Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tarih tekerrürden ibaret midir?

Bone

Öne çıkan mesajlar

Bizim tarih dersinden tek öğrendiğimiz şey, 3 kıtaya hükmetmiş bilek büken bir devletin torunları olduğumuz mudur?
Acaba satır aralarını görmezden gelip Osmanlı'nın yıkılışını tekrar mı sahneye koymaktayız?
Osmanlı Devleti'nin yaptığı hataları tekrarlıyıp eski zaferlerin ego tatminiyle mi yaşıyacağız? Bu şekilde Cumhuriyet'in 100. yılına çıkabilir miyiz?
Sosyal ağlarda paylaş

birazdan ustune cullanicak insan sayisini azaltmak icin kendimi quate liyim

Viktor said:
osmanlinin cocugu diyicekelrine onun bunun cocugu desinler daha az alinirim

osmanlinin cok uluslu bir imparatorluk oldugu gercegini gormeyen "turk develtiydi ooo!" diye takilip yukselisin ayalr surdugu durakalma ve gerileme donemlerini ncabucak gecildigi kaybedilen savaslarin bahsedilmedigi veya hizlica atlandigi lise tarihinden baska bilgisi olmiyan tipler hep
Sosyal ağlarda paylaş

Tarihin tekerrürden ibaret olduğuna daima inanmışımdır, sadece yeni başarıları olmayan devletler yüzyıllar önceki zaferlerini temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp tekar kullanır kendi gözünü boyamak için.

100. yılı elbette göreceğiz ama önemli olan çağdaş ve refah içinde bir ülke olarak mı göreceğiz? Hayır.

Türkiye gerilemiyor, ama tüm dünya ilerlerken biz bir ileri bir geri yerimizde sayıyoruz ve haliyle gerilemiş oluyoruz diğer ülkelerle kıyaslandığımızda.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten iyi bir tarih bilimcisi bunu iyi bilim aynı olaylar aynı sekilde bir çok kişiyi yakmıstır bu illahiki bir devletin değil kişinin hayatındada olabilir eğer anne babalarınız yda büyükleriniz yaptıgı hataları bizim bellegimizde kazılı olsa insanlık suan cok daha ilerde olurdu .. ama bir çogumuz ailemizin hatarını dinlemek yerine ne diyo bunlar vıdı vıdı deniyo ben yapmıyorum diyen varsa suan cok basarılı olması gerekir herkez bi noktada dinlememistir
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
aa oyle deme

hepimiz osmaniz!

aa ama öyle deme viktor, benim atalarımın osmanla bir ilgisi yok bildiğim kadarıyla ama senin geçmişte bahsettiğin üzere osmanla bariz bir alakan var. senin en basitinden babanın babasının babasının babasının babası osmanlı hanedanından değil miydi? kendi beyanın üzere bildiğmiz kadarıyla böyle. onun bunun çocuğu musun; osman'nın çocuğu musun, nesin abi sen?

yani sana kişisel bir gıcığım var yok değil ama şu konuya bir açıklık getirsek artık diyorum. bu konulardaki tutarsızlığının farkına varan kedi seni banlamıştı, yönetim el değiştirdi geri döndün ama bu konulardaki tutarsızlıkların devam ediyor.

aga kusura bakma, sırf kafam karıştığı için soruyorum ha; yoksa kimin çocugu olduğun zerre umrumdaysa şerefsiz evladıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

konusalim hocam

kedi beni tutarsizliktan filan banlamadi once neden banlandigimi ogren
Firat kisisi fatih sultan mehmet 1071 de malazgirtten girdi tadinda bilgisizce yorumalr yapiyordu hatirlarsan
ust uste ust sute yok canakkale 2. dunya savasinda olmsutur iddealari yada hitler in sovyet lideri oldugu seklindeki inatlasmalarindan gina gelip

"firata kafam girsin" seklinde bir topic acmistim hala duruyor
yok tartistik adam bunu yapmaya devam etti benimde gotum kalkikti o donem ilk topige dokunulmadigi halde gittim "Firata kafam girsin MKII" seklinde bir topic actim haksizdim gaz ageldim esseklik ettim dogrudur
ama olaydan once "dogru duzgun yerlere acin lan konulari benim isim gucum var sizlemi ugrasicam" tarzinda bir mesaj attigi icin kediyle ozelden kapistigimdan aha bu iki etti dedi banladi

bu kadar basit tutarsizlik filan yok

ha gelelim eski mesajlar konusuna
insanlar okudukca gelisir ilerler ben buraya uye oldugumda liseye yeni baslamistim dile kolay 7 sene

tarih bolumu ilk acildiginda OSS ye gozleri portlemis bir sekilde calisip didinen okulda tarafli tarihin baskisi altinda kalmis biriydim ulsabildigim bilgi ve serbest arastirmaya ayirabildigim zaman son derece sInIrli idi su an elestirdigim seyin ta kendisiydim aileden gaza getirmisler yavuz sultan selime dayaniyor secere diye yazmis ucmuslar

gittim bir arastirdim bambaska seyler ogrendim ayni sekilde sabit fikirli bikizim insanalrin aksine bana dogrudur boyledir denilen seyleri sorgulamazdim onlari sorgulamayi ogrendim sogruladikca devami geldi kazdikca yalanalr meydana cikti

eskiden osmanliya laf eden adami yasatmiycak durumdaydi mcunki bize osmanli = buyuk turk develti padisahalr = turk buyukleri bu milleti dunyaya hakim kildilar 3 kita hebele hobele ogrettiler
ama kopukluklari sezince gercegi bir actim senelerce turku dunyaya yucelten diye gordugum bu imapratorlukta turkler cingenelerle develtin bir tuttugu 3. sinif azinlik statusundeymis

ota boka turk derdim okulda oyle gostermislerdi oysa bi baktim alakasi yok gectim diger milletleri bu toprakalr ustudne yasiyanalr turk kelimesini 19.yy dan sonra duymuslar

yaaa boyle iste huun efendi

ha diycen sacma salak bir postun vardi evet onuda diyim kapali bisey birakmiyim

gerektigi zaman burda ideolojielr tartisilirken ters muhalefet yapip guya tartismanin dengesini saglamaya calsitim yazmsitim bunuda

cafein buralardaysa yazsin 2-3 defa abi gecenlerde bi bok yedim beni 15gun filan banlasana tarih bolumunden diye mesaj atip kendimi banlattirmisligimda vardir

simdi olmusum 4. sinif siyasal ve kamu yoentimi ogrencisi
birakta lisedeki dunya gorusumle su anki arasinda bir fark olsun
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Firat kisisi fatih sultan mehmet 1071 de malazgirtten girdi tadinda bilgisizce yorumalr yapiyordu hatirlarsan
ust uste ust sute yok canakkale 2. dunya savasinda olmsutur iddealari yada hitler in sovyet lideri oldugu seklindeki inatlasmalarindan gina gelip

"firata kafam girsin" seklinde bir topic acmistim hala duruyor
yok tartistik adam bunu yapmaya devam etti benimde gotum kalkikti o donem ilk topige dokunulmadigi halde gittim "Firata kafam girsin MKII" seklinde bir topic actim
ben hatrlıyorum olayı.. hatta fıratıı :) aynen dediği gibi olmuştu atılmıştı
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...