Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Görünmezlik

^^ShadowSong^^

Öne çıkan mesajlar

Bu ara bilim dünyası yine şokta:/ görünmezlik gerçek oldu haberlerine denk geliyorum 2haftada 1,deminde bir gazetede gördüm

Dalganın geliş şekli,dalganın rengi gibi faktörler sorun çıkarmasa,görünmezliğin olası olacağından bahsediliyor.

Burada konuyla ilgili güzel bir döküman var;
http://www.ee.duke.edu/~drsmith/cloaking.html

Benim merak ettiğim şeyse,daha önce bir kitapta denk gelmiştim,bilimkurgudaki görünmezliğin kurgusal olduğunu,görünmez denilen şeylerin kısmen görünür olacağını söylüyordu amcam,ek olarakta günlük hayatta kısmen görünmezliğin dahi kullanılamayacağını,çünkü dalgasal faktörlerin kaotik bir düzlemde hareket ettiğini söylüyordu.kısaca,filmlerdeki kadar,görünmezlik olabilir mi olursada,o nesnenin sabit olması koşuluyla mı olur?
Sosyal ağlarda paylaş

Anlattiklari teknoloji aslında gayet mantıklı. Görünmezlikten ziyade "cloaking" teknolojisi aslında, bir objenin belirli bir madde ile sarılıp görünmez hale getirilmesi. Bu maddeyi transparan gibi düşünün, arkasında ne varsa onu geçirecek ama içindeki maddenin ışınlarını geçirmeyecek. Yani orada o madde yokmuş gibi görünecek dışarıdan bakan birisine.

Maxwell'in kanunlarına dayandırıyorlar ki, gayet mantıklı. Bunun için lazım olan maddelerin zaten özel olarak üretilmesi gerektiğini (i.e. doğada yok), ve de ciddi limitasyonları olduğunu söylüyorlar. Frekans limitasyonu var mesela, yüksek ihtimalle kızılötesi ve normal ışığı yedirebilecekken X-ray'i yediremeyecekler; X-ray kamera ile bakınca görünür hale gelecek. Üstüne bir de ciddi bir attenuasyondan bahsediyorlar yani evet arka tarafından gelen ışınları göreceğiz ama daha zayıf olacaklar. Bir nevi starcraft'taki cloaking gibi işte. Dikkatle bakarsanız orada bişey olduğunu anlayabileceksiniz ama ne olduğunu anlamanız zor olacak. Bunun da üstesinden gelmeye çalışıyorlarmış.

Bayağı güzel aslında, sanırım bişeyler yapmayı başarmışlar en azından iyi deniyorlar :)
Sosyal ağlarda paylaş

adam gibi okumadığımdan yanlış da anlamış olabilirim de, adamlar madem öyle biz de ışığı kenardan dolaştırtırız aradaki boşluktan gözükmez falan demişler, bu durumda da adamın çevresindeki "bükülme" belli olur yani

belki 10-20 m sonrasında çok belli olmaz da birkaç adımlık mesafede SELAM BEN BURDAYIM diye bağırır, diye düşünüyorum.

onu geçtim bir de o "void" simsiyah bişey olacak ışığı geri düzeltmeyeceklerse, veya ışığın tam düzeldiği noktadan daha yakın bir yerde olan biri görünmez adamı siyah olarak görür gibime geliyor. hatta şöyle resmedeyim :

http://i191.photobucket.com/albums/z59/Felacet/IMINVISIBEL.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

yok ama, eğer ışığı bükecekler ardından düzeltmeyeceklerse ışığın "uğramadığı" bölgeyi toptan göremeyeceksin.

veya büküp geri düzeltecebileceklerse de gözü görmeyeceksin, onun gözünden senin gözüne ışık gelmeyecek çünkü, aynı doğrultudaki arkadan gelen fotonlar girecek gözüne.

bir problem daha geldi aklıma, adamlar böyle yaparsa o çok bükülen kısım daha geriden gelecektir dolandığı için, algılayabilecek seviyedeysek de bir duvara yaslanıp sabit durmadığımız sürece belli olur orada birilerinin görünmez görünmez cirit attığı.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ben bu fikrimi ışınlanma konusunda da yazmıştım (sınırlı bilgiyle ne fikriyse artık)

ışınlanma ve görünmezlik kardeştir bence. mesela diyeli bi adam var çok hızlı hareket ediyor. atıyorum (teknik bilgim olmadığından atıyorum hep evet), gözün fps si 100 olsun, adam o kadar hızlı hareket ediyor ki göz mesela saniye 10000 gibi bişeyle yer değiştiriyor ama öyle böyle değil. göz onu algılamazsa nolur görünmez olur. teorik ama bunlar tabi. pratikte hiç bi değeri yok.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:
şimdi ben bu fikrimi ışınlanma konusunda da yazmıştım (sınırlı bilgiyle ne fikriyse artık)

ışınlanma ve görünmezlik kardeştir bence. mesela diyeli bi adam var çok hızlı hareket ediyor. atıyorum (teknik bilgim olmadığından atıyorum hep evet), gözün fps si 100 olsun, adam o kadar hızlı hareket ediyor ki göz mesela saniye 10000 gibi bişeyle yer değiştiriyor ama öyle böyle değil. göz onu algılamazsa nolur görünmez olur. teorik ama bunlar tabi. pratikte hiç bi değeri yok.

bence görecelidir. e=m.c² gibi izafidir.

