Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk ordusunun gücü yeterli mi?

Recall06

Öne çıkan mesajlar

Viktor said:
cin bugun istedigi yapilmazsa para biriminin degerini yukselticegini soylesin bak bakalim ultimatom oluyormu olmuyormu

o nasıl oluyor öyle? bir ülkenin "ben artık sizden daha fazla mal alacağım, size daha az satacağım" demesi nasıl bir tehdit unsuru ki? Üstelik burda Çin gibi dünyayı ucuz mala boğmaktan başka numarası olmayan bir ekonomiden bahsediyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Recall06 said:
nukleer silahi olmamasi.
GPS i olmamasi.
Gozetleme uydusu olmamasi.
Ucak gemisi olmamasi.
Deniz gucunun zayif olmasi.
Halen kara kuvveti le ovunup hava gucunun disa bagimli olmasi.

Acaba diyorum turk ordusu, avrupa devletlerinden fransa bize saldirsa basarili olabilirmi veya ilgiltere ile bas etme sani varmidir.

Elbette amerika super guc ezer gecer ama yani hindostani yenebilirmiyiz?

Rusya kac gunde bizi isgali basarir.

Uluslar arasi dengeler tabi buna izin vermez ama ordusu guclu olmayinca uluslararasi politakada sesimiz fazla cikmiyor.

Rusya amerikaya fuze savunma sistemi kurdurmuyor. Cin amerika icin full tehditken korkusundan ses cikaramiyor.

Pakistanin bile nukleer fuzesi var.

Ordumuz dunya super guclerine kafa tutacak seviyede olmaz ise nasil biz KIRMIZI CIZGILERIMIZI uluslararasi arenada taviz vermeden koruyabliriz.

edit/dasaaa:Türkçe karakterlere çevirdim başlığı, bir de soru eki "mi" ayrı yazıldı.

ülkede resmi bi kaynak olarak verilmesede 4 tane oldugu tahmin ediliyo 4 tanesi vakti zamanında incirlik üstünde kaybolmustu

uydu savunma için gereklimi sanmıyorum ama atılcak onu biliyorum

gps'i vardır bence tsk her yaptıgı upgrade bize anlatmak zorundamı degil kesin vardır

deniz gücüne gelince dudak ucuklatcak bi deniz gucu var avrupa forunlarında felan türkiyenin deniz kuvvetlerinden övgüyle ve keske bizimkilerde böyle olsa tadında söz ediliyo

hava kuvvetleri parça ihtiyacını eskiden büüüüüüüyük bi bölümünü dışardan karşılarken simdi kendi üretiyo ve yazılımı ise artık milli yazılım kullanıyo ve hava kuvvetlerinin etkin olma olayı teknik destek degil pilottur ve zaten pilotlarımız suan dunyanın en iyi pilotları kabul ediliyo birkac ay önce kanada da yapılan tatbikatta bizden giden pilotlarımıza kırmızı takım denmiştir ki kırmızı takim denen ekip en tehlikeli pilotların oldugu ekibe deniyomus

son fransa demissin fransanın zaferlerini yazarsak simdiye kadar bilinenleri
yüzyıl savalarında bi kadın vardı unuttum adını zaferi saglıyan oydu ama kadındı
napolyon italyan asıllıydı
başka bi generalleri vardı oda ingiliz asıllıydı
ve son olarak fransız ihtilali onuda kendi içlerinde yaptılar =)
fransa dedigin ülke suan nato üyesi degil üye olabilmek için bizim elimize bakıyo almanya desen bi nebze ama hadi onunla savasa girdik desek ordaki 3-4 milyon türklemi ugraşşssınlar yoksa bizimle mi ordunu cok ezik görüyosun ordumuz simdiki gücünde kuvvetinde olmasa kimbilir suan ne haldeydik

birde son olarak eskiden aselsan bu kadar aktif degildi artık çalısıyo bir kac seneye kendi ucagımızı üretir kendi tankımızı yapar hale gelcez
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:
Viktor said:
cin bugun istedigi yapilmazsa para biriminin degerini yukselticegini soylesin bak bakalim ultimatom oluyormu olmuyormu

o nasıl oluyor öyle? bir ülkenin "ben artık sizden daha fazla mal alacağım, size daha az satacağım" demesi nasıl bir tehdit unsuru ki? Üstelik burda Çin gibi dünyayı ucuz mala boğmaktan başka numarası olmayan bir ekonomiden bahsediyoruz.

