Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Medieval 2: Total War

LasT_SuRviVoR

Öne çıkan mesajlar

ordumun yarısı ağır okçu olur, ağır piyadeler araziye göre bunların ya gerisinde ya da önünde dururlar. ağır okçular bombardıman eder ki düşman yakına gelirse ağır piyadelerle dümdüz ederim, gelmezlerse ağır okçu atışıyla yokolurlar. ağır okçu tercihen pavise arbalester olur, buna sahip olmayan faction'ları tercih etmem genelde. :p
Sosyal ağlarda paylaş

Peki karsida agir suvariler yogunlukta olursa ne yapiyorsun? Gerci spearman elbet bulunduruosundur ordunda. Peki sole anlatiyim Kingdoms da britania campaign oynuorum norvecle. Atlilari kuvvetsiz gerekli dagitimi yapamiyor chargelari dusuk. Spearmanleri yok denecek kadar az ve cok dandik. Yani atliyla ve atlilara karsi savunmasiz kaliyorum neyse konu bu deil :) Norvecin guclu yani shock infaty si gotland bilmemne. Ama tam olarak iyi kullanamiyorum. Nasi efektif kullanablirim bunu merak ediyorum. VH oynuyorum bu arada
Sosyal ağlarda paylaş

norveç iken evet atlılara karşı dezavantajın var, aklıma buradan arkadaşlarla yaptığımız bir multi maçı geldi. ben full stack çeşit çeşit kalkanlı vikingler almıştım, 2-3 birim atlı hepsini eritti neredeyse vur kaç ile. götland 2h kılıçlı adamlar okçu falan varsa karşıda doğrudan yollanınca kayıp veriyor bir de süvari çullanırsa.

dürüst olmak gerekirse dediğim gibi okçu bombardımanı üzerine kuramadığım bir orduysa o zaman yüksek kayıpları kabullenip doğrudan atılır, kanatlardan da saldırıyı sürdürüp düşmanın çabuk kırılmasını umarım. götland 2h'cileri yakın dövüşte herkesi dövebilir o senaryoda.

böyle mümkünse hemen düşmana aban, o kargaşada charge yapamazlar zaten, orduları dağılınca da morali iki paralık olur süvarinin. bazen de umudu iyice azalınca daha çok kayıp vermemek için geri çekilme emri veriyor yapay zeka.

ha bir de battle difficulty VH oynama, normal'de tut. hard ve very hard'da düşman moral, atak, defans bonusları alıyor ki köylüler bile dövebilir piyade.
Sosyal ağlarda paylaş

very hard dan dusuk olunca zevk vermiyor oyun.2-3 kere bitirdim VH da ama hic britania oynamamistim ve tamamen savas taktigime ters bi ordu yapilari war. Bole yeni bisi olunca zewk veriyor oyun o yuzden ogreniyim basariyim zevkimi aliyim dedim :D Ama iste karsiya suvariler cikti mi tokatliyorlar 2 dakkada:D
Sosyal ağlarda paylaş

charge yiyicek infantary spear değilse, loose formationa gecir, atlılar ya charge edip 3-5 adama carprp dururlar, veya ıcınden gecerler. durularsa tighta formatıan gecip bic hepsini, yok gecip gittilerse bırak gitsinler. 3 den fazla cadam gibi chargelıyan atlı yok zaten. yorulunca tight formationda karsılarsın doversin zaten. 20-25 iyi melee ünite 20 atlıyı meleede dövüyo rahat.
Sosyal ağlarda paylaş

abi allaşkına biri bana bi taktik versin şu oyun için ya.
oyunun zorluğunu harda da alsam easy de olsa 50. turnden sonra yatta olmaya başlıyorum direk.
türkleri seçince zaten çok daha kolay iptal oluyorum.
geçen gün polonyayı seçtim açtım işte. bükreşi falan aldım, 20k param falan var gayet iyi gidiyorum. castle-city dengesi falan gayet iyi. merchantlarım var orda burda. roma hariç tüm yakın ülkelerle dost oldum, gittim bi ara jerusaleme haçlı seferine falan hatta. neyse işte roma sataşmaya başladı, iki şehirlerini aldım. ekonomi gitgide zayıflıyor. 9k wage falan veriyorum her turn, gelen parayı karşılamıyor, iki full ordum var toplasan. 10-15 turn hiçbişi yapamadım romaya dalmaktan başka, para yok. eksilere falan düşmeye başladı derken isyan edip kapattım. nedir abi neyi yanlış yapıyorum yani
Sosyal ağlarda paylaş

