Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Frantic said:

bu arada ben bisey sorucam. sabah direk uyanir uyanmaz ac karnina alinan whey bunyede yapim/onarim yerine direk yakit olarak kullanilmaz mi? hani alincaksa bile kahvaltidan sonra almak daha mantikli geliyor bana. tam olarak sabah ki isleyis nasil oluyor?

Bu cevaplanmadı sanırım.

Sabah alınan whey'in asıl amacı uykuda uzun süre aç kalan vücudu besleyip güne anabolizmayı körükleyerek başlamak. Gece uykuda zaten vücut 7-8 saat proteinsiz kalıyor. Karb da alınmadığı için glikojen depolarında azalma oluyor, kanda şeker vs pek kalmıyor. Sabah tercihen dextrose ile whey aldığında insülini yükselterek whey'in emilimini arttırıyorsun ve kaslara direk protein ulaştırmış oluyorsun. Ayrıca vücuda yakacak olarak karb'da sokmuş oluyorsun.

O yüzden vücut yakmaz o whey'i. Daha öncelikli yerlere sevk ediyor onarım faaliyetleri için. Sağlam bir kahvaltıdan sonra alacağın whey'in aslen pek bir faydası olmaz. Bu tarz hızlı salınımlı proteinler için en kilit iki zaman proteine acil ihtiyaç duyulan zamanlar. Sabah ve idman sonrası özetle. Onun haricinde gün içinde daha yavaş salınımlı proteinler tercih etmek daha doğru. Veya ara öğün yapılacaksa alınan yağlar ile whey'in emilimini yavaşlatmak gerekiyor. Yanında biraz fındık yemek mesela iyi bir fikir. Hem faydalı yağ sağlıyor, hem vücuda ekstradan biraz arginine sokuyor hem de doğal yoldan testesteron artışı için bir takviye. O yüzden ben whey ile MRP yapıcak olsam tercih ederdim şahsen. Whey + yulaf + fındık gayet iyi. (badem ve keten tohumu da güzel alternatifler fındık yerine)
Sosyal ağlarda paylaş

bende dedigine yakin yapiyormusum, sevindim. sabahlari direk whey ve yarim saat sonra normal kahvalti(1 yumurta 1 dilim ekmek ve 2-3 dilim beyaz peynir). daha sonra findik veya badem artik turevi ne varsa ondan aliyorum biraz. sonrasi normal rutin protein agirlikli ogunler hep.

ortalama olarak 100-130gr protein(91kg 190cm'im) aliyorum gunde 55-60i wheyden olacak sekilde. simdik iyi gidiyor benim acimdan. hatta wheyle bariz gozle gorulur performans artisi yasiyorum. bundan dolayi da degisik bi hissiyata burundum bu aralar.

onceden superset calistigimdan idman sonrasi pert olur, ter icinde bitirirdim genelde ve sertesi gun calistigim bolgelerde bi agri veya sizi olurdu. simdik whey kullandigim gunki idmanda normal bi ter ve agrisiz bitiriyorum neredeyse. sonrasi gun de pek agri veya sizi olmuyor. bu performans ve yenilenmedeki pozitif artis direk suplemandan mi geliyor yoksa benim supersetlerden piramite gecisimden mi tam bilemedim. simdik oyle eskisi gibi agrisiz gecince idman sonralarim sanki iyi calismiyormusum gibi hissetim kendimi. surec sence normal mi perfectionist?
Sosyal ağlarda paylaş

Wheyin içinde glutamine varsa ağrıyı azaltması normal ama bilmiyorum ben mi çok ağır calısıyordum içinde glutamine olan whey kullandığım dönemlerde bile ağrı olurdu, jack3d kullandığım dönemler daha sert idman yapıyorum ağrı daha da artıyor.. Bence bir hafta kendini max. ile zorlamaya calıs ağrılardaki değişimi kendin gözle..
Ben biryerlerim ağrımadığında o antremana eksik olmuş diye bakıyorum.
Bide o kiloya aldığın protein yetersiz
Sosyal ağlarda paylaş

Proteini bence de yükseltirsen daha iyi olur. 190cm boy ve 90kg'lik vücuda 200gr civarı protein daha uygun. Bende 195cm boyundayım. Ağır çalıştığım zamanlarda 300gr kadar alıyordum.

