Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

NwN 2: Mask of the Betrayer

Gangren

Öne çıkan mesajlar

• 5 ay sonra ...
  • 5 ay sonra ...
Eski saveleri kaybedince sıfırdan bi sorcerer/scholar açıp bitirdim. Oyun güzel olmuş, bi kere beklediğimden çok daha az torment çakması. Spirit eater hedesini güzel entegre etmişler farklı bi oynayış sağlıyor. Yalnız lore u hiç beğenmedim, resmen koskoca planescape settingini hiçe sayıp sadece FR rulebooklarda yazdığı kadarıyla plane mantığını kurmuşlar. Buna rağmen ilginç bi konusu var sonuna kadar oynattırıyor. Sidequestler de gayet güzel hazırlanmış, hikayenin dışına çıkmadan epic levellarda insanı sıkmayan questler var hep. Fedex quest olmaması ve çoğu questin birkaç farklı şekilde yapılabiliyor olması güzel artılar.

Yalnız epic lvl mekaniklerini beğenmedim. Mesela casterlar için 10 ve üstü spell slotlar yerine epic featlerle alınan ve günde sadece bir defa kullanılabilen büyüler geliyor sadece. Gerçi vampiric feast falan gibi gereksiz güçlü büyüler var aralarında ama d20nin bu kadar epic lvl kaynağı varken homerule koymaları saçma olmuş.

Npcleri bu defa baya güzel hazırlamışlar, az ama özler. Hepsinin sağlam bi kişiliği var ve konuşurken sadece influence avlamaca oynamıyorsunuz. Combat açısından da partiye kesinlikle almam dediğim bi npc olmadı, çoğu zaman kimi seçsem diye kararsız kaldım ama genelde safiye okku gann üçlüsüyle devam ettim. Finalde gann yerine kaelyni aldım yanıma

ve ihanetiyle baya sarsıldım :P Gerçi crusade için değil ruhumu kurtarıp yanlışları düzeltmeye geldim tripleri atınca normaldi satması ama insanın içi gidiyor o kadar güzel sesli npcyi kaybedince

Iwd2deki gibi sıkıcı bi puzzle bölümü koymasalarmış, bide daha az thrash ve daha çok boss kessek daha eğlenceli olurdu. Oyunu iyi karakterle bitirdim genelde 0 cravingle gezdim ama sanırım evil olup yüksek craving ve gorge vs. featleriyle daha maceralı oluyor. Bi ara evil fighter yaratıp öyle deneyebilirim.

Son söz : MotB'ı NWN2 OC'ye göre değerlendirmeyin, kesinlikle çok daha derinlik sahibi bi ek görev pakedi olmuş. Hikayenin bazı unsurları ve dialog çeşitliliği tormentı anımsatıyor, eğer onu sevdiyseniz bunu da beğeneceksiniz. Npc AIyi kapatıp, strategy mode da free cam e geçince oynanış açısından sorun da kalmıyor. Benim gibi bi kenara bırakıp unuttuysanız kesinlikle bitirmeye değen bi oyun.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
oyunda 6 tane son varmış sanırım ama epic bi oyun için en baba evil son mask of betrayerda sanırım

şöyle ki

en evil son için oyunda okku wood man founder ve myrkul dahil bir çok kişiyi emmeniz ve bikaç bişey daha yapmanız lazım sanırım
ekşide şöyle özetlemiş adamın biri, sırf bunu görmek için oc+motb ı evil barb frenzied berserkerla bitircem
şu skill geliyo export edip fantazi yapabiliyosunuz
http://nwn2.wikia.com/wiki/Spiritual_Evisceration

-yüzü olmayan adam'ın açlığını içerseniz oyun kötü ama muhteşem bir sonla bitiyor. böylece açlığın efendisi haline geliyorsunuz, üzerinde mutlak bir kontrol sağlıyorsunuz. bu kontrol size, herhangi bir canlıyı ve ya ruhu istediğiniz anda içme özelliğini kazandırıyor. bu özelliği kullanma sınırı yok. kelemvor sizi dehşet içinde karşılıyor, grup arkadaşlarınız sizin gibi bir canavarın diyarlarda yürümesini istemediklerini belirtip sizi öldürmeye çalışıyorlar. yeni ulaştığınız gücün de sayesinde, bir zamanlar sevginizi ilan ettiğiniz safiya da dahil hepsini kelemvor'un karşısında kolayca kesiyorsunuz. bundan sonra kelemvor'la bir savaş olmasa da meydan okumak sizin elinizde. artık tanrılardan daha güçlü bir varlıksınız ve kelemvor boş bir şeyin öldürülemeyeceğini itiraf edip gücünüzü kabul ediyor ve tüm düzlemlerden insanlar ve tanrılar dahi göçtükten sonra bile sizin ayakta kalacağınızı söylüyor.

