Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

TBC= wow un sonu

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

sabahtan beri forum tirtikliyorumda oyuncular su anda isyan ediyor, TBC neden basarisiz ve wow un sonu bakalim bi

ilk once 60-70 arasi levellar ve yeni zonelar cart curt fena degil olmasina olmus
itemizasyon hybrid yonelikli quest rewardlarda tek sorun o bence

amaa bir MMORPG nin en cok ustunde durmasi gereken seyi blizzard parcaladi oda endgame dir

70 olan bir oyuncunun onundeki seceneklere bakalim

BG pvp si bitti, eglendirmek disinda bir odul verdigi yok verilenler ise 5 kisiliklerin yaninda cok kolpa duruyor

arenalar basarisiz oldu cunki acik acik class lar balansli degil ve arena ortami bazi classlara avantaj verirken bazisina buyuk handikaplar koyuyor ve ayrica arena olayi cok hardcore pvp cilere yonelik olmus

peki ya PvE ne alemde?
gunler suren attunement ve rep grindleri sonunda karazhan a girdiniz
ilk boss u kestiniz oda ne 5 kisilik normal instance dan dusenden daha kotu item dustu
ve ilerledikce alinan itemlar da hemen hemen ayni kalitede ve 5 kisiliklerden dusenelre max alternatif oluyorlar
karazhan in zorluk seviyesinin oyunculuga yeni olan insanalra iskence ettigini soylemekte gereksiz haliyle

ve item upgrade i olmadigi icin bi sonraki raid e gecerken consumable abanmak zorunda kaliyorsunuz
craftable epic lerden iyi epic bulmak cok zor zaten su anda

ee diyelim tamamen insanalri delirtme ustune kurulmus heroic i gectiniz serpentshire a attunement aldiniz ama attumenden dusenle ayni ayar glove dusuyor lady vash dan

ki kendisi sozde world boss ve su anda inanilmaz duzeyde bugli
cabuk dolan ve oyuncu bezdirten thrash respawnlari, gurupta tek bir oyuncunun bile aylaklik etmesine musade etmiyen yeni tarz pve yide buna eklersek endgame su anda tamamen hardcore oyunculara yonelik durumda ki onlar bile bezdi
curse gecen gun respawn larin sacmaligindan dem vururken nihilum ise su yaziyi yazdi vash dan sonra
http://www.nihilum.co.uk/news/41/

eger oyunun en iyi oyunculari bile zorluktan, raidlerin su anda anlamsiz oldugundan ve eglenmediklerinden dem vuruyorsa blizzard gercekten bataga saplandi demektir

TBC oncesi raidler tum oyuncualra yonelikti
pug toplanan guruplar bile ZG MC ve aq20 de ilerliyebiliyorlardi
milletin sandiginin tersine casual guildleri cok rahat bwl seviyesine cikip temizliyebiliyorlardi haftada 4-5 gun raidlere ayirip gunde 4 saat filanla
su anda ise oyunun en iyi guildleri orta seviyenin asagisinda bulunan bir raid instance dan dem vuruyorlar
su anda casual bir guildun o noktaya gelmesi imkansiz
karazhan i bitiriler belki gruul ve magh nerfinden sonra onuda yaparlar ama no liferlar haric serpenshire in otesine gecen guild tahmin edemiyorum
zaten milletin zamani sinirli stres atmak icin wow oynuyor
1-zor ve bir dakika bile konsantrasyon kaybina musade etmiyen yeni edgame
2-gruul&magh dan basliyan consumable cilesi
3-milletin her bir deneme icin saatlerce consumable farmliycak olmasi
4-abarti uzun attunement questleri
5-heroiclerin eglendirmekten cok sinir bozucu olmasi
6-kusursuzluk ariyan arena sistemi

bunnari toplayinca normal bir gamer in 70 olunca yapabilicegi tek sey epic mount u icin para kasip craftable&rep reward epiclerin pesine dusmek
bunanri tamamladiktan sonra eglence bitiyor (ki bunnarin ne kadar eglendirici oldugu tartisilir)
endgame su anda rezalet durumda ve yakinda oyuncular bunun farkina varmaya baslayicak
bundan sonra yapicak iki sey kaliyor
ya alt acip zamanini onla oldurucek
yada birakip baska oyuna gidicek cunki TBC endgame su haliyle bir oyun olarak tbc yi sinifta birakiyor
cunki eglendirmiyor, stres yapiyor, gereksiz zaman olduruyor

