Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

cengizhan66 said:
bu ne sacma sozler firat yani daha oncede demistim heralde anlamak istemiyorsun (sir le sg-1 i cozemedim adminlerde el atmadi tek bir kiside 2 acc gibi sanki biraz)
ekonomik veya kulturel turkiyede bu sadece kurtlerde yok diyer yandan kurtler isyan etmedi ve kurtler pkk yi kurmadi
onlarin yerine devlet baba mit ajanlariyla pkk yi kurdu ve kurtleri kandirip buna destek saglamalarini sagladi (cogu solcu bunu bilir)
pkk sadece gerilacilik yapmiyo ayriyetten buyukbi sinir mafyasi devasal bi uyusturucu agi gibi islerede bakiyo ve elbette bu is ler rutbeli devlet adamlari ker elde ediyor
bide bunun silah satilmasi var su sorun diye masrafli silah satin almalari var falan filan
ha bi de ayriyetten devletin kurdugu cogu sey gibi pkk anti-sol bi orguttur ( emmek ciler birbirlerine dusunce ve miliyetcilik asilaninca bir takim gercekleri goremez olurlar)
bunun gibi bir cok faydasi var pkk nin bu millete
bi 2 adim cozum icin ileri atar daha sonra 3 adim geri kacar
tabi herseyin hesabi halk a kesilir buda oyle oluyor
simdi bu tip seylerden devlet vaz gecemez ama cozecem diyip oyalanir ama asla cozmez
ayriyetten bide bunun ulke disi isleride var
usa hem pkk ya silah astiyo hem tsk ya bi yandanda turkiyenin nato ya ihtiyaci artiriyor falan filan
her seyin cozumu gibi bu tip seylerin de cozumu var oda sol

Önceki mesajlarda ben ne diyorum. Bunlar doğru şeyler o halde sende benim gibi PKK ve onun siyasi kolu olan DTP'ye karşı çıkmalısın, yanılıyormuyum ? Ben burada zaten PKK ve DTP karşıtlığı şeyler yazıyorum. O halde neden saçmalıyorum anlamış değilim ?

Sol'a gelince, sol geniş bir kavram olmuş artık. Anti-sol örgütün siyasi kolunu destekleyen sol çevrelerde var.. Hatta PKK bile kendine sosyalist diyor... Tam çözüm olabileceğini sanmıyorum.

---------------------------------------

said:
anadili kürtçe değil türkçe oradaki insanların? peki, size iyi uçuşlar dilerim..

Evet TC sınırları içerisinde bulunduğundan dolayı öyle.

said:
ulusu mu yargıladım? yahu nerde yargıladım? sen demedin mi beyaz tenli türkleri yolluyolar diye, ben senin verdiğin örneğin üzerinden gittim. jitem bi ulusu mu temsil ediyo? ne saçmaladığın belli değil.

Jiteme genellikle beyaz tenlileri alıyorlarmış ya, öyle dedin ya..

said:
bi karar ver lenin mi tartışıcaz fransız devrimi mi? milliyetçilik nasıl doğmuş: fransız devrimiyle. imparatorluklar nasıl parçalanmış? milliyetçilikle. lenine daha gelmeden oluyo bunlar yani.

Tarihi olaylar birbiriyle bağlantılı değil mi ? Ben sadece "ulusların kendi kaderlerini tayin hakkını" tartıştım..

said:
yakılan belgeler için: buyrun

Tarihin doğrulukları vardır. Yakılan ve ayıklanan belgeler varmış. Önceki mesajımda bir olaydan bahsetmiştim, bakabilirsin. Dedemin babasının 40 tane ermeninin başını kestiğini sölemiştim. Dolayısıyla bu haberin doğruluğuna inanırırım. Ama soykırım demem bu olaya çünki dedem bile soykırım demiyor. Bu bir çatışma- gerginliktir bana göreki bu güne kadar sağ kalan belgeler, Ermenilerin katliamlarını, yakılan belgelerde Türklerin katliamlarını belgeler nitelikte değil mi ? O halde demekki ortada soykırımdan çok iki ulusun çatışması var.

said:
halkımızdan kastım da türkiye halkı.

O halde kürt hakları için bölünme Türkiye halkı için bölücü bir unsur olduğundan dolayı, tüm Türk halkı için geçerli bir laf değil senin lafın.
Sosyal ağlarda paylaş

Theghosthand said:
Ben yanlış anlamıyorsam; Bölge halkı isterse silahlı veya siyasi olarak bu ülke bölünmeli diyor bu şahıslar?Bariz şekilde pkk propogandası yapılıyor hiç utanma falan da kalmamış.

