Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

steamde indirim varmış , ne alsam ?

Fly

Öne çıkan mesajlar

Holy said:

Örnekler giderek saçmalaşıyor yalnız :)

Benim bitirme tezimi ben yayınladıktan sonra isteyen istediği gibi kullansın. Hatta kaynak göstermeden kullansın, benim haberim olmadığı sürece problem değil. Benden önce yayınlamak nedir? Korsanlar oyunu yayınlanmadan çalıp kırıyorlar, piyasaya sürüp bundan para kazanıyorlar ve asıl firmalar bir daha o oyundan hiç para kazanamıyorlar gibi bir örnek oluyor seninki.

Sen işine geldiği gibi anladığın için öyle.

Sen korsan indirince adam sana oyunu satamıyor, haliyle para kazanamıyor. Adamın amacı: oyunu satıp para kazanmak. Senin yaptığın: oyunu korsan indirip bedava oynamak. Sonuç: Adamın oyununu satamaması, amacına ulaşamaması ve zarara uğraması.

Biri tezini senden önce çalıp yayınlarsa sen yayınlayamazsın ve tezin yalan olur. Amaç: tezi yayınlayıp mezun olmak. yapılan: tezi kopyalayıp bedavaya yayınlatmak. Sonuç: Senin tezini yayınlatamaman, haliyle amacına ulaşamaman.

Yani birazcık kafa çalıştırıp biraz da tarafsız bakabilince bayağı benzer örnekler. Aynı şey.

Bu arada o korsan hırsızlık değil resimleri de kolpa. Hırsızlık illa fiziksel olmaz, fikir hırsızlığı, çalışma hırsızlığı ve sanat hırsızlığı vardır. Dediğiniz olmasa dünyada yüzlerce patent ve lisans kurumu ve onbinlerce davası olmazdı heralde? Sen korsan olarak edindin diye o adam sana o ürünü satamıyorsa adam zarar edip para kaybediyor, sen de aynı oranda parayı ödemeyerek malı temin etmiş oluyorsun. Yani adamdan para çalmış oluyorsun. Fiziksel olarak gidip dükkandan CD kutusunu çalmakla (adam yine sana satamayacak onu) korsan indirmek arasında fark yok.

Bu kadar sığ kalmayın, biraz düşünerek yorum yapın yahu.

Korsan kullanacaksanız kullanın, ama ne yaptığınızın bilincinde olarak kullanın. Kendinizi kandırmayın. Yaptığınızın suç olduğunu ve size pek çok hakaret içeren sıfatı sonuna kadar haklı olarak yapıştırdığını bilerek kullanın. Olağan ve normal bir şey olarak göstermeye, demagojiyle kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

hepinizin verdiği örnekler süper saçma onu bir bilin de :D

tezi başkası çalar ve yayınlarsa o tez elinde patlar. oyunu sen kopya oynarsan sana satamaz ve 50 dolar kazanamaz adam ama geri kalan dünyadaki 7 milyar kişiye satabilir hala. bir şeye engel olmuyorsun...

ama evet hırsızlıktır korsanlık. sonuçta sen adamların emeğine 50 dolar vermek yerine gidip bedavaya oynuyorsun... adam onu para kazanmak için yapıyor. dünyadaki herkes kopya oyun oynasa, internet oyunları hariç oyun çıkmaz piyasaya, firmalar batar çünkü satamayacakları için oyunu...

savunulacak bir tarafı yok yani. ha ben/sen/o/biz/siz/onlar oynamadık mı korsan, hala da arada sırada oynamıyor muyuz? ayda 3 oyun oynasan, her ay 250 lira oyuna vermek bir hayli koyar yani açıkçası. daha bunun filmi, dizisi, müziği, bilgisayarda kullandığın programları vs vs var. ayda 500 liraya falan patlar yani rahat bu tür hobiler. boru diil...

ama hakettiğini düşündüğünüz, beğendiğiniz veya ondan önceki seriyi beğendiğiniz oyunları gidin orijinal alın.

