Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Kaç kilo aldın sorabilir miyim?

Ağırlık çalışmaya başlamadan önce yağ oranın azsa (%10-12 ya da daha düşük) geliştirdiğin en küçük kas bile doğrudan gözükür zaten. Aynı kas kütlesini yağ oranı %15-20 olan biri yapsa kasları görmenin imkanı yok, sadece vücutta ufak tefek değişimler gözüküyor. Zaten 1 ayda geliştirdiğin kas kütlesi çok az bir şey, yağ oranın azsa ve daha önce hiç ağırlık çalışmamışsan sana çokmuş gibi gözükebilir o ayrı.

Ha bir de aylar yıllar sürer denmesinin şöyle bir sebebi de var. Kasları düzgün geliştirmek için sağlam yemek gerekiyor. Yağ oranı düşük zayıf kişilerin genelde metabolizması aşırı hızlı çalışıyor. Ne yapsalar kilo almayı beceremiyorlar. Kilo alamdıkları için de kas geliştirmeleri çok zor oluyor, çok uzun sürüyor. Sende bu olmamış sanırım, harika bir şey. Yağ oranı yüksek göbekli kişiler ise kilo vermek istedikleri için sağlam yemiyorlar, dolayısıyla yağ yakıyorlar ama kas gelişmesi çok yavaş oluyor. Uzun süre yağ yakma/kas geliştirme fazlarından geçiyorlar. O yüzden onların da istedikleri vücuda kavuşmaları aylar sürüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Head said:

spora başladığımdan beri 1 kilo dahi vermedim. başladığımda yağ yüzdem %15 idi başladığımda, bi ara %12'ye indi, şu anda yine %15. 6 ay oluyor, bu ne amk? haftada 3-4 gün spor yapıyorum, fast-food falan 3 haftada 1 yerim anca.

o ne abi?

kesinlikle beslenmeden dolayı olması lazım.

bu işin %60 ını kapsıyor beslenme olayı. antreman sadece %25 falan.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence ikisi de çok önemli ve ikisi birbirine bağlı. Beslenmeyi önkoşul olarak görüyorum ben. Beslenme iyi değilse antremanın yararı çok kısıtlı oluyor.

Antreman iyi değilse ise işler daha farklı. Çok kalori alıp düzgün antreman yapmazsan (düzgün beslensen bile) kas yapcam derken yağ topluyorsun. Az kalori alıp düzgün antreman yapmazsan (yine düzgün beslensen bile) bu sefer yağ yakcam diye kas yakıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

6 aydır, haftada 3-4 gün spor yapıyorum. pazar günleri de halı saha maçım oluyor. fast-fooddan uzak duruyorum. spor yaparken 1.5 litre su tüketiyorum, gün içinde de temizinden 2-3 litre su içiyorumdur. mineral seviyelerimde sorun yok.

1.83 boyum var, 87 kiloyum 6 aydır. vücut baya şekle girdi, belim de gayet inceldi. ama yağ oranı aynı, kilo da aynı :)

çalıştığım için, öğlenleri et-yoğurt ağırlıklı besleniyorum. mutlaka yanında pilav veya makarna da oluyor. her gün saat 3-4 gibi bir elma yiyorum. 5'te tavuklu kepek ekmeğine bi sandviç yiyip, 19:30'da spora başlıyorum. 21:15 gibi bitiyor. şu anda yaptığım 3 farklı program var.

biri göğüs-biceps, diğeri sırt-triceps, diğeri ise omuz-bacak.
her gün 25 dakika cardio yapıyorum, ayriyeten alt-üst-oblik olarak karın da çalışıyorum.

spordan dönüşte çorba, salata, et falan yiyorum. ama saat 10'u buluyor haliyle. 12-1 gibi de uyuyup, 8'e uyanıyorum.

bi akşam yediğim karbonhidratlar bu kadar etkiliyosa beni, spor yapmasaydım allah bilir ne hale gelecektim diyebiliyorum anca.
Sosyal ağlarda paylaş

Head said:
1.83 boyum var, 87 kiloyum 6 aydır. vücut baya şekle girdi, belim de gayet inceldi. ama yağ oranı aynı, kilo da aynı :)

Cevabını kendin vermişsin zaten. Kilon aynıysa ve vücudun şekle girdiyse yağ oranın düşmüş demektir. Yağ oranını ölçtüğün aleti squash topu niyetini kullanmanı tavsiye ederim. :p Erkeklerde yağlar genelde bel çevresinde toplandığı için bel çevresi gayet iyi bir yağ oranı göstergesi sayılır.

