerek, öğrenci harçlarında özellikle II. Öğretim harçlarında basın da gündeme geldiği gibi %100 ler den %500 lere varan bir artışın olmadığı, basında verilen miktarların Y.Ö.K.’nun yaptığı hesaplama cetvelindeki, bir öğrencinin okuduğu üniversitesindeki yıllık maliyetinin yarısına ait miktar olduğu sonucu ortaya çıktı.
Yani geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 1.976 TL harç veren bir öğrencinin bu yıl ödeyeceği miktar yaklaşık olarak 2.134 TL olacaktır.(Yaklaşık %8 lik bir artış)
Basın tarafından kamuoyuna yanlış lanse edilen bu konu ile ilgili, toplantı sonrası Y.Ö.K. Başkanı ve Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanlığı temsilcileri bir basın toplantısı gerçekleştirdiler.
Sonuç olarak; her yıl olduğu gibi bu yıl da Y.Ö.K.’ün Bakanlar Kuruluna artış konusundaki önerisi enflasyondaki artış göz önünde bulundurulmuş ve %8 olarak belirlenmiştir.
Bu konuda son söz Bakanlar Kuruluna aittir.
Ön görülen fiyatlar belirtilen fiyatların daha da altına düşebilir.

Fahiş miktarda artış olmayacağı konusunda tüm öğrencilerimizi bilgilendirir, bu tür yanlış haberlerden dolayı ailelerimizin böyle ağır bir yükümlülük altına girmeyeceğini belirtmek isteriz.

Saygılarımızla,

Y.Ö.K. ULUSAL ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANLIĞI
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
http://www.memurlar.net/haber/146206/

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'nun 2009-2010 akademik yılında üniversitelerin ikinci öğretim katkı paylarına (harçlarına) yüzde 300'e varan oranlarda zam yapılması talebini hükümet uygun bulmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle (OooOOoOOO) normal öğretim yapan bölümler gibi ikinci öğretime de yüzde 8 civarında zam yapılması kararlaştırıldı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...