Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Seperate said:

koskoca hormona bu kadar basit yaklaşmak bombaymış,insülin kanda artan şekerin damardan,hücrelere geçişini arttırıyor,depoluyor.Barzonun dediği gibi kas gelişimini önlüyor falan ne alaka? :S

Barzonun anlatmak istediği şu. Şimdi çok fazla insülin tabiki kas yapmayı önler. Çünkü kana hızlıca karışan karbonhidratları çok tüketen kişinin kan şekeri tepetaklak olur. Ne kadar çok şeker geçerse o kadar çok insülin salgılanması gerekir.

Bizde bu olaya uzaktan bakıyoruz ve diyoruz ki normal olmayan bir insülin salgılanımı söz konusu bu kişi yağ biriktirecektir vücutta tabi biriktiremeyeceği bir noktada gelecek ve diyabet hastası olacak o ayrı konu.

Kas gelişimini önlemesinden ziyade normal olmayan insülin salgılanımı kas gelişimini önler. Hadi onu bırakalım yağlandırır vücudu istediğin kadar kasın olsun gözükmezde bu da işin tabi estetik boyutu ama hormonal açıdan baktığımızda insülin çok yüksekken yağ yakan hormonların hiç biri aktif olamaz. İnsülin işini yapıp gidecek yerini yağ yakan hormonlara bırakacaktır. Doğal olan bu. İnsanlar bu şekilde evrimleşmiş. Biz tutupda yüksek glisemik indeksli karbları tüketmeye devam ettikçe insanlar obez olacak. Çünkü vücudun işleyişi bakımından doğal bir ortam yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Dolaylı yollara laf etmedim zaten,insülin başlı başına kas yapımını önleyen bir hormon diye nitelendirilirse yanlış,insülinin kas yapımıyla pek bir alakası yok direkt olarak,ha dolaylı olarak tabiki katılıyorum,bol karb bir diyet ve yatış insülinle birlikte dokularda birikecek yağ vs olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

Lord_Argos said:

Tatli = Insulin = Yağ = Kas Gelişimini Önlemek

değilmiydi?

Oha şunu okumani tavsiye ederim.
http://www.bodyforumtr.com/vbforum/ins-lin-ayn-g-n-t41164.html?t=41164&highlight=ins%FClin

İnsülin tamamen anabolik bir hormondur.Yani hem yağ depolamasını tetiklediği gibi, hem kas kazanımını tetikler. herhangi bir karbonhidratlı bir yiyecek yediğin zaman kas şekerin yani insülin her zaman yükselir.

Şekerle kompleks karbonhidratin, şöyle farkı var.Kompleks senin kan şekerini belli bir oranda 2-3 saat tutarken(yani gene insülin yüksek), şekerli birşey yediğin zaman kan şekerini bir anda çok yüksek seviyelere çıkartıp, kısa bir zamanda çok düşük seviyelere düşürür.Buda yağ depolanmasını sağlar.

Edit: Soris, sen karbla şekeri karıştırıyorsun sanırım.Günlük 40 gr almamız gereken karbonhidrat şeker, onun dışında makarna pirinç, bulgur, kuru fasulye, mercimek bunların hepsi karbonhidrat grubuna girer.

Biz ağır antreman yapan sporcular günde ortalama kütleye göre değişiyor tabi 300-500 grlara kadar çıkıyor karbonhidrat.Ama bunun çoğunluğu kompleks olmalı tabiki.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam Beyler,

yaklaşık bi 1.5 aylık diyet sonucu ( günde 1800 kalori aldığım diyetisyen tarafından verilmiş normal die ) 79.4 kiloya düştüm,
boy 1.78 yaş 25, ideal kiloma yakınım yani.
Fekat vücut pelte, yani kas yok bende. Yaklaşık 3-4 kere spor salonun gittim ve hep aşşa vücut çalıştık, koşudur bisiklettir. Gerçekten iyi geldi, kıçı baacakları toparladı falan ama gidemicem belirli bir süre fitness salonuna.

Şimdi soru şu, kol gögüs ve karın yapmam lazım, şekle gireyim en aızndan.
Barfiks aletim var evde. Barfiks,Şınav mekik halleder miyim?
Sosyal ağlarda paylaş

BARZO said:

Soris said:

Şimdi mesela çikolata yedin. 100 gr bitterde bile 50 gr karbonhidrat var. Bizim glikojen depolarımız kısıtlı öncelikli depoya giremeyeni insülin yağ olarak stoklar. Diğer ve en önemlisi kanda hep şeker olursa büyüme hormonu fazla salgılanamaz. Bu da yağ yakamamak demektir kas yapamamak demektir. Günlük almamız gereken karb en fazla 40 gr filandır. O limitden fazla yediğin herşey yağ olarak depolanacaktır. Tatlının olayıda insülini hızlı salgılatması efendi gibi salgılatmıyor hormonu doğallığını bozuyor bu da ileri aşamada metabolik sendroma çokda ilerisinde diyabete sebep oluyor.

