Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

Sufi said:
bone, sana bunları niye böyle düşündüğümü bizzat anlatmak isterdim. bu biçimdeki bir platformda anlatmaya çalışınca kimi götünden anlıyor kimi başından. kiminin de tanrısı ölüyor.

birgün ankara'ya gelirsem haber ederim, o zaman neyi sorarsan söylerim. yanlış düşündüğümü düşünüyorsan yanlışsın sufi dersin o zaman. ancak burada değil.

peki o zaman abicim, Ankara'ya gideceğin zaman haber verirsin, bol bol konuşuruz senle :)

(ha bir de farketmişsindir ama yine de söyleyeyim, o alıntıladığım yazından sonra yazdıklarım direk sana değil, genel duruma hitabendi.)
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

zamanıdna "kart kurttur onlar" "hayır dilleri yok onların" "ne milleti dağ türküsunuz siz" diyip bier kesmin dilini yasaklamış bir devletin.

artık genel ad o deme lüksü yok

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman mı öyle yapılmış?

Ha hiç lüksümüz yoksa oldu olacak Güney Anadolu'yu Kürtlere verelim?
Kuzey Anadolu'yu Ermenilere veririz, Akdeniz'i Rumlar alır, Ege'yi Yunanlar, İstanbul da Amerika'nın hakkıdır, biz İç Anadolu'da takılırız artık.

Biri bilmem ne dedi diye bunu Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi gibi gösterip "lüksünüz kalmadı" demek de ayrı güzelmiş.

Unutmayın; PKK ve DTP tüm Kürt halkının düşüncelerini ve isteğini yansıtmamaktadır. PKK da sadece Kürt kökenli kişilerden oluşmamaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
Bu başlık o kadar aptalca, o kadar provokasyon kokan bir başlık ki. Dağlardan Ne mutlu Türküm diyene yazısının silinmesini ülkenin bölünmesiyle bağdaştıran insanlar var.

olan biteni görmeden bilmeden etmeden insanların neler demiş olduğunu duymadan konuşup cahilce laflar edenler de var tabii.

Aman provokasyon olmasın diye Federasyon da kuralım oldu olacak...
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
Horizon said:
Sen bunun o anlamda kullanıldığını istediğin kadar iddia edebilirsin fakat kimin ne anlamda ve ne imada kullandığını kontrol edemezsin. Ucu açıktır , belirsizdir. Önemli olan karşı tarafa nasıl gittiğidir. Karşı taraf bunu etnik milliyetçilik şeklinde algıladığı sürece senin dediklerin vız gelir tırıs gider.

Burada sorun kelime anlamını tanımlama ile çözülseydi ne güzel olurdu. Malesef okadar basit değil.

Horizon said:

Evet doğru , keşke o anlamda söylenmesi ile beraber bunu gerçekçi olarak ortaya koyacak politikalar , stratejiler belirlenseydi.

Ama ne oldu ? Söylendi , o anlamda söylendi sonrasında tam zıttına işler yapıldı söylem oldu etnik kökencilik söylemi. Biz daha tanımlarımızda sıkışıp kalmış ve dışarıdan bitarafıyla gülünen bir haldeyiz. Bunun farkında olmamak ve olmamıza rağmen aynı naneleri yememiz de bana herşey müstahak dedirtiyor.

bahaneye bak çak demle abicim.
bu zihniyet yüzündendir zaten Türkiye'deki bütün dert.

Adama 50 şey söylesen 1'ini bile anlamaz.

Dedikoducu ve yalancı gazetelerdeki "aa böyleymiş şöyleymiş o yüzden şöyle şöyle" yalanlarına kapılıp gider, gerçekleri tutmak yerine yalanların peşinden devam eder.

Ne yani? Atatürk'ün söylediği sözün gerçek amacı belliyken ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulma prensipleri belliyken, yolda rastladığınız (veya kendi hayalinizde yaratıp öylekişiler var sandığınız) birisi öyle şöyle dediği için bu laf yanlış mı oluyor?
Bir kişi hata yaptı diye tüm gerçekleri yok mu sayıcağız?

