Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hayattan soğuyorum muntazaman

Bone

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Hehe, bu tamamen kafası öss'ye basmayanların, kapasitesi yetmeyenlerin kendilerini rahatlatma, ego tatmini falan için uydurdukları bir şey.

ÖSS genel olarak bilgi ve dikkat ölçse de belli bir ölçüde zeka da gerektiren isteyen, dolaylı yoldan zekayı da ölçen bir sistem.

Kolpa. Össden aldığın puan bir çok şeye bağlı sadece zekaya değil, sınavlarda ne kadar stres yaptığın, dikkatli olduğun vs. Dikkat zekanın göstergesi değildir (belki çok zorlarsan bir parçası olur), sınavlarda sakin olmak da. Kısacası çok fazla "noise" var sadece zekayı ölçmesi mümkün değil. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim, össde başarılı olan birinin zeki olma ihtimali yüksek ama össde başarılı olmayan birinin zeki olmama ihtimali dikkate değecek miktarda değil bence.

Dolayısıyla öss'de başarılı olamayanların ego tatmini yorumu çok manasız. Malesef bu yaptığın yorum da yerinde olmamış. Hani ona karşı benim de "öss'nin zekayı ölçtüğünü iddia edenler össden başka hiç bir şeyde başarılı olmamış tiplerdir ancak" diyesim geliyor. Bu tarz argümanların saçma olduğu açıkça ortada heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Öss sadece sınav, ve benim için başarılı olman ve iyi bir fakülteye girmen sadece kendini o sınava kanalize edebildiğini gösterir. Zeki olduğunu anlayabilmem için seni karşıma alıp en az 30 dakika konuşmam ve kafandakileri anlamam lazim.
Ha evet her sene değişen bir eğitim sisteminde başarılı olmak her babayiğitin harcı değil ama unutmayalım ki yeterince çalışan her insan evladı istediği şekilde yaşayabilir....
Sosyal ağlarda paylaş

insan zaten hayata soğuktur. kimisi ısınır, kimisi ısınamaz.

diğer yandan ya para kazanırsın! ya para alırsın. birileri beren hanımefendiye bölüm başına 30.000 dolar para veriyormuş, yani kendisi alıcı.

burda eğitim, akıl, zeka, şekil, şemal önemli değil. senin derdin, beren hanımefendiye bölüm başına 30.000 dolar verecek pasası olanlar değilse, sana ne verirlerse onla geçinirsin.

hanımefendi= unuttum soyadını anlamında.

bi de seni mercedes ciple görüyorlarmış zaman zaman. yılda 30.000 dolar girmeyen evden nasıl böyle bir genç çıkabiliyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Kolpa. Össden aldığın puan bir çok şeye bağlı sadece zekaya değil, sınavlarda ne kadar stres yaptığın, dikkatli olduğun vs. Dikkat zekanın göstergesi değildir (belki çok zorlarsan bir parçası olur), sınavlarda sakin olmak da. Kısacası çok fazla "noise" var sadece zekayı ölçmesi mümkün değil. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim, össde başarılı olan birinin zeki olma ihtimali yüksek ama össde başarılı olmayan birinin zeki olmama ihtimali dikkate değecek miktarda değil bence.

Dolayısıyla öss'de başarılı olamayanların ego tatmini yorumu çok manasız. Malesef bu yaptığın yorum da yerinde olmamış. Hani ona karşı benim de "öss'nin zekayı ölçtüğünü iddia edenler össden başka hiç bir şeyde başarılı olmamış tiplerdir ancak" diyesim geliyor. Bu tarz argümanların saçma olduğu açıkça ortada heh.

öss'nin zekayla pek alakası yok katılıyorum. IQ testleri bile zeka için yeterli bir test olmazken, ÖSS zeka ölçer demek yanlış.

ÖSS'deki sorular hep kısa çözümü olan, tek bir formülü koyup çözülen sorular. bu yüzden hızlı düşünme (quick thinking), sınavdan önce bol soru çözüp pratik kazanma gibi şeyler önem kazanıyor. alternatif yol kullanma, yaratıcılık, farklı çözümlere ulaşma gibi şeyler olmadığından zekadan söz etmek zor.
Sosyal ağlarda paylaş

günde 3 para ise 4 gun calıssa haftada 12 para alsa bu 12 paraya 12 ay calıssa eder 144 para e bu 144 para nın bı bolumunde tatıl yapsa calısmasa hadı desek en kotu mınumum 120 para eee hadı en kotu 100 para kazanıyor dıyelım bı 100 para kazancla 10 yıl calıssa 1000 para off iyi iiyiii..

bu mantıga hasta olmusumdur herzaman :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Acikcasi, sadece senin mesajini okuyarak yorum yapiyorum bone, o yuzden soylenmisse bilemem.

oncelikle hayata dair prensiplerini kesfetmeni oneririm, bir insanin aylik maasi ile, hayattaki yeri onemi amaci bagimsizdir. dilencilerde ayda 30 milyar filan yapabiliyor baktigin zaman.

sonrasinda egitimin parayla alakasi olmadigini dusunuyorum, kendini duzeltmekle alakalidir. sana ogretilenlerle olmaz bu rektifikasyon belki ama, senin ogrendiklerinle olur.

hayattaki emelin para ise, ki bunuda anliyabilirim, o zaman sorman gereken soru, ben her gunu bu arzuyu gerceklestirmek icin yasiyormuyum sorusunu cavapla.

