Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun dergilerinde bu ay (Aralik)

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

pc gamer türkiye sayısı çok geriden takip ediyordu oyuncuları , öyle hatırlıyorum. ayrıca ben hiçbişey öğrenemiyordum açıkçası o dergiden.

o zamanlarki level güzeldi bence.

pati kullanıcısı olarak , oyun dergilerinden bizi tatmin edici yayın beklememiz zaten gayet saçma. her oyun haberini çıktığı gün öğrenip , dikkate değer bişeyse bu ve benzeri forumlarda tartışıp zaten bir fikir elde ediyoruz. ihtiyacımız olmayan bir yayın organını , bize hitap etmediği veya içeriği yeterli gelmediği için eleştiremeyiz. onların da "bizim dönemimiz bitiyor , amerika gibi oyun sektörümüz de olmadığına göre bırakalım bu işi" demeleri gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Level tayfasi helesukur "Level" isminin derginin satmasina sebep olmiyacagini anlamis sanirim dergiyi komple elden gecirmisler

dusuk cozunurluklu kalitesiz resimlerin ve ofis sebekliklerinin satmiycagini anlamalari guzel

broken sword sleeping dragon,buyuk kaliteli prototype/mafia2 posteri ve rappelz zimbirtisi veriyor ki broken sword hatrina aldim iyikide almisim

en cok sayfa sayisini elestiriyorduk 160 sayfaya cikmislar ve sonunda eski leveldan kalma oyungezerin kullanmaya devam ettigi sayfa duzeni formatindan kurtulmuslar

ama avrupada yayin yapan bikac zibidid ergiye ozenip hemde sayfayi doldurabilmek adina gorselleri abartmislar direk, yazilar sayfanin 1/3 unu kaplarken geri kala nresim heleki cogu baslikta mutlaka full sayfa resim koymuslar

mass effect 2 onincelemesi yapmis misal kosakoca 2 sayfa poster gibi resime ayrilmis, 2 sayfa normandy resmi ve geminin tanitimi filan, 1 sayfa "sepirt olecek bakin ana karakterlerin oldugu filmler" derken akin zamanda aldigim daha oynamaya firsat bulamadigim bir oyunun sonunu spoil edip ana karakterin olum sahnesine kadar yazmis YUH diyorum

gene ayni sekil sirf yer dolsun diye heri potir incelemesinde kocaman kutu acip karakter resimlerini koyup yanina ADI DOGUM GUNU VE DOGUM YERI yazmis

gene 10 sayfa maykil ceksin a ayrilmis ama sayfanin 1/3 u yazi geri kalani resim derken resimde yok bildigin bulutlu bir backgroud

sekil olarak yeni level i gayet begendim, buyuk gorsellere gecme fikri cok isabetli olmus ama yer doldurmak icin filler yapmayi kesmeleri lazim

yazarlarin anlatim dili hala rahatsiz ediyor ve hala cok buyuk hatalar yapiyorlar ama su haliyle oyungezere rakip olabilir gayette, o birkac ay oncenin pacavra dergisi gitmis levela bir sans daha verin derim
Sosyal ağlarda paylaş

PC Gamer en azından metal yazısı filan yazıp fanboy toplamaya çalışmıyordu, espriler bile şaklanbanlık düzeyince değil tadında kalan şeylerdi.

Çeviriydi belki ama hiçbir oyun dergisinde olmayan trivia'lar öğrenmiştim. Bnezer şekilde zamanının en güzel tam çözüm yazıları da PC Gamer'den çıkmıştır kanımca. Yerli yazarları, kişisel alanları geniş olmadığından fiiler kasmaya çalışmıyorlardı. Ki 5/2'si imagepost'dan oluşan bir dergi de değildi, verdiğiniz paraya üzülmüyordunuz.

