Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

windows 7

porsuk

Öne çıkan mesajlar

windows 7 ne ya? 123456 cıktı da sıra 7 ye mi geldi?
bi de vista daha yeni cıktı, uyum sorunuydu ıvır zıvır ancak toparladı kendi, kullanılmaya baslandı. bu kadar erkenden yeni projeden görüntü falan yayınlamak pek olagan gelmedi bana. zaten resimler bildigin vista.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:
bi de vista daha yeni cıktı, uyum sorunuydu ıvır zıvır ancak toparladı kendi, kullanılmaya baslandı. bu kadar erkenden yeni projeden görüntü falan yayınlamak pek olagan gelmedi bana. zaten resimler bildigin vista.

evet, windows 1 windows 2 windows 3 çıktı arkasından windows çıkan 95, 98, nt ve xp gibi sürümlerin ise isimleri vardı sayıları yerine. Xp 'de cmd ekranına ver yazarsan, MS Windows XP [sürüm 5.bla.bla] çıkacaktır. Vista için 6.bla.bla çıkar. Windows 7 de gayet windows 7 i$te.
Sosyal ağlarda paylaş

Sypro said:
toggie said:

evet, windows 1 windows 2 windows 3 çıktı arkasından windows çıkan 95, 98, nt ve xp gibi sürümlerin ise isimleri vardı sayıları yerine. Xp 'de cmd ekranına ver yazarsan, MS Windows XP [sürüm 5.bla.bla] çıkacaktır. Vista için 6.bla.bla çıkar. Windows 7 de gayet windows 7 i$te.

95, 98, 2000 sayılmıyo mu yani. tüm sürümleri sayarsak 9 tane var su an, 7 dediğimiz 10. oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ya adamlar nasıl isterlerse öyle isimlendiriyorlar işte, zorlamayın. çıksa windows 375 dese hiçbirimiz de "bu nedir?" diyemeyiz =)

ki her firma gibi microsoft da kod adlarla geliştirme yapıyor. longhorn, blackbomb, vienna ve istanbul daha önceki geliştirme isimlerinin bazıları. muhtemelen windows 7 de geliştirenler arasında bir anlamı olan ama bize pek birşey ifade etmeyen bir kod ad. son adı da kesin w7 olmayacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

windows 7; 2010'da çıkması beklenen bir işletim sistemi, fake değil. ms bunu resmen duyurdu zaten.

ekran görüntülerinden fazla anlam çıkartmaya çalışmıyorum açıkçası ben..

ama bu işletim sistemi hakkındaki en önemli nokta, modüler bir yapıda olacağı (ki çok iyi bence). yani size zorla media player, moviemaker, zıttırı pıttırı kurmuyor ilk kuruluşta.. isterseniz kurabilirsiniz ama zorlama yok. dolayısıyla gereksiz yere performansınızdan, hd'deki yerinizden olmuyorsunuz. ms, windows server 2008 ile ilk defa bu yapıyı uygulamıştı. ve kabul etmek lazım bundan önceki server sistemlerinde o kadar gereksiz, end-user uygulaması kurmasının hiç bir anlamı olamazdı..

merakla bekliyorum. vista'ya geçmedim. ms, 2010'da xp'den desteğini resmen çekeceğini duyurdu. ben de xp'den win 7'ye zıplamak istiyorum mümkünse.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:
Sypro said:
toggie said:

95, 98, 2000 sayılmıyo mu yani. tüm sürümleri sayarsak 9 tane var su an, 7 dediğimiz 10. oluyor.

şöyle diyelim.
windows 1, 2, 3 (3.1) normal ilk sürümler.
sonra 95, 98 ve Me geliyor. Demek ki bunları toptan "4" diye nitelendirmişler.
Windows XP sürüm 5, Windows Vista sürüm 6 oluyor.
Demek ki yeni gelecek Windows, 7. sürüm olcak.
O Windows 2000, 3.11 NT felan var ya, onlar bizim konustuğumuz esas Windows sürümlerinin dışında sürümler. Yani 2000 aslında yıl olarak 95, 98'in üstünde olsa da, 95, 98'in devamı olarak çıkmamıştı, NT'nin devamı olarak çıkmıştı.
Network bilgisayarları için özel olarak hazırlanmış sürümler onlar.

edit:
Wikipedia diyor ki, "XP ve Vista, windows ve windows nt'nin merge'i olduğu için, NT çizgisine dahil ettim ben XP ve Vista'yı".

Yani bu durumda Windows 1, 2, 3'ten sonra 95, 98, Me geliyor. Bunlar 4, 5, 6 sayılıyor.

Bundan çıkarcağımız sonuç, XP ve Vista gibi "merge" bir işletim sisteminden ayrı, NT'siz bir Windows mu göreceğiz 7'de?
Bilemiyorum.
Belki de ekran görüntülerinin Vista'yla neredeyse aynı olmasının nedeni de bu olsa gerek.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Microsoft_Windows
Sosyal ağlarda paylaş

http://fotogaleri.samanyoluhaber.com/galeri/830/13

Surda kes yapistir yapilmis resmen. Imajdan belli. Windows 7 geliyor olabilir de goruntulerin bir cogu ya zaten var ya da orasi burasi oynanmis. Window 7 yazisi da ekrandaki anti-alisasing'e uymuyor zaten bir cok yerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Hehe benim teori yattı o zaman.

Ama anlamadığım şey şu.
Neden hep XP, Vista, 7 gibi merged Windows'lar çıkartıyorlar da,
NT'ye özel non-merged 2000, 20003, 20008 çıkartıyorlar,
buna karşın,
non-NT, non-merged, 95, 98, ME gibi Windows çıkartmıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...