Oldu olacak, bu mantıkla gideceksek, dini de kaldıralım.
Hani dini yanlış anlayıp yanlış davranan insanlar var ya.
Aynı mantık.
Birileri dini terörizm amacıyla kullanıyor.
O zaman bu, dinin kötü ve yanlış olduğunu ve yanlış olsun diye yaratıldığını mı gösteriyor?

Lütfen abesle iştigal etmiyelim.

Bu mantıkla gidilcekse herşeyi yoketmek ve kaldırmak gerekirdi.

Yıllarca yapılan yanlış politikalardan , baskılardan haberin olması için birkaç haber ya da birkaç medyadan haber okuman gerekmiyor , türkiyede yaşayıp bazı ortamlarda bulunman bunları görmen için yeterli. Ben ki , kendim bu baskı sonucunda oluşan piskolojinin getirdiklerini kendi hayatım ve kendi evimin içinde yaşamış bir insanım , o yüzden kusura bakma bana şurada ne deseniz boş. Benim yaşadığım onun bunun haberi değil bir gerçektir.. Derler ya yaşamayan bilemez , onlar için yaşanan hadi len..'den ibarettir.

Hepsinin yanında medyanın taraflı yayınları ile ülke bölünüyor , laiklik gidiyor , şeriat geliyor haberleri ile galiyana gelip rörörö yapanlar , işlerine gelmeyen söylemleri istisna , yalan haber sayarlar. Burada şaşılacak birşey yok.

not: Forumda bize topluca , şerefsiz veya diğer hakaretleri açıkça edenlerinde nasıl hala cirit attığı dikkatimden kaçmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Diyorsunuz ya demokrasi..

Farkındamısınız bilmiyorum, burada tartışmasında bile birbirimize hakaretler yağdırdık. Bu yazının birde silindiğini düşünün o halde ?

Bunların hepsi halkları birleştirmek için değil, halkları ayırmak için yapılmış şeyler. Böyle demokrasi olmaz..

Ne mutlu Türk'üm diyene!
Sosyal ağlarda paylaş

firatram said:
Bunların hepsi halkları birleştirmek için değil, halkları ayırmak için yapılmış şeyler. Böyle demokrasi olmaz..

Senin halkları birleştirmek için savunduğun düşünceleri de biliyorum. Eğitimde Kürtçe olmasın, Kürtler de kendilerine Türk desin bilmem ne diyip duruyorsun. Kürt ve Türk halklarının ekonomik geri kalmışlığı hakkında bir somut çözüm önerisi getirdiğini de görmedim.
Bir vatanda yaşayan farklı etnik kimliklerin farkı dillerde eğitim görmesi, köylerinin adının farklı dillerde olması onları ayırmaz. Ancak baskılar ve yoksulluklar ayırır. Yılmaz Güney der ki, ben komünizmi Türk solundan değil, özgürlüğe aç Kürt halkından öğrendim. Bu lafın üstünde durulmalı bence, çünkü bazı arkadaşların savunduğu gibi Kürt sorunu sadece ekonomik bir sorun değil. Ekonomik ama ekonomik değil, çok karmaşık bişey işte.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
-007- said:
Onu bunu senaryoları bırakıp cehaletin sömürüsüne savaş açın, PKK teröristtir DTP=PKK'dır diyebilecek zeka ve bilgi seviyesine ulaşın. Bunu yapamayan adam zaten saçmalıyordur.

Devede kulaksın ama sana da cevap vereyim. DTP=PKK diyebilmekte bir zeka ve bilgi parıltısına gerek yok. DTP bir parti, PKK bir silahlı örgüt. Bu bile aradaki eşitliği kaldırmaya yeter. En az 10 topicte anlattım, ilişkilerin bulunması bir şey ifade etmez. MHP DYP ile eli kanlı faşistlerin, CHP ile cuntacıların, MSP AKP SP ile şeriatçıların hiç mi bağlantısı yok. Zeka ve bilgi, siyasi partilerin kuruluş amaçlarını ve illegal örgütlenmelerin sebeplerini anlamak için gereklidir. DTP'nin politikalarını tartışmak yerine, olay her seferinde "PKK lan bunlar"a varıyor. DTP'nin politikalarını, Doğudaki feodaliteyi ve sosyoekonomik problemleri, Kürt dilinin özgürlüğünü insan hakları çerçevesinde tartışmak varken her defasında aynı önyargılarla karşılaşıyorum. Semboller ve sloganlar üzerinden siyaset yapmak gerçekten çok yavan bir iş.

