Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aventine Banner ( Anket )

Baluu

Öne çıkan mesajlar

Arkadaslar bildiginiz üzere bir site kurulacak ve bu site blog tarzi olacak bazi editörler yazacak okuyucular okuyacak, sitenin tepesinde (canli goruntulemek için test sitesi www.projectdvd.org/wp) bir rotation sistemi içerisinde bannerlar olacak her refresh de degişecek, ancak 39 adet banner var şu an ve bazilarinin hoş duramamasi durumu var, şimdi begenmediklerinizi soylerseniz sevinirim..

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

Dip not : Site topigi

Sosyal ağlarda paylaş

abi her konu hakkinda yazilar bulunan bir site olusturulacak, bu nedenle şimdi farkli konulara hitap eden ve gözüme hoş gelenleri sectim digerlerini eledim..

16 benim favorim bu arada : )

Ancak agalar bir sorun var ki, o da ula begenmediklerinizi soyleyecektiniz :D
Sosyal ağlarda paylaş

16-25-34 numaradaki bannerlar sitenin içeriğine uyuyor. gerisi çöp.

ufak bir püf noktası, bu gibi durumlarda önceliği seçilen görselin konuyla uygunluğunu sapta, ardından bu saptanan görsellerin içinden göze uygun gelenini seç.

Benimde favorim 25
Sosyal ağlarda paylaş

aga simdi oyle diyorsun ama, baktigin zaman mesela 15 numara gazete ve kahve var, bir çok çagrişim uyandiriyor ve bence uygun konuya.. yani bunun gibi bir çok resim var orada, bir coguna cop demek yanliş. Cunku mesela muzik kategorisi altinda yazilar olacak, spor desem gene oyle, şimdi spor ile ilgilenen bir adam boyle bir şey ile karşilaştigi vakit hoşlaşabilir.

Bahsettigim gibi bir rotation sistemi olacagi için, yani her refresh'de random bir resim görüntülenecegi için, en az 10-15 civari banner düşünüyorum, bu sekilde site belki biraz bayagiliktan kurtulabilir, tarz olur yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Baluu said:
aga simdi oyle diyorsun ama, baktigin zaman mesela 15 numara gazete ve kahve var, bir çok çagrişim uyandiriyor ve bence uygun konuya.. yani bunun gibi bir çok resim var orada, bir coguna cop demek yanliş. Cunku mesela muzik kategorisi altinda yazilar olacak, spor desem gene oyle, şimdi spor ile ilgilenen bir adam boyle bir şey ile karşilaştigi vakit hoşlaşabilir.

Bahsettigim gibi bir rotation sistemi olacagi için, yani her refresh'de random bir resim görüntülenecegi için, en az 10-15 civari banner düşünüyorum, bu sekilde site belki biraz bayagiliktan kurtulabilir, tarz olur yani.

çöp derken, kücük düşürücü bir söz olarak dememiştim. neyse...
hımm her başlık için farklı banner kullanılıcaksa diyecek bir şeyim yok. ben tek banner ve geneli temsil edeceğini düşünmüştüm.
kahve gazete olayına gelirsek; kahve ve gazeteyi görmemişim. evet dediğin gibi olabilir. Lakin süper bi savunma hazırlayarak (%100 doğru ve mantıklı) bir savunma hazırlayrak, bir tuvalet kağıdı imajını kakalatabilirim)Konuyu toplayarak şuraya varmak istiyorum! iletişim araçlarında bu gibi bölümlere ayrılmış sayfalara kesinlikle net görseller dayamanı tavsiye ederim. Net görsellerden kastım, insanlar ilk gördüğünde " haa evet " diyebilmeliler. Senin dediğin kavramsal görsellerde olur. fakat bu seferde bu görselleri daha evvelden hazırlamış bir yol veya anlatımla izleyicilere ya da okuyuculara anlatmak gerekir. (bu cümleyi es geçebilirsin kafanı bulandırmak, karıştırmak istemem)

Evet! Net ve anlaşılır banner olayından yola çıkarak Bu gazete ve kahve görselli bannerı bir alt başlık banner özelliğine yakışmaz mı? mesela güncel gazete haber başlıkların da bulunabilir! (tabi böyle ya da benzer bir başlık varsa)

Son olarak Bu müşteriyle(yani seninle) sözleşme imzalayıp paranı alabilmek için huyuna gidip ana banner ın renkli eller olmasına karar kılıyorum B)- (tabi bunu yaparkende görsel tasarım ve kurallara uyarak yapıyorum. Tabi sende benim için "sabahın bu saatinde bu manda surat ne zırvalıyor" da diyebilirsin. :D

siten için başarılar dilerim.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam aga kaç para istiyorsun cikarip vericem : ) he he.. :D

anladim ne demek istedigini tabiki, çöp konusunda da neden bahsettigini anlamiştim zaten. Ben çöp demek dogru olmaz derken belirtmek istedigim aslinda dikkatsiz degerlendirmeler yapip kendi kişisel begenilerine gore eleme gerceklestirdigini belirtmekti. Yani bir bilgisayar ogrencisi olabilirim ama, göz var nizam var abi, işin teknigini sen daha iyi bilirsin muhakkak.

