Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

Ya firatram bilgisiz adamsın artık sana cevap vermeyeceğim. Kürtler asimilasyona uğramamıştır entegrasyona uğramıştır,, kardeşliği bozan DTP'dir falan. Sana 1000 sayfa da yazsam hayır öyle değil böyledir diyip hiçbir antitez ortaya atmayacaksın. CHP olayında da senin savunduğunu söylemedim, CHP kadrolarında da güvendiğim insanlar var dedim. Okuduğunu anla.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya fıratram okuyorum yazdıklarını da gerçekten acıyorum sana. Kürdistan'ın sınırlarını çizdik diyecek kadar dürüstler demişsin. Sanki DTP korosu söyledi bu lafı. Ayrıca o laf da CHP'lilerin "fosforun zekaya olan katkısı bir kere daha anlaşıldı" demesi gibi bir şeydi. Propaganda yani işte.
Erdoğan da çıktı Diyarbakır'ı istiyorum, Antalya'yı istiyorum dedi. Kimse aa Erdoğan'a bak krallık kuracak demedi. Bu Kürdistan lafına olan önyargıların da bir göstergesidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:
Ya bu Atatürk ne ne büyük adammış.

Lozan Antlaşması said:
Azınlıklar: Tüm azınlıklar Türk uyruklu kabul edildi ve hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmayacağı belirtildi.

Popülist siyasete gel. Atatürk büyük adammış deniyor ve lozan antlaşmasının maddesi veriliyor. Sanki Lozan Atatürk'ün yazıp dağıttığı bir bildiriydi. Ayrıca sanki Atatürk'ün yaptığı her iş ilelebet doğru olacak, bugün de doğru olmak zorunda. (Ve hatta o gün için de birçok yanlış karar verdiğini düşünüyorum ben) Sanki hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmayacağı bölümü bugün uygulanabiliyor.

Şimdi yanlış karar verdi dedik ya, içinizden o olmasaydı sen olmayacaktın hiaa diye saldırmak geçiyor biliyorum. Rasyonal eleştiriden çok uzaktasınız ve bu yüzden her şeyi tabulaştırıyorsunuz. Size de o tabular sayesinde geçiriyorlar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

DTP korosu söylemedi, DTP milletvekili söyledi. DTP korosu söylemedi diyerekten bu konudaki bilgisizliğinide ortaya çıkarmış bulunmaktasın. Alda oku :
http://www.8sutun.com/haber?id=35883

Tartışmak istemiyorsan sorun değil, herkesin düşüncesinin zararı yararı kendine. Ama "ne mutlu Türk'üm diyene" yazısıda silinmeyecek bir ömür boyu. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sınırların kalkmasına bir şey diyen yok zaten keşke sınırlar olmasa der insan ama çocuk oyuncağı değil bu, yeni sınırların oluşturulmasına bir şey diyen var.

( Ayrıca dünyada sınırların falanda kalktığı yok... Hangi sınır kalkmış. Küreselleşme ekonomik olarak var. Buda kapitalizmin temel taşı zaten. )
Sosyal ağlarda paylaş

sg-1'e biraz gecikmiş de olsa cevabımdır.

öncelikle, fizikçiyim =)

kürt sorununa sistemsel bir hata diyorsak, bu hatanın bileşenlerine bakmak önemlidir. bu bağlamda, tarihsel süreci iyi gözlemlemek ve olayları neden-sonuç ilişkisine bağlamak elbette ki faydalı olacaktır.

tarihte ne oldu? kürtlerin TC çatısı altında özgürce dillerini konuşabildikleri, kimliklerini hiçbir sıkıntı duymadan ifade ettikleri bir dönem olmuş mu? kurtuluş savaşı esnasında ve sonrasında lozan anlaşmasıyla vaadedilen hakların verildiği olmuş mu?

şimdi eğer bu talep edilen hakların verildiği durumlarda "basınç" azalacağına artıyorsa, o zaman senin verdiğin örnek geçerli olabilir. ancak bu basıncın azalması için benim önerdiğim yöntem hiç denenmiş mi? kürt kimliği anayasal güvence altına alınmış mı TC tarihinin herhangi bir döneminde?

bu güvence verilmeden, sen "ya basınç yine artarsa"nın endişesini yapıyorsun. ben diyorum ki sen daha bu kadar temel birşeyi yapmadan, sorunun üretildiği nokta hakkında neden peşin hüküm veriyorsun? verdiğin örnekte "basıncın yükseleceği" mutlak bir doğru değil ki? doğru siyasi söylem tutturulduğunda ve uzlaşmaya varıldığında, basınç bir daha hiç yükselmeyedebilir.

maddelere gelelim, birinci maddede "kimlik"ten kastım nüfus cüzdanı değil. bir etnik kökene ait bütün kültür birikimi, dil, örf, adet, toplumsal yapı gibi yüzlerce farklı şey giriyor işin içine.

ikinci madde biraz soyut kalmış kabul, ama demek istediğim dini, devletin öngördüğü formatta yaşamayı kabul eden insanlar, yani karısı türbanlı olmayan, yeri geldiğinde içkisini içen "ılıman" müslüman insanlar.