böylece ölüler şehrinden ayrılıyorsunuz, rashamen'in büyük bir bölümünü korkunç bir biçimde kurutuyorsunuz. geçtiğiniz diyarlar ölüyor. başka düzlemlere geçip yabancı şehirleri ve halkları yok ediyorsunuz.

birgün tanrılar sizi shadow plane'de kıstırıyor, büyük bir savaş kopuyor ve tanrılardan bazıları bu savaşta düşüyor. savaşın sonunda siz de ortadan kayboluyorsunuz; bazı tanrılar sizi yok ettiklerini söyleyip zaferle evlerine dönüyorlar, bazıları ise tanrıların bile ulaşamadığı plane'lere geçip orada yeni krallıklar kurup diyarlara intikam için geri geleceğinize inanıyorlar. oyun böylece, aşmış bir sonla bitiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 9 ay sonra ...
Sparkcaster said:

oyunda 6 tane son varmış sanırım ama epic bi oyun için en baba evil son mask of betrayerda sanırım

şöyle ki

en evil son için oyunda okku wood man founder ve myrkul dahil bir çok kişiyi emmeniz ve bikaç bişey daha yapmanız lazım sanırım
ekşide şöyle özetlemiş adamın biri, sırf bunu görmek için oc+motb ı evil barb frenzied berserkerla bitircem

-yüzü olmayan adam'ın açlığını içerseniz oyun kötü ama muhteşem bir sonla bitiyor. böylece açlığın efendisi haline geliyorsunuz, üzerinde mutlak bir kontrol sağlıyorsunuz. bu kontrol size, herhangi bir canlıyı ve ya ruhu istediğiniz anda içme özelliğini kazandırıyor. bu özelliği kullanma sınırı yok. kelemvor sizi dehşet içinde karşılıyor, grup arkadaşlarınız sizin gibi bir canavarın diyarlarda yürümesini istemediklerini belirtip sizi öldürmeye çalışıyorlar. yeni ulaştığınız gücün de sayesinde, bir zamanlar sevginizi ilan ettiğiniz safiya da dahil hepsini kelemvor'un karşısında kolayca kesiyorsunuz. bundan sonra kelemvor'la bir savaş olmasa da meydan okumak sizin elinizde. artık tanrılardan daha güçlü bir varlıksınız ve kelemvor boş bir şeyin öldürülemeyeceğini itiraf edip gücünüzü kabul ediyor ve tüm düzlemlerden insanlar ve tanrılar dahi göçtükten sonra bile sizin ayakta kalacağınızı söylüyor.

böylece ölüler şehrinden ayrılıyorsunuz, rashamen'in büyük bir bölümünü korkunç bir biçimde kurutuyorsunuz. geçtiğiniz diyarlar ölüyor. başka düzlemlere geçip yabancı şehirleri ve halkları yok ediyorsunuz.

birgün tanrılar sizi shadow plane'de kıstırıyor, büyük bir savaş kopuyor ve tanrılardan bazıları bu savaşta düşüyor. savaşın sonunda siz de ortadan kayboluyorsunuz; bazı tanrılar sizi yok ettiklerini söyleyip zaferle evlerine dönüyorlar, bazıları ise tanrıların bile ulaşamadığı plane'lere geçip orada yeni krallıklar kurup diyarlara intikam için geri geleceğinize inanıyorlar. oyun böylece, aşmış bir sonla bitiyor.