şaka yaptıgına inanmak istiorum.

''Parasını baskı altında tutarak döviz rezervini 439 milyar dolara ulaştıran Çin ilk çeyrekte de rekor büyüme yakaladı. Enlasyondan korkan ülke yüzde 9.7 büyüdü.''

bu haber sabah gazetesinden. şu anda çin dünyanın en büyük ekonomisi.

Çin'in döviz rezervleri, 2006 yılında 247,3 milyar dolar artarak Aralık ayı sonu itibariyle 1,066 trilyon dolara ulaştı. Merkez Bankasından yapılan açıklamada, ülkenin döviz rezervlerinin geçen yılın ilk çeyreğinde 56,2, ikinci çeyreğinde 66 , üçüncü çeyreğinde 46,8, son çeyreğinde de 78,4 milyar dolar artış gösterdiği bildirildi.
Sosyal ağlarda paylaş

Recall06 said:
isvicre almanya ekonomisini nasil sarsacak merat ettim gercekten. Isvicrede is adamlarinin parasi olmasi hic birseye yaramaz kafasinda general sapkasi olan bir subay o paralari isterse ne is adami ne isvicre kalir ortada hehe

kafasında general şapkası olan bir subay :)
isviçre dünyanın en son yıkılıcak yada istila edilecek ülkesi.Dünya ekonomisini yöneten adamların paraları burda. 1 milyon dolar yada euro altı para almıolar.
Sosyal ağlarda paylaş

tama abicim turk ordusu kraldir kimse yenemez kusatamaz. Rahat uyuruz artik :) Turk askerlerinin becerileri zaten genetik ama sen adamin eline tas sopa verip git kazan dersen o ne yapsin.

yahu daglari halen TOPLA vurup duruyoruz yapmayin ya adam akdenizden fuze atiyor iraka nokta hesabi biz daglari demir bilyelerle dovuyoruz.

Adam dagin icine girip signagi yok eden bombayi yapmis biz kacis yollarini topla dovuyoruz.

FUZE ISTIYORUM. Amerikayi kadar vuracak degil ama nokta hesabi istanbuldan atesleip hindistana kadar gidebilecek fuze sistemi istiyorum.

Her tarafta fuze savunma rampalari istiyorum. Ama uydudan kontrol edilebilmeli.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu isvicre dediigniz yer uluslararasi antlamalar ile korunuyor ama hitler gibi adamin teki cikip isvicreye girerse ne uluslararasi anlatlasma kalir ne isvicre kalir.

avrupada avrupa devletleri arasinda savas ciksa kim takar isvicrenin tarafsizligini yahu yapmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

Recall06 said:
yahu isvicre dediigniz yer uluslararasi antlamalar ile korunuyor ama hitler gibi adamin teki cikip isvicreye girerse ne uluslararasi anlatlasma kalir ne isvicre kalir.

avrupada avrupa devletleri arasinda savas ciksa kim takar isvicrenin tarafsizligini yahu yapmayin.

kim mi takar? :) anlatamadım sanırım isviçre bankalarının müşterilerinin yarısı yabancılardan olusmaktadır. ve bu para sahipleri paralarını senn dediğin gibi adamlar için akıtmazlar boş yere. hitler gibi biri yeniden gelirse dünyaya 1 güne indirirler o adamı. Dünya artık para sahipleri nasıl isterlerse o şekilde dönmektedir. Bakınız Yale üniversitesi The Order of Skull and Bones, once known as The Brotherhood of Death
Sosyal ağlarda paylaş