bizim guildden bazi elemanalr misal birakip korsan TBC olmiyan serverlara yonelmek istiyorlar
gerisini siz dusunun
Sosyal ağlarda paylaş

blizzard ın hatası bütün instanceları aynı anda koymak oldu.karazhanı daha zor yapacaklardı ssc ve te olmayacaktı oyunda.düşen epicler daha iyi olacaktı felan.
ayrıca karazhan çoğu heroic instance dan daha kolay bir instance.serpentshrine daki buglar hariç çoğu boss çok kolay deniliyiro ama lootlar yerlerdeymiş.
bc nin sorunu endgame i çok çabuk vermesi oldu oyunculara
maghteridonda 4 parça t4 lü adam çok az iken kungende şu an 4 parça t5 var .oyundaki büyük çoğunluk ssc yi göremeden bunlar black temple a girecek.
Sosyal ağlarda paylaş

black temple in oyuna girmesi hata bence
cunki millet in hyjal i gormesine daha aylar var
nihilum bile 25/4 den 6 haftadan once hyjal a giremiycek eger vial drop rate leri ayni ise
kaldiki daha TK var ve kael i bugun kesseler gene 6 hafta beklemeleri lazim
TBC yi yapan kesinlikle blizzard in caycisi olmali

1.5-2 sene calsitilar ve onumuze attiklari sey bu
senede bir expansion yapicaz diyorlar
seneye yapicakalrini dusunmek bile istemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

-Attunementlar çok uzun, Şu heroicleri kes bunları yap, şunu temizle bunu bitir cart curt.
-Trash respawnları çok sinir bozucu, kesinlikle iptal edilmesi gerek
-Bir rogue olarak heroic yapmak çok zor
-Her heroic en az 2 cc gerektiğinden her heroic öncesi imp sap için 50g, her heroic sonra da 50g vermekten nefret ediyorum
-Heroic yaparken mobun arkasında durmama rağmen 7k cleave yemekten nefret ediyorum
-Heroic yaparken kıçıkırık elit olmayan köpekten 5k autohit yemek
-Bazı classlar aşırı derecede dengesiz oldu, warriorlar deathwishle white dmg la 2k critliyor, roguelar 1v1 de warrior dışında bütün classları siliyor resmen ( bundan şikayetçi değilim aslında )
-Mage altımla BG de berserker la 6.8k pyroblast critledim AP yle sinir bozucu
-Karazhan çok kolay
-Gruul'u nerflediler iyice yalama olucak bir kaç güne kesmeyen kalmaz sanırım

Daha bir sürü canımı sıkan şey var TBC'de. Adamlar aslında bir nevi istedikleri şeyi yaptılar, hardcore raiderla casual arasındaki item açığını kapamak adına. Gladiator gear her zaman en iyi pve gearine eşit olucakmış vs vs gibi.
Ama ben eski tadı almıyorum oyundan ne yalan söyliyim. Eskiden daha iyiydi
Sosyal ağlarda paylaş

Benim için WoW bitti çünki;

- Raidlerde hunter, rogue gibi classlardan sadece 1 tane alınıyor. Karazhana girip item çıkarabilmek benim için hayal gibi birşey,
- Bir rogue olarak heroic yapmak çok zor +1
- Yine bir rogue olarak doğru düzgün item pek bulamıyorum, bulduklarımı da hunter ve druidlerle paylaşmak zorundakalabiliyorum,
- Classlar arasında aşırı dengesizlik var. Raidlere çok arananlar pvp de iş yapamıyor, pvp de iş yapanlar raidlere alınmıyor.
- Oyunun eskisinden daha çok zaman gerektirdiğini düşünüyorum(yada derslerim ağırlaştı :p)
- Açıkçası oyun canımı çok sıkıyor ciddi ciddi satmayı düşünüyorum. Tabi alan olursa.
Sosyal ağlarda paylaş

