Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Duke Nukem Forever geliyor!

zarek

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...
Bone said:

nasıl olsa tek vuruşta ölüyor düşmanlar diyerek hard mode'u açtım.
ama queen'e geldim, bir türlü geçemiyorum.
10 kere felan denedim, anca beyinlerin çıktığı phase'e kadar gelebildim.
boss çok yavaş ölüyor, arada sırada ayağını sallıyor, bazen shout atıyor düşüyorsun, sık sık böcek summonlıyor. beyin kısmına geldim, roketi geri çevirdi saniyesinde öldüm.
bir yandan beyin bir yandan queen, of aman.

trainer açayım dedim de trainer da işe yaramıyor, god mode dediği şey sadece canının sayısal olarak eksilmediğini görüyorsun, onun dışında yine kanama ve ölme olayı var.

ya trainer'lık ne var, tip'lerde yazıyor zaten beyinlerin roketi çevirip yolladığı. silahını değiştirip sıkıyorsun beyinlerine. (no pun intended) sonra rokete devam.

dünden beri oynuyorum da ACAYİP abartılmış eleştiriler, yeterince keyifli bir shooter. duke'ün 80'lerdeki filmlerden klasik one-liner'ları alıp götürüyor zaten. özellikle 3,5 veren gamespot'un yüzüne tüküreyim, bad voice acting demişler utanmadan lmao. biliyoruz 9,5 verdikleri oyunların ne halt olduğunu da.

yazık yani, evet daha iyi olabilirmiş bariz ama kesinlikle kötü bir oyun değil. belki shooter'a cod'la başlamışlar burun kıvırabilir ama duke sevdalıları için hiç de kötü değil. aliens vs predator gibi bariz "arada skoru dibe vurduralım ki hep 9 veriyoruz sanmasınlar"a kurban gitmiş.

ha iki silah limiti denmiş, o da dörde çıkıyor options'dan. dört kafi.
Sosyal ağlarda paylaş

sonra uğraşıp geçtim orayı zaten.
yapana kadar canım çıktı, oyunun diğer kısımları çok daha kolaydı benim açımdan.

skyrim'e 10 verip duke nukem'e 5 altında notlar veren sitelerin artniyetli olduğunu biliyoruz zaten.
duke nukem forever "o kadar" kötü bir oyun değil.

yine de oyunun bazı kötü unsurları var.
mesela aynı anda sadece 2 silah seçimi koymuşlardı, tam anlamıyla salaklık. borderlands yapan bir firmanın böyle bir şey koymuş olması oldukça anlamsız. neyse ki retail versiyona "4 silah" taşıma seçeneği koymuşlar. seçip 4 silahla dolaşabiliyorduk. bi roket bi pistol bi sniper bi pompalı şeklinde gittim oyunda.
oyunun level dizaynı silikti. "klasik bölüm" diyebileceğimiz, tekrar oynadığımızda "a bu bölümü çok severim" diyebileceğimiz pek bişi yoktu.
duke nukem 3d'nin sevdiğim şehir haritaları da bulunmuyordu. apartmanları felan görmek isterdim, cadde seviyesinde dolaşmak, sushi bara girmek isterdim. shadow warrior'da da felan bu tip şeyleri çok severdim. onun yerine bir çizgi doğrultusunda dar koridorlarda felan dolaşıp durduk.

sevdiğim birkaç bölüm oldu ama çok az.
90'ların oyunlarını andıran uzaktan kumandalı araba kullanıp eşya çıkarma kısmı koymuşlar mesela. mutfakta minik olarak dolaştığımız yer yine 90'ların fps'lerini anımsattı.

oyunun en büyük sorunu yıllardır parça parça olan duke nukem forever projelerini tek bir potada alelacele eritmek zorunda kalmış olmaları. eminim borderlands gibi özgürce çalışabildikleri bir platform olsa daha iyi bir iş çıkartabilirlerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
kötü değil aslında oyun %50 eski Duke Nukem 3D'nin tadını alıyorsun.

bu oyunun üç temel problemi var:

1) öncelikle bazı kişiler oyun çıkmadan çok evvel "oyun mükemmel olsa da ben ona kötü diycem çünkü umursamıyorum" tavırları içine girmişti.
2) bu oyun yıllardır biriken DNF materyallerini ve fikirlerini tek bir potada toplamak zorunda kaldı, bu da sıfırdan bir oyun yapmaktan çok daha zorlaştırdı işi.
3) ekip hızlı ve çabuk bir şekilde bitirmek zorundaydı işi, biraz oldu bittiye gelmiş, çok özenilmemiş.

kişisel fikrim şu:
+ Duke Nukem'in sesi mükemmel.
+ combat eski Duke Nukem 3D oyununu andırıyor.
+ seks içerikli oyun yapmaktan çekinmemişler.
+ bazı bölümler "OHA LAN BU DÜK NÜKEM ÜÇDE!" dedirtiyor.
- DN3D level tasarımı epicliği yok, özellikle şehir içinde dolaşmaktan çekinmişler.
- mizah tarzı biraz fazla çocukça olmuş, adult materyal az, bok ile oynamaktansa etrafta dolaşırken karşıma çıkan striptiz barlarında kızlara para yapıştırmayı isterdim.
- oyunu xbox bebelerine yönelik yapmışlar, bu yüzden şirketten nefret ettim, 2 silah kontrolü (sonradan pc'ye 4 silah kontrolü -dalga geçermiş gibi- koydular) var, aptalca olmuş o, silahlar arası geçiş de kastırıyor.
- hikaye biraz sönük, eski dnf trailerında gördüğümüz tarz aksiyon pek yok bunda.
- eski yaratıkları geri getirmişler ama modellemeleri biraz tuhaf olmuş, bazılarının eski yaratıktan gelme olduğunu çok sonradan farkettim mesela, bi de yaratık çeşidi çok çok az.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 10 yıl sonra ...

Keske tutsaydilik bi durum yok o kadar boktan tercihler yapildi ki o oyunda, gercekten yonetimde karar alici olarak kim varsa oyun tarihinden silinmesi gerek. 

Sen duke nukem gibi bir franchiseda gameplayi nasil max. 2 silah tasiyabilirsin seklinde dizayn edersin ya... Fast paced shooter+bir suru silah olmasi+duke'un abzurd guclu murica fuck yeah karakter olmasi, istese mobil atom bonbasinin ucuna taramali takip sikabilcek bi karaktere "yoo dostum 2 silah tasiyabilirsin" demek.

O donemin call of duty'lerinin populerligi, console shooterlarin yukselmesi faktorlerine ezdirilmiş, gameplayi console cod shooteri gibi tasarlanmis rezalet bi oyundu.

Gercekten "2 silah tasisin" diyen adam kim abi ciksin ortaya.

Bu arada bu kadar yil sonra boyle bi sey sizdirilmasi acaba nabiz yoklamasi mi yapliyor sorusunu getirmedi degil cjncdk

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...