Historians say, that financial services, especially buying gold from Germany in exchange for convertible currency (Germany's national currency was no longer accepted as a means of payment in the international markets) was also an important factor. The Independent Commission of Experts showed that the Chairman of the Swiss National Bank (SNB) did not use this argument during the Second World War. "It was only after the war ... that the SNB directors claimed that their gold transactions and positive relations with Germany had prevented Germany from seriously considering the option of military operations against Switzerland. ... One might just as well claim that with its «business as usual» approach, the SNB had effectively prevented Switzerland from using the convertibility of its currency as a trump card in the economic negotiations with Germany, thus neutralising the dissuasive potential." (Independent Commission of Experts Switzerland - World War II, final report, p. 247f)

Burda savastan kacinmak veya yaptirim uygulamak icin guclu ekonomininde yeterli olabilecegi ortaya konmus. Adamlara Hitler bile saldirmamis daha ne olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

o_O! şaşkınlıkla okuyorum aslında..

konu hakkında çok bilginiz yok di mi? öncelikle sadece dünyanın kasası olmak değil uygun politika izlemektir isviçrenin olayı.

isviçrenin bir ordusu vardır tabii. aslında iyi bir ordusu vardır. 20yaşından sonra askerlik zorunludur yamulmuyorsam. modern silahlarla donatılmışlardır.

isviçrenin olaylara girmemesinde tabii ki antlaşmalara göre tarafsız olması etkilidr. fakat bilinenin(sizin bilmediğinizin) aksine antlaşmadan sonra da çok sayıda savaşa girmişlerdir.

şu anda(ya da 2.dünya savaşında) bir şey olmamasının sebebi sadece para değildir. zaten bunu 2.DS'nı incelerseniz siz de görebilirsiniz. ekonomi harici politika olarak da güzel taktikler izlemişlerdir. aslında o dönemde açılacak savaşın maliyeti ile ilgili de konuşulabilir ama halim yok. gidin açık tarih bölümüne fedaykin ile viktor anlatsın size olanı biteni kaynakları ile. (kaynak arayamam ben şimdi hiç)

fedaykin'e bağlıyorum sizi.. bi de viktor göreve.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:
o_O! şaşkınlıkla okuyorum aslında..

konu hakkında çok bilginiz yok di mi? öncelikle sadece dünyanın kasası olmak değil uygun politika izlemektir isviçrenin olayı.

isviçrenin bir ordusu vardır tabii. aslında iyi bir ordusu vardır. 20yaşından sonra askerlik zorunludur yamulmuyorsam. modern silahlarla donatılmışlardır.

isviçrenin olaylara girmemesinde tabii ki antlaşmalara göre tarafsız olması etkilidr. fakat bilinenin(sizin bilmediğinizin) aksine antlaşmadan sonra da çok sayıda savaşa girmişlerdir.

şu anda(ya da 2.dünya savaşında) bir şey olmamasının sebebi sadece para değildir. zaten bunu 2.DS'nı incelerseniz siz de görebilirsiniz. ekonomi harici politika olarak da güzel taktikler izlemişlerdir. aslında o dönemde açılacak savaşın maliyeti ile ilgili de konuşulabilir ama halim yok. gidin açık tarih bölümüne fedaykin ile viktor anlatsın size olanı biteni kaynakları ile. (kaynak arayamam ben şimdi hiç)

fedaykin'e bağlıyorum sizi.. bi de viktor göreve.

O.O
2. dünya savası hakkında ne denildi ki ben onu anlamadım :S
isviçrenin düzenli ordusu yok diye biliorum tarafsızlıgı için.
Sosyal ağlarda paylaş

Dunya uzerindeki en buyuk guc paradir. Ve paranin kontrolu Isvicrede, adamlar herhangi bir para biriminin degeriyle oynayabilir, herhangi bir ulkenin borsasina buyuk olcude etki edebilir.
Isvicreyle savasa girerseniz kendinize yandas bulmaniz cok zorlasir, cunku kimse onlari karsisina alip ekonomilerini zora sokmak istemez.
Savastaysaniz ticaretiniz kisitlidir, ve paraya ihtiyaciniz vardir. Para olmadan neyin nasil savasini vereceksin? Isvicre bankalarinda tukrlere ait nekadar para olduguna dair bir fikrin varmi?