Gameshow'un tek sayısını okuyabildim onu da pek tutmadım, PC Gamer'in antitezi gibi birşeydi. Oyungezer'i uzun zamandır almıyorum açıkçası merak bile etmiyorum. "darth vader mi döver mario mu" , "code geass : izlemeyeni dövüyoruz" yada "gelin hitman'e meslek buluyoruz" türü yazılarla anca bir yere kadar dergi satabileceklerini, birçok kişinin ciddiyet istediğini öğrenmeleri lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Kinkaudonau said:

Oyungezer'i uzun zamandır almıyorum açıkçası merak bile etmiyorum. "darth vader mi döver mario mu" , "code geass : izlemeyeni dövüyoruz" yada "gelin hitman'e meslek buluyoruz" türü yazılarla anca bir yere kadar dergi satabileceklerini, birçok kişinin ciddiyet istediğini öğrenmeleri lazım.

Geriye kalan birçok kişi de o bölümlerden zevk alıyordur belki. Tabii kendini birçok olarak nitelendiriyorsan o senin bileceğin iş.
Dergiyi alıp almaman benim için önemli değil de herkesin ciddiyet istediğini düşünmen komik. Sonuçta internet denilen ortamda gugıl var, yaz oyun adını oku incelemeleri falan en ciddi halleriyle. Hem de bir şey söylüyüm mü? Hepsi bedava.
Ama bizim gibi ciddiyetsiz insanlar derginin diğer kısımlarıyla falan ilgileniyor işte naparsın =/
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

pc gamer hiç sulanmadan, "müşterinin en ii arkadaşı 0lcaz, kanka olcaz" demeden güzel yapıyordu işi.

bu lvl tayfası "gameshow gibi mi olsak" deyip batırdılar; ki esprileri filan hakkaten berbattı ya...

lvl tayfası dediğin eski pcgamer yazarları yalnız
Sosyal ağlarda paylaş

Level'a bu ayki sayısıyla ilgili aşağıda spoil içine aldığım yorumu yazdım. 1 saat içinde yorum silindi ve hesabım engellendi. Bu adamlar cidden kendini kaybetmeye başladı. Artık herhangi bir şekilde beğenmedik lafını kaldıramıyorlar.

Yazı

Upuzunnnn bir yazı yazdım köşelerle ve dergiyle ilgili ama bana login olduğum ve hala loginde kaldığı halde "Sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj yollayabilir" uyarısı vererk çılgına çevirdi forum. Baştan yazıyor ve bu defa deneme için önce başka bir konuya mesaj atıyorum. Hatta üstüne yedeğini alıyorum yazının tekrar bir sinir krizi geçirmemek adına.

Öncelikle söyleyeyim sırf bu yorumu yapmak için açtım kullanıcı adını. Yaklaşık 1.5-2 yıldır sadece izleyici olarak katıldığımdan eski hesabım muhtemelen silinmiştir (veya şifresini unuttum artık neyse) Ama bu ayki dergiyi görünce yazmam gerekiyordu (özellikle bir konuyu)

Öncelikle yeni düzen hoş olmuş her ne kadar sorunları olsa ve oturması gerekse bile. Ama bir devrim, sıfırdan yapılmış size özel bir tasarım değil. hatta eski Level dergilerini açarsanız benzerlikler var ortada. Bu kötü demek değil ama tamamen bir devrim bu değil.

Posta köşesi bence çok iyi oldu. Rezevuar Köpekleri temalı posta köşesini sadece 1 (Bir) kere okudum ilk başladığı sayı. Tamamen iticiydi bana göre sayfanın o hali. Kişisel görüşüm tabi beğenenler varmış lafım yok.

Köşeleri genel olarak zevkle okudum. Cem Şancı yine Lara Croft'a giydirmiş eğlenceliydi yine O resmi nereden bulduysa buraya istiyoruz çünkü çok güzeldi. Sadece FRP köşesindeki DM nasıl olunur yazısını çok baştan savma buldum. Onun dışında genel olarak köşeler güzel olmuş.