burada kopyaya o kadar deli gibi laf eden kişilerin windowsları, office aplikasyonları, photoshop'ları, bilgisayardaki kullandıkları her türlü program orijinal mi? filmler, türkiye'de yayınlanan ve satılan diziler vs bunları orijinal mi alıyorlar? yoksa netten mi indiriyorlar. mp3 ve müzik hele? piiiiuuuvv.

yok öyle bir dünya. 1000'de 1 falandır belki. savunurken de biraz kendinize bakın.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

tezi başkası çalar ve yayınlarsa o tez elinde patlar. oyunu sen kopya oynarsan sana satamaz ve 50 dolar kazanamaz adam ama geri kalan dünyadaki 7 milyar kişiye satabilir hala. bir şeye engel olmuyorsun...

Eğer adamın oyunu bastırdığı her bir kopyayı sattığını ve hiçbir kutunun elinde kalmadığını kanıtlarsan bir nebze haklısın, ki o zaman bile daha çok bastırıp satabilecekken hedefi küçültüp karı azaltıyor diyerek çürütülür o mantık.

Yok eğer adamın elinde senin almadığın kopya kalıyorsa (ki olan bu) zaten senin hamlenden dolayı adam zarar etmiş demektir. Tezden çok farklı değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ahahahah örneklerini savunmaya devam etmeni izlemek inanılmaz zevkli.

Ben tezimi yayınlayamayınca göt gibi kalıyorum, hiç bir şekilde kurtulma şansım yok.

Oyun firmaları bir tanesine satamayıp korsan kullandırıyorsa, 10 tanesine de satıp parasını alıyor. Sanki bir oyun korsana düşünce tüm şirket kahroluyor, batmanın eşiğine geliyor gibi anlatman gerçekten komik. Demagojinin kralını yaparak da beni derinden yaraladın, içimden ağlamak geldi korsan kullananlar adına.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Ahahahah örneklerini savunmaya devam etmeni izlemek inanılmaz zevkli.

Ben tezimi yayınlayamayınca göt gibi kalıyorum, hiç bir şekilde kurtulma şansım yok.

Oyun firmaları bir tanesine satamayıp korsan kullandırıyorsa, 10 tanesine de satıp parasını alıyor. Sanki bir oyun korsana düşünce tüm şirket kahroluyor, batmanın eşiğine geliyor gibi anlatman gerçekten komik. Demagojinin kralını yaparak da beni derinden yaraladın, içimden ağlamak geldi korsan kullananlar adına.

Maalesef senin bu cahilliğini izlemek o kadar zevkli değil, aksine korkutucu.

Herkes senin gibi düşünecek kadar kendini bilmez olsa o 10 taneye de satamaz yalnız firmalar, haliyle batarlar. Allahtan kimi yerlerde yasalar yüzünden kimi yerlerde de vicdan ve bilinç yüzünden orjinal alınıyor. Ve senin adamlara verdiğin maddi zararın büyüklüğü önemli değil. Yaptığın şey belli, zarar verdiğin ortada. Sen adamlara 50 dolar da zarar versen yine hırsızlık oluyor.

Adam yüzlerce kişi çalıştıracak, milyonlarca dolarlık yatırım yapacak, senaristler, grafikerler, teknik programcılar bulacak, pazarlamasıyla reklamıyla ilgilenecek, sonra sen kalkıp korsan indireceksin. Hadi onu yaptın bir de utanmadan bunu savunup normal davranış olarak göstereceksin. Yok öyle bi dünya.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

sabonis said:

Eğer adamın oyunu bastırdığı her bir kopyayı sattığını ve hiçbir kutunun elinde kalmadığını kanıtlarsan bir nebze haklısın, ki o zaman bile daha çok bastırıp satabilecekken hedefi küçültüp karı azaltıyor diyerek çürütülür o mantık.

Yok eğer adamın elinde senin almadığın kopya kalıyorsa (ki olan bu) zaten senin hamlenden dolayı adam zarar etmiş demektir. Tezden çok farklı değil yani.