Ne mutlu KONG!um diyene.

off sen hala ne saçmlıyosun arkadaşım "KÜRDİSTAN SINIRLARINI ÇİZDİK" yaşasın anadilde eğitim hakkı yaşasın "doğudaki feodalite problemlerine demokratik özgürlükçü çözüm"

Bunu savunmak için gerizekalı olmak lazım hala DTP=PKK değildir falan diyebiliyorsunuz komik cidden!

DTP bu ülkede babayı alır sana başka da bişey demiyorum. DTP=PKK kafa yapısıyla çözüm değil olsa olsa taviz verilir. AKP taviz verdikçe de ülke biraz daha çöküyor zaten. Maksimum 5 sene dayanır bu zihniyet.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
Yıllarca yapılan yanlış politikalardan , baskılardan

o zaman o baskilara ve yanlis politikalara karsi cikin. "kurtlere baski uygulaniyor, yanlis politikalar var" diyerek ne mutlu turkum diyene yazisini silmenin; "islami teror var" diye islami yasaklamaktan hicbir farki yok.

pire icin yorgan yakmayi cok seviyorsunuz, ama bunun demokrasi olmadigini anlamiyorsunuz. bu ulkede ne mutlu turkum diyene yazisini sevmeyen 10 insan varsa o yaziyi seven, hakli bulan 100 insan var. al sana demokrasi, hadi ayikla pirincin tasini.

edit:bu arada konu 14 sayfa olmus hala herkese anadilinde egitim veren bir tane ulke cikmadi. hayir olay "ehehe iste nasil da bulamadi lololo" da degil, cidden merak ediyorum. yani eger bir tane bile varsa yazin buraya, adamlara mail atip kurmayi basardiklari sosyal devlet icin kutlamak lazim sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Leopar
Almanya'da Türkçe eğitim hakkıyla ilgili bir haber. http://bianet.org/bianet/dunya/112886-basbakan-yaniliyor-almanyada-turklerin-anadilde-egitim-hakki-var

Kanada'da 33 Milyon insan yaşıyor, 8 milyonu Fransız kökenli. İki tane resmi dil kabul edilmiş, Fransızlara da azınlık diyen yok. Bunun dışında tüm azınlıklar dillerinde okul açma ve hizmeti isteme hakkına sahip. (Ayrıca 71 milyon nüfusumuzda yaklaşık 8-10 milyon Kürtçe konuşan insan olduğunu da hatırlatalım.)
http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=924591&Yazar=HAKKI%20DEVRİM&Date=05.03.2009&CategoryID=98
Yunanistan, Bulgaristan, Hollanda gibi ülkelerde Türklerin anadilde eğitim için demokratik mücadele verdiğini biliyorum. (Ki Türklerin nüfusu yüzde bir etmez buralarda sanırım)

firatram
Önyargılı ve argümansız konuşuyorsun, üstüne üstlük bana gerizekalı diyorsun. DTP'nin politikasını ben çok mu doğru buluyorum zannediyorsun. DTP kadrolarında çok aklı başında ve dürüst insanlar olduğunu biliyorum. Ben bu insanlara güveniyorum fakat bu partiye güvendiğim anlamına gelmez. Aynı durum CHP için de geçerli benim için. Sonuçta Amerika partileri tekeline almış gibi gözüküyor. "Emperyalist ülkelerce kullanılması planlanan kaynaklar üzerinde ya da yollarında yer alan ülkelerin gıkı çıkmaz" tezini bugün ülkemizde yaşıyoruz malesef. Ancak sen bu yanlışların karşısında doğru tarafta değilsin. Kürtlere demokratik haklar verilmeli fakat DTP'nin asıl amacı bu değildir desen olay bitecek. Ancak sen faşizmde ısrar ediyorsun.
Asimilasyon her zaman düşmanlığı getirir. Kardeşini dövüp istediğini yaptıran abilik rolünü size kim verdi? Siz halkların kimliğini, kültürünü kabul edeceksiniz ki halklar gerçekten kardeş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone amma genelleme yaptın. Hala şüpheliyim şaka mı yapmış adam diye düşünüyorum. MHP tabanında daha çok eli kanlı adam vardır DTP'den eminim. Bunu katilliğe oy veren cahil halkımızın omuzlarında taşıdığı sözde demokrasimizin bir özelliği olarak görmek lazım. Katillik barındırmayanlar %0.3 de geziniyordu en son.
Sosyal ağlarda paylaş

