Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Davulcu maymunlugu basladi gene

unity100

Öne çıkan mesajlar

belki de istanbul'dayken 14. katta oturduğumdan davulculardan yana hiç şikayetçi değilim :) fakat eğer bukadar çok olumsuz etkilenen insan varsa bu geleneğin yeniden düşünülmesi gerekir elbette, sonuçta gelenekler de ihtiyaca göre doğar ve ihtiyaç gidermek bir kenara sorun yaratıyorsa en azından modifiye edilmeleri gerekir. gerçi nasıl modifiye edilebileceğini düşünmedim henüz, ellerim boş.. :)

fedaykin'in deiğinin benzerini isveç'te ateist derneği başkan resmi dilekçeyle istemişti, "madem kiliseler çan çalp camiler ezan okuyor, biz de hoparlörle 'tanrı yoktur' diye propaganda yapalım" diye, ihtiyaç gidermeye yönelik genel çağrı sistemiyle seçim propagandasını bir tutan bir entellektüel protresi ilgimi çekmişti.. :)[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

davulcu işi biraz tuhaf bir konu.

gelenek olan, korunması gereken, saklanması caiz olan bir şey varsa sahura kalkmaktır derim. eskiden çalar saat yokken davul hizmeti şahane oluyormuştur herhalde, ama bu saatten sonra, oruç tutan olduğu kadar tutmayan da varken, gecenin köründe herkesin zorla yatağından kaldırılması pek "medeni" değil gibime geliyor benim de.

ibadet şahsi bir şey değil midir?
madem şahsi, neden herkes kendi sahurundan mesul tutulamıyor ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Dini özgürlükler o dine inananların sayısına bağlı olarak artar, mantıklı olanda budur bence. Bokunu çıkarmamak kaydıyla, eğer bir Hristiyan mahallesinde yaşıyorsam çan sesinden, Müslüman ülkede yaşıyorsam ezandan şikayet etmem, ancak rahatsız olma hakkımı saklı tutarım tabii ;)

Elbette sınırlar olmalı, yani ezan sesi beni yatağımdan zıplatacaksa bireysel haklarıma saldırı olur bu, ama belli belirsiz duyulan bir sesten şikayet etmekte çevreye ve topluma uygun olduğu sürece bence doğru olmaz.

Öte yandan, benim köpeğim var, davulcu geçerken bütün mahalle davul sesiyle değil benim ayının havlamasıyla uyanıyor, bende eğer sinirli isem kalkıp aşağı indiriyorum 50 kglık minik yavrumu. Eee, o kadar para alıyor adam, biraz cefası olmalı bu işin de. =P

Tavsiye ederim, en fazla bir hafta içinde mahalle de ben de rahat uyumaya başlıyoruz, davulun sesi uzaktan hoş geliyor =][hline]Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben...

edit; smiley sucks

[Bu mesaj Nefr tarafından 27 October 2003 11:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

aaaaabi DAVUL ! biri resmen evinin icinde DAVUL CALIYOR. DAVUL ABI DAVUL ! GUM GUM GUM GUM DEDE haberedoey geldi ramazan doe moee etti loheeeeeaaaeeeeeyyyy GUMDEDE GUM GUM DEDE GUMDEDE GUM GUM GUM !!!!

halk oyunlari festivali gibi.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

Aslinda davulcu gelicek
iceri alicam
odamda bateri olacak
adami gecircem karsima
benim caldigim ritmi tekrarlayabilirsen para vericem diiem
mike portnoy dan baslicam boole
-Dream on, dream on, dream on til your dreams come true[hline]fizban, 26 October 2003 23:58 tarihinde demiş ki:
eşek benim
Sosyal ağlarda paylaş

şöle olabilir aslında:

davulcu kpıya gelir gece 5, elinde zincirle kapıyı açarsın,

- aa mrb davulcu beyamca bende tam dışarı çıkıyodum, bizim kedi kaçmışda balkondan gece ,şöle 2.5-3 metre bişi gördün mü dışarda? siz nası diyosunuz hani panter mi dağ aslanımı nedir ondan işte :p böle 3-4 gündür de açtı hayvancaız valla ya :), şu gölgede bişi mi haraket etti ? yok hayal gördüm herhal neyse sana hayırlı işler beyamca :p
Sosyal ağlarda paylaş

bone rahatsız oluyosan duyma ne demektir yahu?
gelenek melenek bi yere kadar. artık geleneği mi kalmış bunun. davulu duyunca ne diyosunuz abi? "ohhh, şahane gelenek be, rahatladım ne güzel" falan mı diyosunuz? benim bu işten tek anladığım olay şudur: adamın birisi gece yarısı beni uyandırıyo, üstüne de para istiyo. hayır, süper otantik ilginç bişey olsa, ya da herkes kendi kendine takılsa kimseyi rahatsız etmeden sorun değil.

buna da şükredelim. ya geleneklerde "davulcu herkesin yatağının başucuna kadar gelip tokmaklıycak" deseydi? :)

[Bu mesaj Zed tarafından 27 October 2003 16:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

zorunluluğumun olması değil mesele. adamlar yüzsüzce bu hakkı kendilerinde görüyolar. ayrıca ben oruç tutsam bile kimseye para vermek zorunda değilim. elin davulcusuna bahane uydurmak zorunda değilim. tıpkı gecenin bilmemkaçında uyandırılmak zorunda olmadığım gibi.