öncelikle koca yazı içinden bir paragraf çekip almaman lazım. devamı da var. üstelik muhtemelen de alt taraflarda pek de işine gelmeyen şeyler yazıyor.

konuya dönecek olursak evet işte 50 dolarlık hak çalıyorsun. ama hayır adama 50 dolar falan zarar vermiyorsun. onu geçeceksin. adamlar kaç tane oyun basacaklarına karar verirken seni tek bir kişi olarak dahil etmiyorlar, geçmişteki istatistiklere bakıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

ama evet hırsızlıktır korsanlık. sonuçta sen adamların emeğine 50 dolar vermek yerine gidip bedavaya oynuyorsun... adam onu para kazanmak için yapıyor. dünyadaki herkes kopya oyun oynasa, internet oyunları hariç oyun çıkmaz piyasaya, firmalar batar çünkü satamayacakları için oyunu...

savunulacak bir tarafı yok yani. ha ben/sen/o/biz/siz/onlar oynamadık mı korsan, hala da arada sırada oynamıyor muyuz? ayda 3 oyun oynasan, her ay 250 lira oyuna vermek bir hayli koyar yani açıkçası. daha bunun filmi, dizisi, müziği, bilgisayarda kullandığın programları vs vs var. ayda 500 liraya falan patlar yani rahat bu tür hobiler. boru diil...

ama hakettiğini düşündüğünüz, beğendiğiniz veya ondan önceki seriyi beğendiğiniz oyunları gidin orijinal alın.

burada kopyaya o kadar deli gibi laf eden kişilerin windowsları, office aplikasyonları, photoshop'ları, bilgisayardaki kullandıkları her türlü program orijinal mi? filmler, türkiye'de yayınlanan ve satılan diziler vs bunları orijinal mi alıyorlar? yoksa netten mi indiriyorlar. mp3 ve müzik hele? piiiiuuuvv.

yok öyle bir dünya. 1000'de 1 falandır belki. savunurken de biraz kendinize bakın.

baştan sona kadar katılıyorum. çoğu baştan sona okumayıp ilk paragrafa cevap yazıyor. korsanın kötü olduğunu şöyleyenlerin şu son 2 paragrafa cevap vermeleri gerekiyor
Sosyal ağlarda paylaş

forum etiği gereği bir mesajın cevap verilen kısmı alıntılanıyor. ben de cevap verdiğim ksımı alıntıladım.

adamlar seni tek kişi olarak hesaba dahil etmiyor ama sen de korsan kullanan tek kişi değilsin zaten. O istatistikleri çıkarırken korsan kullanıcı sayısı da istatistiği etkiliyor, haliyle satabileceklerinden azını satıyorlar.

Son iki paragrafı merak ediyorsanız, türkiyede yayınlanan dizi pek izlemiyorum zaten. Kaldı ki dizi boxları 150-200 liradan satılıyor. Ancak bugün steamde daha çıkalı 1 sene olmayan oyunları 10-15 dolara hatta 2.5 dolara bulabiliyorsunuz. Arada hane oranında fiyat farkı var yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

@Rewendor, kullandığın her oyun, her mp3, her dizi/film orijinal mi?

oyun çok seyrek oynuyorum, son dönemde oynadıklarımın hepsi orjinal evet. mp3 kullanmıyorum bir süredir, eski arşivim var. yeni müziği genelde web sitesinden vb dinliyorum, diziler türkiyede yayınlanmıyor. film de değişken, orjinali var, genelde beğendiklerim öyle, korsanı var

Ek olarak:
said:

Kaldı ki dizi boxları 150-200 liradan satılıyor. Ancak bugün steamde daha çıkalı 1 sene olmayan oyunları 10-15 dolara hatta 2.5 dolara bulabiliyorsunuz. Arada hane oranında fiyat farkı var yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Loxias said:

@Rewendor, kullandığın her oyun, her mp3, her dizi/film orijinal mi?

oyun çok seyrek oynuyorum, son dönemde oynadıklarımın hepsi orjinal evet. mp3 kullanmıyorum bir süredir, eski arşivim var. yeni müziği genelde web sitesinden vb dinliyorum, diziler türkiyede yayınlanmıyor. film de değişken, orjinali var, genelde beğendiklerim öyle, korsanı var

Hah. Baştan beri söylediğim şeyi söyleyeceğim. Bazı insanlara korsan kullanıyorsun diye kızıyorsunuz. Özellikle oyun konusunda.