Ağrı olayı biraz kişisel ama eğer idman bitiminde özellikle ertesi gün çalıştığın bölgelerde acı yoksa yeterince kasta parçalanma yaratamamış olabilirsin. Yani hafif bir ağrı gerekli bence.

Whey'i almaya başlaman tabi ki kendini daha iyi hissetmeni sağlayabilir. Çünkü idmandan çıkar çıkmaz vücudun toparlanması için gerekli süreci başlatmış oluyorsun. Ayrıca geçen ay sanırım, muscle & fitness'ta da vardı, gayet besleyici bir protein türü ve kas yapımına yönelik hormonların üretilmesinde oldukça etkili.

Ağırlık çalışması oldukça zorluyor vücudu, mümkün olduğunca proteine abanmak lazım bence :)
Sosyal ağlarda paylaş

hah yumurta olayi aynen oyle 4-5 gr vardi tekinde. 10 tane yemem imkansiz. zaten film burda basliyor asil.

simdi 190gr proteini ben nasil yuklenicem. sabah yumurta peynir yiyorum bulursam sosis salamla birlikte 20gr felan anca geliyor bu ogunden. oglen direk et, 30 gram bu ogunden. ogleden sonra da tonbaligi aciyorum konserve, 24gram burdan. aksam tavuk gogsu, 30-35 gram felan da burdan geliyodur. dogal yolla 100-110 civari bisi aliyorum zaten. 55-60 civari wheyden geliyor 160-170 anca goruyorum o da tum gun evde oldugumda. oburturlu iste hep total 110-130 arasinda kaliyorum.

190-200lere cikmak icin ya amino takviyesi mi alayim yoksa dogal yoldan miktarlari mi artirayim benim de kafam karisik. nerden okudugumu hatirlamiyorum ama zaten 1 ogunde 30gr absorb edilmiyor ve onun da cooldownu 3saate yakin bi sure olmasi gerek. hani zaten 1 ogunde 100gr protein alsam bile bunun 30 grami yapimda kullanilip geri kalan kismi enerji olarak atilacak. 6 ogunx30gr protein yapsam gunde 18 saat uyanik kalip ogun aralarina dikkat edip surekli protein mi abanmam lazim simdi. yoksa yanlis bildigim bisiyler mi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar benim kullandığım wheyde çok güzel tatlandırıcı yok içinde. İçimi de problem değil yapay tatlandırıcılardan kaçan varsa benim gibi kullanabilir problem olmaz. 5 kilosu 200 tl. Onun dışında bence ağırlık antrenmanı yaptığnız günler yatmadan önce kefir için öyle yaparsanız sabah protein tozu içmenize gerek kalmaz. Sonuçta bu endüstriyel bir madde. İki de bir içmeyin bence :)
Sosyal ağlarda paylaş

Yağ yedimi yağlanmıyoruz da ondan. Enerjisini aktivitenle karşılayamadığın bir besin yersen genelde bunlar karbonhidratlar oluyor. Onların fazlası yağ olarak stoklanır. Onlarda kilo oluyor. Yağı bırak yemeklerde kullanmayı kendin sıvı olarak içsen bile onu vücut daha kolay yakabiliyor karbonhidrata göre. Mesela ben yağları enerji olarak kullanma periyodumda enerjisiz kaldığım zaman bir çay bardağı zeytinyağı içtim hep vücut onu yakıt olarak kullanmayı öğrendi şimdi hiç karbonhidrat yemiyorum ve günde 2 öğün yiyerek haftanın 5 günü ağır efor gerektiren antrenmanlar yapabiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

low fat diet harici diet bilmiyoruz herhalde, ornegin arkadasin bahsettigi sifira yakin carb, bolca yag bolca protein, haftanin 6 gunu bu sekilde 1 gun gull carb basiyorsunuz. cok basarili bir baska diet, bir cok sporcu bunu yapiyor. olympialarin ne yaptigini bence cogumuz bilmiyoruz, bakacak olursak hic birinin agzindan resmi steroid kullandim lafi bile cikmiyor nerdeyse.

hemen size vereyim su dietin linkini.

http://www.bodybuilding.com/fun/sclark91.htm

buyrun keto diet.

yag almiyorum oyleyse yag yakiyorum diye bir sey yok biliyorsunuz, yagi yag ile yakan bir diet keto. enerji kaynagi olarak karb yerine yag aliyorsunuz ancak o yagin vucutta islenebilir hale gelmesi gene vucuttaki yagin yakimi ile oluyor, tabii bu aldigini yaglara dikkat etmek gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir çok dieti iyi biliyorum, ama bana bu tarz dietler saçma geliyor hepte saçma gelmeye devam edicek istediği kadar kitap çıkarabilir makale yazabilirler.