Toplam kalori limitinin altında olduğun sürece yatmadan önce yediğin karbonhidratların zararı yok, ama pek yararı da yok. Karbonhidratların verdiği enerjiye gece yarısı ihtiyacın olmayacak çünkü. Gece daha çok proteine ihtiyacın var. Spordan geldikten sonra et de yediğin için sorun olmaz ama herhalde.

Bi de şey sorayım. Bu vücudunun şekle girmesi genelde ilk aylarda mı oldu? Son bir iki ay içinde de aynı gelişme devam ediyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

gelişme devam ediyor ya. göğüs, kollar falan baya sıkı. sırtım falan şekle girdi. polaris&cable cross ve dips abandığım için göğüsler de kendini belli ediyor. karnımı kastığım zaman üst karnımın şeklinin değiştiğini görüyorum yani her ne kadar göbek olsa da : )

neyse bakalım, ocak'tan itibaren güzel bi beslenme programı ile yaza iyi girerim artık, kısmet.
Sosyal ağlarda paylaş

ana sorun su ki;

protein ve karbonhidrati karsitirmamak gerekiyor, ornegin,

et yiyorsun yaninda salata ok

et yiyorsun yaninda makarna pilav patates kizartmasi pure yiyorsun not ok..

bu ikisi ayni anda yendigi anda yaga cevrilme orani artiyor besinlerin.

ornegin makarna ye ama yaninda protein bazli et tavuk vs yeme.

ya da tam tersi.

ama genel anlamda az karbonhidratli bir diet kilo vermede daha basarili olmamizi sagliyor.

en azindan benim icin gecerli. ancak az karbonhidrat dietlerinde eger bizler gibi fitness gym yapiliyorsa kaslarin enerji icin yakilma olasiligi artiyor. tabii bu vucudun yapisina da bagli.
Sosyal ağlarda paylaş

Head said:

allama biradan oluyor hepsi kesin.

Bira değil türk beslenme alışkanlığı = yağlı karın. Bu olay bu kadar basit.

Dürümü, iskenderi, döneri, kokoreci bırakın anneniz evde etli kurufasülye, pilav, dalyan köfte yapmasın, baklava, kadayıf vs. yemeyin bakın zamanla o göbek nasıl şekil değiştiriyor. Yabancıların bira göbekleriyle bizimkilerin pek alakası olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

İskender yiyerek yaptığın göbekle bira içerek yaptığın göbeğin farklı olduğunu mu iddia ediyorsun şimdi? Vücudunda topladığın yağların nerde toplandığı tamamen genetik bir şey. O yağı toplamak için gereken fazladan kalorileri nerden aldığının bir önemi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

butun sayfalari okudum ama hic yuzmeyle birlikte spor yapan bir arkadasin yazisini goremedim o yuzden soruyorum. Yuzmeyle birlikte agirlik kaldirmaya basliycam haftada 5 gun gideblirim salona nasi bi program nasi bi kordinasyon izlemeliyim? Veya iyi olur mu yuzme arti agirlik?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben haftada üç gün ağırlık çalışmasının yanında haftada bir yüzüyorum. Kilo verirken de kilo alırken de sorun olmadı, beslenmeni ona göre ayarlıyorsun sadece.

Benim yüzme 30-45 dakka civarı ve ağır tempoda. Tekniğim de kötü sayılır zaten kardiyo olsun diye yüzüyorum. Ciddi olarak yüzme antremanların falan varsa (haftada 2-3 gün bir kaç saat süren ve zorlayan) çok zorlar ikisi birden.
Sosyal ağlarda paylaş

Türk halkı göçebe olup aylarca az yemekle beslendiği için (doğal seçilim) göbekte yağ depolamaya meyilli bi halk. Zayıflamanın tek ilacı daha fazla yemek az yerseniz göbekte depolarsınız hep yağları.

Bu teori bilimsel verilere dayanmıyor tabii ki.
Sosyal ağlarda paylaş

profesyonel degilim sadece cardio olsun diye yapicam. Yuzme cok sewdigim zewk aldigim bi spor ayrica kaslari uzatiyor butun vucudu calistiriyor vs vs. 40 dk civari yuzeblirim.
Ama iste nasi bir prograsm izlicegimi bilemedim cunku mesela gugusten sonra sirttan sonra yuzulmez diye dusunuoyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...