Hitlerin Isvicreye saldirmamasi (ki adamlarin ideolojileri saldirmalarini gerektiriyordu) bir sey ifade etmiyormu?

Isvicre dunya uzerinde ciddi bir guctur, kurduklari sistem sayesinde " Askeri Guce Ihtiyac Duymamaktadirlar"
Sosyal ağlarda paylaş

As a final defense, the Swiss have rigged the vaults of their banks for demolition. Any dictator attacking Switzerland will find the gold in his numbered bank account buried in rubble hundreds of meters under a mountain. It is known that Hitler had a numbered account.

Germany was able to put all the money and gold etc. into switzerland because if they lost, or even if they won, other countries, due to banking laws, could not take the Germans assets (much of it coming from the Jews) This created quite the scandal after the war, as the allies could not take much of the german wealth hidden in Swiss Coffers.

Bazi alintilar, arastirirsaniz daha bir cok ornekle karsilasirsiniz...
Sosyal ağlarda paylaş

İsviçre öyle kolay işgal edilecek bir ülke değil. Alpler gibi çetin dağlarla sarılı etrafı. 2. DS koşullarında çok zor oranın işgali bu bir...

2. si isviçrenin tarafsız politikası yüzünden savaştaki ülkeler bütün paralarını orada saklıyordu... bu isviçrenin gücü değil, müşterilerinin servetidir. hatta savaş sonunda yenilen almanyanın altınlarına isviçre hacıyı basmıştır. 1945ten sonraki kalkınmaları alman altınlarını yemelerinden kaynaklı...

işin parasal kısmını geçtim dünya harbi gibiciddi savaş durumunda askerlerin karılarını barındıracak, çocuklarını okutacak güvenli bir yere ihtiyacı oluyor... biraz da ondan isviçrenin tarafsızlığı işlerine geliyor...

ayrıca isviçreyi işgal etsen kaç yazar? sanayisi yok, doğal kaynakları yok, yok yani..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Military Switzerland Top of Page
Military branches:
Swiss Armed Forces: Land Forces, Swiss Air Force (Schweizer Luftwaffe); Switzerland has no navy, but maintains a fleet of military patrol boats to patrol Swiss borders (2006)
Military service age and obligation:
19 years of age for male compulsory military service; 17 years of age for voluntary military service; the Swiss Constitution states that "every Swiss male is obliged to do military service"; every Swiss male has to serve for at least 260 days in the armed forces; conscripts receive 18 weeks of mandatory training, followed by seven 3-week intermittent recalls for training over the next 10 years; women are accepted on a voluntary basis but are not conscripted (2005)
Manpower available for military service:
males age 19-49: 1,707,694
females age 19-49: 1,662,099 (2005 est.)
Manpower fit for military service:
males age 19-49: 1,375,889
females age 19-49: 1,342,945 (2005 est.)
Manpower reaching military service age annually:
males age 18-49: 46,319
females age 19-49: 43,829 (2005 est.)
Military expenditures - percent of GDP:
1% (2005 est.)

cia

wiki

var yani ordusu.. WW2 hikayesi sadece para değil. ama canım sıkkın kaynak aratmayın bana daha fazla. fedaykine sorun, viktor'a sorun. kısaca gelirlerse keskin nişancılarımız var. şehirlerden geri çekiliriz, gömeriz parayı/altını çıkaramazlar ve blitzkriege'de fırsat vermeyiz ulan derler. belki de ulan dememişlerdir. bilmiyorum onu ben dedim. meliyet bakımından da adamlara saldırmak çok makul değildir o dönem şartları için kısaca. yani içeri girsen paranı alamıyon şehirden, adamları vuramıyon! herifler kayaklı gerilla taktiği gibi şeyler bile uydurmuşlar boş zamanlarında.. kim girecek şimdi onlara demişler
Sosyal ağlarda paylaş