Devlet bahçeli mhp nin eski havasını yavaş yavaş yok ediyor o eski mafyavari izlenim yavaş yavaş mhp üzerinden kalkmaya başlıyor aynı zamanda mhplilerin elleri türk ordusuna ve insanına saldırıp bebek öldürdüğü için kanlı değil zamanında abd kullanmış komunizme set çekmek için onun sonucu olarak elleri kanlı ona bakarsan sağcıları öldüren birsürü solcuda var onlarında eli kanlı.Önemli olan kimin kanı olduğu ve DTP=PKK bu gerçek güneş ışığı kadar net.
Sosyal ağlarda paylaş

Snefru said:
Devlet bahçeli mhp nin eski havasını yavaş yavaş yok ediyor o eski mafyavari izlenim yavaş yavaş mhp üzerinden kalkmaya başlıyor aynı zamanda mhplilerin elleri türk ordusuna ve insanına saldırıp bebek öldürdüğü için kanlı değil zamanında abd kullanmış komunizme set çekmek için onun sonucu olarak elleri kanlı ona bakarsan sağcıları öldüren birsürü solcuda var onlarında eli kanlı.Önemli olan kimin kanı olduğu ve DTP=PKK bu gerçek güneş ışığı kadar net.

Önemli olan kimin kanı olduğu mu? Bak böyle faşistçe konuşuyorsunuz sonra sövüyoruz biz suçlu oluyoruz. Bebek bebek diyip duruyorsun ya, al sana bebek katilliği.

1

http://1mayis.files.wordpress.com/2007/04/maras_katliami_3.jpg

2

http://img2.blogcu.com/images/e/s/k/eskiyarsevda/maras_katliami_1.jpg

3

http://img2.blogcu.com/images/e/s/k/eskiyarsevda/maras7.jpg

Bİldin mi burası neresi? Milliyetçilerle dincilerin omuz omuza insan öldürdüğü, ölen kadınlara tecavüz ettiği Maraş. (resmi rakam 100 küsür ama 500 var deniyor) İstiyorsan olayların çıkış sebebini de anlatayım. Bu işin Çorum'u Malatya'sı da var. Bu Maraş olaylarının başlamasına sebep olan bombalama olayının faili Ülkücü Gençlik Derneği'nden Ökkeş Kenger sonra ANAP'tan milletvekili oldu. O zamanlar Ülkücü Gençlik Derneği'nin başında Muhsin Yazıcıoğlu vardı.

Bü ülkede faşistlerin ve devletin uyguladığı terörü kimse uygulamadı. Ama tarihi taraflı öğrendiğiniz için "o zaman kaos vardı", "eh solcular da sağcıları öldürüyordu" diyip işin içinden çıkabiliyorsunuz. Ne diyim size ben.
Sosyal ağlarda paylaş

ya neyi tartışıyorsunuz? herşeyi böyle etnik milliyetçiliğe bağlıyorsunuz hasta oluyorum. dedim işte öyle bir şey olursa seçimde görürüz halkın neyi sileceğini.