bir yanilgiya dusmussun, bir insanin kazandigi paranin, insanin dunya uzerinde gecirdigi sureye, meslegine, yada zekasina bagliymis gibi bir onerme yapmissin sozu gecen bayani ebevynlerinle karsilastirarak.ki bununda otesinde maddi sahibiyet, insanin hayattaki yeri ve onemini belirlemez. elbette bunlari sende biliyorsundur.

para ve sohret sahibi olmak baki degildir. senin varolan yanilsamaya yaptigin kolelik suresi ile dogru orantilidir. fakat bilgi bakidir. senin kendini gelistirdiginin bilinci her daim seninledir, hayatta ustesinden geldigin zorluklarin hepsinde oldugu gibi bir madalya gibi aklinda tasirsin.

olaylara pozitif yaklas, derdin paraysa ona gore adimlar at. Ama sunu soylemeliyimki, her kum tepesine cikan kendini kaf daginin tepesinde sanabilir. TED kolejini bitirmek parayi garantilemez. Dogru egitimle bir sekilde iyi bir is ve hayat sahibi olma sansini yukseltebilirsin. ama Turkiye ve Dunyada bir suru ustun egitim muessesi varken, Turkiyede orta duzey ustu bir lise mezunu olmak veyahut universite, ne parayi, ne kisisel gelisimi garantiler. Oxbridge ve esdegeri bir unide yada ivy league de bir master yap, bak nasil degisiyor is, haa o zamanda olmazsa eyv, ama simdilik kendini bu kadar yukseklerde gorme derim.
Sosyal ağlarda paylaş

senin bildigin oyuncular, futbolcular hep sansli, veya dogustan yetenekli (bunda da sans gerekiyo parlamak icin tabi)

amator kumede oynayanlar da futbolcu, devlet tiyatrolarinda uc kurus paraya calisanlar da oyuncu.

ben FM ciyim, oturdum kastim unide guzel bi yere mastera gittim yurtdisina, orda iyice kastim arastirmaya falan guzel bi ise girdim, hem cok sevdigim bi isi yapiyorum hem de cok sukur baya iyi kazaniyorum. ama sirf izmir fen lisesinde cektigim eziyet bile yetti yani basli basina. bunlari kafana takacagina o 6 finalini bitir yani sen :)
Sosyal ağlarda paylaş

adamınbiri said:

bone sen erkeksin
o dişi ayrıca güzel ayrıca sexy
sen mi kazancan aylık 200 milyar o mu:D

ben kazanıcam beeen. yaşar usta! sen benim yanımda kuruş bile kazanamazsın anlıyor musun? gözümde PUL kadar bile değerin yok! ama şunu iyi bil ne beren saat, ne belgüzar korel benim kadar kazanabilir! düşüremeyeceksin, indiremeyeceksin ücretimi, mağlup edemeyeceksi beni!

dokunma kazandığım paraya
dokunma bölüm başı ücretime
dokunma ikramiyelerime

eğer kuruş düşürürsen ücretimi ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben yaşar usta , hiç düşünmeden çeker vururum seni anlıyor musun? vururum ve dönüp arkama bakmam bile!!
Sosyal ağlarda paylaş

Ahaha.

Ben ufacık bir veletken (7-8 yaşlarında) oturup deli gibi tenis maçları izlerdim TRT'de. Şimdi de arada diyorum, "ulan keşke peder bey bendeki bu tenis aşkını görüp de bir tenis kursuna, okuluna falan verseydi de şimdi profesyonel bir sporcu olsaydım. hem de türk bayrağını dalgalandırırdık amerikalarda, avustralyalarda tey tey." şimdi anca hobi niyetine oynuyoruz, lol.

Kendi şansını yaratacaksın, yolunu çizeceksin. Öss & Üniversite eğitimi pek tabi bir etikettir ama içeriğini kendin doldurman lazım.

Benim 16 yaşındaki kardeşim, dergilere ve spor web sitelerine yazıp para kazanabiliyorsa ki kendisi lise öğrencisi daha ve muhtemelen de ilgili bir bölümü okuyup bu sektörde devam edecek kendisi. babam başlarda haz etmiyordu mesela, napıcan televizyonlarda, gazetelerde çalışıp? derslerin de iyi okusana hukuk fakültesi hede hödö diyordu ama vazgeçiremedi. ideallerin olacak yani bu hayatta. ezbere, bandwagon'a takılıp yaşarsan sorgularsın "beren niye 30 bin lira alıyor ya benim fazlam var halbuki" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

cogu kadinin güzelligiyle meshur oldugu dogru da, erkeklerin de zekasini kullanarak nerelere geldigini görüyoruz.

sen de oralara yogunlas iste, illa yapabildigin birseyler vardir.
ne yapiyorsan alaninda en iyisi olmaya gayret gösterdigin zaman basarili olursun. istersen fabrika iscisi ol farketmez, onlar bile seneler sonra, cabalayinca calistiklari alanin bas sorumlusu olabiliyorlar.

ha konu beren saat ise, o kiz da tiyatro yarismasinin tekinle ünlü olmustu. demek ki gercekten istiyormus ki ugrasmis buralara kadar gelmis.
durduk yere kimsenin kafasina kus sicmiyor yani .
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...