valla charı oynamayı bırakmasaydım guild olarak sadece ilk bosu kesip violet eye ile exalted olan ilk guild biz olacaktık heralde.casual bi guilddeyseniz karazhanı bitirmek neredeyse imkansız.hele hordeyseniz ve raidde palanız yoksa unutun.hemen hemen her bosa paladin lazım.e blizzard söleseydin baştan tbc ile beraber pala kasardık.zaten pala bulması zor, olanlarıda iyi guildler kapmış baştan bi pala açsak 1 ay onumu bekliycez arkadaş.moroesde priestler shackle uğraşır shaman healler manası biter tank ölür wipe gelir.maiden of virtue de holy fireyi 2 saniye geç dispel at adam ölür.repetence den çıkabilen tek healer class paladin zaten.e ne anladım ben bu işten.bossda 2 kere wipe ye tak respawnlar sarar ortalığı hayda başla baştan yarım saat 45 dakka tekrar temizle.valla şu tbc geldi geleli akıl sağlığım bozuldu.1 hafta bıraktım hatta dayanamadım başka 1 server warrior açtım onla takılıyom arada. şu warhammer çıksada kurtulsak şu lanet oyundan
Sosyal ağlarda paylaş

son 1 ayda oyunu bırakan sayısı , 1.5 yılda bırakanlardan fazla oldugunu söylesem?
(wow-eu da bi yerde wardı bununla ilgili yazı silinmiş olabilir post :D)

açıkçası ben daraldım sırf karazhan icin online oluyorum kesioruz keislioruz
cikioruz

heroic reputation vs hic bisey kasmıyorum karazhan vs. bitsin muhtemelen ben de oyundan sıkılıcam iyice

zaten siparişlerim geliyor birsürü oyun solo ooh takılırım adam gibi oyun ,

slave mode = sux

blizz = gg
Sosyal ağlarda paylaş

ah bide su aran inse cokzel olcak karazhan :o,reputation baydı gerçekten,keşke human açsaydım dedirtir oldu,bilmiyorum karazhan farm epic fly mounttan sonra bende sıkılırım ama su an raidlere ventrilo chat için bile girebilirim cok eğlenceli geçiyor,şarkı söyleyen bile var :o

heroic sadece ramparts,arcatraz yapabildik arcatraz son boss inmedi,yapamadık :o
warlock açtım simdi easy mode oynuyorum desem yeridir
Sosyal ağlarda paylaş

Expansion çıkalı topu topu 2.5 ay oldu. High-End bosslar bence iyi bile iniyor. Fazla abartıyor bence insanlar. Düzeltilmesi gereken tek şey bence encounterlardaki buglar. (bkz. Nihilium)

[ Mesaj 30 March 2007, Friday - 16:18 tarihinde, ovrld tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

yaklaşık 2hafta önce bıkraktım oynamayı ve tekrar oynamaya başlamayı açıkçası pek düşünmüyorum. oyundan max. zevk alabilmek için artık tam anlamıyla no-lifer olmak gerekiyor, bir oyun için de hayatın güzelliklerinden vaz geçemem ;) zaten 2senede neler kaçırdım sayamam bile :D. oyun resmen daralttı; pve artık sanki bir işmiş gibi gelmeye başladı, 3-4saat 5man instance üstüne de 3-4 saat raid yapınca pve'yi bırakmaya karar verdim. kendimi pvp'ye verdim ama arena takımındaki herkes pve kastığı için sadece bg yapar oldum ve bg yapmamnında artık bir anlamı kalmadığını acı bir şekilde gördüm :).
Sosyal ağlarda paylaş

pvp tamamen saka gibi. cok cabuk bayiyor cunku surekli ayni konsept. arena felan dediler ama gene ayni. pve de zorlanan classlar daha dogrusu yer bulmakta zorlananlar pvp de inanilmaz derecede dengesiz (rogue, hunter vs..). rewardlar desen bglardan gelenler iyi degil. ne bilim bi lvl 60 daki rank 14 setleri gibi degiller. oldukca kotuler. bi tek bi kac parca non-set epicler iyi gibi. evet arena itemleri guzel ama o dedigim classlar haric cok zor cunku dengesizlik (bu arada tanidigim 3 rogue main hand icin weapon almislar).

