Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir ortaçağ silahı ismi?

Sam

Öne çıkan mesajlar

şunu da söyleyeyim mesela, ortaçağ & rönesans döneminde kırık/çırık tedavisi kötü değildi. plate giyip darp alıp sağınızı solunuzu kırsanız bile tedavi edilebiliyordu, esir düşseniz bile zengin olduğunuz belli diye fidye isteniyordu. ama basit bir kesik yarası bile enfeksiyon kapıp ölümle sonuçlanabiliyordu kolayca. o bakımdan full plate hayatta kalmak için eşi bulunmaz bir nimetti parası olanlara.

ama viktor'un dediğinde şöyle bir durum daha var, medieval 2'de güzel örneğini görmek mümkün bunun. misket & mızrak/halberd formasyonları kullanılmaya başlanınca piyadenin doğrudan bunların üstüne yürümesi mümkün olmuyordu. en iyi zırhla bile birkaç salvo yerdiniz yanlarına varana kadar. arkebüz atışlarına dayanan plateler sonra daha kuvvetli misket kullanılınca da yetmemeye başladı. işte gene ağır süvariler bu dönemde (1500'ler, sanırım 1530 pavia'da en son fransız jandarmalarının ispanyol & almanların üzerine saldırısı var) en ileri seviyeye gelmiş zırhları kullandı. ama defansif formasyonları aşamadıkları görülünce mecburen bırakıldı.

yoksa yakın dövüş silahları nedeniyle gözden düşmemiştir bu zırhlar her ne kadar zırh delici el silahları yapıldıysa da. viktor'un söylediği önce silah, sonra zırh mantığı nedeniyle de zırh o evreye yetişemiyor teknoloji birden kimyayı silah teknolojisine devrimsel şekilde entegre edince sonraki yüzyıllarda.

bir de aklıma gelmişken sonra bilim & teknik'e dragon skin başlığı açayım. içinde bulunduğumuz yıllarda zırhın yeniden popülerleşmesini sağlayabilecek icatlardan biri.
Sosyal ağlarda paylaş

sunuda ekliyim savaslarda hemen hemen her donemde en cok adam oldurenler menzilli silahlardir
duzenli bir menzilli birligin oldurdugu adam sayisi piyadelere oranalrsak 4 e 1 filandir bunlarida suvariler izler

enfeksiyon olayinda heralde donemin en basbelasi asker hastaligi tetanozdur savasi gectim en ufak bir kesik bile olumle sonuclanabiliyor bazen

sunuda ekliyim unutmusuz videolardaki gibi degi lsavas alanalri kimi zaman adami durmadan 8-9 saat yurutmek zorunda kaliyorsun bunun firtinasi var camuru var oglen gunesi var yollar asfalt degil haliyle cogu zaman kendi yollarini acmak zorunda kaliyorlar
videodaki gibi eleman super kondisyonda sabah kalkip kahvaltisini edip vitaminelrini alip zirhi ckeip aksiyona dalmiyor gercek savaslarda :P
belli bi zaman sonra zirhin agirligina alissada savas alanian kadarki yorgunluk agir zirhla hariekt etmeyi guclestiriyor

bu elemanlari guensli bir gunde 4-5 saat uykuyla yari ac bir bunyeyle 3-4km yurut o zirhla
bakalim bu sekil hariekt edebiliyorlarmi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Anladığım kadarıyla "Lochaber Axe", "Halberd" türevi silahların sadece İskoçlar tarafından kullanılan bir türevi.

Türkçe'de kısasına balta, uzununa mızraklı balta veya teber (Farsça) deniyor. Sanırım bizim ordularda bu tip silahlar yaygın olarak kullanılmadığı için türevleri özel olarak isimlendirilmemiş veya Farsça, Arapça gibi dillerden alınmış.

Penth, o kadar Euro'yu bayılıp bir tane sabit zırh alacağına sana güzelinden bir tüfek alalım, hem canın sıkkınsa poligona falan gider atış yaparsın hem gerekirse kullanırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

axe aşağı axe yukarı kulaklarımı çınlatmışsınız bol bol :P

Lochaber sadece şu geniş ağızlı olan baltalara deniyor

Ucundaki o çengelli zamazingo da guisarmelar gibi süvarileri attan düşürmek için. Hazır böyle bi konu açılmışken ben başka bişey sorayım. Geçenlerde codexte bi eleman koydu şu resmi ottoman double sword diye. Nedir ne değildir tam çözemedim.

Sosyal ağlarda paylaş

Axe, Ottoman Double Sword değil o, cımbız :) Şimdi ilginç olan şu ki kılıç gibi bir şey olursa anlamı ne, resimdekine bakarsanız kolları yamuk yumuk duruyor. Tek gövdeli bir kılıca göre eğilip bükülmesi veya adama dürterken tekinin bir yere takılıp silahın tamamını etkisiz hale getirmesi şiddetle muhtemel. Belki adama dürtüp sonra kıvırıp çıkarılması zor ve kanamalı yara açarak kullanılabilir. Ama o zaman da sapı niye o kadar süslemeli?

Bence o kılıç bir şekilde ortadan ikiye ayrılmış veya arasından bir parça sökülmüş. Diğer türlü mantıklı gelmedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Mızraklı piyadelere karşı kullanılmış olabilir diye düşünmüştüm, klasik 2 handerların biraz daha değişik modeli olabilir falan. Ama evet kabzası çok süslü, belki de sadece bi merasim kılıcıdır yada bu resmi koyan hintli eleman yanlış biliyodur.

Bu arada joscelin odun sensin, şu Lochaber taşıyan eleman da seninle evlensin.

Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Ucundaki o çengelli zamazingo da guisarmelar gibi süvarileri attan düşürmek için. Hazır böyle bi konu açılmışken ben başka bişey sorayım. Geçenlerde codexte bi eleman koydu şu resmi ottoman double sword diye. Nedir ne değildir tam çözemedim.

Öğrendim ben onu. Paşalara veriliyormuş o, tören kılıcı. Başarılı oldukları zaman sucuk takıp pişirmek içinmiş!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Öğrendim ben onu. Paşalara veriliyormuş o, tören kılıcı. Başarılı oldukları zaman sucuk takıp pişirmek içinmiş!

Ehah olabilir tabi, cızbızcı ferit paşa ünvanını ordan almış mesela =P

Asteroth o gerçek değil, plastik figür. Kandırmışlar seni. Ama madem silah koyuyoruz, şöyle hint işi ilginç bi balta var mesela.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...