Ben diyorum ki, adam "param yok almıyorum" demesiyle senin "türkiyede yayınlanmıyor izliyorum" demen arasında pek bir fark yok. Çünkü ikisinde de yapılan aynı. Bir emeği karşılıksız olarak kullanmak vs.

Şimdi lostta(örnek) yayınlanmıyordu türkiyede ama 1-2 yıl içinde dvdleri çıktı, yayın hakları alınarak TR'de yayınlandı. Sen Lost'u eztv sayesinde izleyip, bu dvdlerden almamış oldun, yada Tv kanallarına reyting olarak gitmedi bu. Yani bir oyunu korsan olarak kullanmakla aynı sonuçları doğurdun. Şuan izlediğin dizilerinde bir gün yayınlanmayacağını bilemeyiz.

Demem oki, ister istemez korsan kullanıyoruz. Sadece nedenlerimiz farklı. Hele Türkiye'de filmlerini bluray olarak izlediğini düşünsene orijinal. "2000 TLYE LCD ALMIŞSIN BLURAY DISC MI ALAMIYORSUN?" demek de olmuyor işte =)
Sosyal ağlarda paylaş

türkiye'deki dizileri izlemiyorsun derken türk yapımı mı yoksa hiçbirini mi.

dexter, criminal minds, house, lie to me, lost, the big bang theory, how i met your mother, mentalist vs vs vs neredeyse %90'ı yayınlanıyor türkiye'de dizilerin. veya hiç bittikten sonra netten indirip izlediğin dizi olmadı mı? dvd veya blu ray'i piyasada varken yani... türkiye'de piyasada yokken veya tv'de yayınlanmıyorken "bu dizi tr'ye gelebilir izlemiim şimdi" demek çok saçma bu arada, farkındaysan ona hiç girmedim.

mesela örnek sadece, 120 dolara dexter sezon 1-2-3-4 blu ray var. 2 oyun parası. herhangi 2 oyunun 2-3 katı daha uzun süre entertain eder seni. dexter diye bakma sadece, herhangi bir dizi diye bak yani.

yani kopyaya karşı savaş açmış gibi davranırken, her alanda bunu yapın bari. ha en azından oyunlarda orijinal kullanan biri, full korsan kullanan birinden çok daha iyidir benim gözümde o ayrı. ama böyle çılgınlar gibi savunurken biraz da aynaya bakın. belki oyunları kopya oynayan adam da, korsan kitap almıyor, korsan taksiye binmiyor, korsan bilgisayar programı kullanmıyor veya müziklerini komple satın alıyor olabilir. senin windows'un, programların ve mp3'lerin korsan iken...
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
sabonis said:

Evet. Dizileri online izlemek legal mi değil mi geçersek (ben hâlâ reklam gelirlerine bulunduğun katkıdan dolayı aynı bir statüde olduğunu düşünüyorum onların) bilgisayarımda okulun bir işi için yüklemek zorunda kaldığım Access 2000 (Evet, 2000 :)) dışında korsan program yok. Onu da okulun sunucusundan çektim, korsan olmama ihtimali var ama süpheli yine de biraz. Yeni filmleri sinemada izliyorum, yoksa okuldan alıyorum, en son UseNet. Mp3 için eMusic kullanıyorum, yeni çıkan albümler için yetiyor. O ay albüm bulamazsam alacak indirdiğim eski korsan albümlerden birini alıyorum (a night at the opera aldım mesela bu ay).

