Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

zirai drone

Milamber

Öne çıkan mesajlar

bu işlerle uğraşmış var mı 

hazırda dji agras t40 böyle dronelar var ama fiyat TR de pahalıya geliyor. yerli firmalar var ama fikrim yok fiyat performans nasıl

karadenizde çay işi için düşünüyorum ailem yaşlandı, yarıcılar pek çalışmak istemiyor, gürcüler gelirdi onlar da gelmiyor ekonomik sebeplerden de insanların hayatını kolaylaştıracak teknik çözümler arıyorum. 

drone'u gübreleme için kullanmayı düşünüyorum bir iki denemişler ama yükseklik ayarlaması çayın altına nasıl koyacaklar fln mevzu

Sosyal ağlarda paylaş

gidip 20k dolarlık almıcam ben teknik işe yarıyor mu onu merak ediyorum gider ufak bir şey alırım. otomatik çay kesme makineleri var, elde şarjlı o bile bir şey misal. eskiden kocaman aletler vardı bizim araziye uygun değildi, ufakları misal deneyeceğim. aynı şekilde gübrelemede havadan yapılabiliyorsa neden olmasın. dasaa havadan sıkıyorlar abi o dediğim modele bak. araziyi seçiyorsun hangi aralıkla ne kadar gübre atacan seçiyorsun gidiyor kendi basıyor geliyor. mis. çayda denemişler bu sene rizede ulaşabilirsem soracam adamlara. uzak doğuda hindistanda videolarını gördüm kullanıyorlar da ne kadar etkili okumak lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

hocam hizmet verenlerden 1-2 kez hizmet alıp, onlarardan aradığınız spesifik sorulara düzgün cevaplar alıp, uygulama hoşunuza giderse maliyet çıkarıp hayata geçirmek daha sağlıklı sanırım, bu yolla bir yatırım yaparsanız belki çevrenizdekilere hizmet de satabilirsiniz alacağınız ekipman uygun olursa. Pratikte işler her zaman çok farkediyor, burada direk bu işi yapan bir arkadaş yoksa doğru cevaplara yine ulaşamayabilirsiniz.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

drone ilaçlama için kullanılıyor, hadi yapraktan gübreleme yapmak için kullansan ondan istediğin verimi almak imkansız zaten amacı o değil + gereksiz maliyet olur. bu iş için dönüm başına fiyat çıkarıyorlar, meow dediği gibi yatırım yapmadan önce bi kullanıp dene paran çöpe gitmesin. bana çok uzak bir bitki o yüzden daha fazla yardımcı olamıyorum ama drone seni gübrelemeden kurtarmaz onu söyleyebilirim.

Sosyal ağlarda paylaş

75.000 USD bi taraftan pahalı gibi geldi ama diğer taraftan herhalde tek başına drone u değil onun yanında yazılımını vs. yi de alıyorsun heralde? Ne var paketin içinde?

Milamber güzel bişeyler bulursan paylaş burdan. Parça parça 4-5 bin dekarlık bi alana siyah havuç ekimi yaptırıyoruz mesela, fizıbılsa biz de araştırıp çiftçilerle bi proje yapabiliriz.

Sosyal ağlarda paylaş

Milamber, 05.09.2023 14:38 tarihinde dedi ki:

bu işlerle uğraşmış var mı 

hazırda dji agras t40 böyle dronelar var ama fiyat TR de pahalıya geliyor. yerli firmalar var ama fikrim yok fiyat performans nasıl

karadenizde çay işi için düşünüyorum ailem yaşlandı, yarıcılar pek çalışmak istemiyor, gürcüler gelirdi onlar da gelmiyor ekonomik sebeplerden de insanların hayatını kolaylaştıracak teknik çözümler arıyorum. 

drone'u gübreleme için kullanmayı düşünüyorum bir iki denemişler ama yükseklik ayarlaması çayın altına nasıl koyacaklar fln mevzu

https://www.drone.net.tr/drone-modelleri/zirai-drone-modelleri-tr/agraden-z6-zirai-ilaclama-ve-tohumlama-dronu.html

Taksit te var. 

Quo-Vadis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

sensörlü sulama sistemleri var fakat gübreleme ve ilaçlama işi daha farklı olur. ilaçlama için arazide sensörlerin hastalığı/zararlıyı tespit etmesi lazım ki görünür hale geldiğinde çoğu zaman çok geç olur. o yüzden hastalık veya zararlı bulaşmadan önlem amacıyla önceden atılır çoğu zaman e bunun için de sensöre gerek yok. gübreleme kısmen daha uygulanabilir olabilir, gübre verilecek dönemler belli ama ağaçlarda uygulanamaz, tek yıllık bitkilerde de maliyetine değer mi emin değilim.

Sosyal ağlarda paylaş

yaz başı agro tv'ye sarmıştım youtube'da çok güzel bir kanal. sencer solakoğlu falan var hayvancılık konusunda baya iyi videolar çekiyorlar. orada şey vardı pirinç tarlası için ilaçlama uçağı almış adamlar. tarla sahibinin 3 tane uçağı vardı pilot kiralıyormuş sadece. eski model uçaklar yeni drone'lardan daha ucuza gelebilir belki bir araştırmak lazım onu. 

hoş karadenizde uçağı kaldırıp indirecek düz arazi bulmak imkansız o ayrı. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

doğru zaten droneların en çok kullanıldığı olay ilaçlama.

çeltikte dediğin yöntem çok uzun yıllardır trakya'da büyük üreticiler tarafından yapılıyor yasaklıydı bi ara bu uygulama, izin almadan yapılamıyordu ama kaçak göçek yıllardır hep yapıldı.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...