Of ya İsviçre'nin ne kadar güvenilir bankacı olduğunu hepimiz biliyoruz zaten. Bugünlerde peşisıra Yahudilere ödedikleri tazminatlarla ilgili haberleri okumadınız mı hiç? Nazi altınları davası da değil yani bu tazminatların sebebi. Yahudinin teki hisse senedidir, tahvildir bilumum kıymetli kağıtları İsviçre bankalarına koyuyor ve o da ne? Güvenilir İsviçre bankaları bu tip kağıtları niyeyse Almanlara vermiş hep. İkinci dünya savaşı yıllarından bugüne gelebilen birçok Alman firması da Yahudilere tazminat ödüyor, İsviçre bankalarından arakladıkları bu kağıtlar yüzünden. Niyeyse tarafsız İsviçre o kadar da tarafsız olamıyor bazen; ister Almanya'dan korktukları için olsun, ister ekonomik çıkarları için olsun.

Neyse İsviçre örneği sanırım konuyu sulandırmış biraz, elbette ekonomik, siyasi pek çok yöntem vardır ülkelerin birbirine karşı kullanabileceği ama nihayetinde ordun yoksa bir yere kadar kullanabilirsin bunları. Dünyada sözünü geçirmeye çalışan ülkeler aptal mı milyar dolarları her sene ordularına harcıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Şaçma sapan bilgiler havada uçuşmuş, yok İsviçre 1 milyon doların altında hesap açmazmış yok düzenli ordusu yokmuş vs.

Başkalarının da belirttiği gibi İsviçre'nin ordusu var hem de sağlam bir askeri geleneği de var. Dağlık olması da işgal edilmesinde caydırıcı olmuştur.

Şunu da eklemek lazım İsviçre Birleşmiş Milletler'e üye olarak 2002'de tarafsızlığını hukuki anlamda kaybetmiştir diyebiliriz. Ayrıca İsviçre'nin dahil olduğu savaşları da çok merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

isviçrede iki tür halk tabakası var orta halliler ve zenginler
yoksul veya fakir tabakası yok bu yüzden onları tartışmaya bile gerek yok
afrikada birkaç kratlık elmas için savaş çıkarılıyor isviçre o yüzden güvende
2000 yılında putin rusyanın başına geçtiğinde tükenmiş bi rusya vardı
ama bu gün baktığımızda kasasında 500milyar dolar olan bi putin görürsünüz
kasasındaki para ilerleyen yıllarda trilyon dolarlar halini alıcak
ama ne olursa olsun rusya bizim için büyük tehdit çok hızlı gelişiyolar
iran ve birkaç devletin katılımıyla şangay iş birliğini hayata geçirecekler
şangay iş birliği nato misillemesi bi güçtür
eğer doğru bi politika izlersek bizim lehimize olur
bush la aynı yıl göreve başlamışlar tabi torpilli bush amerikan derin devletine dua etsin
herneyse bushu boşverelim
pkk yı ele alalım buzamana kadar alehimize olan pkk varlığı
önümüzdeki 5 veya 10 yıl içinde lehimize olabilir
son sınır ötesi kara harekatı pkk ya ve bize zaman kazandırır
yani pkk gibi bi düşmanın varlığına ileriki yılarda ihtiyacımız olabilir
bu yüzden son operasyon en çok bize zaman kazandırır
savaşı kazanan taraf olmuyor artık amerika ıraka girdide ne oldu
sanki kazandımı dini soykırımdan ne farkı var
12.yüzyıldaki haçlı seferinden ne farkı var

herneyse kasmayım hiç saat geç oldu
ama iki büyük insanın sözlerini hatırlatayım

Savaş sizin için hayati değilse felaketiniz olur
M.Kemal ATATÜRK

gerekirse 3.dünya savaşı çıkar yeni bi düzen kurulur
ve Türkiyede bu düzende yerini alır
İsmet inönü

adit:ayrıca şuan sır gibi saklanan ve korunan bi bilimadamımız var
birkaç ay önce bi açıklama yapıldı çok iyi bi silah geliştirmiş sanırım
öğrendiğinizde gözleriniz yaşarıcak deniliyordu ve üst düzey yetkililerde
bu haberi doğruladı
onun haricinde enerji konusunda Türkiye büyük bi sistem geliştirdi
daha doğrusu erke şirketinde çalışan bi albayın buluşu icadı
detaya girmeden buluşunu özetliyim mıknatız gücüyle elektirik üretiyor
bak o albayda sır oldu
yani Türkiye artık bişeyler için gerçekten çalışıyor
Sosyal ağlarda paylaş