Kullandığım CoreAVC'yi bile satın aldım. Öyle 500TL de tutmuyor, Online alış-veriş için kullandığım düşük limitli bir kredi kartı var, daha borcu 100TL'nin üzerini görmedi. Öyle büyük bir oyun aldığımda (en son 2 yıl önce almıştım, oyuncu değilim yani) da bankadan 4-5 taksit yaptırıyorum. Eğer her ay tüm yeni çıkan oyunları oynayıp bitiyorsanız ancak öyle yüksek meblalara çıkar. Yok Photoshop diyorsanız gidin Gimp kullanın diyorum; zaten en fazla kendi çektiğiniz resimler için kullanıyorsunuzdur, Gimp fazlasıyla yeter. Yok iş için kullanıyorsanız zaten orijinal almanız gerek yani, üzerinden para kazanıyorsunuz o durumda programın. Hobi olarak, severek yapıyorsanız da alın programı. Ben bir yıldan fazla para biriktirip Pro Tools sistem kurmuştum vaktinde M-Powered tarafından.

Benim cebime ayda giren para Pati'deki öteki insanlarınkinden o kadar farklı değil, zaruri giderler (yemek+yol+sağlık+fatura filan) dışında ayda en fazla 100TL-150TL arası harcıyorum. İçinde kitaptan, konsere, tiyatroya, arkadaşlarla çıkıp içmeye kadar herşey var. Bu mu zenginlik yani? Zaten işin-gücün içinde dışarıya 10 günde bir çıkıp iki kadeh içersem şanslı sayıyorum kendimi :) Bir de gelip herkes sizin gibi zengin mi demeyin yani.

Söyleyeceğim son şey bu konuda (cevap verin isterseniz ama sonra steam konuşmaya geri dönelim ya da konu açalım abi, çok uzadı burada) anti-korsan fikirlerim sadece orijinal eser online ulaşılabildiği sürece. Bir dükkana gidip DVD almıyorum yani türk filmi ya da dizisi olmadığı sürece aldığım (büyük ihtimalle okuldan çıkıyor film zaten), o konuda hipokrit diyebilirsiniz. Ama sadece DVD konusunda böyle, korsan kitaba (korsan ebook'a bile) elimi sürmüyorum epeydir.
Sosyal ağlarda paylaş

abi şu konuyu kapatsak artık?
yaşadığımız dönemde yahut geçmişte hayatına bir şekilde korsan girmemiş insan yoktur. o yüzden böbürlenmeye gerek yok diye düşünüyorum.

herkesin kendi fikridir o o şekil giyinir, bu bu şekil, şu şu şekil...

Herkesin farklı değerleri var sonuçta. Ben mesela müziği çatır çatır korsan dinliyorum. Çünkü cd'lerden sanatçıların çok para kazandığını düşünmüyorum. Daha çok şirketler kazanıyor. Adamın konserine giderim daha iyi. Çok müptelası olduğum grup varsa gider cd'sini de alırım t-shirtünü de alırım kendi ofişıl sayfasından, keyfime bakar...

"ORCİNALİ YOK DİYE KORSAN İZLEYYOZ"
bu da yalan.
şöyle yalan:
orjinal dizi dvd boxu ancak şu durumda alınır: epik bir dizi başlamıştır ve ortalardadır yahut çoktan bitmiş ve zibilyon tane sezonu çıkmıştır. internetten indirmeye üşenilir, orjinali alınır. Benim bi arkadaşım vardı evinin her yeri orjinal dvd'lerle dolu. lost'u kaçırdı diye lost almıştı. bi de external hdd olmadığı dönemlerden scrubs cdleri falan vardı o kadar. o bile çatır çatır netten çeker.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

benim dusuncem de korsani benim icin tamamen engelleyene kadar kullanmaya devam ederim.
bu konuda oyle buyuk etik yargilari olan bir adam degilim.

aynen, şu konuda kızdığım, 1-2 çeşidi orijinal alıyorum diye anti-korsan kesilip, beni yargılamaya çalışan insanlara. en kötü ihtimal anti-korsan takılanlarda dizi/film izliyor korsan olarak.

orijinal oyunu multide seviyorum ve kullanıyorum. tf2nin beni eğlendirdiği süreyle hesaplarsak 100 dolar olsa alırım taksitle vs.
Sosyal ağlarda paylaş

"Korsan kullananlar satışları etkiliyor" lafı inanılmaz büyük yalan. X-box 360 örneği var kapı gibi.

