Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mayınlı Araziler Temizlenmesi ve Kullanım Hakları

Tenekeadam

Öne çıkan mesajlar

Irakta çalışırken enerji nakil hattımızı mayından temizletmek için yabancı firmalarda teklif almıştım ve yaklaşık 70km gibi bir mesafeyi )genişliği 20mt olacak sekildeydi. Gelen rakamlar 3-5 milyon dolar arası değişmişti ki orda %95 hatta %98 alanda mayın yoktu yani bizim calısanların guvenliği için temizletiyorduk. Burdaki olay ise direk mayınlı alanın temizlenmesi yani çok çok daha yuksek maliyetler olacaktır hem risk hemde alanın buyuklugunu dusununce.
Sosyal ağlarda paylaş

Yav tamam zor iş zahmetli iş devlet beceremez falan da; eşşek kadar alanı yabancı sermayeye 44 yıllığına satmaları gibi bir durum söz konusu. Türkiye'de nasıl yok böyle bir para, TSK'ya örtülü ödenekten bir sürü para veriliyor. O çok övündükleri bordo bereliler gitsin mayın temizlesin işte.

edit: Necati Doğru iyi anlatmış olayı.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
otomobil fabrikalarını da kapatalım, elin japonu, korelisi gelip bizi çalıştırıyor. :(

Adam fabrika açmayacak orada tarım yaptıracak senin milletine.Üç kuruş paraya.Bir nevi derebeylik.

Halkınızın ucuz iş gücü olarak sömürülmesini nasıl içiniz sindiriyor sizde nasıl mide var anlamıyorum bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

tarım düzgün, makineli, sistemli yapılırsa yatırımı kimin yaptığının farkını anlamadım doğrusu. israillinin gelip orada saban çektireceğini sanmam öküzlere. "üç kuruş paraya" kısmı da çok spekülatif olmuş.

böyle 50 yıllık beleşe vermek son derece yanlış orası ayrı. başka konular bunlar, karıştırmamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu NAMSA nato'ya bağlı bi kuruluş ottawa anlaşmasından sonra kurulmuş diye biliyorum, dünyada mayın temizleme, eski mühümmatları toplayıp imha etme gibi hizmetleri var, nato kapsamında çalıştığı için kar amaçlı bir olayları yok, maliyetleri gazateden yazdım ama nette bulabilirsiniz neler yaptıklarını ne kadara yaptıklarını.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
tarım düzgün, makineli, sistemli yapılırsa yatırımı kimin yaptığının farkını anlamadım doğrusu. israillinin gelip orada saban çektireceğini sanmam öküzlere. "üç kuruş paraya" kısmı da çok spekülatif olmuş.

Parasını versin gelsin halkımı kullansın toprağımı işletsin.

Şu anlayışa söyleyecek birşey bulamıyorum.Ucuz iş gücü var toprak bol verelim işletmesini yabancılara biz çalışalım onlar zengin olsun.

Nasıl mide var sizde nasıl bir çıkarcılık nerelerde yaşıyorsunuz anlamıyorum sizi.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de istihdamı "halkı kullandırmak" olarak gören zihniyeti anlamıyorum. yabancı yatırımı "onlar zengin olsun" olarak gören mantığı da anlamıyorum.

evet şimdi israilli gelsin oturduğum evi rayicinin üstünde paraya kiralarım belli aralıklarda fiyat ayarlamaları dahil edip kontrata, salak mıyım? salak olmadığımdan 50 yıllık beleşe de vermem elbette.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir ara amerikan haberlerine çıkan bir herif vardı. Eleman mayın temizlemek için olan zırhlı bir araca binip ortalığı telaşlandırıyordu. Bizde alsak o zırhlı şeylerden. Traktöre zırh kaplamışlar gibi birşeydi ehehe.

Asıl dert olan şey İsrail'e o toprakların verilmesi. Öyle bir işe asla izin vermemek lazım. Teröriste toprak vermemişizde elin adamları mayın temizleme bahanesiyle üzerine konacaklar. Hatta o iş "boğaz köprülerinin masrafı çıktıktan sonra parasız olacağı" olayına dönüşür. Ya petrol falan varsa sömürür bitirirler. Ya da temelli oraya konarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...