Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapmanız Gereken Sadece Yürümek...

AthleT

Öne çıkan mesajlar

AtlaraFisildayan said:

sadece tempolu yürüyüşle kilo verme hayallerine kapılmasın bence kimse.

ilk başlarda faydalı olabilir ama daha sonraları anlamsız aktivitelere dönüşüyor bu.

yabancı sitelerde yorumları ya da araştırmaları okuyabilirsiniz.

abicim her yazilana karsisin her kaynaginda yabanci siteler, cevabin hep ayni oluyor :)

birde acikla bre, bilelim ogrenelim, hayir yabanci siteler dogrumu kesin, ver adresi onlarla yasayalim, dediklerini iki etmeyelim, ama sende biliyorsun ki her biri birbirinden farkli yaziyor.

cok saygisizsin cok :D
Sosyal ağlarda paylaş

daha önce açıklamıştım ama yinede söyleyeyim.

tempolu yürüyüşte ne kadar kalori harcadığını, bunun ne kadarının hangı kaynaklardan kullanıldığını biliyormusun. ya da yaznın başında belirtlen yaşlı insanlardaki kemik yoğunluğunun vb etmenlerin önemini, araştırıyormusun, araştırdın mı .

bildiklerini ya da inandıklarını destekleyecek kaynaklar aradıkça, olduğun yerde kalırsın.

çocukmusun , haset güdüyorsun onuda anlat bir ara.

saygısızlık nedir biliyormsun, konuşurken bir insanı dınlememek ya da dinleyip gibi gözüküp tamamen ignore etmektir, yani senin yaptığın. daha önce açıklamıştım...
Sosyal ağlarda paylaş

abicim ben senden aciklama bekliyorum, hani bir seyi gidin diger siteleri inceleyin diyerek gecistirecegine anlat okuyalim anlayalim, ya da bir ucundan tutalim, diyorsun ki bildiklerine inanirsan durdugun yerde kalirsin, cok haklisin, sende bu dedigine uymalisin sanki, haset konusunda tam anlamadim ama sanirim bu konuda da haklisindir, yabanci sitelerde yaziyor olabilir :) ha veya 1 ay once bir yerde bir seyi tartisip sonrasinda bir baska konuda kanuninin laktik asit konusunda yazdiklarini da biliyoruz diyerek kendin haseti anlatmis oluyorsun :P

saygisizsiniz diyorsun ve neden dedigini hala anlamis degilim ama birisine cikip abaza diyebiliyorsun baska konuda :P

At mi olmam lazim seninle anlasip ayni yoldan ilerleyebilmek icin :D

dinlemek istiyorum ama her seferinde konu saygisizlik gibi acaip bir konuya geliyor, sonucta forumdayiz, tanismiyoruz, gorusmuyoruz, isimlerimizi bile bilmiyoruz birbirimizin ne alip veremedigimiz olabilir ki ?

bosu bosuna bu kadar yazdim farkindayim :D
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela benim bildiğim özellikle kilo vermek isteyen birisi interval yada diğer değişle hiit yapsa çok daha iyi ama misal 30 dk boyunca durmadan koşmak insan yapısına aykırı bir kere herşeyden önce eklemlere çok yük bindirir uzun vade için mantıklı değil. Onun yerine yapacağınız 20 dk lık bir interval kardiyo o 20 dk dan sonra bile 1-2 gün boyunca yağ yakılmasını sağlıyor vücutta (sırf kilo verme açısından bakıyorsanız) Ama onun dışında isterseniz çok düşük tempoda 10 km yürüyün. Atalarımızın yaptığı şeyde bu. Ama hiçbir şekilde yarım saat 1 saat boyunca koşmadılar niye koşsalardı ki? Bir aslandan kaçacak olsalar bile 1 saat boyunca mı kaçacaklar? Ya en fazla 5 dkda kaçarlar yada ölürler direk ahah