X-Box 360 çıktığın kısa bir süre sonra kırıldı, bütün oyunlar rahatça oynanabiliyor, PS3 ise uzun bir süre kırılamadı, bütün oyunlar orjinal satılmak zorundaydı. Oyun satışlarına baktığımız zaman her zaman X-box ezici bir şekilde üstün oldu. Single/multi farketmiyor. Korsana rağmen satışlar PS3 oyun satışlarını katladı hep.

Hatta bence korsan kullanım firmalar için pozitif sonuçlar doğurabilir.

Kişi oyun/program hakkında bilgisi yoksa, merak ediyorsa direk korsanına yönelebilir. Çok beğenip oyunu alabilir, yada bir sonra ki versiyonu direk para verip alabilir. Bu çok gözlenen bir vaka ve bu yüzden bazı yapımcılar buna göz yumar.

Program'da da aynıdır. Ben PS'i kopya kullandıktan sonra beni bir PS kullanıcısı haline getirdi bu olay. Şirketin gelecek için yatırımı haline geldim. Korsanı olmasaydı belki adını bile duymayacaktım çoğu programın.

Bu yüzden çoğu firma göz yumar korsana. "Karşıyız bla bla" diye açıklamayı basar ama çok fazla önlem almaz. Hatta çok aşırı önlem alanlara geri tepmiştir olay. Satışlar düşer, irtiba düşer, çoğu ürünleri tarih olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

5 sene beklemek zorundamıyım her diziyi izlemek için? kaldı ki izlediklerimin çoğu gelmiyor türkiyeye. e ne olacak o durumda?

tvde izleme imkanım olsa neden izlemiyeyim? kablo tv yada uydu artık herneyse verse o kanalları oturur tvde izlerim daha kaliteli bi şekilde, manyakmıyım gidip download ile uğraşacam.

oyun öyle değil ama. çoğunu ulaşım mümkün dijital download ile. ama öyle bi imkan yoksa ve aral gibi normalin 2 katı fiyatına satmaya devam ettikleri sürece ben de kullanırım korsan yapacak bişey yok. ama kesinlikle aynı şey değil diğeriyle bu.
Sosyal ağlarda paylaş

ya loxias senin oynadığın oyunu orjinal olarak satın alma imkanın var. benim izlediğim dizi için böyle bir imkan yok. anlamamakta direttiğin nokta bu. en fazla vpn üzerinden hulu ile izleyebilirim ancak. ki onu da korsan sayıyorsun komik bir şekilde. ayrıca kimsenin kimseyi yargıladığı veya laf attığı yok. sen kullanmaya devam et o şekilde, parasını veren de versin. ama kesinlikle aynı şey değil ikisi.
Sosyal ağlarda paylaş

hic bir oyunu almiyorum, oynayamiyorum zaten, ama oyunu alip deneyip gercekten icimi sizlatacak kadar deger vermissem aliyorum, buda yilda 1-2 yi gecmez zaten, denedigim korsan cektigim oyun sayisi 100lercedir herhalde ama sonunu gormuyorum cunku begenmiyorum yeni oyunlari , dizilerin hepsini yabanci dizi izleden seyrediyorum, tv de izlmiyorum reklamlari bayiyor, sinemaya gitmiyorum (cok nadir) hepsini korsan izliyorum, kitap icinde kindle aldim hepsini korsan okuyorum , para konusunda sikintim yok, acikcasi kendimi sucluda hissetmiyorum, bu sekilde kendimi daha mutlu hissediyorum herhalde ondan yapiyorum, laptopum haricinde hersey icindeki korsan, tek bir seyi bile almam. windows autocad, office, photoshop herseyde var yani. nedense umrumda degil ureticisi yayimcisi yazari, yapani vs si..

banane.

beni boyle yetistiren sistemi suclar kendimi temize cikaririm..

allahtan yemege falan para veriyorum ha :D
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...