Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Film Arşivi yaparken..

münazara

Öne çıkan mesajlar

Film arşivi nasıl yapıyorsunuz? Nelere dikkat ediyorsunuz.Ne indiriyorsunuz?
xvid mi dvdrip mi bluray mi ?

Ben genellikle dvdrip indiriyorum DVDSCR indirmemeye çalışıyorum.
Dvdrip lerden de pek memnun değilim görüntü kalitesi tatmin etmiyor.
İyi filmlerin BRriplerini indiriyorum.

Genelde 3-6 tane filmi dvd ye yazıyorum.HDD az olduğu için.Memorex dvd kullanıyorum.Bazı güzel filmleri 4gb lık versiyonlarını tek dvd ye atıyorum. 150ye yakın dvdim oldu böyle.
Arşiv için ise bi program bulamadım henüz.Yaklaşık bir yıldır indirdiğim torrentler dosyalarını tutuyorum arşiv programı bulurum diye.

Siz nasıl arşivliyorsunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden 10'luk ya da 25'lik DVD'ler alip kutu dolana kadar yazardim DVD'lere. Sonra her kutuya bir seri no verip icindeki DVD'leri de 01-25 seklinde numaralardim. Onlarin icerigini de excel'de tutardim.

Sonra ayni sistemi harddiskleri icin de uygulamaya basladim.

Sonra eski ev arkadasim tum arsivimi pic etti arsiv falan kalmadi.

Sonra 1 Gbit hattim oldu. Ne lazimsa indiriyorum, kasmiyorum artik arsive falan =P
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden divx arsivim vardi, simdi sifirdan yapiyorum, hd cekiyorum, genelde 720 cekiyorum ama iyi releaseleri, esir gibi, hosuma giden filmleri belgeselleri 1080p cekmeye calisiyorum..

arsiv icin basit bi klasorlendirme sistemi yaptim.

Movies
Documentaries
Music
-Audio
-Video
Misc

1 tb lik harddisk var ona arsivliyorum, 4 ayda bir hd doluyor. Doldukca klasorlendirme sistemini dagiticam, Bi harddisk documentaries, music digeri movies gibi, buyudukce her tur kendi harddiskine sahip olacak..

bence iyi bi baglantin varsa hd uzerinden gitmelisin, ama yer sorunu oluyo tabii..
Sosyal ağlarda paylaş

büyük monitörüm yok dvdrip indiriyorum
izlemediklerimi hdd de, izlediklerimi dvd de saklıyorum
aşmış diziler yine hdd de tekrar izlerim diye bir ara diye

güzel bir monitör veya kasayı rahatçana lcd ye bağlıycak bir ortam olsa hd indirip izleyip sonra da silerdim
ama 17" için 350 mb - 700 mblık aviler yetiıor
Sosyal ağlarda paylaş

Bende hdd den dem vuranlardanım. Yetmiyor 200gb zaten =) Çalışmaya başlayınca şu mybox lardan alıcam onlarda saklayacağım hd leri.

Hd için şu anda gereken donanıma sahip değilim.Şu an için çekip dvd ye aktarıyorum 25lik 50lik kutulara dolduruyorum.
Genellikle aynı tür filmleri aynı dvd de olmasına özen gösteriyorum.

Ek olarak sevdiğim yönetmenlerin filmlerini aynı yapıyorum.Çok iyi filmlerinde HD 720p indirip dvd ye atıyorum.

Arşiv konusunda bende birşey bilmiyorum.Hepsini dvdnin üstüne yazıyorum.Ama genelde her film aklımda olup olmadığı.
Sosyal ağlarda paylaş

Arşivlemeyi HD Yapıyorum insan bir izledimi HD'nin 7gb'sine değil DVDrip'in 700 mb'ının tuttuğu yere acıyor.Arşiv dediğin HD olur monitör'de müsaitse tabii.

Şuan 1tb hdd kullanıyorum herşey için o dolunca yenisi gelicek sonra nedankonun dediği olayı yaparım diye düşündüm.

Bağlantım sadece 1mbit ama gene de HD.HD'ye bulaştınmı çıkamıyorsun arkadaş DVD gözüne cam gibi geliyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Werewolf said:
Bendekilerin çoğu aXXo galiba :(

axxo ve deviance bu işin başını çeken ekipler zaten, smiley hatası var =)

ac3 > xvid > dvdrip şeklinde gidiyor benim tercihim. xvid ve dvdrip arasındaki nüansı bir türlü tam çözemesem de sanki xvidde yüksek çözünürlükte daha güzel görüntü alıyormuşum gibi geliyor.

unutmadan, indireceğim filmin collector's editionı varsa standart releasei değil CEyi indiriyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kimse bahsetmemiş ama

m-HD rulaz.