Şu da link : http://beslenmebulteni.com/bes/index.php?option=com_content&view=article&id=1740:komak-ya-da-komamak-&catid=37:spor&Itemid=397
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

abicim ben senden aciklama bekliyorum, hani bir seyi gidin diger siteleri inceleyin diyerek gecistirecegine anlat okuyalim anlayalim, ya da bir ucundan tutalim, diyorsun ki bildiklerine inanirsan durdugun yerde kalirsin, cok haklisin, sende bu dedigine uymalisin sanki, haset konusunda tam anlamadim ama sanirim bu konuda da haklisindir, yabanci sitelerde yaziyor olabilir :) ha veya 1 ay once bir yerde bir seyi tartisip sonrasinda bir baska konuda kanuninin laktik asit konusunda yazdiklarini da biliyoruz diyerek kendin haseti anlatmis oluyorsun :P

saygisizsiniz diyorsun ve neden dedigini hala anlamis degilim ama birisine cikip abaza diyebiliyorsun baska konuda :P

At mi olmam lazim seninle anlasip ayni yoldan ilerleyebilmek icin :D

dinlemek istiyorum ama her seferinde konu saygisizlik gibi acaip bir konuya geliyor, sonucta forumdayiz, tanismiyoruz, gorusmuyoruz, isimlerimizi bile bilmiyoruz birbirimizin ne alip veremedigimiz olabilir ki ?

bosu bosuna bu kadar yazdim farkindayim :D

emin konuşup yanlış bilgilendirmek ayrı, ihtimalli konuşmak ayrı.

daha önce açıkladım diyorum, daha önce tınlamadığın gibi şimdide tınlamayıp üstüne, üste çıkmaya çalışıyorsun.

kanun mu olmam lazım seninle anlaşabilmem için, bu kadar saçma birşeyi ancak senin gibi elitist takılan birisi yazar. sdfsdfsf

neden yanlış düştüğünü de açıklamaya çalışıyorum ama nafile, her mesajı saldırı olarak algılayan, eli f5 te bekleyen birisi için bu yazdıklarımda boşa.

ayrıca forgiver bildiğin abaza, 3-5 postuna bakıp söylemedim bunu, yandaş arama kendine. çocuk savunması yapıyorsun bana resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
yürüyüş her daim faydalıdır.
yokuş aşağı olması vücudun doğal hareketini sağlar belki ama yine de yararlıdır.

tabii ki spor ekipmanlarıyla ve belirli bir düzende yapılması %100 fayda sağlar ama başta da dediğim gibi yürüyüş faydalıdır :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Soris said:

Mesela benim bildiğim özellikle kilo vermek isteyen birisi interval yada diğer değişle hiit yapsa çok daha iyi ama misal 30 dk boyunca durmadan koşmak insan yapısına aykırı bir kere herşeyden önce eklemlere çok yük bindirir uzun vade için mantıklı değil. Onun yerine yapacağınız 20 dk lık bir interval kardiyo o 20 dk dan sonra bile 1-2 gün boyunca yağ yakılmasını sağlıyor vücutta (sırf kilo verme açısından bakıyorsanız) Ama onun dışında isterseniz çok düşük tempoda 10 km yürüyün. Atalarımızın yaptığı şeyde bu. Ama hiçbir şekilde yarım saat 1 saat boyunca koşmadılar niye koşsalardı ki? Bir aslandan kaçacak olsalar bile 1 saat boyunca mı kaçacaklar? Ya en fazla 5 dkda kaçarlar yada ölürler direk ahah

Şu da link : http://beslenmebulteni.com/bes/index.php?option=com_content&view=article&id=1740:komak-ya-da-komamak-&catid=37:spor&Itemid=397

ben de böyle düşünüyodum taa ki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Persistence_hunting
hayvan yorulana kadar peşinde koşturup yorulunca avlıyorlarmış. ilginç

tabii ki hiit in kilo verdirmede başarısı yabana atılamaz. kas kütlesini koruması da cabası. ama başlı başına sinir sistemini yoran bir aktivite aynı zamanda. recovery sorunu varsa sabah aç karnına yarım saat yürümek çok etkili. recovery sorunu yoksa verin hiite

sabit tempoda maraton koşar gibi koşmak dediğin gibi eklemlere zararlı ve kas yapmayı yavaşlatan bir aktivite
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
Bende bir belgesel izlemişdim, insnalar takip edip hayvanı yorarak avlıyorlarmış.