romayla uğraşma kesinlikle abi. çünkü en büyük gelir kaynağın dolaylı olarak. çok ordu basınca bi 15 20 turnde bir haçlı yapman lazım orduları ki wageler düşsün. içerde çok ordu tutma. hep sınırlara yığ. polonya biraz kötü o açından ama evet. bi de polonya da olsan deniz ticareti yapabileceğin bi yol bul mutlaya yoksa para yetmiyor kesinlikle, yani yeter de peasanta filan yeter. gidebiliyosan kutsal topraklara gidip antioch, tripoli, mısır filan kapamaya çalış. deniz ticareti çok önemli ama
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ordumun yarısı ağır okçu olur, ağır piyadeler araziye göre bunların ya gerisinde ya da önünde dururlar. ağır okçular bombardıman eder ki düşman yakına gelirse ağır piyadelerle dümdüz ederim, gelmezlerse ağır okçu atışıyla yokolurlar. ağır okçu tercihen pavise arbalester olur, buna sahip olmayan faction'ları tercih etmem genelde. :p

savunma yapiyorsun heralde burda :)

onun disinda 2 sagdan 2 soldan yollanacak hafif, hizli ve okcu atlilar ordunun kabak cicegi gibi saga ve sola acilmasini saglayacaklardir, onlari hem vurmasi zor hemde piyadelerin yakalamayacagi kadar hizlilardir, bu arada hastatilerin su zirlarini kafalarina dikip yurudukleri

su muthis formation (testudoymus ismi :)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Testudo_formation.jpg/220px-Testudo_formation.jpg

ortadan kicim kicim ilerleyerek, o sirada dikkatleri onlara cevrilmis okculari arkadan gelen hafif askerleri ustune salarak bu maci aliyoruz :P

eheh saka bi yana, online oynamasi muthis zevli bi oyun oyunum korsan olmasa oynamak isterdim pati ahalisi ile :)
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada turklerin 70 turnden sonra cikan yenicerileri su lanet olasi hungarian sword larina karsi muthis mucadele ediyo hasat ediyo resmen,

lan o uniteler cikmadan once istanbuldan disari kafami cikaramiyodum adamlar bi ciktilar, 15 sword luya karsi tek kisi kalsa bile cilgin gibi savasiyo.

bu arada unite isimlerinide ezberleyemedim bi turlu :D
Sosyal ağlarda paylaş

yok sadece savunma değil, saldırıda da tarumar ediyorum. ama stratejik haritada her zaman hedefim savaş alanı kendim seçmek ve düşmanın oraya gelmesini sağlamaktır. tarihte büyük komutanların yaptığı gibi. :p

yok eğer saldırmak durumundaysam dağa filan tırmanmıyorsam gene döverim, dağa da asla saldırmam kaldı ki. atlı okçuları özellikle haşamat ederim. hitbox'ları büyük, okları zayıf, defansları düşük, sayıları az ve kaçmaya başladıklarında rally olamadan haritadan çıkacak kadar hızlıdırlar. :p

livonian'larla (limonyiyen diyorum ben onlara :p ) erittiğim moğol atlı tümenlerini kaydettirmedi ki melun oyun. :/

hamaçi'den oynanıyor bu arada her şekilde, insan azlığından devam ettirememiştik o ayrı. yine de korsandan bahsetmeyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

daga saldirmak yapilcak en buyuk hata zaten, direk beyaz bayrak duz bi yerde gorusmek uzere :)

ha illaki saldirmak zorundaysam, adamlari hic acele ettirmeden kucuk ve buyuk parca ikiye ayiriyom, kucuk parca genelde light cavalry oluyo zaten, dagin sag tarafindan cikip adamlari asagi dogru cekerken diger tarafdan aheste aheste gelen orduyu ayni seviyeye cikarmaya calisiyom, yoruluyolar gerci ama direk bodoslama dalmak intihar etmekle ayni sey.
Sosyal ağlarda paylaş

dün dayanamadım kurdum,daha önce denemistim vaktim yoktu ayıracak kaldırmıs oyunu simdi eniden basladım,ingilizlerle oynuyorum.ekonomi,diplomasi vs gayet ii

savas taktigim de turan taktigi abi,gercekten basarılı oluyo.
ortaya okcuları dikiyorum hemen arkasına light cavalry ve komutanın birligi,yanlarıda olabildigince acıyorum,okcularla karsıyı tahrik edip saldırmalarını bekliyorum,saldırdıklarında gg oluyolar zaten daha ne olduklarını anlamadan hele bi de battle field agaclıksa agır atlıları soteden daldırıp düsmanının arkasından mahvediyorum,ne oldugunu anlamadan karsı tarafın komutanı düsüo.

deneyin abi turan taktigini gaza geliyosun direk :D
Sosyal ağlarda paylaş

murtyy said:

Bu oyunda yenmenin tek yolu kicini bi yere dayicaksin. Dayicaksin ki o bolgelerde ekonomini gelistirip sinir boylarinda asker tutcaksin. Eger kabak gibi ortadaysan kazanamazsin 4 bir yandan daldiklari zman en fazla 20 turn dayanirsin ekonomin coker zaten

ingiltereyle oynamıştım ben baya rahattı bu konuda
gerçi ilerde açılınca bi yandan ispanya bi yandan fransa filan giriyodu zorluyodu gene de ama olsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...