su ana kadar kendi gorduklerim de ss olarak gorduklerimde rezalet droplar. t4 t5 diyoruz onlar da ismi kadar iyi degiller. bazen oyle itemlar dusuyor ki sanki yesil bi itemin adini boyamislar oyle bize yutturuyorlar gibi. yani belirli bi sure sonra insanlar alisir puglarla raid yaparlar felan diye bir olayin olacagini sanmiyorum. su itemlerle imkansiz gibi.

daha acilmamis 2 tane 25 man var. the black temple ve zul'aman (ghostlands de). bilmiyorum ne degisir ama pek de umitli degilim.
Sosyal ağlarda paylaş

En basit nedeni ele alıyorum oyun çıkalı baya uzun süre geçti. Haliyle insanlar yavaş yavaş sıkılıyor kendimden örnek vereyim bir an durdum şöyle düşündüm ben napıyorum zevk almıyorum niye hala oynuyorum dedim ve 2 yılı aşkın süren macera sona erdi. Gerçi ben hiçbir zaman oyunun fanatiği olmadım hep de söylemişimdir WoW kafamdaki olması gereken halinden çok uzaktaydı hep. Seven, gönül veren insan daha en aşağı 2 sene oynar.
Sosyal ağlarda paylaş

ne pvp kaldı ne pve.eskiden bi rank atladıkmı bilmemne heycanı olurdu hem arena güzel deil hemde bu yeni honorla alım.raidler zevksiz iğrenç.eskiden bugün ne keseriz acaba filan 40 kişiyi bir arada görmek bile zevk verirdi insana.potlar onlar bunlar hazırlanırdı muhabbet ederek oynanırdı.tbc siz wow çok daha muhabbetti ve güzeldi.pvp de girer eğlenir ödül alırdın istersen.paranı kasardın,onu bunu yapardın.oyunu endgamelerin zevksizliği bitirdi yoksa outdoor açısından hala zevkli.pvp çok yapmazdım arada girip yapıyom oda zevksiz deil hala aynı bg ler
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Hardcore oynuyodum, Casual'a döndüm.Hiç uğraşamam şuan vallahi.Öyle zevkine oynuyorum.Ara sıra giriyorum arkadaşlar ile instance yapıyom, mining kasıp item filan yaptırıyom kendime.End-game raiding hakkında blizzard'ın çok şey yapması lazım.İlk olarak Attunmentlar iğrenç olmuş.Ya heroicleri nerfliycekler(zaten çok özel birşeyler düşmüyo öle bence.Verdiğin emeğe yazık), yada Attunmentlar değişcek.Şuan öyle çok bir çekici bulmuyorum oyunu.Sadece Warcraft oyunu olduğu için oynuyorum açıkcası.Ayrıca hiç de hardcore oynamaya değer bir oyun olduğunu sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyu ve yazılan mesajları 2 ay önce, hemen TBC çıktıktan sonra görsem ağzımdan köpükler damlar, hırsla oyunu savunmaya kalkışırdım.

Ne var ki 2 senedir her daim günde en az 2 saati oyunda geçiren ben, WoW'dan başka bir oyun oynamıyorum, oynayacağımı da sanmıyorum diyen ben, kıçı kırık(!) bir oyun için 1.5 sene okulunu uzatan ben; evet ben bile oyunu bıraktım.

Eskiden en vasat bossu bile kestiğimizde ventriloda dakikalarca sevinç çığlıkları atılırdı. 2 hafta kadar kastığımız Prince ve Illhoof'u indirince tek düşündüğüm bir an önce oyundan çıkıp yatmaktı desem sanırım ne dediğim anlaşılır.

Oyun iyice consumable üzerinden dönmeye başladı, 2 saatini farma ayıramıyorsan ölmeye mahkumsun. Eskinden flaskları en özel bosslar için kullanırdık. İlk flask kullanışım sanırım Patchwerk içindi. Şimdi en kıytırık eleman için bile flask gerekiyor, hatta haftasonu raidleri için 3 tane istiyor utanmazlar. Her cumartesi saat 11'den 3'e kadar bok püsür toplamaktan, o saatten sonra da gece 9'a kadar wipe yemekten imanım gevredi.