Yanlış anlıyorsun silahlı olarak bölünmeyi savunan birisini ben göremedim. Sir Lenin'in "uluslar kendi kaderlerini kendileri belirler" sözünü savunuyor anladığım kadarıyla. Zaten Türkiye devleti bir "ulus devlet" imajı altında kurulduğu için, Kürtlerin de buna karşı ayaklanmasından, kendi kimliklerini ve dillerini korumak istemelerinden doğal bir şey yok.

Bölünme kavramı zaten size aşılanmış, üstünde düşünmediğiniz bir kavram. DTP özerkliği kasteder insanlar bölünme anlar; yerel yönetimlerin güçlendirilmesini ister insanlar bölünme anlar. Kürtçe eğitim de verilmeli der insanlar resmi dil Türkçe olmaz öyle şey der... Bitmez neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

firatram said:
Sol'a gelince, sol geniş bir kavram olmuş artık. Anti-sol örgütün siyasi kolunu destekleyen sol çevrelerde var.. Hatta PKK bile kendine sosyalist diyor... Tam çözüm olabileceğini sanmıyorum.

Tüm solculara ve kendini solcu hissedenlere Mao Zedung'dan geliyor.

Karmaşık bir şeyin gelişme sürecinde birçok çelişki vardır; bunlardan birinin varlığı ya da gelişmesi, öteki çelişkilerin varlığını ve gelişmesini belirler ya da bunlar üzerinde etkili olur ki, işte bu, baş çelişkidir.
Örneğin kapitalist bir toplumda çelişkideki iki karşıt güç, proletarya ve burjuvazi, baş çelişkiyi oluşturur. Öteki çelişkiler, örneğin feodal sınıf kalıntıları ile burjuvazi, köy küçük-burjuvazisi ile burjuvazi, proletarya ile köy küçük-burjuvazisi, tekelci olmayan kapitalistler ile tekelci kapitalistler, burjuva demokrasisi ile burjuva faşizmi arasındaki, kapitalist ülkeler arasındaki ve emperyalizm ile sömürgeler arasındaki çelişki, bu baş çelişkiyle belirlenir ya da onun etkisi altındadır

Şimdi alın bu paragrafı uyarlayın Türkiye'ye.
Sosyal ağlarda paylaş

Wikide açıklaması şöyle :
İnsanın çocukken annesinden, evindekilerden, yetiştiği çevreden ve bağlı olduğu ulustan öğrendiği dil.

O halde bir insanın birden fazla ana dili olabilirmi ?

Bu arada ulus :
[1] Aynı sınırlar içinde, aynı bayrak altında yaşayan insan topluluğu.
[2] Geçmişte bir arada yaşamış, şimdi bir arada yaşama inancında, istek ve kararında olan; aynı vatan ve o vatanın maddi ve manevî değerlerine sahip çıkan; aralarında din, dil, kültür, tarih ve duygu birliği olan insanların oluşturduğu toplum.
Sosyal ağlarda paylaş

firatram said:
Bu arada ulus :
[1] Aynı sınırlar içinde, aynı bayrak altında yaşayan insan topluluğu.
[2] Geçmişte bir arada yaşamış, şimdi bir arada yaşama inancında, istek ve kararında olan; aynı vatan ve o vatanın maddi ve manevî değerlerine sahip çıkan; aralarında din, dil, kültür, tarih ve duygu birliği olan insanların oluşturduğu toplum.

Eh en azından din ve dil konusunda ulus devlet tanımının bugün geçerli olmadığı ortada. Tanımlara takılıp kalmadan herkesin mutlu yaşayabileceği bir toplum için de önerisi olan varsa konuşsun. Ne mutlu Türküm diyene demekle olmaz bu işler.
Sosyal ağlarda paylaş

firat sacma dedigim sey kurtlerin kendi kendilerine (bati ve tc devletinin karismadan) bi isyan haraketine girmis gibi yazilarin yazilmasi
dtp nin kapatilmasi veya bir saldiri kandirilmis kurtleri bunlara verdigi destegi artirir o yuzden ben yikici elestiriler yapmiyorum onun yerine gercekleri gostermeye calismak lazim
insanlari kandirmanin engelleme yoluysa onlarin kulandiklari bir takim seyleri vermek saglamak gerekir
bence her dilde eytim olsun yayin da ayni sekilde ve bolge sehir isimleri (osmanli ve sonra biraz turkiye cogu sehrin adini istedigi gibi deyistirmis mesela bu kulture bi saldiridir)

dtp pkk bazen soyledikleri sol seylerin amaci oyundur solculari kandirmaktir bu aslinda mumkun deyil
diyer yandan onu destekliye sol orgutlerin amaci karsi devrim denilen seydir
bknz tkp bi mucadeleye girisirse isci partisi dtp bdsp (birtakim platformalr falanfilan) buna bi karsi harekaat(anti-sol ayaklari) yapcaklarini soyluyor
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
sen diyosun devletin baskısı meşrudur, çünkü kürtler isyan etmiştir. ben diyorum kürtlerin isyanı meşrudur, çünkü devlet baskı uygulamıştır.