Genelde 1.2gb ile 2gb arasında değişiyor boyutları. HD'yi ripliyorlar mini hd şeklinde yine mkv formatı ile yayıyorlar. 22" monitör için en ideali bence bu. HD'den tam verim almak için büyük bir LCD tv gerekiyor. m-HD mükemmel ama torrentte olmuyor hep rapidde oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

İnternetten falan çekmeyip direk koleksiyon işine girdim ben,gidip dvd alırken büyük mağazalardan şimdilik tek kaynak edindim kendime o da caretta caretta yayınlarının çıkarmış olduğu "Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film" kitabıdır.Dünyaca ünlü eleştirmenler tarafından ortak seçilerek hazırlanmış harika bir eser :)

Kitabın içinden 150 filmi ancak toplayabildim,yarısı kadarı da zaten Türkiye'de bulunmadığından onları da internetten temin ediyorum gerçi hehe
Sosyal ağlarda paylaş

axxo yu bende çok sömürdüm.arşivde sakladıgım filmler genelde dvd-hd kalitesindekiler oluyo.

700mblık dvd ripleri izleyip siliyorum.bir filmi bi daha izlemiceğimi düşünüosam siliyorum ztn :)

kendi adıma güzel ve kaliteli buldugum filmleri saklarım :)
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:
İnternetten falan çekmeyip direk koleksiyon işine girdim ben,..

benden sana bi oneri, gercek koleksyion isine girisme, cidden anlamsiz.. cok para gidiyo, denenmistir..

bir de ciziliyo, kayboluyo, odunc alan oluyo gelmiyor. eskiden iyiydi 5+1 destekli divx cok dolasmazdi, 5+1 icin iyiydi, simdi hd lerin hepsi 5+1 zaten..

bi tek kiz tavlamaya yariyo ama orasi gercek sdfds

hacimli ya, kopya cd gosteremiyon kiza 2000 filmde olsa, ustune el yazisi ile yazilmis MARTIX 3 falan ahaha.. Hele harddisk gostersen daha kotu 7400 TB harddisk 837629 film var. e ne bu tirt yani bi karis alet..

sole en azindan 50-60 DVD in olsun, koy salona tamam yeter o 50-60, 500-1000 filmin yerini tutar karsi cins icin..

euheue.. neyse..
Sosyal ağlarda paylaş

500 gb lik bi hard diskim vardı 400 gb si film/dizi/oyun/çizgi roman ile doluydu sonra durup duruken bozuldu şerefsiz alet. Her şey gitti.

Sonra bir tane daha aldım yine 500 lük.Yine aynı şekilde doldu(bu sefer bozulmadı ^^). Ondan sonra bir tane daha aldım. İkinciye sadece dizileri koydum. İlkinde sırf film. Film olanın 321 gb si dolu. 383 tane film var. Dizi olan tamamen doldu. Üçüncü bir tane daha aldım. Onada dizi/oyun çizgi roman atmaya başladım. Sonra daha yeni 500gb lik fişsiz olanları gördüm onlardna aldım. Dizilerin biraznını yeniye koydum. Şimdi bir tane film HDD si var. Her film kendi klasöründe lat yazısıyla duruo. Bi dolmuş dizi için var. Her dizini klasörü her klasörde sezonlara göre ayırdım. Oyun lar ile çizgi romanlarda öyleler. SOnuncu biraz daha karıık durumda ama. Onu yanımda taşıyabildiğim için devamlı değişio içndekiler ^^
Sosyal ağlarda paylaş

2000 sonu 2001 başından beri arşiv yapıyorum (ağırlıklı olarak anime ve uzakdoğu dizisi) arşivi sürekli güncellediğim için o zamandan bu yana değişmeyen pek birşey kalmadı. şu an 1000 dvd'den fazla arşiv var.

filmlerden bulabildiklerimi 1080p (4.4 GB'dan büyük olmamak şartıyla) , diğerlerini de elimden geldiğince 720p çekmeye gayret ediyorum. her gün saatte en az 4-5 kere tokyotosho ve boxtorrents'a yeni relase düşmüş mü diye bakarım. COR yada THORA değilse , aradığım şeyin soft sub'u bulunmuyorsa pek de relase ayırd etmem boyuta göre karşılaştırıp en iyi görünen grubu çekerim. COR / THORA görürsem de anında çekerim. yeni relase'i çıkanları gördüğüm an elimdekileri hdd'den siler yada DVD'leri sağa sola hibe ederim.

bölümleri son bölümünden , ekstralarından ilk bölüme doğru sırayla çekerim. boş kalan kısımları başka serilerin ilk bölümleri yada kısa alanı dolduracak dosyalar koyarım. arşiv için Memorex kullanıyorum (IOMEGA, NT ve DMS'den şiddetle uzak durmanızı öneririm) DVDye yazmadan aynı isme değiştirdiğim türkçe altyazılarını -yapılmışsa/yapmışsam yada- aynı klasöre koyar, öyle yazdırırım- Yeni PC topladığımda sırf arşiv yapıyorum diye 500 GB hdd aldım ama yetmiyor yakın zamanda 1 TB hdd'ye geçmeyi düşünüyorum

DVD'leri 100'lü kutularda, sequel-prequel sırasında yada o yönetmenin toplu işleri olarak kategorilendirilmiş şekilde tutarım.

ADSL'm sınırsız. 1 hafta kapatmadığım oluyor. Arşivin tamamını hdd'de tutamadığım ve sürekli arşive update çekmek zorunda kladığım için fahiş oranda boş DVD harcamam oluyor. Ayda hiç değilse 1-2 kere 100'lü DVD almak zorunda kalıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...