PvP'nin zaten çok meraklısı değildim eskiden beri, ama ara sıra girdiğim AV müsabakalarından inanılmaz keyif alıyordum; hele sabah 5 gibi erkenden girdiklerim zinde bir kafayla müthiş zevkli oluyordu. Geçen EotS'a bir girdim, çıkmamla bir oldu. Ne bir stratejik nokta kalmış ne bir grup oyunu. Herkes kafasına göre takılıyor. Ortam da kasvetli mi kasvetli.

En kötüsü ne biliyor musunuz? 2 senedir aynı karakterle (undead mage) oynamaktan sol orta parmağım artık 10 dakikada bir zonklamaya başladı. Bir zamanlar Atakule'ye giderdim Olympic Games oynamak için, orada 1500 metre koşusunda da böyle dana gibi devamlı aynı tuşa basardım da 1 hafta parmağım şiş dolanırdım.

En çok üzüldüğüm nokta sonuna kadar arkasındayım dediğim bir firma olan Blizzard'ın oyunu bu noktaya getirmesi.

Belki ben artık yaşlanmışımdır diyeceğim ama hayır, expansion çıktığında 4 saat kuyruğa girip eve ilk geldiğimde hissettiğim heyecan, bir kıza seni seviyorum dediğimde hissettiklerimle hemen hemen aynıydı. Hatta 61. seviye olduğumda elim ayağım birbirine dolanmış, bir an için kalp spazmı geçiriyorum sanmıştım.

Bunu diyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama artık ben de büyük bir heyecanla Warhammer Online'ı bekliyorum. :/

[ Mesaj 31 Mart 2007, Cumartesi - 13:13 tarihinde, pekaziz tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Tank druidim ve karazhandan istediğim sadece 1 tane item var o da moroes in cep saati. Gerisi quest reward, normal drop, 350 civarı craft itemlar vs. Hatta yeşil bi kemerim bile var gereksiz armorundan dolayı. Ama bu durumdan gayet memnunum. Hardcore oyunculara yönelik tier x ler ve diğer itemlar arası abartı fark yüzünden wowdan baymıştım, şimdi gayet eğlenceli geliyor. Oturup aynı mcyi zgyi 40 kere temizleyince bayıyor insan. Ama karazhan droplar ve heroic badge rewardlar biraz daha iyi olabilirdi o konuda katılıyorum.

Bence heroicler buglar dışında gayet eğlenceli olmuş. Gözüm kapalı yaptığım SL'de mesela diken üstündeydim heroicte, yine de baya bi wipe yedik. Imp sap demiş rogue arkadaşlar ama gerek yok, hatta vanish sprint vs. kullanmadan da aggro almayı bilen bi tankınız varsa sap sonrası canlı kalabilirsiniz. Repair bill i gördüğüm zamanlar dışında gayet eğlenceli buluyorum heroicleri :) Dediğim gibi item kalitesini biraz daha iyileştirebilirlerdi, yine de lvl70 olan her oyuncunun alabileceği itemlarla arada saçma farklar olmaması güzel olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

TBC wow'un sonu demişin, evet katılıyorum bence de öle ancak %100 blizzard'ı suçlamanız garip. Çünkü oyunu bu derece hızlı tüketen hardcore oyuncuların eskiye göre fazlalığı yüzünden oldu bu. Wow ilk çıktığında Ragnoras'ın kesilmesi kaç ay almıştı. Şimdi nihilium nerelerde ne kesiyo ki çoğu hard core pve guild'in oralara ulaşması en az 2 aylarını alacak. Bence kimse körü körüne blizzard'ı suçlamasın 2 yıl önce şu oyunda neyi napacağınızı ne kadar biliyordunuz , şimdi ne durumdasınız... Oyunu daha hızlı tüketiyoruz ... Kimse Thottbot'un T'sini bilmezken şimdi herkes wowhead fln bu sayfalardan bakarak oyunu oynar hale geldi.

Barrens'da kıçı kırık bir questi yapacam diye 3 4 saat uğraşırdım onun yerine mob kesmemin bana zaman kazandıracağının farkında değildim. Ancak durum bu deil artık ...

Bu benim yorumum katılan olur katılmayan olur...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...