Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Mathias said:

Abi squat neyse de deadlift inanılmaz sakat bir hareket yahu. Squat yerine de leg press var daha mantıklı.

Hyper extension'ı niye dövüyoruz anlamadım. Sırt dümdüz elimde 10-20 kg ile çalışıyorum bir sorun yok. Deadliftten kesinlikle daha az riskli.

squatın deadliftin alternatifi yok. 2 side çok çok büyük ve multiple kas gruplarını çalıştırıyor, izole değil ve vücudun direncini inanılmaz arttırıyor. hyperextensionla deadlifti karşılaştırmakta birçok ülkede suç.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Yav 60 kiloyla 5 tekrar deadlift yaparken sakat kalıyodum az daha. Bar çok ağır gelmedi ama belimde hafif bir sızı oldu. Zaten beli çalıştırıyor normaldir dedim devam ettim.

Eve geldim akşama doğru belimde garip bi ağrı başladı. Ham vücutla çalışınca olan kas ağrıları gibi değil. O tür ağrılarda o kas grubunu kasıp gevşetirken hissedirsin falan. Belimi ya da kalçamı kasınca falan ağrımıyor. Bütün gün belimle kalçam arasında garip bir sızı hissediyorum ama ciddi bir ağrı değil. İnşallah omurgaya ya da ekleme falan zarar vermemişimdir. İlk iki gün baya korktum ama şimdi sızı azaldı iyice. Yine de hareketi iyi bilen bir hocadan öğrenmeden 60 kilonun üstüne çıkmicam. Sanırım hareketin bir yerini yanlış yaptım. Sakata gelmeyelim beli incitmek çok feci bir şey.

normal o tamamen. erector spinae zaten hep kasılı ondan ağrıyodur. beli düz götü dışarda tuttukça ileri baktıkça sorun olmaz ama ağırlık kemeri kullanmak lazım nolur nolmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

beslenme ile ilgili sorum olacak,

o gün çalışacaksam yolda 200-300 kalorilik bir çikolata yiyorum son yemek üstünden 2 saat kadar geçmişse, çıkışa da et yediğim öğünü getirmeye çalışıyorum, yediğim eti de mesela 300 gr tavuğa çıkartıyorum (normalde 140-160) ve fena da gitmiyor şimdilik, her hafta daha ağır kaldırabiliyorum lakin benim 160 gr protein almam gerekiyor sanırm (81 kiloyum), günde max 100 oluyor bu şekilde.

bu yüzden protein tozu kullanmaya başlasam mı diyordum, öncelikle nereden sipariş vereyim ? gittiğim yer 2 kilo muscletech 310 lira diyor da fazla geldi bana

sonra beslenme olarak baktım spordan önce ikiyüzelli gram tavuk çıkışta da bir at yiyorum şeklinde yorum yapan çok insan var, mümkünatı yok yiyemem bu kadar. metabolizmam çoğu insanınkinden yavaş, bir gram bile kilo almaktan korkuyorum ondan kalorifest şeklinde bir gün geçirmem sözkonusu değil.

bodybuilding.com'da şunu buldum : http://forum.bodybuilding.com/showpost.php?p=11356062&postcount=3088

yani spor salonuna gelince ve çıkarken 25 er gr protein tozu içip 30 dk kadar sonra da yemeğimi yesem, günün geri kalanını normal geçirsem tamam mıdır ?

ha bir de ısınma olarak kaç dakika yürüyeyim ? sıkılıyorum çok fena bantta yürürken
Sosyal ağlarda paylaş

Sütle aran nasıl? Yağsız (light) sütün 1 litresinde 35 gram protein ve 350 kcal var. Bütün öğünlerde et ve balık yemek istemediğim için ve çok shake kullanmadığım için günde 2 litreye yakın süt içiyorum. 70 gram protein ordan geliyor.