mesela gözüne kalem soktuğumda bi şi göremezsin ve sana göre ben görünmez olurum. gerçi her şey görünmez oluverir ama bilim için iki gözün ne önemi var ey dostlar! ha ah, bu bizdeki bilim aşkı olmasa...
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:
adam gibi okumadığımdan yanlış da anlamış olabilirim de, adamlar madem öyle biz de ışığı kenardan dolaştırtırız aradaki boşluktan gözükmez falan demişler, bu durumda da adamın çevresindeki "bükülme" belli olur yani

belki 10-20 m sonrasında çok belli olmaz da birkaç adımlık mesafede SELAM BEN BURDAYIM diye bağırır, diye düşünüyorum.

onu geçtim bir de o "void" simsiyah bişey olacak ışığı geri düzeltmeyeceklerse, veya ışığın tam düzeldiği noktadan daha yakın bir yerde olan biri görünmez adamı siyah olarak görür gibime geliyor. hatta şöyle resmedeyim :

http://i191.photobucket.com/albums/z59/Felacet/IMINVISIBEL.jpg

Yanlış anlamışsın :)

Işığın büküle etkisini görebilseydin o zaman yine benzer şekilde ışık yerçekimine göre bayağı büyük bir kütlenin etrafında bükülürken de bunu görebilirdin, ama göremiyorsun.

Maddenin yaptığı aslında tamamen transparan olmak. Maddenin arkasından gelen ve normalde bloke edeceği ışınları büküp aynı doğrultuda iletiyor. Bunun için de içerisinin ışık yaymaması gerekiyor, yani o şekil.

Bu elektromanyetik bükülmenin olduğu sınırda hafif bir sorun olabilir, zira elektromanyetik özellikleri farklı iki maddenin sınırında böyle şeyler olur (ışınların kırılması, lens, prizma, ayna, kısacası optik herşey hep bu sınır sorunlarından çıkmıştır ). Aradıkları maddenin bu kadar zor olmasının nedeni de bu olabilir, zira sınırında bu tip abukluklar olmamalı (ki bunu her madde için garantilemek o kadar kolay değil). Yani, görünmez adamın ayna gibi parlamasını istemiyorsak tabi :P
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

İnsan gözü 22 fps civarında çalışır. Bunun üstündeki frekanslardan herhangi birinde birşeyi izlersen, duruma göre, göz yanılması yaşayabilirsin ama görünmez olamaz.

60 fps ile counter strike oynarken sorun olmaz, zira 22 fps o zaman gözün sampling rate'i gibi bişey olur ve de 44fps'ye kadar ciddi kalite artışı sağlar ( sinyal dersi almadıysanız bu cümleyi ve sonrasını geçin son cümleyi okuyun :) ). Üstüne çıkınca oversampling yapmış olursun, ki bu iyi bişey, ama çok da ciddi kalite artışı sağlamaz. Yine de, bilgisayar ekranında göreceğin hareket birbirini düzenli şekilde takip ettiği için istediği kadar hızlı olsun; düzgün bir hareket görürsün.

Çok hızlı dönen bir arabanın tekeri, eğer gözün frekansının harmoniklerinden biriyse, yani katlarından biriyse o zaman o tekeri hareket etmiyormuş gibi görebilirsin. Elektrik motorların senkronizasyonunda buna benzer bir teknik kullananılır. Frekans farkına göre, teker daha hızlı ya da yavaş görünebilir.

Frekansı 0-44 Hz arasında değişsen ve de continuous ya da periyodik olarak tanımlanamayan bir hareket görüyorsan ne olduğunu bile anlamayabilirsin :) Göz yanılması bu arada olabilir.

Yüksek frekanslara çıktığında, eğer hareket periyodikse hareketi normalden daha yavaşmış hatta durgunmuş gibi görürsün. En iyi örnek alternatif akım üzerinden çalışan LED'dir. LED, alternatif akımın sadece yarısında çalışır o yüzden eğer 20Hz'in altında bir frekansta LED'i çalıştırırsan parlayıp söndüğünü görürsün. Üstünde ise, bu parlamayı göremezsin zira kendisi devamlı yanar gibi gözükür ama gayet de yanıp sönmektedir. Hatta, bunlardan sekiz tanesini arka arkaya bağlayıp sırayla yüksek frekansta yakarsan hepsinin devamlı yandığını görürsün, ki bu da basit elektronik göstergelerde kullanılır.

Neeyse, örneğine dönecek olursak maalesef işe yaramaz. Eğer adam arada bir kaybolmuyorsa, kesinlikle ve kesinlikle bi ara görürsün. Gerçekten çok hızlı ise, hareketlerini çıkaramazsın ama görürsün. Slow motion film'e benzeyebilir ama anladın işte. Yavaş ise sorun yok zaten, ama düzgün bir harekette değilse ve de 22-44Hz arasındaysa o zaman arada bir gözden kaçırabilirsin ama yine de görürsün tamamen görünmez olamaz sadece çok kısa süreliğine göz yanılmaları olabilir (örneğin adamı solunda görürsün ama sağındadır sonra sağında görürsün ama 3 cm ötededir falan, tabi bunlar milisaniyelik farklar; bu farkları sen anlayana kadar bambaşka yerde olacaktır falan görünmezlikten çok kafanı karıştırmaya yarayacaktır).
Sosyal ağlarda paylaş

O diilde görünmez olsanda allah görür unutmayın :). Zaten şu an aselsan bunun üstüne araştırmalar yapıyo bulunursa olucaklar zaten sonun ortası olmuş olur.Yani şahsen ben kullansam neler yaparım bi allah biliyo işte ehuehuehu :) hem iyi hem kötü bi şey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...