Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

VDSL ile 30mbit Ocak 2008'de

Brigand

Öne çıkan mesajlar

said:
zydar 28 Eylül 2007, Cuma - 13:26 tarihinde demis ki:
30mbit? hımmm hemen hesap yapayım.

30 mbit ile saniyede 3000 kb download edicem.

Sonra..

divz film çekiyorum diyelim. 700mb:

saniyede 3000, dakikada 180bin kbit yapar. buda 180 mb a yakın. yani bi filmi ben 3,5 4 dakikada indiricem..

vaş..

3,75mb çekebilmen lazım saniyede 30mbit ile
Sosyal ağlarda paylaş

cidden merak ediyorum yurtdışı çıkışını ne yapacaklar çünkü 1-2 haftadır sürünüyor resmen bağlantı. eskisinden daha yavaş şu anda. ferrari'yi alıp dağ patikasında kullanmak gibi olur vdsl2 şu anda.

içerik yurtiçinde değil yurtdışında, bunun farkındalar mı acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Messor 28 Eylül 2007, Cuma - 08:33 tarihinde demis ki:
1mbitler 8 , 2 ler 16, 4 ler 32 olur diyesim geliyor da, aynı fiyatlarla vereceklerini hiç düşünmüyorum.

Ayrıca yurt içi istediğin kadar fiber döşe, bu yurt dışı çıkışıyla hep yalanız.

mevcut tarife değişmez bence.Çünkü zilyon tane adam Adsl kullanıyo.Vdsl ler için yeni tarife oluşturulur ayrıca teknoloji farkından dolayı farklıda bi modem gerekiyo.

Bence telekom çalışıyo artık.Sadece uygulama yavaş,oda normal.Yıllar önceden yapılması gereken bütün teknik gereksinimler yeni yapılıyor.Suçlusu kim bunun?Geçen yıllardaki yönetim/yönetimler.

-Efendim adsl diye bişey bulunmuş,altyapı için hede hödö lazımmış,çalışmalara buzamandan başlarsak avantajlı oluruz.
-ne diyeseli yahu,bırakın diyeseli ciyeseme önem verin.

Enazından artık ucuz(avrupa standartlarıyla birebir olmasada) bağlantımız var.Aylar öncesine kadar hala 256 ile sürünüyoduk,2 mbit'in kıymetini biliyorum suanda,hdd bile yetmiyo 4. hdd yi alıcam yakında.Bilgisayar kapanıyo evde artık çok şükür.Vesaire.

Enson benim hatırladığım yurtdışı çıkışları 65 gbps idi.Sanırsam 1-2 ay önce açıklamışlardı onuda.Konuyu okumam üzerine sitesine tekrar baktım ve;

Mevcut Yurtdışı Bağlantı Toplamı 68.420 / 68.420 Gbps (Geliş / Gidiş)

Demekki çalışıyo buadamlar.Dediğim gibi sadece uygulama yavaş çünkü artık gereksinim zamanının tam ortasındayız bunun için.Zamanında 100 bin li sayılarda kullanıcıları varken bunu yapmaya başlamış olsalardı şimdi milyon lu sayılardaki insanlara eziyet etmezlerdi.

Buarada isveç bağlantılarından bi örnek veriyim,fiyat listesi olarak.

(teknolojisi ne bilmiyorum)
10 Mbit/s 229 kr (45.8 Ytl aylık)
100 Mbit/s 295 kr (59,6 Ytl aylık)
(başlangıç ücreti yok)

(Adsl2+)
24 Mbit/s från 299 kr/mån (59.2 Ytl)
8 Mbit/s från 229 kr/mån (45.8 Ytl)
2 Mbit/s från 199 kr/mån (39.8 Ytl)
0,5 Mbit/s från 149 kr/mån (29.8 Ytl)
0,25 Mbit/s från 99 kr/mån (19.8 Ytl)

