Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir ortaçağ silahı ismi?

Sam

Öne çıkan mesajlar

history channel'ın conquest mini belgesel serisinde canlı olarak görmüştüm ve yanlış hatırlamıyorsam orada tabar denmişti ancak tabar diye aratınca bir çeşit balta çıkıyor. benim adını merak ettiğim silah kırmızı ile işaretlenen, ancak warhammer (sarıyla işaretlenmiş olan resimde) değil bu. wikipedia veya ortaçap silahlarıyla ilgili sitelerde bunun başına benzer halberd başları buluyorum ama uzun saplı onlar tabii.

bunun başka bir adı var ağır zırhlı şövalyeler kullanmaya başlıyor full plate kalkan gereksinimini azaltıp kılıçları etkisiz kıldığında. önce warhammer kullanılıyor, sonra buna geçiliyor. resimde gördüğünüz ince uzun kenarlı (balta gibi etki eden) ve kısa kalın kenarlı (topuz/gürz gibi etki) iki ucu var, ilaveten bir de sapın uzantısı delici bir uç (yakın mesafe mızrak etkisi için).

esasen tarih bölümünde açsam mı dedim ama belki meraklısı buraya da bakıyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

heh poleaxe diycektim yazilmis zaten :)

bunlar mizrak gibi kullanilabildikelri gibi asil amaci zirh delmektir bunuda ozel ayarlanmis agirligindan kazandigi momentum ile yapar

nasil mizragin kisa saplisida pek bir ise yaramiyorsa buda oyle.
agir zirhli bir adam genellikle yakin 1 e 1 dovusu sevmez bunun sebebi hem zirhla savasmasi zordur hemde klasik bir yakin dovus silahi karsisidnak iadam zirhli ise pek bir ise yaramaz. zirhi delecek gucte bir hamle yapmak icin efor sarfederken kendisi olebilir ayni zamanda karsisindaki adamin silahi boyle uzunsa o adama o zirhla gidene kadar GG olabilir.

saldiridan cok defansif bir silahtir bu ancak genel defansif silahalrin aksine saldiri yapmasida cok rahattir adamin
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız dediğim gibi, ağır zırhlılar zaten kısa saplısını kullanıyor. zaten rakibin dibine gidip ona tek hamlede ölümcül darbe vurabilmek maksat. bunun alternatifi olarak kullanılabilecek silahlar zaten gürz, topuz, balta ya da çekiç ama bu silahın tercih edilmesinin nedeni başının üç ayrı silahı birden içermesi. daha hafif zırhları ve dokuyu balta kısmıyla koparabilirken, daha ağır zırhlar için kalın kısmıyla darp etkisi uygulanabiliyor. diğer silahlarda en fazla iki etki var buna yakın savaş baltaları osmanlı resimlerindeki gibi.

şövalyeler kadar ağır zırhlı ya da eğitimli olmayan normal askerler uzun saplısını kullanıyor ama. buna poleaxe dendiğinden kısa saplısına başka birşey deniyor olmalı diye düşündüm çünkü aynı işi görmüyor. yoksa baltaların da sapını uzatsan yine poleaxe deniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

işte bu adını sorduğum silahın kalın kenarıyla vuruyorsun, delmeden kırıyor altındaki kemikleri. kemik kırılmamışsa bile balyoz yemiş gibi oluyorsun. ya da gürz/topuz lazım aynı işi görecek çünkü rönesans civarlarında yapılan gotik zırhları baltalar bile kıramıyordu veriken kavisler ve şekillendirilip güçlendirilmiş plakalar sayesinde. kılıç dersen çok zor, koltukaltı korumasını baypas edip zincir zırhı delerek filan. hatta sırf ağır zırhlı savaşa özel kılıç teknikleri geliştirilmiş bu nedenle.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
işte bu adını sorduğum silahın kalın kenarıyla vuruyorsun, delmeden kırıyor altındaki kemikleri. kemik kırılmamışsa bile balyoz yemiş gibi oluyorsun. ya da gürz/topuz lazım aynı işi görecek çünkü rönesans civarlarında yapılan gotik zırhları baltalar bile kıramıyordu veriken kavisler ve şekillendirilip güçlendirilmiş plakalar sayesinde. kılıç dersen çok zor, koltukaltı korumasını baypas edip zincir zırhı delerek filan. hatta sırf ağır zırhlı savaşa özel kılıç teknikleri geliştirilmiş bu nedenle.

oyunlarda zırhlı adamlara karşı kılıç hatta daggerla dalıyoruz biz he he.
oysa dediğin özellikleri oyunla koysalar, mace'leri felan daha kullanılır yapmış olurlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...