Sütteki proteinin %20'si whey, %80'i casein. Casein yavaş emildiği için gece yatmadan önce ideal. Gece yatmadan 4 bardak (800 ml falan) süt içiyorum. Casein'in tamamen emilmesi 7-8 saat sürdüğü için gece için tek seçim gibi. Onun dışında sabah kahvaltıda iki bardak, gün boyunca aralarda birer bardak falan hiç zorlamadan buluyor iki litreyi. Hem de tozdan daha doğal ve daha uygun. Ama sana uymuyorsa bence protein tozu al. Proteini 140 grama falan çıkart en az.

Isınma için ise 5-10 dakka arası yeter. Hafif terlemeye başlayıp vücut ısının yükseldiğini hissettiğin zaman tamamdır işte.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de şimdi spordan geldim aklıma geldi..

cidden ısınmayı ve esnemeyi spor öncesinde ve sonrasında sakın aksatmayın.. bolbol karbonhidrat yüklenin
özellikle müsli,makarna ve pilav çok fayda ediyor.

protein tozu da spor sabahları kalktıktan sonra ve spordan sonra çok fayda ediyor.. zira whey proteinin içerisindeki proteyin direk kaslarda sentezlenebilen tipte bir protein ve amaca yönelik.. tavuk,hindi falan da faydalı tabi ama whey protein daha hızlı ve amaca yönelik..
Sosyal ağlarda paylaş

selamın aleyküm ağalar
birşey soracaktım ben

şimdi bugun başlayalı 2 ay oldu. 53.5 kilo falandım başladığımda 53-53,5 arası gidiyodu işte. bugun tartıldım 58 olmuşum. 58-58.5 arası gidiyorum hatta. neyse boy da 178.

daha önce de yazmıştım hardline pro gainer kullanıyorum 2 aydır. gerçi optimum nutrition serious mass'a geçicem yarından sonra.

şimdi ben şaka maka 5 kilo aldım e spordan ölçü de alıyorum ama tabii ki hala kemikler sayılıyor. yahu şöle karnıma bakıyorum bi şişkinlik var genel olarak. ele yağ gelmiyor da tabi ama karın bölgem daha bi ovalleşmiş gibi anlatamadım tam.
yahu dedim göbeğe mi gitti bu kilolar. hiç de bilmem göbek nedir kemikleri sayılan adamım göbek olmaz ki.

2 aydır böyle millet üstüme geldikçe cahil cuhela konuşa konuşa arada sinir olup, burger kingin mcdonaltsı zengin ettim gaza gelip kilo alayım diye. acaba diyorum
nereye gitti bu kilolar karna falan mı gitti. çünkü ne bileyim biraz kaburgalar yumuşar falan ne bileyim omuzlardaki kemiklerin üstü yağlanır fln diye hayal ediyordum.

yaw gerçi çooook zayıf olmamın da bunda etkisi var. baya bi zayıfım ki heralde anca bi 65 falan olcam ondan sonra belli olcak galba.

bilmiyorum işte kafamı kurcaladı bunlar

ben böyle paso burger mcdomalt yersem bişey olur mu yahu? yani sağlıksız yanları dışında -yok işte kolestrol, kansojeren fln demiorum-. ne bileyim mesela gidip göbek bağlar mıyım ki?o kilo nereye gider. bilmiyorum pek bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

32 kilo bench press nedir abi şaka mı? Yeni başlayan kızlar yapıyor onu :p

abi olay kaç kilo girdiğin değil hareketi doğru yapmak ve ağırlığı vücuduna doğru orantılı şekilde kullanmak.

hayır tabiki çok düşük de kullanmıcak vücudunu az da olsa zorlicaksın da.

cahil herifler gibi ben buna girerim abi diyip , yapamadığın halde 60-70 kiloyu 2 kere kaldırıp indirmiceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

abi vücut geliştirmeyi bu kadar gözünüzde büyütmeyin 3 ayda fazla kilonuz yoksa şekli verirsiniz vücuda sorularınız varsa yanıtlayabilirim. Lisede bile başladıktan 3 ay sonra toplam 70 kiloyla çalışmaya başladım bench pressi 4. ayda bile birden artan kilolar sayesinde çok hızlı bi şekilde şekil almaya başladı vücut toplam 5 ayda yakaladım istediğim vücudu tabi sonra 5 ay yap 2 ay yapma olmaz süzülür protein kullandıysanız bide daha çabuk süzülür