üçüncü maddeye gelince, avrupada anadilde eğitim hakkı veren birçok ülke var. mahkeme kurmakla alakası yok, zaten resmi dilin değişmesi için çaba gösteren de yok. anadilde eğitim demek, resmi dilin hiç öğretilmediği bir sistem demek de değil, yalnızca isteğe göre istenen dilde de eğitimin serbest olması. bugün ülkemizin devlet okullarında bile ingilizce öğretilmiyor mu? kürtçe neden öğretilmesin? evet, birçok dile dediğin gibi bir tolerans uygulanmakta ama özellikle kürtçeye karşı müthiş bir ayrım mevcut. bu ayrımcılık, kürt milliyetçiliğini de tırmandırmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

dördüncü madde ise biraz bizim anayasalarımızla alakalı; halkın iradesinden çok devletin bekasının öne çıktığı anayasalarla yönetildik bugüne kadar.

avrupa ütopya olmayabilir, ama çoğulcu demokrasiye günümüzde en çok yaklaşmış yer. kaldı ki, bizim neden avrupayı beklememiz gereksin talep edilen hakları vermek için? şu topiğe konu olan maddelerden hangisi bizim ülkemize veya milletimize nasıl bir zarar verir onu bi doğru dürüst anlatabilirseniz çok güzel olur aslında.

bu arada şu dip notu da ekleyeyim; burada çözüm adına tartışılan şey "ne mutlu türküm diyene" lafının tamamen ortadan kaldırılması, hiçbir yerde izine dahi rastlanmaması değil, yalnızca kürtlerin epeyce ağırlıklı olarak yaşadığı bölgelerde dağlara taşlara yazılmış vaziyettekilerin silinmesi.

daha barışçıl ve ılımlı bir örgütlenmeden kastın, hmm örneğin bir siyasi parti olabilir mi? daha önce kurulan siyasi partilerin akıbeti ne oldu? terör örgütüyle en ufak bir bağı dahi olmayan üyelerinin başına neler geldi? dtpli milletvekillerinin meclisten alınıp alınmayacağı tartışılıyo bugün bile.

dağa çıkmak, kangrene dönüşmüş bir sorunun en zehirli noktasıdır. sorunun çözümü için o kangreni oluşturan koşulları iyi teşhis etmek gereklidir. ben diyorum ki, devlet bu koşulların değişmesi için üzerine düşeni yapsa, sorunun çözülmesi için çok büyük bir adım atılmış olacaktır. ama eğer iddia ettiğin gibi bu koşulların iyileşmesine rağmen bu "zehir" engellenemeyecekse, artık iki halk için de çok geç demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

abi mesele şu ki,25 yıldır dağlarda olan bir isyan var adını ne koyarsanız koyun,ve 1 milyonluk ordu bitiremiyor,bbg evi gibi izliyoruz dediklerinin ertesi haftası karakola katırlarla getirdikleri rpglerle bir karakolun kökünü kazıyıp ana kuzularını şehit ediyorlar,diğeride ana kuzusu belki ama devlete isyanın suçu ,fatihin kardeşini asması,ne bileyim,atatürkün dersimde zaza alevi isyanında binlercesini yok etmesi bunların hepsi ,bizim geçmiş hafızamızda beynimize kazınmış birer kuraldır,bu laiklikten cumhuriyetcilikten hepsinden ötedir,devlet olmazsa namus olmaz,devlet olmazsa dinini yaşayabileceğin bir toprağın olmaz,herkes kendi evinin tapusuna sahip çıkar gibi devletine sahip çıkmalıdır,devlet ebed müddet kuralı boşuna değildir,bunun çözümüde 3 tane teröristin başına 5bin tane askeri yığıp milyonlarca liralık bomba atmak değil çözüm,madem terörist ilan ediyorsun bu dağdakileri,karşılığın teröristçe olacak,yetiştireceksin 5000 tane kalifiye eleman dağlara salacaksın ve kuralı kanunu olmıyacak,kuzey ırak dağlarında dişe diş kana kan olacak ama bu sınırlara girdiğinde bu devletin kurallarınıda unutmyaaksın tabii,köyleri yakmayacaksın,gariban halka zulmetmeyeceksin v.s v.s
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk'ün Türklük konseptini anlayacak zekaya sahip olmayan kürt ırkı üyeleri, gidip kumdan kale yapıp orayı toprakları ilan etsinler.

Bilinçli ve insan olan Kürt asıllı vatandaşlarımız zaten yaşıyor normal bir şekilde.

Gerisi de fasafiso, bir grup tuzu kuru aydınımsı insanın saçmalıklarıyla desteklenen terörizm.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...