Yanlış hatırlamıyorsam insan vücüdu koşarken 4 ayaklı bir hayvana göre daha az çaba sarfediyormuş, dik durudğu için cigerleri daha rahat bir konumda oluoyrmuş, kılsız derisi (yani hyavana göre daha az kılsız) ısı alışverişini kolaylaştırıyor vs.

Tabi bunu hız olarak alıglamayın, uzun mesafe alırken harcanan enerji ve yapılan iş olarak bakmak lazım. Yani insan koşmaya daha uygun bir yapıya sahip deniyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
En güzel yürüyüş vakti sabah aç karnına veya yemekten önce yapılan yürüyüştür. Kısacası karnınız açken yürüyüş yapmanız çok iyi olur. Eğer aşırı ciciboğaz birisi değilseniz çok şeker karb filanda almıyorsanız yeterli proteinide alıyorsanız o yaptığınız yürüyüş sırasında vücut direk yağ yakacaktır. Kalori kısmayada gerek yok onun yerine yürüyüş yapın dün 2 km yüzdüm 6 km yürüdüm. Ondan önceki gün 20 km yürümüştüm. Çok güzel yağ yaktığımı hissediyorum ama tabi gidip makineye girip baktırtmak lazım resmi sonuçlar önemli :) Hepsinden önemlisi karb alımım çok düşük yağ alımım çok yüksek protein alımımda iyi olduğu için yağ yakabiliyorum. Yoksa sabahları yarım saat yürüyüş yapıp eve gidip gözleme çörek bazlama pişi yiyen ev hanımlarına acıyorum yani ahah
Sosyal ağlarda paylaş

aslında kafamda şöyle birşey var.

malum iş güç eve varışım akşam saat 6-7 oluyor. normalde yemek yememin saat 19:30 bulduğunu ve benim saat 20:30 gibi fitness için salona gittiğimi düşünürsek hata mı yapıyorum? sonuçta amacım body buildıng değil.

2. bir soru da şu: malum Ramazan geldi. oruç tutacağım vs. akşam 7 de geldiğimi ve iftar vaktinin saat 8 30 civarında olacağını düşünürsek. son gücümle yürüyüşe çıkarsam. kilo verir miyim? yoksa üstüne yemek yiyince kilo mu alırım?

kendime bir ramazan programı çıkarmaya çalışıyorum. bu nedenle yardımlarınız benim için önemlidir ;)

teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

Havalar malum güzel olacak imkanın varsa iftardan 2 saat sonra yarım saat bir yürüyüş yapıp uyuyabilirsin veya iftara başlamadan önce bir yarım saat yürüyüş yapabilirsin. Masabaşı işte çalışıyorsan 1-2 saatte bi kalkıp 10-15 dk yürüyüş yapabilirsin.
Önemli olan vücudu sürekli hareket halinde tutmak.
Aslında sağlık açısından orucun en güzeli sahura kalkmadan yapılır. Mesela yarın ramazan başlıyor sağlık için yapılan oruç şöyle dizayn edilebilir:
Sahur yok akşam yemek yiyip uyunuyor ertesi gün hiçbirşey yenmiyor yalnız kalorisi olmayan içecekler serbest. Sıvı alınması bolca öneriliyor en güzeli soda limon ve su. Mevsim kışsa tarçın da kullanılabilinir.
En güzeli mantıklısı dolunay olacağı günlerde oruç tutmaktır. Bir çok spirütüel kaynakta vardır bu konu. Mesela son 1 ayda hep dolunay vardı. O zamanlar tutulması gerekiyordu oruç.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
abi biri 10 saat uyku demiş gerçekten mi ya? Ben 6 saat uykuya bile çok fazla diyorum gereksiz diyorum 10 saat nası ya.Çok ters geldi. Hayatı uzun uzun gerçekten yaşamak istiyorsan gençken en fazla 6 saat uyuyacaksın.Yaşlanınca 12 saat uyu nolcak bişey üretmiyorsun hayata katkın yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...