(Tv İçin,kablo modem ve internet ile)
8 Mbit/s från 199 kr/mån (39.8 Ytl)
0,5 Mbit/s från 139 kr/mån (27.8 Ytl)
128 Kbit/s från 99 kr/mån (19.8 Ytl)

(1-100 mbit arası fiyat tarifesi,sanırsam bunu direk modemsiz wireless ile falanda alabiliyosunuz sanırsam)

Tele2 Bredband Stadsnät (via LAN eller ADSL)
Fast månadsavgift* 69 kr - 249 kr (aylık baglantı hızına göre)
Startavgift** 495 kr (başlangıç ücreti)

Tele2 Bredband Stadsnät (Via s.k radiolan, WLL)
Fast månadsavgift 295 kr (sanırsam bunda sabit ücret)
Startavgift 1495 kr (baslangıc ücreti)

Unutmadan bu hepsinin yanında verdikleri şeylerde var.

* Bredband upp till 100 Mbit/s
(100 mbit'e kadar internet)
* Obegränsad surftid
(sınırsız sörf id'si hede hödö)
* 5 e-postadresser
(5 adet patlıcan)
* Personlig hemsida
(size ait websayfası,host olabilir)

Sınırsız teknik destek vesaire.

Ayrıca 3g zımbırtısı için falan mobil telefonlar ve Voip falan olayları için özel hizmetleride var.Yani telefonunuzada böyle bağlantı satın alabiliyosunuz.

Yalnız şunu göz önünde bulundurmak gerekki,9 milyon nüfuslu hayvan gibi ekonomisi olan bi ülke.Bizim gibi çıkan bişeyi milyonlar bianda tüketmiyo.Taş çatlasın 2-3 milyonu,millet işinde gücünde,kimse o yapmış bende yapacam modunda değil.Doğal olarak seçenek çok oluyo :)
Sosyal ağlarda paylaş

yaf bende reklamı gördümde deliye döndüm resmen. adamlar öyle janjanlı bi reklam yapmış ki :) elbet yapacaklar bu hizmetleri rekabet gelsin hele evinize çay kahve bile yollarlar ama telekom bunun farkında deli gibi yatırım yaptığını düşünüyorum şu an gelecek açısından ama şu an müşterilerinin yaşadığı sıkıntılar umurlarında değil çünkü müşterinin başka alternatifi yok. Yani alternatif gelinceye kadar belki bu şekilde devam edecek ama alternatif geldiği zaman da telekom çok güçlü bir altyapıyla karşısında olacak. tabi o zaman call center da bıdı bıdı ötmeyecek adamlar kalite artacak. ha ben ne olursa olsun telekom hiçbir zaman kullanmamayı düşünüyorum o ayrı.

turk telekomun düşünmediği tek insan tipi benim gibi kinciler sanırım :) bana çektirdiğiniz eziyeti hiçbir zaman unutmayacağım ve hiçbir zaman seçimim turk telekom olmayacak. yeter ki alternatif olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

bence kullanmaz. benim internet 256 yken 1 kb limit koyuyordum 512 olunca 2 kb yapmıştım limiti :) 16 mbit olunca ama 25 kb yaptım ki upload hızım 30 u geçmediği için yaptım bunu yoksa dl a kötü etkisi oluyor. yani 100 kb olsa 95 kb koyardım bu hızda ul limit hızını. belli bi hıza ulaştığınız zaman zaten dosyalar çatır çutur geliyor upload 30-40 kb ın hesabını yapmıyorsunuz :)
Sosyal ağlarda paylaş

hemen divx film indirme hesapları yapmaya başlamışsınız da,
internetin kişilere 30mbit olarak sunulmasının tek nedeni p2p'den daha çabuk dosya indirmek değil.

hızlı internetin birçok avantajı var.
mesela bunların başında, internet üzerinden dvd (e haliyle riplenmiş oluyordur bunlar da) film kiralayıp izleyebilmek (streaming vs).
ama tabii çok zeki olduğumuz için bizler bu tip hizmetlere para vermeyiz, nasılsa p2p'den beleşe indirilir.