Ancak konuyu biraz acayim 3 farkli şekilde gorunecek bannerlar,
1. Home Banner ( anasayfada )
2. Archieve Banner ( arşiv goruntulendiginde )
3. You're reading banner ( bu da bir metin okunurken )

şimdi bu kategorilere gore ben ayarlamalari duzenlemeleri yapabilirim, o konu basit ve rahat.. Arti, kişiye gerekli bilgiyi verebilen her resmin sol kosesinde ortalanmiş ve 1 px içerde başlayan 3 kategoride 3 yazi var her banner'da cikiyor bu..
1. // home
2. // archieves
3. // you're reading

"//" işaretleri dahil olmak kosulu ile.. Ve bu konumda, you're reading banner'i 15 numara olabilir consept anlasilabilir, ya da ne bileyim mesela o kitap olan olabilir, yani bunun gibi olabilirleri birleştirip random olarak koyacagim.
Benim tereddüt ettigim conseptlere uyup uymamasi degil, kullanicilarin resimleri begenip begenmedigi, sonuc itibari ile evet tuvalet kagidi da uygundur diyebilirsin bir açidan bakarsan, ancak bu hoşnut kalinilabilecek bir görüntü olusturur mu ? yoksa siradanlik mi olur ? ya da belki bir uçukluk ?

Tekrar ediyorum sadece 1 resimden olusan bir banner olmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Marl0_on said:
guncelleyebilirsin mesela.
ama ben bir kopyasini aldim, olurda gelecekte bana ayar verirsen diye insanlara gostermek uzere sakliyorum. evet.

Yok canım olurmu öyle şey... Biz hepimiz kardeşiz :D
tamam senin nickini bi yere not edeyim. Olur yaa bi gün karşıma çıkarsan ince ayardan tellere basarım. ehe :P
Sosyal ağlarda paylaş

Baluu said:

anladim ne demek istedigini tabiki, çöp konusunda da neden bahsettigini anlamiştim zaten. Ben çöp demek dogru olmaz derken belirtmek istedigim aslinda dikkatsiz degerlendirmeler yapip kendi kişisel begenilerine gore eleme gerceklestirdigini belirtmekti. Yani bir bilgisayar ogrencisi olabilirim ama, göz var nizam var abi, işin teknigini sen daha iyi bilirsin muhakkak.

şimdi bu kategorilere gore ben ayarlamalari duzenlemeleri yapabilirim, o konu basit ve rahat.. Arti, kişiye gerekli bilgiyi verebilen her resmin sol kosesinde ortalanmiş ve 1 px içerde başlayan 3 kategoride 3 yazi var her banner'da cikiyor bu..
1. // home
2. // archieves
3. // you're reading

"//" işaretleri dahil olmak kosulu ile.. Ve bu konumda, you're reading banner'i 15 numara olabilir consept anlasilabilir, ya da ne bileyim mesela o kitap olan olabilir, yani bunun gibi olabilirleri birleştirip random olarak koyacagim.
Benim tereddüt ettigim conseptlere uyup uymamasi degil, kullanicilarin resimleri begenip begenmedigi, sonuc itibari ile evet tuvalet kagidi da uygundur diyebilirsin bir açidan bakarsan, ancak bu hoşnut kalinilabilecek bir görüntü olusturur mu ? yoksa siradanlik mi olur ? ya da belki bir uçukluk ?

tamam abi! onada bi çözüm geliştirelim! Şimdi elimizde neler var?

imajlar random gelicek, imajlar konuyla ilgisiz olabirmiş, imajlar güzel, alımlı ve yakışıklı olucakmış! Ayrıca müşterinin son anda kafası azıcık bulandı.

[sonuc itibari ile evet tuvalet kagidi da uygundur diyebilirsin bir açidan bakarsan, ancak bu hoşnut kalinilabilecek bir görüntü olusturur mu ? yoksa siradanlik mi olur ? ya da belki bir uçukluk ?]

Ozaman seçilan imajların benim dediğim gibi net değil. Senin bahsetmiş olduğun gibi alımlı olması yeter. Peki bu alımlı imajlar nasıl olmalı?