ben de ne mutlu türküm diyene diyorum kendimi türk olarak görüyorum bu meseleleri hiç takmıyorum fln ama aslen lazım. şu yasakların alayı lazlarada işledi bizim köy isimlerimizde değişti :D şimdi biz isteyince kimi arkadaşlar istesinler onların vatan sevgisini biliriz diyor ama başkaları isteyince herkes çekiniyor neden? ya sürekli devleti suçluyorsunuzda güneydoğudaki aşiret sistemine, orada terörü destekeleyen insanlara laf etmiyorsunuz. devlete laf edeceğinize önce oradaki ağalık sistemini kaldırında milletinize toprak dağıtın!

bu yasaklar tüm azınlıklara işlemiş hiç biri bu yazı kaldırılsın fedaralizm gelsin demiyorda sadece birileri diyorsa burada sorunu onlarda aramak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
Leopar
Almanya'da Türkçe eğitim hakkıyla ilgili bir haber. http://bianet.org/bianet/dunya/112886-basbakan-yaniliyor-almanyada-turklerin-anadilde-egitim-hakki-var

Yukarıda yazdım 2 gün önce almanyadaki yasaları, bir dön bak bakalım neyin demokratik hakkıymış.

Belki isteyene türkçe eğitim hakkı tanınıyordur ama bunla ilgili ne çalışması olmuş almanyanın, talep yok diyip işin içinden çıkmak kolay.

Dön 2-3 sayfa önceye ne yasaklar var gör, ülkeye eşini bile getiremiyorsun artık, türkçe konuşmak yasak okulda falan filan uzar gider.
Sosyal ağlarda paylaş

Çıldıracam ama. Kanada örneğini niye değerlendirmedin GED? Adam örnek istemiş veriyoruz biz de. Kanada'da 33 milyon nüfus 8 milyonu Fransız. İki resmi dil var. Her azınlık da hak talep etme hakkına sahip. Diğer ülkelerde de "azınlıklar" haklarını demokratik bir biçimde ararken kimse çıkıp öküzlük yapmıyor. Ki Kürt halkı Kanada'daki Fransa durumundadır bugün ülkemizde.

Ee kafanıza göre olan yerleri alıyosunuz genelleme yapıyorsunuz. Evet Arabistan'da da azınlıklara anadillerinde eğitim verilmiyoor bakalım örnek alalım di mii.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanada yaşayan gelir yazar öyle mi değil mi , almanyada öyle demişsin öyle olmadığını gösterdim.

Çıldırsan ne yazar bilmeden mesaj atıyorsun öyle sanıyorsun falan hiç sormadan , allah bilir Kanada muhabbetinde de bir şeyler vardır, orda yaşayan biri gelir yazar şimdi hehe.

Çok demokratik almanyan tutmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:

firatram
Önyargılı ve argümansız konuşuyorsun, üstüne üstlük bana gerizekalı diyorsun. DTP'nin politikasını ben çok mu doğru buluyorum zannediyorsun. DTP kadrolarında çok aklı başında ve dürüst insanlar olduğunu biliyorum. Ben bu insanlara güveniyorum fakat bu partiye güvendiğim anlamına gelmez. Aynı durum CHP için de geçerli benim için. Sonuçta Amerika partileri tekeline almış gibi gözüküyor. "Emperyalist ülkelerce kullanılması planlanan kaynaklar üzerinde ya da yollarında yer alan ülkelerin gıkı çıkmaz" tezini bugün ülkemizde yaşıyoruz malesef. Ancak sen bu yanlışların karşısında doğru tarafta değilsin. Kürtlere demokratik haklar verilmeli fakat DTP'nin asıl amacı bu değildir desen olay bitecek. Ancak sen faşizmde ısrar ediyorsun.
Asimilasyon her zaman düşmanlığı getirir. Kardeşini dövüp istediğini yaptıran abilik rolünü size kim verdi? Siz halkların kimliğini, kültürünü kabul edeceksiniz ki halklar gerçekten kardeş olsun.

