Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iranistan

kfg

Öne çıkan mesajlar

oylesine hyboria haritasını inceliyordum da, conan okuyanlar falan biliyodur, guneyde iranistan diye bir mekan var, o cok ilginc gelmedi de =), iranistanda deniz kenarında bi sehir var, ismi Denizkenar eheh... tesaduf mu bilemedim =)...

edit: bi de simdi Kara Korum'da Wan Tengri diye bisiy gordum ehehe, tengri, eski turkce tanrı falan, wan diye tanrı var mı =), ne biliym sacma sapan baglantılar kurmaya calısıyorum eheh, denizkenar cidden ilginc ama =)...

edit2: bi de bu oyuna basladıgımız tortage nerede ya bulamadım ?

Sosyal ağlarda paylaş

Turan -> Türkler :D
Krallarının ismi King Yildiz diye geçiyor mesela.
http://aoc.wikia.com/wiki/Turanian şurda biraz daha bilgi var. zaten nerelerden esinlenerek konulduğunu anlamak için mucit olmaya gerek yok :) biraz göçebe biraz islam kültürünün birleştirilmiş hali gibi. bilin bakalım kim olabilir bunlar! :D
Sosyal ağlarda paylaş

Aquilonianın roma ve stygianın mısır olması gibi khitai çin, iranistan iran, turanlar orta asya türkleri vs. Fazlasıyla gerçek dünyadan esinlenerek yaratılmış bir dünya Conan dünyası. Mesela Turan topraklarının hemen yanındaki büyük gölün ismi de Vilayet Sea.
Sosyal ağlarda paylaş

doğuda da kambuja var.. kamboçya orası aslında.

harita batı avrupası çıkartılmış ve kıtaları birbirine çarptırılmış avrasya gibi.. doğuda japoya yerine lemuria, bengal körfezi ve kamboçya,thailand olan kısım yerine kambuja, hindistan (yani india yerine) vendhya, umman ve çevresi yerine afgulhistan ve kosala, hazar denizi yerine vilayet sea,turan dediği yer hazarın üstü oluyor sanırım (turancılar?) black kingdom dediği yer afrika kıtası, darfar darfur, keshan bildiğin keşan :D, kush ise khartoum'da ki eski kush medeniyetinden isimlendirilmiş gibi duruyor. piramitlerini de unutmamışlar ama doğuya koymuşlar biraz. zembabwei de zimbabwe işte

kasmadım gerisine. 3-5dk da bu kadar bulabildşm
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:
Aquilonianın roma ve stygianın mısır olması gibi khitai çin, iranistan iran, turanlar orta asya türkleri vs. Fazlasıyla gerçek dünyadan esinlenerek yaratılmış bir dünya Conan dünyası. Mesela Turan topraklarının hemen yanındaki büyük gölün ismi de Vilayet Sea.

yeni bir şey değil yani. :)

şimdi "aa iranistan varmış lan, dur dur tengri keşfettim oley" diye şeyler diyorsunuz, daha zamanla neler neler keşfetçeksiniz hehe.

bir harita vardı, conan haritasıyla bizim haritamızı karşılaştıran.
onu koyayım size.

http://img297.imageshack.us/img297/4817/originaled1.gif

bir de wikipedia'da, hangi ülkenin hangi ırka denk geldiğini yazmışlar.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyborian_Age
ordan birkaç ırk alıntılayım size.
Afghulistan - Afganistan
Aquilonia - Carolingian Empire ya da genel olarak Roma İmparatorluğu
Argos - Yunanistan
Asgard ve Vanaheim - İsveç ve Norveç
Brythunia - Britannia
Cimmeria - Gael
Hyrkania - Moğolistan
Iranistan - E tabii ki de İran ve Pers
Nemedia - Kutsal Roma İmparatorluğu ve Bizans
Stygia - Mısır
Turan - Türki devletler
Zembabwei - Zimbabwe

Mesela Vilayet Sea denilen, bizim Hazar Denizi gibi.
Ayrıca Stygia'lılar çok boşbeleş adamlardır. Yatıp kalkıp yılan tanrılara taparlar. Burda da Seth'e gönderme vardır.

Conan'ın dünyası bizim dünyaya benzerdir, bir o kadar da farklıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

ehehe ben zaten conan'la hic ilgilenmemistim abi simdiye kadar =)... daha yeni darkhorse serisini okumaya basladım eheh, ilk gozume iranistan takıldı =), hatta o bile degil denizkenar takıldı minnacık, orada koskoca turan, vilayet sea falan varken eheh =)...
Sosyal ağlarda paylaş

Stygia = Mısır
Koth = Hititler
Khitai = Çin
Shem = Mezopotamya devletleri
Vendhya = Hindistan
Zingara = İspanya
Kush = Afrika
Hyperboria = Baltık ülkeleri, Rusya falan

Vilayet sea osmanlıdaki vilayet kelimesinden geliyor wiki ye göre. Hyboria çağında daha amerikayı keşfeden olmamış anlaşılan :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Vallah başkalarını bilmem ama Turan buraları karıştıracak gibime geliyor.Hem işin garibi turan konseptinde ayrılmaz bir parçası,yani oyunda çıkan üç ırktan sonra hangisi gelir derseniz ek pakette normali Turanın olmasıdır.Sonra izleyin şamatayı.Merakla bekliyoruz.(Tabii oyun çıkamadan ek paket beklemek ne kadar sağlıklı oda ayrı bir konu)
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...