Ha çok istersen yersin çikolatanı ama yemeğin yanında yemen daha iyi olur senin için en azından yanında proteinli birşey olsun. Yağ yakmak için insülini gün içinde 2 kere salgılatmak gerek böyle olursa yağ yakım hormonlarıda salgılanabilir. Sen normal yemek yedin ardından 1-2 saat sonra meyve yedin veya yine başka yemek yedin veya dahada kötüsü tatlı vb yedin. O zaman çok güzel yağ stoklarsın :)

Hazır stoklanan yağları yakmak istiyoruz. O zamanda şunu yapıyoruz:

Yağ biriktiren : insülin
Yağ yakan hormon : glukagon + leptin + büyüme hormonu

İnsülin gerekli fakat doğal olmayan bir şekilde ve miktarda salgılanan insülin yağ biriktirir vücutta. Öncelikle yemeği yedik. 4 + saattan sonra glukagon düşmeye başlayan kan şekerini tekrar yukarıya çıkaracak o bize 1 saat daha yetecek. Ardından 5+ saatte yani leptin salgılanmaya başlayacak ki bu da yağ yakma hormonu oluyor. Ayrıca leptinin büyük kısmı gece aktif olacak büyüme hormonununda öyle. Bunun içinde deliksiz ve düzenli bir uyku sistemi şart. Her an yağ yakabilmek için öğün araları nerden baksanız 7-8 saat olmak zorunda. Arada hiçbirşey yememek gerek yersek insülin çıkar yine. Hadi dön başa :)

Zararlı ama keyif veren abur cuburla ilgili esas önemli olan duygusal yemenin önüne geçilmesi esas çözüm o. Şu an onu aşmaya çalışıyorum bir takım taktikler var onuda kendim uygulayabilirsem paylaşırım.

güzel açıklamışsın. 6 küçük öğün yiyin metabolizmanızı hızlandırır geyiği palavra zaten. 3 öğünle yağ da yakarsın, yeteri kadar yiyebiliyosan kas da yaparsın.

bi tek günlük 40 gr karbonhidrat limiti olduğuna katılmıyorum. 40 gr çok az. çoğunluğu doğru zamanda(spor sonrası) yenmeli ama toplamda 100-200 gramın yağ yakmaya kötü bi etkisi olmaz. tabi bu kişiden kişiye değişebilir biraz.

ya ben o denilen, 6 öğünlük diyeti yapıyorum ve çok mutluyum yav?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
güzel açıklamışsın. 6 küçük öğün yiyin metabolizmanızı hızlandırır geyiği palavra zaten. 3 öğünle yağ da yakarsın, yeteri kadar yiyebiliyosan kas da yaparsın.

Neye karşı yazdın bilmiyorum fakat 6 öğünlük program uzman bir diyetisyenden çıkma ve sen bunu eleştiriyorsan gerçekten bir sorun var demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Karışmış ortalık. Öncelikle ben insülin kas yapımını engeller demedim onu başkası demiş. Ben kas yapımında önemli rolü dahi olduğunu söyledim.

6 küçük öğün vs 3 büyük öğün işine girersek sayfalarca yazı yazmam gerekir buraya. Ama yukarda yazdığımı destekleyeyim sadece.
6 küçük öğünün metabolizmayı hızlandırdığı malesef palavra. Günlük toplam aldığın kaloriye bakar. Günlük kalorin arttığı zaman metabolizman da hızlanıyor. Öğün sayısıyla metabolizmanın hiçbir alakası yok. Israrla soran olursa bilimsel kaynak vericem. O uzman diyetisyenler zamanında tamamen yağsız beslenmeyi de öneriyordu. Yağı sıfırlayıp karbonhidratları döşüyolardı diyetlere.

Hangisi hoşunuza gidiyosa, işinize geliyorsa ve kolay geliyorsa onu uygulayın. Birbirlerine çok büyük avantajları yok. Önemli olan beslenme düzeninin insanı zorlamaması. 6 öğün çok zamanımı aldığı için 3-4 öğün yiyorum mesela.

ekleme: yağ yakmak isteseydim muhtemelen daha az öğün yerdim. kas yapmak için yeteri kadar kalori ve proteini 3 öğünde almak zor olduğundan 4e çıkıyo öğün sayısı.

kefir de iyiymiş bu arada alıp bi denemek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Dddbb said:

Suark said:

Barfiks aletim var evde. Barfiks,Şınav mekik halleder miyim?