Öncelikle tek tek vurguladığım kelimeler için cevap vereceğim.

bana gerizekalı diyorsun
Ben bu konuda sana gerizekalı dediğimi hatırlamıyorum. Dediysem kusura bakma ama sana doğrudan dememişimdir,

DTP kadrolarında çok aklı başında ve dürüst insanlar olduğunu biliyorum.
Bundan şüphe duymuyorum zaten. "Kürdistanın sınırlarını çizdik" diyecek kadar dürüstler :)

CHP için de geçerli
CHP'yi savunduğumu nerden çıkardın ?

doğru tarafta değilsin
Ben sana göre doğru tarafıda denedim. Burada kafamdan atmıyorum. Bana "PKK temelinde bir işçi yapılanması olduğu için saygı duyarız" diyen solcular gördüm. DTP ile (ki bunların çoğu çocuk ve biji serok apo diye slogan atıyorlar) aynı kortejlere giren solcular gördüm. Temelinde proletarya'nın iktidar mücadelesine katkıda bulunan bir sosyalizm neden olmasın ki ? Fakat bugün proletarya'dan çok 12 yaşındaki maceracıları ve bunların ellerine molotof veren abilerini, ablalarını görüyoruz.. ( Arada elbette iyi düşünceye sahip bana göre tabi sol fraksiyonlarda var. Genelleme yapmıyorum. ) Bu nedenle saol ben almayayım...

faşizmde
Faşizm nedir onu kavramalısın ilk önce. Yurdunu, milletini seven biri faşist olamaz. Faşizmin ırklarla alakası vardır. Ben diyorumki sana "benim kürtlerle bir sorunum yok, vatandaşım onlarla ve eşit haklara sahibiz. Bunada bir dediğim yok." sen bana faşist diyorsun... DTP faşist değilmi ? Bildiğin kürt faşizmi. Mantıklı düşün ve araştır, başkalarının düşüncelerinden değil bence kendi araştırmalarından ve sorgulama gücünden yola çıkmalısın.
Mahir Çayan değilmiydi "Atatürk'e saygı nöbetleri tutan" ? Mahir Çayan değilmiydi kesintisiz devrim ii adlı kitabının kemalizm bölümünde "kemalizmi burjuva ve faşist ideolojisi saymak yanlıştır. Kemalizm emperyalizme karşı verilmiş bir halk savaşıdır ve bu nedenle soldur" diyen ? Mahir Çayan gibi Türkiye'nin en büyük teorisyenlerinden biri bunu diyorsa bence hemen "faşistsin" demede biraz araştır faşist ne demek ?

Asimilasyon her zaman düşmanlığı getirir.
Bak buna örnekler ne olabilir biliyormusun ? Ahmet Kaya olabilir. Kusura bakma ama kürt faşistleri PKK'yı, apoyu özledik diye şarkılar söyleyen bir insan asla demokrat olamaz.
Ayrıca kürtler asimilasyona uğramamıştır. Doğudan büyük şehirlere göç eden kürtler entegrasyona uğramıştır. Baskı altında bulunmadan kendileri şehir yaşamına ayak uydurmuş, bir çok kültürle tanışmıştır. Bu yüzden asimilasyon olayınıda iyice araştırmanı öneririm.

lklar gerçekten kardeş olsun.
Zaten kardeş. Irkların arasını soğutan PKK ve DTP. Bunuda görmen lazım artık... İnsanlar kürtlerden k-ü-r-t harflerinden oluştuğu için nefret etmiyor...
Sosyal ağlarda paylaş

GEd said:
Kanada yaşayan gelir yazar öyle mi değil mi , almanyada öyle demişsin öyle olmadığını gösterdim.

Çıldırsan ne yazar bilmeden mesaj atıyorsun öyle sanıyorsun falan hiç sormadan , allah bilir Kanada muhabbetinde de bir şeyler vardır, orda yaşayan biri gelir yazar şimdi hehe.

Çok demokratik almanyan tutmadı.

Link verdim bak oradaki durumlara öyle konuş. Gelişmiş ülkelerde azınlıklar haklarını demokratik bir biçimde arayabilirken geri kalmış, cahil ülkemizde bu olamıyor. Bu başlıktaki tüm postlarımda anlatmak istediğim şey bu. Bunun bir çok sebebi var tabii ki fakat PKK terörünü de DTP'yi de yaratan şey bu. Ve bu azınlık olmayan bir halka uygulanan uygulama.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...