Bilgi kutucukları kullanılıyor yazılarda bol bol. Bu kutuların yüzde sekseni bilgi vermekten çok sayfa dolsun düşüncesiyle konulmuş gözüküyor. Bir Harry Potter'da karakterleri bilmeyen kim vardır? Bilmiyorsa neden yazıyı okur? Oraya karakterler veya oynayanlarla ilgili başka bir bilgi konulsa daha işe yarar olurdu bence. Mass Effect 2 yazısındakilere ise ayrıca değineceğim.

Dedikodu kısmında paintle yazının üzerine konmuş gibi duran Green Day resmi ilk dedikoduyu direk iptal etmiş. Hadi bunu yapan siz değilsiniz, kimse mi incelemiyor baskıdan önce?

Mass Effect 2 yazısına gelince. İçerik olarak pek tatmin edici değil. Shepard ölecek ölmeyecek muhabbeti yazıdan hatırımda kalan ana şey. Girişte iki sayfalık mini poster ayrı olarak verilse olurmuş yani Filmlerde de ölmüştü! modunda bir sayfa ayrılmış ana karakteri ölen filmler var. Bence gereksizdi. Ama yazıyı yazan kişiden nefret etme sebebim bunlar değil. Burada açıkça ders vereceğim ki yazıyı yazan kişi öğrensin. Bilmeyen başkaları varsa onlarda arasında paylaşabilir. Oyunlar film gibi değildir. Eskimezler ve birinin bitirmiş olması herkes bitirdi anlamına gelmez. Şu gün kalkıp bir yerde Sanitarium'un sonunu spoiler içine almadan koyamam. Bir filmi izleyenler illaki bir şekilde gidip sonunu söylerler ama oyunda bu geçerli değildir. Oyuncuların en azından saygısı vardır diğerlerine. Kendine oyuncu diyen biri bu farkı bilir. İlla sonunda karakterlerin öldüğü oyunları yazacaksan öncelikle araştıracaksın. Şu anda birden fazla sonu olan oyunları es geçsem bile sonunda karakterlerin öldüğü oyunlar geliyor aklıma. Ama daha önemlisi bunu bir OYUN DERGİSİNE yazıyorsan oyunu oynamamış olanları düşüneceksin. Başa bir uyarı koyacaksınki biz okumayalım en azından. OYUNLARDA ÖLENLER başlığını atıp yanına EŞŞEK kadar bir resim koyduğunda daha okumadan "Oha ölüyormuş O_O" düşüncesine giriyor insan. Son ayrıntısına kadar anlatıp "ben oynadım sizin yerinize ehiehöehö" mesajı veriyor bunu yazan kişi. Benim evde veya çalıştığım bir dergide ps3'üm olmadığı ve almayı başardığımda oynayacağım oyunlar listesinde duran bir oyunun sonunu bu şekilde öğrenmeye ihtiyacım yok.

Lich King'in Cadı Kral diye çevrilmesi gibi durumları bile kafaya takmayız sonuçta hatadır ama böyle bir saygısızlığı umarım daha sık görmeyiz ilerde.

Michael Jackson yazısı oyun dergisine göre fazla uzundu bence. Hiç olmazsa onunla ilgili oyunları tek resimde geçmek yerine daha fazla yer ayırabilirdiniz. Bir oyun dergisinden beklediğim buydu en azından.

Level olarak özellikle ayrılmadan sonra "İlk biz yaptık tekiz!" lafını sıkça kullanıyorsunuz. Bazıları doğru olabilir ama bazıları için ağzımızla gülmüyoruz artık. Türkiyenin İlk ve Tek Düzenli Çıkan Online Oyun Kitapçığı yapın bari, tv kanallarındaki on yıl önce izlediğimiz filmi "İLK DEFA" diye yayınlayan veya ben çocukken yediğim çikolatalı çerezi "TÜRKİYEDE İLK ŞOK!" diye reklamlayan firmalar gibi olmayın. Herkes kısa bir süredir burada değil geçmişi bilenlerde var.

