Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DNS Olayı

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...
DNS hakkında bir kaç sorum olacaktı...

DNS anladığım kadarıyla IP numarasını isimlendirme şeysiymiş ve bizim de DNS server olarak girdiğimiz 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 gibi numaralar da bir anlamda adres - IP rehberi gibi birşeymiş.

1- Peki bu durumda neden bizim 4.2.2.1 veya 4.2.2.2 gibi dns serverlara bağlanarak girdiğimiz adresin IP karşılığını oradan almak gibi bir durumumuz var ki? Zaten www.paticik.com yazdığımız zaman paticik.com'un hostu bizim modeme bunun IP karşılığını yollamıyor mu? Neden rehber gibi bir şeye ihtiyacımız oluyor?

2- Eğer DNS bakmak için 1.2.3.4 şeklinde bir dış servera bağlanacaksak o zaman ttnet veya başka bir servis sağlayıcı kullanmamızın anlamı ne?

3- Bu 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 dns leri kime nereye ait?

4- Şu anda internetteki youtube ve çoğu sitenin açılmaması sorunu bu dns serverlarındaki aşırı yüklemeye mi bağlı acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

dns dedigin domain name server'dir. aglarda (networklerde), ki internet de buyuk bir agdir, alan adi (domain name, bkz paticik.com) diye birsey yoktur. o kandirmacadir. nasil sokak isimlerinde 'DI MARMARA HOTEL' diye birsey yoksa ama birine sorunca gosteriyorsa, dns sistemi de boyle calisir.

bilgisayarlar (sunucular da dahil) IP denen adreslerle belirtilirler. ama insanlar 212.175.238.77 adresini (paticigin adresi) www.paticik.com'dan daha zor hatirlayacaklari icin dns sistemi bulunmustur. bilgisayariniz once baska bir bilgisayara baglanir ve "abicim, paticik.com'a nasil giderim?" diye sorar. dns sunucusu bilgisayar da bir abilir yapar, bizi kirmaz ve "ya suradan duz git, ikinci isiklardan saga don, 212.175.238.77 numarada onu bulursun" der.

bir kere bir alan adini sorduktan sonra bilgisayarin bu adresi bellegine yazar, sen sonra girdiginde hic sormadan direkt o adrese yonlenir.
Sosyal ağlarda paylaş

la_bombonera: verizon diye bir şirkete ait bu dnsler. biz zaten default olarak telekomun dnslerini kullanıyoruz, bu sözde engellenen siteler (thepiratebay, sharebus etc.) telekom dnslerinden yönlendiriliyor. farklı dns kullanarak bundan kurtulmuş oluyoruz. youtube'e ip ban atıldı yani dns değiştirmek de bir işe yaramıyor şu an, diğer giremediğin yabancı siteler kullandığın dns ile alakalı olabilir, ben şu ana kadar 4.2.2.x dnsleriyle bir sorun yaşamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de birkaç sorum olacak.

Şimdi telekom bu diğer dnsleri destekliyor mu? Desteklemiyorsa falan düşer mi bağlantı hızım?

Torrentten 20Yle çektiğim dosyayı 80le çekmeye başlamam gibi bi avantajı olabilir mi bu dns işinin?

Herhangi bir yan etkisi zararı var mıdır?

Bu konuda pek birşey bilmiyorum o yüzden sıradan insanların anlayacağı şekilde yazabilirseniz sevbiniim.

Şimdiden teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

dns mahallenizdeki postahanedir.
gider mektubu (yani pakedinizi) gondermek istediginiz bilgisayarin (evin :P) adresini sorarsiniz, o da size soyler. o kadarcik bi islevi var..

hatta bir kere adrese cevap verdimiydi, sordugunuz kayitin TTL suresince bilgisayariniz aklinda tutar kaydi.. o sure boyunca da yuzune bakmaz garibim DNS sunucunun.. ;)

ohom, sanirim en basit boyle anlatilirdi ;)

sorunun yanitina gelince,
4.4.x.y serisi iyidir kullaniniz, soylenildigi gibi youtube a IP bazinda engelleme konmustur, sebebi linkte : http://securityroot.blogspot.com/2008/01/youtube-yasaklandi-ve-erisim-ihlali.html
anlattigimiz gibi sukru andac in yaptigi saygideger durumdan dolayidir.

bunun disinda, sagda solda youtube icin bu ayarlari deneyin hede hodo die bi phishing storm olayini beklioruz yakinda.. onun icin bu haberlere dikkat ediniz.. atlamayiniz..
birde genel anlamda kullanim icin hizli bir dns alternatifi de

208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yalniz bunlar opendns.com un sunuculari, kendinize bu adresten bir user olusturup girerseniz ve kendi networkunuzu kaydederseniz, cok daha efektif ve guvenli olarak kullanabilirsiniz.. direk ayarlarinizi bununla deistirmek yerine once opendns.com dan bir user aciniz..

sevgiler, saygilar..
Sosyal ağlarda paylaş

duzeltiyorum DNS - Domain Name System dir, ve domain name server benzetmesi siniflarda en cok rastladigimiz hatadir, normaldir.. http://en.wikipedia.org/wiki/Dns

ama anlatim super hocam.. gz ;)

Mum_Chamber said:
dns dedigin domain name server'dir. aglarda (networklerde), ki internet de buyuk bir agdir, alan adi (domain name, bkz paticik.com) diye birsey yoktur. o kandirmacadir. nasil sokak isimlerinde 'DI MARMARA HOTEL' diye birsey yoksa ama birine sorunca gosteriyorsa, dns sistemi de boyle calisir.

bilgisayarlar (sunucular da dahil) IP denen adreslerle belirtilirler. ama insanlar 212.175.238.77 adresini (paticigin adresi) www.paticik.com'dan daha zor hatirlayacaklari icin dns sistemi bulunmustur. bilgisayariniz once baska bir bilgisayara baglanir ve "abicim, paticik.com'a nasil giderim?" diye sorar. dns sunucusu bilgisayar da bir abilir yapar, bizi kirmaz ve "ya suradan duz git, ikinci isiklardan saga don, 212.175.238.77 numarada onu bulursun" der.

bir kere bir alan adini sorduktan sonra bilgisayarin bu adresi bellegine yazar, sen sonra girdiginde hic sormadan direkt o adrese yonlenir.
Sosyal ağlarda paylaş

ahanda, bir yasima daha girdim.. bilmiyordum bile =)

BLaXx said:
hatta bir kere adrese cevap verdimiydi, sordugunuz kayitin TTL suresince bilgisayariniz aklinda tutar kaydi.. o sure boyunca da yuzune bakmaz garibim DNS sunucunun.. ;)

yani, sadece ilk cevap surenizi etkiler. o da (genelde) milisaniyelerle.. o yuzden o dns, bu dns pek farketmez.
Sosyal ağlarda paylaş

hatta hocam, bu akilli bilgisayarimiz, unutsun bu kaydi gitsin bi daha sorsun die..

ipconfig /flushdns derik..
sonra gider sorar bi daha :)

ufak bi ekleme;
baba zaten milisaniyenin ustunde etkiliosa atalim cope o dns sunucuyu ehe ;) hayir gelmez ondan..

Mum_Chamber said:
ahanda, bir yasima daha girdim.. bilmiyordum bile =)

BLaXx said:

yani, sadece ilk cevap surenizi etkiler. o da (genelde) milisaniyelerle.. o yuzden o dns, bu dns pek farketmez.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...