"aman canım yastık kapatın", "boşver, oruç tutmuyorum diyin", "yüksek apartmandan daire alın" vs vs... bunlar anne bahaneleri bone :) siz de bal gibi farkındasınız bunun yanlış olduğunun, ama neye yarayacaksa gelenek de gelenek diye kimse dokundurtmuyo.

ehe ayrıca nasıl bi gelenekse bu, "çalar saatim var" diyince "olmaz gelenektir, davul çalınır" deniyo, sonra da davulcular kamyonetların arkasında davul çalarak geçiyo. hani gelenek?
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece bir aylığına mı, aaa hiç bir şey değilmiş canım. Lol be sanki bir gün dermiş gibi ne rahat bir ay diyorsunuz şaşıyorum. Bir ay boyunca ben seni uykunun en tatlı yerinde telefonla ariyip uyandırayım bakalım sende bu kadar hoşgörülü olabiliyormusun. Gecenin bir körü zorla uyandırılmanın hoşgörüsü filan olmaz.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

Gecenin o saatinde acaba benden veya mahalleliden izin aldıda mı sokakta adamın biri davul çalıyor? Veya hakkaten o davul sayesinde sahura kalkan kaç kişi kaldı? Hepsi bir yana ben mi dedim o adama sabahın körü davul çal sonrada gel para iste diye.
Eskiden kalma bir gelenek ama artık rahatsızlık veriyor.[hline]Kalplerdeki Kaymak Profocio Web Hosting
Sosyal ağlarda paylaş

davulun ramazanla bir bağlantısı yok aksini iddia etmek tamamiyle tembellikten kaynaklanan cehaletten dolayı,çalar saat ve türevlerinin olmadığı bir çağda insanların uyanması için en gürültülü müzik aletinin kullanılması doğaldır. nano teknolojiye geçilen bir zamanda hala töredir adettir carttır curttur bunlar boş, töreler adetler işlevlerini kaybettikleri taktirde resen geçerliğini kaybeder şuan ki davul olayı tamamiyle ticari bir olaydır, hiçbir iş yapmadan milleti dolandırmanın adı adet olmamalı.

herşeyi bir kenara bıraktım bu ülkede müslüman olmayan insanlar gecenin bir yarısında kalkmak zorunda mı keza oruç tutamayanlar kalkmak zorunda mı .Bu iş çok kolay yasaklanabilir zaten yapılan suçtur ama ne yazıkki günümüzde hukuk fakültelerinden mezun olan en kötü öğrenciler başka iş yapamıyacakları için hakim-savcı olmaktalar bunların arasından bu işe engel olabilecek çapta bir adamın çıkabileceğine inanmıyorum[hline]May the ALL FATHER guide our blades true and see us victorious once again...
Sosyal ağlarda paylaş

aa hayir efendim
onlar musluman, islam tek gercek dindir
o ne emretmisse yapmak zorudnayiz
bir ay boyunca (ki okul egitiminde kimi insanlar icin (ozellikle aerikaya basvurucak olup lise sonunun ilk senesinde tum sinavlarindan yuksek not almasi gereken bizler gibi) en onemli olan bir ay) her sabah uykumuzdan uyandirilmaliyiz
hatta apartmanin icine kadar gelen ve kapinizind onunde davul calip bagirip (her sene yasiyorum, bu sene yaparsa bagetlerimi alip dalicam adamlara) bi de yuzsuzce para isteyenler
ama onlar islamin gerekliligini yerine getiriyolar, lutfen
her biri bir digerine gore yalan soyluyor, her biri tasdikli , - afedersiniz- vesikali, devletin en resmi davulculari.

savunmanin hic bir anlami yok, 21. yuzyildayiz, calar saat, titresimli telefon, sizi baksasini rahatsiz etmeden uyandiracak 100 den fazla yontem var. mahallenizde 100 insan varsa 50 si oruc tutmuyor (hos tutanlarin bir cogunun da laf oldugu ayri bi olay) ama yined e o davulcular yuzsuzce her gece bizim uykumuzu bolup, sonra gelip apartman icine girip bizimkatimiza cikip kapi onunde calip hatta (yasanmistir dedigim gibi) para isteyebilirler

ehem bi dakka - hanim av tufegini getir duvarda asili olan[hline]fizban, 26 October 2003 23:58 tarihinde demiş ki:
eşek benim
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gawain, 27 October 2003 17:14 tarihinde demiş ki:
eger cok rahatsiz olursan çık adami döv bakalim nasil oluyor belki susar o zaman.he birde dikkat et sen pek adetlerine geleneklerine bağlı olmayabilirsin (özgürsün kimse karışamaz sana) ama bu ülkede yaşıyorsan saygı duyacaksin

E tabi az gelişmiş ülkemin az gelişmiş insanı her türlü problemini kaba kuvvetle çözme yolunu seçebilir ama bu aynı yolu benim seçeceğim anlamına da gelmez, aynı az gelişmiş ülkemin az gelişmiş adetlerine de uymak veya benimsemek zorunluluğum olmadığı gibi.

Not: Az gelişmiş adetten kasıt çalar saat gibi bireysel uyandırma araçları yerine cümle alemi uyandırma araçlarıdır. Yoksa yanlış anlama olmasın, oruç için değil.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]

[Bu mesaj fedaykin tarafından 27 October 2003 17:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

sizdeki bu kızgınlığın nedeni belli değil bir ikincisi yazılanlari dikkatli oku çünkü orda islamin gereği olarak değil bir adet olarak yapıldığını vurguladim ama sen çok bilmiş bunu kafana göre yorumladin nasil istersen kendi kendine kudurursun artik.
ahahahah :D[hline]Forcedata Hosting
Mix Online Gaming Inc.
[b]Icq : 293780965
Sosyal ağlarda paylaş

Valla hepinizden özür diliyorum ama söylemek zorundayım ÇÜŞŞŞŞ... Yani kızgınlığın sebebi nasıl belli değil ya... Sabahın bir körü zorla kaldırılmak hemde bir ay süreyle, bunu defalarca belirtmişiz ama hala kızgınlığın sebebi belli değilmi? İnsaf bre...[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...