ahah o nası bi son lan, nasıl bi oyun bu böyle fsdf
bi denesem mi acaba dicem de beceremem kesin
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o sonla bitirmenin en büyük zorluğu açlık sistemi. Evil takılıp herkesi emmeye kalkınca açlık çok daha fazla kendini gösteriyor. Hep ucu ucuna cooldownlar bitsede biraz daha ruh emebilsem diyerek dolanıyorsunuz. Bunun dışında o evil sona ulaşmak için çok özel birşey yapılmasına gerek yok. Ben oynarken ormanın ruhunu falan emmeden o sona ulaşabildiğimi hatırlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

oc den başlayı motb a dalayım diyorum da, diplomacy filan gerekli mi?

yani bi yüksek wis li torment char ı etkisi yapıyor mu; yoksa q reward larda 3 yerine 5 almaya mı yarıyor? var mı açtığı güzel atraksiyonlar?

Diplomacy bazı questleri falan yapmak için gerekli ama ben berserker karaktere vermemiştim, hiç yokluğunu çekmedim. Yüksek wisdom da torment gibi bonus falan vermiyor, keza karakterin geçmişi ya da multiverse ün prensiplerini anlamak falan öyle çok önemli rol oynamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

işimiz avrupalı yeni yetme şirketlere kalırsa zor zira forumumuzun güzide hartkor repegecileri witcher'a da kolpa deyip geçti. (:P) kendim fena bulmadım ama bu şirketler de devamını getirmeyecektir başka türlerde kat kat fazla para kazanabileceklerini düşünürlerse.

yok abi witcherda subquest olayına girdin mi süper,içerikte güzel diyaloglar ve atmosferde güzel zaten ikincisi geliyor ben witcher bir süre daha götürür rpg mevzusunu
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
bu saatten sonra bu kadar cesur hikaye çıkarmazlar diyordum...

yanlız epic spell slot ları iki oyundur niye eklemiyorlar anlamadım.

eski kitaplardan falan filan....

kelemvor sizle ilk karşılaştırğında "bende tanrılığa yükselince bu duvar olayına isyan ettim ama napalım..." gibisinden bişrylere diyor ya, o olaylar "trials of a mad god" kitabında oluyor. (veya o seriden başka bi kitapta, çok oldu okuyalı)

bu ölenlerin iyiliğine göre nereye gideceklerine karar vermeye başlayınca diğer tanrılar sinrleniyor. o da yetmiyor, ölümlüler direk "nasıl olsa kelemvor bize öbür dünyada kıyak geçer" diye iyice gevşiyorlar. tehlikeden kaçmamaya , ölümden korkmamaya başlıyorlar filan... (bu kadar yüzeysel olmuyor tabi ama kitabı okuyalı 5-6 yıl oluyor :P)

sonra kelemvor "lan bu iş böyle olmayacak, bari kurallara uymaya başlıyım yavaştan" diyor. toparlıyor durumu, kalpsiz death godlar kervanına katılıyor.

Mystra (midnight):" I dont know if love you anymore..."
Kelemvor: "Noone should love death."

diye de aklımda kalan güzel bi diyalog var kitaptan. muhtemelen yanlış hatırlıyorumdur da anahatlarıyla öyle bişeydi :P.

şurda godhood bölümde anlatılmış.

Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız orda harika bi twist vardır,

Cyric

Kelemvorla midnightın aşkını bitiren aslında Cyric'tir. Charged with innocence by reason of insanity der tanrılar Cyric in tanrılığını düşürmek için görülen davada, yani domaini olan strife ı yaymamakla suçlanır. Hikayenin sonunda midnight ve kelemvorun gözlerinden süzülen yaşları kadehine koyar, bir yudumda içer ve der ki "Nifak yayamamakla suçladığınız ben, tanrıların arasına nifak sokarak aşklarını bitirdim..". Böylelikle suçsuz bulunur, ama aynı zamanda ölüm tanrısını duygularından arındırarak diyarlardaki düzeni de sağlamıştır.

Troy Denningin Pages of Painden önceki en büyük işiydi time of troubles, bence layıkıyla altından kalkmış. MotB da her ne kadar planescape kozmolojisine bazı yerlerde ters kalsa da çok başarılı bi FR hikayesi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Sparkcaster said:

şöyle ki

Az önce bitirdim bu evil sonla, bildiğin tatmin oldum. Good bitiren herkese tavsiye ediyorum bi defa da önünüze geleni eme eme oynayın hehe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...