Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yök'ten üniversite harçlarına büyük zam.

batuhan

Öne çıkan mesajlar

soulberry said:

bi de türkiye'den çekip gitmek isteyenlere laf ederler.

Disease said:

bide seni soyup soğana çeviren ülke için askerlik yapmayı reddettiğinde ayıplarlar

benim iyice kafama yatmaya başladı çekip gitmek.hayırlısıyla su tahsili bitirelimde...
Sosyal ağlarda paylaş

irin said:

yurt dışında eğitim cok daha pahalı,tabi gelir gider dengesi mevcut.
ispanya da soyle bir tesvik yontemi var:ne kadar cok kredi verirsen bi sonraki donem o kdr az oduyorsun.gerci su zamlarla bize hiç sökmez bir yontem ama genel olarak mantıklı

Avrupa'nin cogu ulkesinde harc yok, ya da cok az veriyorsun ve miktar olarak daha az kesinlikle su anda verdiginden. (Ingiltere'yi tabii ki haric tutuyorum orada okullar cok pahali yabancilara. Ama kendi vatandaslarina 2500 sterlin civarinda ki oyle asiri bir para sayilmaz oradaki yasam standartlarina gore.)

http://www.provost.utoronto.ca/link/students/fees10/dom_ase.htm
Bu engineering di.

http://www.provost.utoronto.ca/link/students/fees10/dom_as.htm

Arts and Science daha ucuz.
Genelde senelik 4000 dolar civarinda Kanada'da okullar ki gayet verilebilir bir para buranin sartlarinda bir Kanadali icin. International tuitionlarina hic girmeyelim ama :)
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiye'de ikinci ogretim masrafini al, 4 sene toplam, ayrica sehir disinda okudugunu dusun, aylik masrafini 4 seneyle carp.(yeme icme hersey icinde) Bu senin toplam masrafin..

Avustralya ornegini vereyim, 15-20 bin dolar verirsin yillik, Dunya'nin en kaliteli ilk 50 okulundan birinde okuma sansin olur, ayrica 20 saat calisma hakkin olur. (Burada en en az calisan ogrenci yine haftada 20 saat calisir, calismayipta sirf okuyan gorduklreimin %1 i degildir) Bu 20 saat senin masraflarini cikarir. Yani bir tek okul masrafinla kalirsin.

Matematik yalan soylemez.

edit: Avustralya da unler 3 seneden baslar..

hadi ikinci edit: krediyle, borcla gelip uni okuyup, hemde calisip butun uni masraflarini kendi cikaranlari soylemiyorum bile, en az sekliyle konustum. herkesin yapabilecegi.
Sosyal ağlarda paylaş

Haftalik 20 saat calismiyorlar.

Bir arkadasim agir islerde calisiyordu ama vucudu kaldiriyordu 70 saat calisiyordu, (okul icin biriktiriyordu, okula gitmeden once dandik ucuz bi okula yazilarak)

Baska bir arkadasim tamamen ticari zekasiyla ayda 5-6 bin civarinda kazaniyor, tamamen kendi sermayesi ile.

baska bir arkadasim teknik eleman olarak calisiyor yine uzun saatler. vs

yabanci arkadaslarimdan da vardi onlari geciyorum bunlar Turk mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

okudum ben de nasıl rezillik bu belli değil?
sen 3498 tane yeni üniversite aç,sonra kontenjanları arttır,üzerine de harçlara zam yap.güzel valla,öğrenciye ne gözle baktıkları belli.o değil de o paranın zam gelmemiş halini zar zor birleştiren insanlar var.Allah belasını versin şu yökün.bakanlar kurulunun falan bir el atması lazım duruma bu ne resmen millet okusunlar diye burs verir,para verir,ücretsiz yapar,bunlar okutmamak için her türlü ekşını çevirir.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

yurtdışında okumak yine pahalı abi yapmayın. nigaragua'da okursunuz yıllık 2milyara anca.

Almanya 2 sene öncesine kadar yıllık 200 euroydu okul (sosyal devlet) , 2 senedir harç geldi ve kendi has sistemlerinden (DİPLOM) bachelor mastera döndüler.

Şu anda yıllık 1200 euro ve verdikleri imkanlar sınırsız okullarda, ayrıca alman vatandaşıysan ve tek kardeş değilsen bu paradan yırtabiliyorsun.

Ha okulda eliyorlar burda o ayrı. 500 kişi başladığın bölümden 100 kişi olarak çıkıyorsun falan.

Okulların bir çoğu üst düzeyde.

İstanbulda geçineceğin parayla yaşarsın 1 ay , kiranın fazlalığı dışında her şey aynı neredeyse hatta ulaşım (şehir içi) öğrenci için daha ucuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki 0 almancam var ben inatliyim diyelim orada okumaya hazirlik falan okusam almanca alsam ? Her halukarda burada zaten dil okuyacagim gs fransizcayi kazandim diyelim(ki hedef ora) 2 yil hazirligi var zaten ha orada okumusum ha burada...Varsa disarida okuma gibi bir imkanim degerlendireyim
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...