Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

HDR resim çekimi

Bone

Öne çıkan mesajlar

HDRI tekniği hakkında benim bildiğim, bir underexposured, bir overexposured bir de normal resim çekip, bunları photoshop'ta hdr merge etmek.

Hatta şöyle bir tutorial da var.
http://www.deviantart.com/deviation/31145605/
belki daha iyileri vardır da, benim gözüme çarpan bu oldu.

Ancak HDR ile ilgili bir takım sorunlarım var.
- HDR en iyi nerde çekilir, ne tip şeyleri HDR çeksek iyi olur?
- Deviantart'ta bazı resimler görüyorum, sanki elle çizilmiş gibi gözüküyor. HDR ile bunu nasıl yapıyorlar?
- HDR yapacağımız resimleri çekerken neye dikkat etmeliyiz? f, ISO değeri felan nasıl olmalı?
- Resimleri HDR merge ettikten sonra ne tip değişiklikler yapmalıyız? Contrast veya curve gibi şeyler neye bakılarak ayarlanması gerekli?
Sosyal ağlarda paylaş

ben bi kaç link vericem. başka bi forumdaki HDR yarışması için hazırlamıştım. faydalı olur:

Sean McHugh's HDR explanation burada işin teorik kısmını çok iyi öğrenebilirsiniz.
HDR Landscape Photography tutorial bu da oldukça detaylı ve iyi bir sayfa
Popular Photography's Article
Photomatix Tutorial
Post Processing The HDR
HDR group in Flickr bu da flickr gurubu. git herkese sor yardımcı olurlar. bi dünya hazır yardımcı olunmuş başlık da var.

[ Mesaj 16 Haziran 2007, Cumartesi - 14:53 tarihinde, horacegoesskiing tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

onemli bir not gecicem

HDR in iki amaci var

resimlerdeki gercek renkleri ortaya cikarmak tum exposure lari blend edip

bir de, bazilarini daha cok blend edip (daha esit) gercek disi ama hos gozuken resimler elde etmek

Eger birinci ise amaciniz, photoshop yoksa falan (linux iseniz ya da)

http://qtpfsgui.sourceforge.net/ cok guzel bir program, isimi goruyor surekli
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 yıl sonra ...
hdr daha çok manzara-mimari çekimlerde kullanılan bi teknik. ah portrede de kullananlar çıkıyor. hdr ye ne zaman ihtiyaç duyarsın?
mesela manzara çekiyorsun diyelim, gökyüzü çok aydınlık, diğer kısımlar(dağ deniz vs) de gökyüzüne göre çok karanlık kalıyor. burdaki pozlamayı dengelemek için 3 farklı pozlamada(ya da daha fazla falan) foto çekip birleştiriyosun. özetle bu.
Sosyal ağlarda paylaş

HDR ne kadar fazla poz alırsan o kadar güzel oluyor diyebilirim.
Yani düzgün ışık ayarının 2 tarafınada 1er (toplam 3 poz) pozlarsan detaylar az ama 3er 5er pozlarsan detaylar baya güzel olur. Bir de işin pozlama sonrası birleştirme kızmı ayarları var ki esas ustalık onlar bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Admin
bu arada suan bir kac foto uzerinde hdr calismasi yapiyorum da konuya eklemek istedim;

HDR diyeniz de tatava. Cikip RAW foto cekmemistir mesela. 5 veya 7 fotodan HDR yapmamistir. Yapanlariniz da tatava. Cikip da D800 ile 50mb lik raw cekmemistir. Bu fotolardan HDR yapayim derken her bir fotografi 250mb boyutta tiff olarak photomatix e aktarmamistir. 2GB foto ile bilgisayari oldurmemistir.

oh be rehatladim, bunu yazarken de bilgisayar 5 tane tiff formatta hdr fotoyu birlestirdi nihayet. toplam boyut 1.2gb
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
Yok onun için demedim yani zaten HDR ile uğraşan adam onu bir şekilde paylaşmak ister. Bunun da en kolay ve kalıcı yolu face gibi sosyal medya siteleri oluyor.

Aslında ilk başta üzerime alınmamıştım lakin cümle kuramadım çok genel gibi olacaktı ben de kişisel cevap verdim :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...