Benim lafımla kimsenin bu diete karşı durcağı yada yapıcakken bu dietten vazgeçmiceği için sorun değil ben şiddetle savunuyorum 0 yağ very low carb dietini.
Sosyal ağlarda paylaş

0 yağ olursa herşeyden önce adek vitaminlerini çözemez vücudun kolestrol olmazsa vücudunda hücre yapamazsın. Yağsız beslenmek ahmaklıktır. Aşırıya gerek varmı? O işte senin aktivitene bağlı. Ben yağları enerji olarak kullandığım için yeri gelir sıvı zeytinyağı bile içebilirim hiçbir zararı olmaz. Sen karbonhidratı enerji kaynağı olarak kullandığın için sadece enerjin kadar alırsın oda low carb olur ondada sorun yok fakat yağdan enerjisini alan bir insana göre enerjik olma şansın yok. Çünkü yağ depolarımız çok daha fazla.

Sonuçta hepsini geçtim herşey kişinin tercihine göredir. Yalnız bir işi bilimsel yapıcaksak iyice araştıralım. Herkesin vücudu ile ilgili bir hedefi var sonuçta. O hedefe sizi bilimsel olarak en hızlı götürecek beslenme içimi paleo dietdir. İsteyen taş devri desin isteyen ketojenik desin ama gerçeği budur. İnsanlar son 10 bin sene önceye kadar bu şekilde besleniyorlardı. Vücudumuza en uygun beslenme biçimi bu. Yani sonuçta bir yere ulaşamk istiyorsanız paleo diet yapan uçakla gider tahıllarıda beslenmesinde hatırısayılır oranda bulunduran araba ile :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sen 10bin sene önceki insanlardan çok farklısın ama,yediğin besinlerde 10bin sene önceki gibi doğal değil bunları unutmayalım lütfen.
Yada 10bin sene önceki insanlar kadar aktif değilsin 1 saat sporla aktif olmuyoruz :)
Ayrıca 0 yağdan kasıt 0 yağ değil.
Yediğin peynirden yağ alıyorsun,etten yağ alıyorsun,nutz dan yağ alıyorsun yani 0 yağ değil, sadece kağıt üstünde 0 yağ o yüzden vitamin çözme cart curt olayları dediğin gibi olmuyor bu diette.
Sosyal ağlarda paylaş

Ezio said:

Bir çok dieti iyi biliyorum, ama bana bu tarz dietler saçma geliyor hepte saçma gelmeye devam edicek istediği kadar kitap çıkarabilir makale yazabilirler.

Benim lafımla kimsenin bu diete karşı durcağı yada yapıcakken bu dietten vazgeçmiceği için sorun değil ben şiddetle savunuyorum 0 yağ very low carb dietini.

Abi sunu diyip clenbuterol bakiniyosun bence birazcik degistirmen lazim dusuncelerini.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya tabi sonuçta herkes kendisine uygun olanı bulsun o yolda devam etsin. Bende mesela yağlardan alıyorum enerjimi ama. Yağ kaynaklarım avakado, ceviz, fındık, az zeytinyağı, tereyağı filan. Öyle oturup deli gibi yağ tüketmiyorum ama karbonhidrat hiç yok.

Konuyla ilgili çok güzel videolar var. Biraz inceleyin bence:

Beslenme : http://www.youtube.com/watch?v=uCFZoqmKf5M
Egzersiz : http://www.youtube.com/watch?v=wGXep32_qiI
Sosyal ağlarda paylaş

Xaenin said:

Ezio said:

Abi sunu diyip clenbuterol bakiniyosun bence birazcik degistirmen lazim dusuncelerini.

Neden abi? Ben yaptığım dietten memnunum sadece süreci hızlandırmak istiyorum clenbuterol aramamın sebebi bu, dietimin işe yaramaz olması sonucu çareyi ilaçlarda aramak değil yanlış anlama.
Kaldı ki before after larımda var forumda 15-20 günlük.
Bakın yine yanlış yorumlamayın taş devri diyeti dediğiniz şey kötüdür demiyorum, Bence kötüdür diyorum öyle bir diet uygulamam yolumdan şaşmam diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...