ha daha eski isyanları sayacaksan, fransız devriminden, yani "halkların kendi geleceklerini tayin etme" fikrinden sonra sözkonusu halkların uslu uslu oturması, asimile olmaları anlamına gelir. osmanlı devletine karşı isyan etmiş halklar, "hainlik" etmek için değil, bu fikir ortamında, kendi geleceklerini tayin etmeyi, kendi devletlerini kurmayı uygun gördükleri için isyan etmişlerdir. tarihi anlamda imparatorlukların çöküşü de böyle olmuştur zaten. ha bizim bundan bi kuyruk acımız olabilir, ama geçmişe dair bu kuyruk acısı, demokratik olduğunu iddia eden bir devletin işleyişini yönlendirmemeli diye düşünüyorum.

Ben hiçbir şey demiyorum, sadece verileri ortaya koyuyorum, sen kendi kendine çıkarım yapıyorsun. Bana imparatorlukların çöküşünü anlatırken de yine aynı şekilde kendi çıkarımını yapıyorsun, dert değil, yapmandan memnun olurum, ama temelde benim bunları söylemediğimi, bu sonuçlara kendi kendine vardığını bilmeni istiyorum.

Bu duruma kuyruk acısı da diyebilirsin, ihanete uğramışlık da diyebilirsin, farketmez, şu an Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde ve halkında bu "kuyruk acısı" var ve bu "kuyruk acısını" yenmeden, hele de tehlikeli, dayatmacı ve şantajcı söylemlerle bu "kuyruk acısını" daha da kaşıyarak, hiçbir sonuca varamazsın diyorum sadece.
TRT Şeş'ten başka tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:

Eh en azından din ve dil konusunda ulus devlet tanımının bugün geçerli olmadığı ortada. Tanımlara takılıp kalmadan herkesin mutlu yaşayabileceği bir toplum için de önerisi olan varsa konuşsun. Ne mutlu Türküm diyene demekle olmaz bu işler.

Sen ne mutlu Türk'üm diyene demezsen bigün sana başka şeyler dedirtirler, özgürlük isteyen Iraklılara dönersin.

İnsanlara lüks batıyor ben bu tipleri gördükçe bunu anlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
cogitoz said:

Sen ne mutlu Türk'üm diyene demezsen bigün sana başka şeyler dedirtirler, özgürlük isteyen Iraklılara dönersin.

İnsanlara lüks batıyor ben bu tipleri gördükçe bunu anlıyorum.

Senin lüks anlayışına neyse şimdi ban yeriz falan. Yahu adamlar rahatsız işte dillerinde eğitim görememekten, Türk dayatması yapılmaktan, ordu-pkk arasında kalmaktan, feodalite sorunundan. Oku lan işte oku kitap önerdim sana Musa Anter - Hatıralarım. Gör pislikleri sonra konuşalım gelip buraya atıp tutma.
Sosyal ağlarda paylaş

kuş said:
bilmem, midye dolmacı olmak daha cazip geliyor herhalde

Kuş NTV'de seçim otobüsü vardı hatırlarsın belki. Orada iki tane Kürt sorunlarından bahsederken Tayyip'in oğluna yapılan çifte standartlardan, Amerika'da okuduğundan falan bahsediyordu. Bir üniversiteli kız aldı mikrofonu, "eh adamın oğlu o kadar parası olmasına rağmen eğitim almak için Amerikaya gidiyor sizde o para olsa hiçbir şey yapmazdınız" gibi bir şey söyledi. O analiz tembeliyle karşılaşsam keşke diye düşünürken benzerini burda gördüğüm için sevinçliyim. Benim Muşlu bir yurt arkadaşım vardı, onunla tanıştırsam da seni biraz konuşsanız. Oradaki fakir çocukların üniversiteyi kazanmak için çoğunun Fethullah evlerine düştüğünü biliyor musun? Ya da işte şehrin ağa çocukları falan kazanıyor üniversiteyi. Benim yine bir arkadaşım Afyon'dan İstanbul Üni. kazandı, herif Feto evlerinde kalıyor zorluktan. Ya neyse daha görmeyin bakalım ülkedeki eğitim sorunların gelir adaletsizliği sorunlarının sebeplerini. Her sene bir çoban çıkıp ilk 10'a giriyor diye ülkede eşitlik var sanmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...