@ Black-ice abi sakın fast fooda abanma akşamları tavada yağsız pişirilmiş et ye sabahları dolu yumurta beyazı ye ekmeğe sakın abanma öğünlerde mümkün olduğunca süt iç yanında, fast food aman diyim sadece vücudunu yorar
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

selamın aleyküm ağalar
birşey soracaktım ben

şimdi bugun başlayalı 2 ay oldu. 53.5 kilo falandım başladığımda 53-53,5 arası gidiyodu işte. bugun tartıldım 58 olmuşum. 58-58.5 arası gidiyorum hatta. neyse boy da 178.

daha önce de yazmıştım hardline pro gainer kullanıyorum 2 aydır. gerçi optimum nutrition serious mass'a geçicem yarından sonra.

şimdi ben şaka maka 5 kilo aldım e spordan ölçü de alıyorum ama tabii ki hala kemikler sayılıyor. yahu şöle karnıma bakıyorum bi şişkinlik var genel olarak. ele yağ gelmiyor da tabi ama karın bölgem daha bi ovalleşmiş gibi anlatamadım tam.
yahu dedim göbeğe mi gitti bu kilolar. hiç de bilmem göbek nedir kemikleri sayılan adamım göbek olmaz ki.

2 aydır böyle millet üstüme geldikçe cahil cuhela konuşa konuşa arada sinir olup, burger kingin mcdonaltsı zengin ettim gaza gelip kilo alayım diye. acaba diyorum
nereye gitti bu kilolar karna falan mı gitti. çünkü ne bileyim biraz kaburgalar yumuşar falan ne bileyim omuzlardaki kemiklerin üstü yağlanır fln diye hayal ediyordum.

yaw gerçi çooook zayıf olmamın da bunda etkisi var. baya bi zayıfım ki heralde anca bi 65 falan olcam ondan sonra belli olcak galba.

bilmiyorum işte kafamı kurcaladı bunlar

ben böyle paso burger mcdomalt yersem bişey olur mu yahu? yani sağlıksız yanları dışında -yok işte kolestrol, kansojeren fln demiorum-. ne bileyim mesela gidip göbek bağlar mıyım ki?o kilo nereye gider. bilmiyorum pek bunları.

Yaktığından daha fazla kalori aldığını farzediyorum. Aldığın kiloların yağ mı kas mı olacağını belirleyen faktörlerden bazıları (okuduklarıma göre yazıyorum):

1) Günde yeterli protein alıp almaman. Binaya yeterince tuğla sağlamazsan istediğin kadar çimento ver duvarı kuramazsın.

2) Antreman programının uygunluğu. Gün sayısı, set sayısı, hareketlerin seçimi vs.

3) Düzenli ve yeterli uyku. Kişiye göre değişir ama 7-8 saat uyku şart deniyor.

4) Gerekli (sağlılı) yağları, mineralleri ve vitaminleri de sağlaman lazım. Fast food'un bunun için en ideal yol olmadığını söylemem gerekmez herhalde. :)

5) Aldığın fazladan kalori miktarı. Kısıtlı süre içinde geliştirebileceğin kas kütlesinin bir sınırı var. Diyelim bir haftada alabileceğin maximum kas kütlesini aldın. Hala kalori fazlası varsa mecbur yağ olarak depolanacak.

Ek olarak: Yağ aldığın taktirde bu yağların vücudunun neresinde depolanacağını daha çok genetik faktörler belirliyor. Eşit dağılabiliyor, göbekte, suratta, kalçada... Spor salonunda bir eleman var mesela. Göbeği benimkinin 10 katı boyunda, kalçaları benimkinin yarısı.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...