Şimdi sitende müzik bölümü şeyside var. ozaman buraya höt diye bir gitar ya da başka bir müzik aleti değilde, okuyuculara müziği çağırıştırıcak imajlar bakmak gerekir. ve Diğer konular içinde yine çağırışım yapıcak imajlar bulunmalı.
mesela ünlü bir ressamın yada ressamların resimlerinden alıntılar olabilir. Bu da sitende bir kişilik oluşturur. Yanlız tekrar etmekte fayda var. tüm imajların görsel haz olarak aynı mantıkta olması gerekiyor. Çok uçuk ve kötü bir örnek verim, mesela imajların hepsihepsinin doğada bulunan görseller olabilir. mesela tasarımla ilgili bir başlık var ve görselimizinde deniz kabuklarından oluşan bir kolye veya bilezik olabilir. konumuz müzik bir boğanın boynuzundan savaş siresini çalan bir adam görseli gibi...

işte senin bu sıradanlık mı? yoksa uçuklumu olur söyleminin cevabıdır.

Haa sen dersin ki! yahuu beni böyle işlere hiç sokma, yorar beni dersen. ozamanda imajlarının bir bütün olmasına gerek yok! yani ne doğa, nede ünlü ressamlar... bu saatte son söyliyebileğim imajların en azından başlıkları anlatabilecek gerçek dışı sürrealist imajlar kullanman olucaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Site ile uyumu görmeden cevap vermek tutarlı olmaz bence.

PS: Gördüm prd

Öneri olarak ;
- Random görüntülemek yerine konunun içeriğine yada kategorinin içeriğine uygun resim görüntülemek daha hoş olacaktır.
- // home yazısının bground rengi çok göze batıyor (sil yada açılacak resme göre kendi rengini değiştirsin yada resim üstünde değil başka bir yere taşı)
- Belki uğraştıracaktır ama resmin genel renkleriyle uyumlu temalar yaparsan (başta dediğim gibi kategoriye özel) hem uğraşılmış olduğunu gösterirsin hemde portal havası verir.
- Söylediklerim ve senin yaptıkların bw zorlar umarım hit alınca patlamayacak bir host çözümü bulursun ;)

Başarılar dilerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Diğer yazıyı güncelleyemedim, Bunu okursan daha yararlı olur kanaatındayım.

Baluu said:

1. // home
2. // archieves
3. // you're reading

tamam abi! onada bi çözüm geliştirelim! Şimdi elimizde neler var?

imajlar random gelicek, imajlar konuyla ilgisiz olabirmiş, imajlar güzel, alımlı ve yakışıklı olucakmış! Ayrıca son anda kafası azıcık bulandı.

Balu demiş ki!
[sonuc itibari ile evet tuvalet kagidi da uygundur diyebilirsin bir açidan bakarsan, ancak bu hoşnut kalinilabilecek bir görüntü olusturur mu ? yoksa siradanlik mi olur ? ya da belki bir uçukluk ?]

Ozaman seçilan imajların benim dediğim gibi net değil. Senin bahsetmiş olduğun gibi alımlı olması yeter. Peki bu alımlı imajlar nasıl olmalı?

Şimdi sitende müzik bölümü şeyside var. ozaman buraya höt diye bir gitar ya da başka bir müzik aleti değilde, okuyuculara müziği çağırıştırıcak imajlar bakmak gerekir. ve Diğer konular içinde yine çağırışım yapıcak imajlar bulunmalı.
mesela siten sanatla ilgili olsaydı ünlü bir ressamın yada ressamların resimlerinden alıntılar olabilir. Bu da sitende bir kişilik oluşturur. Tekrar etmekte fayda var. tüm imajların görsel haz olarak aynı mantıkta olması gerekiyor. yeni bir örnek verim, mesela web siten doğa ile ilgili olsaydı! imajların hepsihepsinin doğada bulunan görseller olabilir. mesela tasarımla ilgili bir başlık var ve görselimizinde deniz kabuklarından oluşan bir kolye veya bilezik olabilir. müzik başlığı içinde bir boğanın boynuzundan savaş siresini çalan bir adam görseli gibi...

"Ama benim web sitem sanat veya doğa gibi üstü örtülü tek olaydan bahsetmiyor ki! web sitemde her konu olucak!"
Hah işte burada da görselleri senin oluşturman gerekir. mesela şu eller vardı yaa. işte o eller imajının görsel bütünlüğünü takip eden (renkler, karakteristik bütünlüğü vs vs) yeni görseller çizmek gerekir.

işte! Buraya kadar anlattıklarım senin bu sıradanlık mı? yoksa uçuklumu olur söyleminin cevabıdır.

Haa sen dersin ki! yahuu beni böyle işlere hiç sokma, yorar beni dersen. ozamanda imajlarının bir bütün olmasına gerek yok! yani ne doğa, nede ünlü ressamlar, nede kendi görsellerin... bu saatten son söyliyebileğim imajların en azından başlıkları birbiri ile uyum içinden olan imajlar kullanma. ama yapılması gereken (içimdeki diğer benin söyledikleri)gerçek dışı sürrealist imajlar kullanman olucaktır. Boşver birbirlerini tamamlamasınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...