Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

GeoCities Kapanıyor

moriQ

Öne çıkan mesajlar

said:
Internet'teki ilk kişisel web sayfaların yer aldığı ücretsiz hizmet sunan GeoCities, kuruluşunun üzerinden 15 yıl geçtikten sonra şuanki sahibi Yahoo tarafından sessizce kapatılıyor. Hareketli gif dosyaları ve MID dosyaları ile süslenmiş basit kişisel web sayfalarının yer aldığı GeoCities'de, 90'lı yıllarda Internet ile tanışan herkesin bir kişisel web sayfası vardır.

GeoCities, ilk çıktığı dönemde Internet'e öncülük yapan, kullanıcılara basit web sayfası yaratabilecek araçları sunup, web sayfalarını kategorize ederek ziyaretçilerin web sayfalarına kolay ulaşması için alt yapı sunmuştu. 97-98 senelerinde web sitesi tasarımı veya alan adı alıp bir hosting şirketi ile çalışmak çok maliyetli ve zor olduğundan, GeoCities çok meşhur oldu ve Internet'in önemli kilometre taşlarından birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. 1998'de halka açılan ve her hissesi 17$ olan GeoCities, çok kısa süre içerisinde 100$'ın üzerine çıkan hissesi ile Yahoo'nun dikkatini çekmiş ve Yahoo tarafından 1999 yılında 3 milyar dolara satın alınmıştı. Yahoo, GeoCities'i aldıktan sonra hiçbirşey yapmadı. Yaptığı tek şey, bir çok çalışanı işten atmak ve kullanıcıları GeoCities'den kaçırmak oldu.

GeoCities, henüz bloglar ve sosyal ağ siteleri ortada yokken, kişisel web sayfası kavramını yaygınlaştıran bir site oldu. Bu yüzden zamanının ötesinde bir fikirle popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde ise GeoCities, 2008 senesinde erişime kapatılmıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

Pluton said:
Yahoo bu geocities 'in peşinden gitseydi eminim çok daha fazla tanınırdı ve para kazanırdı.

Katılmıyorum. Geocities'in sonu her halükarda gelecekti zaten. Bedava hosting desen binlerce yerde var artık, banner bile koymuyorlar adamlar. Site tasarlamak desen çocuk oyuncağı.

Geocities bu olayı çook önceden çocuk oyuncağı seviyesine indirmişti ama son zamanlarda çok arttı rakibi.

Kapatılması da gayet normal bence şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam said:
Pluton said:
Yahoo bu geocities 'in peşinden gitseydi eminim çok daha fazla tanınırdı ve para kazanırdı.

Katılmıyorum. Geocities'in sonu her halükarda gelecekti zaten. Bedava hosting desen binlerce yerde var artık, banner bile koymuyorlar adamlar. Site tasarlamak desen çocuk oyuncağı.

Geocities bu olayı çook önceden çocuk oyuncağı seviyesine indirmişti ama son zamanlarda çok arttı rakibi.

katılmıyorum. olay sadece free hosting değil.
google da çıktığında ortalıkta yahoo, altavista, InfoSeek falan bisürü şey vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

alperozg said:
roket adam said:
hayatımdaki ilk kişisel internet sitem geocities'ten di. o zamanlar milletin ağzı açık kalırdı 9 yaşında çocuğun internet sitesi var diye. halbuki çok kolay bişiydi dsfjkh.

geocities'in çok anısı var bende. çook.

eklicek bişey yok. +1

sonuna kadar katılıyorum,aynı şeydi abuk subuk şeyler yazmıştım bi de.
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam said:
Pluton said:

Sadece hosting oldugu için bitti zaten, zaten ilgilenmedilerde ancak yenilikler ile ayakta kalabilirlerdi bence.
Sosyal ağlarda paylaş

MasterHapLo said:
roket adam said:
Bi de bu geocities türkçede sarfedilmesi zor bi kelime olduğundan, siteye bi banner daha ekleme pahasına gidip cjb.net uzantılı redirecting alırdık.

-ciyosit, jeositi, ne?
*abi tamam roketadam.cjb.net
evet cejebe.

zamaninda bu ikisini cok kullanmisligim var o zaman egelenceli geliyordu web sitesiyle ugrasmak. gerci simdi joomla vs ile cok daha iyisini kolay birsekilde code bilmeden yapabiliyorsun.

nette bazen bakiyorumda bircok site joomla ile yapilmis zaten.

Evet o zamanlar büyük bi olaydı bu. Geocities in hazır template leri de vardı joomla gibi (gerçi çok daha ilkel) ya da pagebuilder diye browser bazlı bi programı vardı, onunla yapıyordun siteyi.

56k ile bekle babam bekle. Pagebuilder is loading. Böyle ev inşa eder gibi bi bekletme logosu vardı önce duvarlar sonra çatısı falan o tarz bişi.

Anılarım canlandı gözümde. Zamanında yahoo mail hesabımın şifresini unutmasaydım şimdi geocities sitemi gösterebilirdim sizlere de fakat yalan oldu dsfjh
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...