kim bilir belki şu yeni yeni yayılan hd yayınlarını da stream edebilip izleyebileceğimiz yöntemler vardır.
boşuna söylemiyor almanlar "100mbit für alles" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

önemli noktası mesela digiturk'un HD veya dijital olmadan iyi bir görüntü kalitesiyle maçları satabilecek olması olabilir... ne bileyim maç başı 3 ytl canavar streaming...

yoksa zaten 30 mbit de olsa streaming yabancı kanalı takılmadan izlemek olmaz gibi geliyor... hiç bir zaman full kapasite yurtdışı olamaz 30 mbit'te..

[ Mesaj 30 Eylül 2007, Pazar - 22:48 tarihinde, kertenkel tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
nileppezdel 30 Eylül 2007, Pazar - 19:34 tarihinde demis ki:
Abi şaka gibi 60liraya 24 mb bağlantı var orada. Ben burada 1mb sınırsıza 50 lira ödüyorum. Telekom bi zahmet insanlaşsın artık ya. Herşeyin netten yapıldığı dönemde dünyaya, olmadı avrupaya baksın da koysun fiyatlarını. Soygun yapmasın. İsyanım var ulan! :(

bak ama okumamışsın tam olarak.ordaki bi köyün alt yapısı bizdeki bi şehrin altyapısından daha iyidir belki.Arada böyle fark varken nasıl bu teknoloji farkını karşılamasını ve o fiyata o hızda internet vermesini bekliyosun?Elbette veremez.Adam hadi alın size çok ucuz internet dese şimdi fiyatları hayvan gibi çekse yatırımlarından geri kalır.Eminim zamanı geldiğinde,çok alternatif sunabildiğinde türk telekom fiyatlar düşecek ve aynı standartlara gelecek.

Sadece uygulama farkıyla,belki 2008 belkide 2009 da :)
Sosyal ağlarda paylaş

İngilterede faaliyet gösteren Enformasyon Teknolojisi Keşif Vakfı tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, Türk internet kullanıcılarının Avrupanın en yavaş dördüncü geniş ağ sistemine (broadband) sahip olduğunu ortaya koydu.

15 Avrupa ülkesindeki geniş ağ hızlarını karşılaştıran araştırmacılar, Türkiyenin saniyede 2 megabit hızla (mbps) bu alanda 12. olduğunu açıkladı.

Listenin ilk sırasında saniyede 21,7 megabit hıza sahip Finlandiya yer alırken, ikinciliğe saniyede 18,2 megabit hıza sahip İsveç otururken, üçüncü sırada da saniyede 17,6 megabit hızla Fransa bulunuyor.

Diğer ülkeler 4üncü Hollanda (8,8 mbps), 5nci Polonya (7,5 mbps), 6ncı Almanya (6 mbps), 7nci Macaristan (3 mbps), 8inci Slovakya (2,8 mbps), 9uncu İngiltere (2,6 mbps), 10uncu İsviçre (2,3 mbps), 11inci İrlanda (2,2 mbps) diye sıralanırken, 12inci Türkiyeyi 1.6 mbps ile 13üncü olarak Çek Cumhuriyeti, 1,2 mbps ile 14üncü olarak İspanya izliyor.

Yunanistan ise 1 mbps ile listenin sonuncusu olabildi.

[ Mesaj 01 Ekim 2007, Pazartesi - 04:13 tarihinde, Fistan tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Bende 30 mbit gelince en düşük hız 4 mb falan olur herhalde diyodum,dünkü milleyetin haberine göre vdsl 2 gelince şu anki adsl fiyatları bir miktar ucuzlucakmış,ttnet yetkilileri 30 mb bağlantı ücreti hakkında bişey sölememişler,bide 2008 sonuna kadar 80 mb bağlantımı ne gelcekmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...