DraculaVigorous said:
Bone said:

DraculaVigorous said:
Hala savaşın topla,tüfekle,bombayla (nükleer vs.) olduğunu düşünen var mı? Savaşlar artık siyasetle yapılıyor; ki onun da temeli bilimdir (Kalemdir). En büyük gücümüz kalem olacaktır.
O yüzdendir ki eğer askeri güç sıralaması yapmak istiyorsanız önce bilime bakınız.

Atatürk vs örnek vermişsin de, Irak Savaşı var en basitinden.

1. Güzel arkadaşım, öyle Atatürk vs. örnek vermişsin denilmez. Rica ediyorum =)
2. Irak savaşında ne var en basitinden?
Cahillik mi? Siyasette eziklik mi? Bilim mi? Bilinçli ve örgütlü halk mı?
Irak halkının da çoğu neredeyse ellerinde APD bayrakları sallayacaklardı, "APD geldi bizi kurtardı!" diye.
Orduyu halk oluşturur. Yoksa salt askerden oluşmaz askeri güç.

Atatürk'ten örnekler vermişsin.
bilim'i savunuyor demişsin.

tamam ben de bilimi savunuyorum. bilimsiz bir toplum gelişemez zaten.

ancak "devlet ordusuz yapabilir, bakın atatürk nasıl da bilimle ilgili sözler söylemiş" demek tam anlamıyla saçmalıktır.

atatürk bilim ile ilgili sözler söylemiş, evet.
ama "ya istiklal ya ölüm" de demiştir.
"ordular ilk hedefiniz akdenizdir, ileri" de demiştir.
"ben size ölmeyi emrediyorum" da demiştir.

devleti bilim ile kalkındırırsın, bu doğru.
ama savaş çıktığında da silah ile değil de bilim ile savaşamassın ki.
elinde taramalı tüfek olan adama matematik sorusu mu sorcaksın? türev integral felan?

Irak savaşında ne var en basitinden diye bir soru sormuşsun.
Irak savaşını, "Hala savaşın topla,tüfekle,bombayla (nükleer vs.) olduğunu düşünen var mı?" soruna karşılık söylemiştir.
Irak savaşını hiç takip ettin mi sen?
En "bilimsel ordu"ya sahip olan ABD, Irak'a girdiğinde, Irak'taki direnişçilerle siyasetle veya bilimle savaşmadı. Aldı eline tüfeği, bindi tankına, kara çatışmasıyla Irak'ı işgal etti.

Bak, siyaset veya ekonomi ile bir ülkeyi ele geçirebilirsin, bu mümkün.
Ama onun adına sömürge denir.

Bir de işgal metodu var. Bu metotta ne yaparsan yap sıcak çatışmaya girmek zorundasın. en azından ele geçirdiğin topraklarda güvenliği sağlayabilmek için askerlerden oluşan bir orduya ihtiyacın var.

"Hala savaşın topla,tüfekle,bombayla (nükleer vs.) olduğunu düşünen var mı?" sorusuna bir yanıttır ABD'nin Irak'ı işgali.

"Hala savaşın topla,tüfekle,bombayla (nükleer vs.) olduğunu düşünen var mı?" sorusuna bir yanıttır ordumuzun teröristlerle savaşı.

"Hala savaşın topla,tüfekle,bombayla (nükleer vs.) olduğunu düşünen var mı?" sorusuna bir yanıttır ortadoğuda özellikle afganistan'daki karışıklıklar.

Evet, hala savaşlar topla, tüfekle, bombayla olmaktadır. Henüz matematik sorusu sorarak adam öldürme yöntemi geliştiremedik ne yazık ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...