Her neyse herşeye rağmen bir kaç ay önce sadece "oyun dergiciliğine katkı" düşüncesiyle aldığım ve okurken bunaldığım dergi daha okunabillir bir halde ve bunu görmek güzel. Zamanla anlatımların daha fazla düzeleceğine ve derginin rayına oturacağına inanıyorum.

Ayrıca poster ve Broken Sword çok güzel oldu teşekkürler xD

Sosyal ağlarda paylaş

ehaha bir bir dusunduklerimi yazmissin

ben bruda bgile kasiyorum malum ps3 oyununun spoileri kacirmiyim diye ki yeni ps3 almsitim buyuk bir hevesle dunyanin parasini verip oyunu almisim elimdeki oyun bitsin tadini cikara cikara oyniyim diye bekliyorum OYUNUN SONUNDA ANA KARAKTER OLUYOR NIHAHAHA diye icine etti butun olayin dingiller
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
VashTheStampede said:

Ah birde düzgün dergi yapsalar. Son yaşadığım rezaletten beri almıyorum ben. Black Dahlia oyununu veriyoruz demedikleri sürece düşünmüyorum xD

geçen arkadaşla oynayalım dedik, black dahliayı vistada sorunsuz çalıştırmayı beceremedik resmen, grafikler fena bozuluyo, baya araştırdık falan olmadı
Sosyal ağlarda paylaş

Eski oyunları çalıştırmak istiyorsanız abuk bir yöntem önerebilirim.

Benim evde vista yüklü şu an. Haliyle eski programlar ve oyunlar yalan oluyor. Geçen sene gittiğim bilgisayar kurslarından sanal pc konseptini öğrendim. Duymuş olabilirsiniz. İşletim sistemi yüklü makinelerde bir adet aracı program sayesinde pencere şeklinde yeni bir(veya birkaç) işletim sistemi açabiliyorsunuz. Bu sanal makinelerin normal makinelerden çok fazla bir farkı yok. Sizin esas makinenin donanımını kullanıyorlar, isterseniz internete erişiyorlar. Normal makinenin yaptığı herşeyi yapabilirsiniz. Artı olarakta ekstra güvenliler. Bütün yaptığınız işlemler normal makinadan farklı olarak tek bir dosyada saklanıyor. Bu yüzden yedeklemesi aşırı kolay. Eğer sanal makineniz virüs kaparsa normal makinenize birşey olmuyor. Turn off diyerek virüsten kurtulabiliyorsunuz :) vs. vs.

Program adıda vereyim. "Virtual Pc" denen meret microsoftun sitesinden çekilebiliyor. Programı açıp yeni bir makine yaratıyorsunuz. Oluşan sanal makineler sizin mevcut donanımızı kullanıyor. Siz makine adı, sanal makine açıkken kullanabileceği işlemci miktarını seçerek yeni bir tane makine yaratıyorsunuz. Sonra o makine programın tabında beliriyor zaten. Çift tıklarsanız bildiğiniz pencere içinde işletim sistemi kurulmamış bir makine açılıyor. Siz istediğiniz herhangi bir işletim sisteminin isosunu programa okutup o işletim sistemini kurabiliyorsunuz.

Ben sanal makineleri kurs alıştırmaları için, pratik için kullanıyorum. Fakat geçende vistanın açmadığı programları xp sanal makinesinde tıkır tıkır açabileceğimi hatırladım. Bayağıda işe yarıyor meret.

Anlatımım karışık gelmiş olabilir. Kafam dağınık şu saatte. Merak eden öm atarsa yardımcı olabilirim. Fakat dediğim gibi başka amaçla kullanmayacaksanız iki tane bir hafta oynayıp bırakacağınız oyun için sanal makine kurmak abuk bir iş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...