şınavla mekikle olcak olsa askerden dönen on numara vücutla dönerdi :)
ama tabi hiç bir şey yapmamaktan iyidirde en azından dumbell set alırsan belki biraz netice alabilirsin

Benim evde uyguladığım bi fulldumbell program vardı onu koyabilirim ama Soris'in programınamı başlasam o yüzden yayınlamakta kararsızım http://www.muscleandstrength.com/ sitesinden almıştım olduka iyi ratingli bir programdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Cenk şekerlerde karbonhidrattır zaten aradaki önemli fark şekerlerin glisemik indeksinin yüksek olması. Sen kompleks diye 100-200 gr bulgur ye o da yağ tutar vücutta.

6 Öğün olayı psikolojik olarak avantajı olan birşey. Ev hanımlarına uygun. Yanlış yeme alışkanlıkları olan insanların 1-2 ay uygulayacağı birşey yağ yakımı ile uzaktan yakından alakası yok hatta yağ yakılamaz bu şekilde. Barzo haklı yağ yakmak için önemli olan kalori kısıtlaması yaratmak ve yağ yakan hormonları aktif edebilmek. En önemliside kompleks olsun şeker benzeri olsun limiti geçmeyecek şekilde karb yememek.

Argos merak ediyorsan yaptığım bir istasyon çalışmasını videoya çekip linkini koyabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

6 Öğün olayı psikolojik olarak avantajı olan birşey. Ev hanımlarına uygun. Yanlış yeme alışkanlıkları olan insanların 1-2 ay uygulayacağı birşey yağ yakımı ile uzaktan yakından alakası yok hatta yağ yakılamaz bu şekilde.

Amerikalı bi diyetisyen bu 6 öğün için insülin salgısını devamlı hale getirmek kilo verdirmeyi zorlaştırır, 3 öğün ama tam yemek daha sağlıklıdır ve daha sağlıklı kilo verilir demişti.

Soris said:

Argos merak ediyorsan yaptığım bir istasyon çalışmasını videoya çekip linkini koyabilirim.

Süper paylaşım olur cidden
Sosyal ağlarda paylaş

orti eski mesajlardan birinde clen denedigini soylemissin, simdi ben clen buldum ama pek kullanmak istemiyorum bulgar malı filan.

onun yerine ventolin kullanıcam sanırım cok merak ediyorum, steroid yapmayı dusunmedigim icin baska seylere bulasmak istemiyorum.

clen kullananlar genelde memnun ama ben olabilecek yan etkilerinden rahatsızım bu sebeple ventoline yoneldim.. vucuttakı suyu atıyor yag yakımını hızlandırıyor..

kollarım fılan 39.5, 40cm yapıp ondan sonra daha fazla kutle abanmam diye dusunuyorum, artık yag oranını dusurmek lazım.

sen clenden nıye verım alamadın acaba? 2. olarakta yan etki oldumu

ventonun kullandıgım supplementler ile kullanılmasında sorun yoksa direk baslıcam heralde ama onu bi ogrenmem lazım once.
Sosyal ağlarda paylaş

ben kullandim titretiyor hafiften :) veriyorsun kiloyu iyi calisirsan da sonra gene geri aliyorsun mesele su kiloyu verdikten sonra geri almamakta zaten.

hafif bir etkisi olmustu hic bir sey yapmadi diyemem ama acikcasi tavsiye etmiyorum sonucta astimlilarin kullandigi bir ilac. her ne kadar dunyada yaygin ragbet gorsede, ne biliyim, bi suru sey kullaniyoruz zaten..

lipo 6 black de ayni etkiyi gostermisti bende oyle aman aman etkisini gormedim. zaten cok arada bir olay, hani winstrol anavar degil lipo 6 benzeri de degil, ne steroid kadar etkili nede su lipo 6 vb gibilerden cilgin farkli.
Sosyal ağlarda paylaş

Abiler haftada 2 gün spor yapıyorum biri cuma gecesine denk geliyor, diğeri de pazar sabah.

Pazar sabah olan kolay da, cuma gecesi akşam yemeğini yiyorum 2 saat sonra çıkıyorum spora 1-1.5 saat de spor sürüyor. Akşam 22.30 da geliyorum eve. Ben şimdi ne yiyeyim ?

Bu kadar geç yemek yemeyi seven biri dilim. Ton balığı yemeyi sevmiyorum. Protein tozu da hayatta kullanmam. Muzlu süt falan düşündüm ama bir yerden duymuştum yatmadan önce süt kas büyümesini yavaşlatıyor muymuş neymiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...